Z powodu przepukliny mięśniowej i sposobu jej leczenia

Przepuklina mięśniowa jest pęknięciem powięzi, tkanki pokrywającej mięsień. Zjawisko to jest najczęściej spowodowane urazem i jest rzadkie. Sportowcy, szczególnie biegacze, są najbardziej dotknięci.

Przyczyny

Każda z wiązek włókien mięśniowych zamknięte tkanki łącznej - powięzi. Kiedy się łamie, włókna wystają do uformowanego otworu. W ten sposób powstaje przepuklina mięśni. Naruszenie integralności powięzi następuje przy nadmiernym obciążeniu. Zwyczajowo przepuklinę dzielimy na wrodzoną i nabytą. Wrodzonymi problemów tkanki łącznej, który tworzy powięzi, słabe i cienkie.

Z tego powodu wystarczy nawet mały ładunek, aby go złamać i utworzyć występ. Nabyte przepukliny powstają w wyniku urazów, które mogą wystąpić w różnych okolicznościach.

Przyczyny nabytej przepukliny mięśniowej:

 • Uraz gospodarstwa domowego,
 • Nadmierne obciążenie sportowe,
 • Chirurgia, która wpływa na stan powięzi.

Najczęściej przyczyną tego jest traumatyczny wpływ. W przypadku zabiegu chirurgicznego problem występuje rzadko. Zasadniczo, jest to spowodowane niewłaściwym szwów, choć mogą pojawić się uszkodzenia tkanki łącznej i po ropne zapalenie rany pooperacyjnej.

Gdzie są

Przepuklinę może tworzyć w dowolnym miejscu, ale najczęściej występuje przepuklina mięśniowa na nodze. Nogi są narażone na największe obciążenia, dlatego najczęściej występują tutaj obrażenia. Jednak u sportowców o różnych specjalizacjach inne grupy mięśni mogą być zagrożone. Na przykład narciarze, sportowcy lub piłkarze często cierpią z powodu bioder lub łydek, a gracze w tenisa lub wioślarze mają mięśnie ramion. Przepuklina mięśniowa na plecach jest możliwa przy stałym wysokim wysiłku fizycznym.

Urazy, w których możliwe jest pęknięcie powięzi:

 • Silny cios,
 • Nieudany ruch,
 • Ostry szarpnięcie,
 • Upadek ciężkiego przedmiotu,
 • Zwichnięcie.

Pooperacyjna przepuklina mięśniowa grozi tym, u których operacja nie była z powodzeniem zakończona sukcesem. Na ogół taki przepuklinowy występ jest rzadki, ale największym zagrożeniem jest operacja jamy brzusznej, więc po zabiegu chirurgicznym taka komplikacja jest możliwa.

Jak zamanifestowano

Głównym przejawem tego problemu jest występ w dziedzinie edukacji, który może być trwały lub pojawiać się tylko z napięciem mięśniowym.Inne objawy są związane z procesami zachodzącymi w tkankach z powodu patologii. Ponieważ występuje uszkodzenie, obrzęk jest nieunikniony, co może powodować kompresję otaczających tkanek lub dróg nerwowych.

Objawy

 1. Zespół bólu, który może być odczuwany, gdy jest obciążony lub stale, może rozprzestrzeniać się nie tylko na obszar uszkodzenia,
 2. Zmniejszona ruchomość kończyn spowodowana bólem, obrzękiem i uszkodzeniem tkanek,
 3. Mrowienie i drętwienie w okolicy przepukliny z powodu nacisku na zakończenia nerwowe,
 4. Krwiaki w obszarze urazu.

Sama przepuklina wygląda jak guzowaty występ lub obrzęk przypominający kopułę. Jest elastyczny, ale kurczy się, gdy skurcze mięśni. Wszystkie objawy, a zwłaszcza ból, nasilają się wraz z wysiłkiem fizycznym. Wyrażone ograniczenie ruchliwości zwykle obserwuje się przy znacznych uszkodzeniach, a także przy niewłaściwym lub opóźnionym leczeniu.

Diagnoza i leczenie

Przepukliny mięśniowe, które występują z minimalnymi objawami, mogą pozostać niezdiagnozowane. Drobne urazy same ustępują po pewnym czasie od urazu. Rozpoznanie najczęściej stawia się zawodowym sportowcom.

Środki diagnostyczne

 • Badanie lekarskie i anamneza,
 • Ultradźwięki,
 • MRI.

Podejrzenia przepuklin mięśniowych występują u specjalisty, jeśli boryka się on z bólem i obecnością wypukłego występu, który powstaje po urazie. Na podstawie skarg pacjenta i obrazu klinicznego lekarz stawia wstępną diagnozę.

Aby zidentyfikować pęknięcie facji mięśniowej, wykonuje się USG lub MRI. Pozwala to nie mylić przepukliny mięśni z mielotką, która ma podobne objawy i towarzyszy jej tworzenie się węzłów w grubości mięśni.

Łatwa forma uszkodzenia nie wymaga pomocy specjalisty, ciało stopniowo radzi sobie z problemem. W przypadku występowania zespołu bólowego i małego obrzęku konieczne jest ograniczenie ruchów i obciążenia. Maści przeciwzapalne i przeciwbólowe pomogą zmniejszyć ból i szybciej się regenerować. W niektórych przypadkach, jeśli uszkodzone są okolice dolnej części nogi lub uda, pokazane są pończochy uciskowe. Pomogą one mięśniom zająć normalną pozycję i zmniejszyć obciążenie sąsiednich tkanek.

Jeśli objawy obejmują pojawienie się siniaków, to oprócz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, przepisuje się preparaty poprawiające miejscowe krążenie krwi, na przykład Troxevasin lub Lyoton w postaci żeli.Są łatwo wchłaniane przez skórę, nie pozostawiając śladów na ubraniach. Skurcze mięśni będą wymagać środków zwiotczających mięśnie, a jeśli wystąpią drętwienie lub inne objawy kompresji zakończeń nerwowych, zostaną przedstawione witaminy z grupy B.

Interwencja operacyjna

Leczenie chirurgiczne jest zalecane w przypadkach, gdy niemożliwe jest wyeliminowanie uszkodzenia metodami konserwatywnymi. Zwykle ma to miejsce w przypadku poważnych urazów sportowych.

Taką obróbkę przeprowadza się przez zaciśnięcie mięśniowej powięzi lub zszycie w miejscu złamania powięzi siatki z watyryno-propylenowej. W większości przypadków używana jest druga metoda. Siatka z propylenu Vicryl po raz pierwszy utrzymuje uszkodzone osłabione tkanki. Stopniowo rozwiązują się, ale przyczyniają się do zwiększonej produkcji kolagenu. W rezultacie skorupa jest niezawodnie wzmocniona i podtrzymuje włókna mięśniowe w normalnym stanie.

Obejrzyj wideo: JERZY ZIĘBA - KRĘGOSŁUP (Luty 2020).

Loading...