Objawy i leczenie przepukliny Beckera

Hernia Becker jest wysunięciem w dole podkolanowym. Rozwija się w wyniku procesu zapalnego i towarzyszy mu gromadzenie się płynu. Rezultatem tego patologicznego procesu jest zespół bólowy i ograniczenie ruchów stawu kolanowego. Ponieważ chorobie towarzyszy nagromadzenie płynu, nazywana jest również torbielą Beckera.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną tej choroby są procesy zwyrodnieniowe występujące w organizmie w wyniku zmian związanych z wiekiem. U osób stosunkowo młodych taka przepuklina nogi może stać się powikłaniem niektórych chorób, urazów lub skutkiem przeciążenia sportowego.

Tak więc w grupie ryzyka są osoby starsze, sportowcy i osoby cierpiące na choroby, które wywołują stany zapalne w stawach i tkankach okołostawowych.

Jakie choroby mogą prowadzić do patologii?

 • Artroza i zapalenie stawów,
 • Zapalenie kaletki,
 • Toczeń rumieniowaty układowy,
 • Hemofilia,
 • Łuszczyca.

Objawy i przejawy

Wszystkie objawy przepukliny Beckera są spowodowane stanem zapalnym w dole podkolanowym. To nieuchronnie prowadzi do obrzęku i uszkodzenia tkanki.Oprócz bólu spowodowanego procesem zapalnym, dyskomfort i ból są pogarszane przez naruszenie nerwów. Wszystko to prowadzi do niemożności całkowitego zgięcia nogi w stawie kolanowym.

Początkowo przepuklina pod kolanem odczuwa niewielki dyskomfort, który stopniowo narasta. W miarę wzrostu występu i rozwoju obrzęku, jak również gromadzenia się płynu w obszarze uszkodzenia, ruchliwość stawu jest upośledzona.

W przyszłości przepuklina naciska na zakończenia nerwowe, które przechodzą pod kolanem. Powoduje to miejscowe odrętwienie, mrowienie, co przekłada się na zespół bólowy i dodatkowo ogranicza ruchomość stawu. Bolesne odczucia stopniowo stają się bardzo silne.

W ciężkich przypadkach może prowadzić do patologii zakrzepicy, jak mięsień przenoszona przez występ może nie tylko nerwy, lecz także naczyń przechodzącego pod kolanem.

Objawy

 • Pojawienie się obrzęku pod kolanem,
 • Niemożność całkowitego zgięcia nogi,
 • Zespół bólu,
 • Mrowienie i drętwienie w dole podkolanowym.

Jeśli nie jest rozerwanie błony mięśni z powodu uszkodzenia, to w tym momencie nie jest ostry ból może zwiększyć temperatury nie tylko w obszarze przepukliny, ale z całego organizmu.Wynika to z procesu zapalnego, który rozwija się w odpowiedzi na traumatyczny efekt.

Diagnoza patologii

Aby zidentyfikować i zdiagnozować specjalistyczne badanie, konieczne jest wyjaśnienie skarg pacjenta. Aby uzyskać ostateczną odpowiedź, musisz przeprowadzić badania sprzętu. Może to być skan MRI lub CT, a także diaphanoscopy.

Przeprowadzanie MRI pokazuje cechy choroby i stopień rozwoju. Tomografia komputerowa pomaga określić przyczynę tej patologii. W przypadku diaphanoskopii przepuklina przepływa przez jasny strumień światła, co pozwala nam ujawnić nagromadzenie płynu w obszarze powstawania wypukłości. Po otrzymaniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników badań, lekarz urazowy lub ortopeda stawia ostateczną diagnozę i przepisuje leczenie.

Leczenie

Przepuklina podkolanowa może mieć zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne. Jest przepisywany zgodnie z przyczynami i zakresem choroby. Zawsze bierze się pod uwagę indywidualne cechy pacjenta.

Metody konserwatywne

Przy niewielkich rozmiarach i niewyjaśnionej torbieli objawowej, Becker, który powstał w wyniku niewielkiego urazu, przechodzi sam. Jednak ten problem często wymaga poważnego leczenia.Środki konserwatywne zależą od przyczyny rozwoju patologii. Jeśli stała powikłaniem choroby, konieczne jest, oprócz leczenia objawowego, aby skupić wysiłki na walce z tą chorobą.

Aby przyspieszyć naprawę tkanek, usunięcie bólu wyposażone zimnych okładów, leki przeciwbólowe (maści, tabletki) oraz specjalne ćwiczenia.

Leczenie zachowawcze można zlecić przed zabiegiem lub po nim. ЛФК po interwencji operacyjnej pomoże wrócić do normalnej ruchliwości kolana.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli nie jest możliwe rozwiązanie problemu z leczeniem zachowawczym lub wystąpienie znacznych szkód, zalecana jest operacja. Wskazaniem do operacji jest rozmiar torbieli. Fakt, że duża gromadzenia cieczy, to może pęknąć, to zawartość wylewa się do otaczającej tkanki i powoduje zapalenie mięśni.

Metody wykonywania operacji:

 • Przebicie,
 • Usunięcie torbieli.

Przebicie jest najmniej inwazyjną metodą pozbycia się przepukliny Beckera. Nagromadzony płyn usuwa się specjalną igłą. Jednak taka obróbka często przynosi tymczasowy efekt, a płyn może się ponownie gromadzić. Następnie wszystkie objawy wracają. Najbardziej skuteczną operacją jest całkowite wyeliminowanie przepukliny.Najnowocześniejszą metodą jest artroskopia. Z artroskopu można usunąć nie tylko płyn torbieli, ale również wyeliminowanie bardzo patologicznych, to znaczy szczelinę tkanek lub szczeliny, przez które przepuklinowego występ. Ponadto, zalecane są leki przeciwzapalne i środki rehabilitacyjne.

Jako dodatkowy środek stosuje się leczenie środkami ludowymi. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny. W tym celu stosuje się okłady na obszarze zagrożonym, dla których korzystanie z bzu liści, łopian, kapusty i innych roślin.

Obejrzyj wideo: BÓL KOLANA (ból stawu kolanowego) - TOP 3 PRZYCZYNY ! (Sierpień 2019).