Cystocele u mężczyzn i kobiet - cechy manifestacji i jej leczenie

Przepuklina w pęcherzu, prowokując jego pominięcie, nazywa się - cystocele. Patologię stwierdza się u kobiet i mężczyzn w wieku 30 lat. Ze względu na różną strukturę organizmów obraz kliniczny choroby i jej leczenie różnią się od każdej płci. Zidentyfikowanie przepukliny we wczesnym stadium jest niezwykle trudne, więc staje się znane dopiero wtedy, gdy wyraźne objawy zaczną się pojawiać.

Cechy przebiegu choroby

Niewiele osób wie o cystocele, tak często pacjenci, w obliczu objawów tej dolegliwości, błędnie postrzegają je jako zapalenie pęcherza moczowego, a zamiast iść do lekarza, zaczynają się samoleczenia. Wśród przedstawicieli słabszej płci przepuklinę najczęściej rozpoznaje się u tych, którzy urodzili się przez cesarskie cięcie lub którzy przechodzili ciąże mnogie. W takich przypadkach obserwuje się rozciąganie i rozluźnienie mięśni brzucha, a także uszkodzenie pęcherza. W rezultacie przepuklina zaczyna się rozwijać w ciele, kompleks mięśniowo-więzadłowy traci swój tonus i stopniowo zapada. Uwolniona przepuklina pęcherza u kobiet jest obarczona utratą pochwy.

U mężczyzn cystocele rozpoznaje się dość często, co wynika z osobliwości struktury ciała. Zazwyczaj patologia jest tworzona na tle gruczolaka prostaty, co staje się przyczyną opóźnienia oddawania moczu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka powstawania przepukliny jest zwiotczenie mięśni brzucha. W konsekwencji narządy wewnętrzne można unieruchamiać i obniżać. Z biegiem czasu przepuklina u mężczyzn znacznie zwiększa swój rozmiar i wystaje przez ścianę brzucha.

Co wywołuje dolegliwości?

Istnieje wiele czynników, które mogą sprowokować edukację. U kobiet częstymi przyczynami są:

 1. Hormonalna nierównowaga, która powstała na tle menopauzy, tk. w tym przypadku stężenie estrogenu we krwi gwałtownie spada.
 2. Ciężka praca i ciąże mnogie wywołują zniekształcenie i rozciąganie nie tylko pochwy, ale także układu mięśniowo-szkieletowego pęcherza moczowego.
 3. Podnoszenie ciężarów i nadmierny stres fizyczny wywołuje cystocele pęcherza i niekorzystnie wpływa na ogólny stan organizmu.
 4. Otyłość lub, odwrotnie, szybka utrata masy ciała może powodować przemieszczenie narządów wewnętrznych i niepowodzenia ich pracy.Ponadto, krytyczne zmiany masy ciała wpływają na tło hormonalne, które z kolei może również powodować tworzenie się przepukliny.
 5. Genetyczna skłonność do cystocele, dziedziczona.
 6. Zmiany patologiczne w narządach miednicy typu wrodzonego.
 7. Operacyjne interwencje o charakterze ginekologicznym.
 8. Choroby przewodu pokarmowego, wraz z częstymi zaparciami.

Jeśli chodzi o mężczyzn, mają pęknięcie pęcherza zwykle na tle gruczolaka prostaty, ale także przyczyny mogą być zaburzenia hormonalne, otyłość, choroby żołądkowo-jelitowe i patologia narządów miednicy.

Charakterystyczne objawy

Na wczesnym etapie cystocele nie wykazują żadnych objawów, więc niezwykle trudno jest je zidentyfikować. Często pacjenci dowiadują się o obecności przepukliny podczas rutynowego badania ultrasonograficznego narządów miednicy. Wraz ze wzrostem przepukliny pacjent odczuje następujące objawy:

 • nietrzymanie moczu, które nasila się podczas śmiechu, podnoszenia ciężarów, kichania, kaszlu, a także w różnych stresujących sytuacjach;
 • częste chęć pójścia do toalety, często zupełnie nieoczekiwanej, która jest trudna do kontrolowania;
 • trudności w oddawaniu moczu przy bólu;
 • stałe uczucie dyskomfortu i niewystarczające wydalanie pęcherza, nawet przy częstych wizytach w toalecie.

Wraz z rozwojem znaków nasilenie się stanie się wyraźniejsze. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i przy najmniejszym odchyleniu skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy.

Metody diagnozy

Zidentyfikować pęcherz moczowy za pomocą oględzin jest możliwe tylko na późnym etapie, tk. kobiecego ciała obniża się do pochwy, a mężczyźni są zwykle silnie wypukłe ściany brzucha w obszarze „białej linii” żołądek. Jeśli przepuklina pęcherza powstał niedawno, a pacjent zaczął zauważać typowe objawy, lekarz podejmie takie środki diagnostyczne, takie jak:

 • USG;
 • cystoskopia;
 • urodynamika;
 • tomografia komputerowa;
 • Cystoureterografia kontrastowa promieni rentgenowskich.

Badania pomóc w ocenie skuteczności zwieraczy, aby określić położenie pęcherza oraz istnienie jego formacji. Dodatkowo analizowany jest mocz i krew. W niektórych przypadkach wymagana jest przepuklina w wyniku biopsji.

Metody leczenia

Podczas diagnozowania cystoceli leczenie jest przypisywane indywidualnie, ponieważUwzględnia się szereg czynników, w tym stopień zaawansowania choroby, jej obraz kliniczny i charakterystykę ciała pacjenta. Z reguły przepuklina jest chirurgicznie usuwana, po czym przepisywane są leki i dieta. Ale jeśli patologia została zidentyfikowana na wczesnym etapie, można zrobić z zachowawczymi metodami leczenia. Na przykład lekarze zalecają lekarzom wykonywanie ćwiczeń Kegla mających na celu wzmocnienie mięśni pochwy, ale także pomagają wzmocnić macicę i pęcherz. Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie, a po 2 tygodniach będzie widoczny pozytywny efekt.

Inną popularną metodą leczenia zachowawczego jest instalacja pessara dopochwowego. To urządzenie utrzymuje pęcherz we właściwej pozycji i walczy z arbitralnym oddawaniem moczu. Pessary jest wybierany indywidualnie dla każdego pacjenta, aby osiągnąć maksymalny pozytywny efekt. W przypadku mężczyzn leczenie bez chirurgii zwykle wymaga opatrunku, pod warunkiem, że przepuklina jest mała lub interwencja chirurgiczna jest przeciwwskazana z jakiegokolwiek powodu.

Jeśli patologia została wykryta na późniejszym etapie lub znajduje się w całkowicie zaniedbanym stanie, wymagana jest natychmiastowa operacja.

Głównym zadaniem chirurgów jest wyeliminowanie patologii i naprawienie pęcherza w prawidłowej pozycji anatomicznej. Jeśli przepuklina ma szeroką bramę, miejsce jej lokalizacji jest starannie zszywane podwójnym szwem, a dreny są ustalone. Aby wyeliminować cystocele, operacja jest wykonywana metodą laparoskopii, więc minimalne blizny pozostają, a tkanki goją się znacznie szybciej. Do czasu całkowitego wyzdrowienia pęcherz moczowy będzie miał cewnik ułatwiający wydalanie moczu i łagodzi stres związany z ładunkiem z narządu.