Przyczyny edukacji i sposoby leczenia przepukliny na ramieniu

Przepuklina na nadgarstku objawia się jako podskórny występ, umiejscowiony zwykle na grzbiecie dłoni. Nowotwór ten ma łagodny charakter, rozwija się w okolicy osłonki stawów lub ścięgien. Ma kilka nazw: ścięgna lub przepuklinę stawową, higromę, zwoje ścięgna.

Przyczyny hygroma na ramieniu

Przepuklina na ramieniu powstaje stopniowo, najczęściej ze względu na ciągłą ekspozycję na określony obszar. Płyn stawowy, który jest zawarty w stawie, ściska tkanki w błonie stawowej. W ten sposób powstaje przepuklinowy występ. Stopniowo się zwiększa, rozkłada tkanki znajdujące się powyżej i wystaje spod skóry.

Przyczyny przepukliny na nadgarstku

  • Uraz wspólnego,
  • Procesy zapalne,
  • Powikłanie po operacji na ręce,
  • Czynniki genetyczne.

Najczęściej higromes występuje u osób z pewnych zawodów. Są to tkacze, szwaczki, składarki, muzycy (skrzypkowie, wiolonczeliści, klawiszowcy).

Faktem jest, że stałe obciążenie jednego i tego samego stawu czyni go bardziej podatnym na urazy i choroby.Tak więc przepuklina dłoni jest w większości przypadków chorobą zawodową.

Istnieje również przepuklina mięśni na ramieniu, która powstaje po pęknięciu powięzi mięśniowej. Pojawienie się tej patologii jest promowane przez wysokie obciążenia fizyczne w niektórych grupach mięśni. Ten problem występuje rzadko i na ogół u sportowców.

Jak jest higromat na nadgarstku

Przepuklina ścięgna na początku nie może w ogóle przeszkadzać osobie. W miarę wzrostu nowotworu bolesność pojawia się w stawie. Ból zwykle nie jest silny, może rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki i odczuwać zarówno podczas ruchu, jak i całkowitego odpoczynku. Kolejnym etapem jest występ, który staje się zauważalny pod skórą. Skóra może pozostać normalna i może stać się opuchnięta, zaczerwieniona.

Z natury higromat jest cystą, czyli edukacją z jamą wypełnioną płynem. We wszystkich przypadkach jest łagodny i nie może wejść w rakotwórczą postać. Ogólnie rzecz biorąc, higromat jest bezpieczny, jeśli nie bardzo duży. Następnie ściska naczynia i nerwy, co zwiększa ból i prowadzi do stagnacji krwi.

Objawy

  • Ból w stawie,
  • Wypukła, zaokrąglona formacja przypominająca guz,
  • Zmień wygląd i gęstość skóry na higromacie.

Sama edukacja ma zaokrąglony kształt, jest nieaktywna, ma wyraźne granice i jest łatwo wyczuwalna.

Leczenie

Przepuklinę stawową na ramieniu najlepiej traktować na najwcześniejszych etapach rozwoju. Można całkowicie pozbyć się hygromatu za pomocą specjalnego masażu, podczas gdy formacja jest nadal bardzo mała. Metoda "miażdżenia" hygroma jest dziś rzadko stosowana, ponieważ jest bardzo bolesna i często daje nawroty.
W połowie przypadków o małym rozmiarze przepuklinowej wypukłości, zmniejszenie obciążenia stawu nadgarstkowego prowadzi do jego całkowitego przywrócenia i zaniku higromatu.

Blokada glukokortykosteroidów

Ta metoda jest skuteczna przy rozmiarach formacji do 1 centymetra. Najpierw znieczulono obszar przepukliny, po czym kapsułkę nakłuwano strzykawką i odsysano płyn. Po usunięciu płynu strzykawka zostaje zmieniona, a lek glikokortykosteroidowy wstrzykuje się do jamy kapsułki. Po zakończeniu zabiegu na stawie zostaje nałożony bandaż ciśnieniowy i unieruchomiony za pomocą ortezy lub gipsu.

Za pomocą bandaża wyciska się obszar higromatu i tkanki łączą się. Orteza lub włókno gipsowe nie pozwala na ruch stawu, co zapobiega rozwojowi mazi stawowej i zapobiega nawrotom.

Skuteczność takiego leczenia zależy w największym stopniu od tego, czy pacjent spełnia zalecenia dotyczące unieruchomienia stawu. Powinno to trwać 5 tygodni po zabiegu. Jeśli nie przeżyjesz tego okresu, staw będzie się poruszał, co oznacza, że ​​zostanie wytworzony płyn stawowy, a świeża blizna kapsułki pozostawiona z higromatu może nie wytrzymać ciśnienia. Ten proces doprowadzi do powtarzalnego tworzenia się wypukłości.

Leczenie chirurgiczne

W przypadkach, gdy przepuklina dłoni uniemożliwia normalne poruszanie się stawu lub pacjent chce pozbyć się wybrzuszenia, a leczenie zachowawcze będzie nieskuteczne, zabieg chirurgiczny pomoże.

Podczas tradycyjnej operacji chirurgicznej najpierw wykonuje się miejscowe znieczulenie, następnie wykonuje się małe nacięcie, przepuklinę wycina się, a chirurg zaszywa zdrowe tkanki. Laseroterapia wymaga również znieczulenia i nacięcia na skórze. Poprzez nią przepuklina zostaje zniszczona przez laser.W obu przypadkach zszywa się tkankę torebki stawu. Pozwoli to uniknąć nawrotów, ponieważ płyn stawowy nie będzie płynął. Po interwencji chirurgicznej na ranę nakłada się sterylny bandaż i nakłada się na 30-35 dni ortezę lub zakład gipsowy, co unieruchamia staw.

Sukces interwencji chirurgicznej zależy od kilku czynników:

  1. prawidłowe działania chirurga,
  2. dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich,
  3. indywidualne cechy ciała pacjenta.

Operacja wykonana profesjonalnie i jakościowo, przy jednoczesnym przestrzeganiu reżimu w okresie rehabilitacji, zwalnia pacjenta z wysunięcia i prawie całkowicie gwarantuje brak nawrotu, czyli przepuklina nie jest odtwarzana w tym miejscu.

Obejrzyj wideo: WYMIESZAJ TE 3 SKŁADNIKI a Twój Ból Zniknie Szybko i Naturalnie - Do Zrobienia w 5 Minut (Sierpień 2019).