Czym są przepukliny i czym one są?

Przepuklina jest wysunięciem treści narządów wewnętrznych poza region anatomiczny, w którym powinny się one znajdować. W patologii w jamie brzusznej z reguły część jelita lub tkanki tłuszczowej opuszcza przepuklinę. Występy w obszarze kręgosłupa są przesunięciem krążków międzykręgowych w przestrzeń między segmentami kręgosłupa. Istnieją pewne rodzaje przepuklin, charakteryzujących patologie w różnych obszarach i strukturach ciała.

Występom patologicznym towarzyszy ryzyko naruszenia, które prowadzi do naruszenia krążenia krwi lub kompresji zakończeń nerwowych. Ten stan wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, ponieważ zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta. Jakie są rodzaje przepuklin i jaka symptomatologia jest charakterystyczna dla każdego z nich?

Klasyfikacja wypukłości w jamie brzusznej

Przepukliny w okolicy brzucha są występami liści ściennych poprzez wadliwe otwory w przedniej ścianie mięśniowej wraz z narządami wewnętrznymi. Patologia powstaje z powodu słabości struktur mięśniowych, a także ze względu na zwiększony wysiłek fizyczny i nadmierne podnoszenie ciężaru ciała.Taka choroba jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Przepukliny brzucha, zgodnie z anatomicznym położeniem, są zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzna przepuklina brzuszna (różnią się w miejscu wyjścia):

 • Biała linia brzucha - wadliwy występ przechodzi przez małe otwory w kształcie szczeliny w rozcięgno. Przepuklina przepuklinowa składa się głównie z tkanki tłuszczowej.
 • Spigelievoy linia - rzadki patologii charakteryzuje przejście organów wewnętrznych pomiędzy struktur mięśniowych w otrzewnej przez spigelievuyu powięzi.
 • Poślizg - występuje w 75% przypadków częściej u mężczyzn ze względu na anatomiczne cechy ciała. Występ zlokalizowany jest w dolnej części brzucha i ma negatywny wpływ na funkcje rozrodcze. Istnieją następujące rodzaje przepuklin pachwinowych: ukośne i proste.
 • Udowy - występuje u kobiet w wieku od 40 do 60 lat, u mężczyzn występuje bardzo rzadko. Narządy wewnętrzne wychodzą przez powiększony kanał udowy, wyczuwaną tętnicę, żyły i nerwy.
 • Umbilical jest częstą patologią, która występuje w 30% przypadków.Często zdiagnozowano u niemowląt, co wiąże się z niezamknięciem pępowiny przed porodem. Występ może przejść sam w sobie do 2 lat.
 • Pooperacyjny - jest konsekwencją interwencji chirurgicznej w otrzewnej. Wadliwy występ powstaje w obszarze blizn pooperacyjnych, głównie po ropieniu.

Wewnętrzne wypukłości w jamie brzusznej (śródbrzuszne, przeponowe):

 • Przełyku przełyku - charakteryzuje się pojawieniem odbijania i zgaga, często pozostają niezauważone. Gdy przedwczesne leczenie prowadzi do rozwoju poważnych nieprawidłowości (krwawienie, niedokrwistość, zmiany nowotworowe).
 • Popielnica, torebka dwunastniczo-czopkowa, torebka sieciowa - patologiczne wypadanie części narządów wewnętrznych lub tkanek tłuszczowych z określonego obszaru. Ten rodzaj przepukliny jest rzadki i jest niebezpieczną chorobą wymagającą leczenia chirurgicznego.

Klasyfikacja przepuklinowych wypukłości w okolicy otrzewnej jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich występują u ludzi od urodzenia, a inne rozwijają się znacznie później.Przyczyny tych schorzeń są wykazujące obecność czynników predysponujących związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, oraz predyspozycją genetyczną.

Rodzaje i cechy przepuklin w okolicy kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa - przemieszczenie segmentów międzykręgowych w postaci występu chrząstki „klocków”. Ta nieprawidłowość prowadzi do zakleszczenia zakończeń nerwowych, które powodują ból i rozwój procesu degeneracyjnego. Następujące rodzaje przepukliny kręgosłupa, są klasyfikowane według obszarów lokalizacji, jak piersi, szyjki macicy i sakralnej lędźwiowego:

 1. Grzbietowej - chrząstki występ krążka odbywa się w kierunku przestrzeni wewnętrznej, w obszarze kanału kręgowego. W początkowej fazie choroby związanej z rozwojem ból pleców. Z biegiem czasu ból promieniuje na nogi.
 2. Środkowa (przepuklina SHmorlja) - wady wrodzone, który jest obecność charakterystycznych odcisków kręgów. Choroba ta nie może rozwinąć się z powodu czynników predysponujących i bodźców zewnętrznych.
 3. Mediana - przyczyny tej patologii nie są w pełni zrozumiałe. Objawy wysunięcia w tym przypadku mogą nagle powstać i przejść niezależnie. Towarzyszy temu pojawienie się niestabilnych, intensywnych lub słabych doznań bólowych.
 4. Sekwestracji - rodzaj rdzenia płyt naruszenie integralności, której towarzyszy uwolnienia jądra miażdżystego w przestrzeni wewnętrznej kanału. Przyczynia się to do znacznego obniżenia fizycznej i psycho-emocjonalnej jakości ludzkiego życia. Patologiczny występ rozwija się głównie w odcinku lędźwiowym i odcinku szyjnym kręgosłupa.

Wszystkim rodzajom przepuklin międzykręgowych towarzyszą pewne objawy, które mają indywidualny charakter. Po uszkodzeniu odcinka szyjnego kręgosłupa występuje drętwienie kończyn, skoki ciśnienia i bóle głowy. W takim przypadku mogą wystąpić zawroty głowy i ból w okolicy ramion i kończyn górnych. Lokalizacja występ w lędźwiowego i krzyżowego towarzyszy ból nóg, drętwienie palców i stały ból w okolicy lędźwiowej. Uszkodzenie okolicy klatki piersiowej występuje rzadko i charakteryzuje się rozwojem skoliozy lub kifoskoliozy.

W kierunku wypukłości można wyróżnić takie typy przepuklin kręgowych jak:

 • Zadnobokovye - chrząstkowy segment przechodzi przez włóknisty pierścień od tyłu. Jeżeli występ jest w środku, to się nazywa mediana, w lewo lub w prawo od linii środkowej - paramedian, po bokach tylnego więzadła podłużnego - boczny.
 • Przednio-boczne zlokalizowane są przed segmentem kręgowym i towarzyszy im wrażenie współczucia (bólu). Jest to spowodowane pokonaniem splotu współczulnego i uszkodzeniem przedniego więzadła podłużnego.

przepuklina rdzenia anatomiczne podzielone na wolnym wędrowania i porusza się, w zależności od charakteru penetracji kręgowego ugrupowania przez więzadła podłużnego. Ponadto, występy mogą być podzielone na rodzaj materiału poza międzykręgowych struktur: miażdżystego (wybrzuszenia jądra), chrząstki (występ fragmentów tkanki chrzęstnej), kości (kompresja kostne korzeni nerwowych).

Warunki patologiczne w kręgosłupie często ujawniają się kompleksowo. Dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy choroby przed rozpoczęciem leczenia, co pozwala na przepisanie bezpiecznej i maksymalnej skutecznej terapii.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).