Przyczyny powstawania i sposoby leczenia płodu przepuklina pępkowa

Patologii, w których narządów jamy brzusznej zarodka wystają z podstawy wady pępowinowej nazywa - przepuklina pępkowa. Ta anomalia płodu prowadzi do zaburzeń w całym ciele, z powodu wady klatki piersiowej, jamy brzusznej i narządów wewnętrznych. Dzięki szybkiemu wykryciu przepukliny i odpowiedniemu leczeniu życie dziecka nie jest zagrożone.

Formy i klasyfikacja

Jeśli przepukliny pępkowej ciała wystające pokryte cienkiej warstwy, ale nadal podatny na wysychanie, odwodnienie i hipotermii. Ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia otrzewnej. Często przepuklina pępkowa płodowego towarzyszy obecności innych rodzajów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa lub nerek i serca anomalii.

Przepuklina może przybrać formę kuli, półkuli i grzyba. W zależności od rozmiaru są:

 1. mały - nie większy niż 5 cm, zawiera tylko 1-3 pętle jelita o małym rozmiarze;
 2. średni - do 10 cm, może zawierać kilka dużych pętli jelitowych;
 3. duże - więcej niż 10 cm, a ponadto do pętli jelitowej w worka przepuklinowego wystaje wątroby.

Ze względu na rodzaj rozwoju, przepuklina omphalocele dzieli się na izolowane i połączone. W pierwszym przypadku choroba nie pociąga za sobą innych naruszeń w ciele dziecka, a towarzyszącemu rodzajowi choroby towarzyszą wady wtórne, w tym:

 • nieprawidłowość chromosomowa;
 • niewłaściwy rozwój narządów i układów wewnętrznych;
 • dysplazja szkieletu;
 • choroba serca;
 • zaburzenia układu moczowo-płciowego;
 • przepuklina przeponowa.

Przyczyny patologii

Podczas tworzenia się jelita u płodu obraca się w 3 etapach. Pierwsza tura odbywa się w piątym tygodniu rozwoju zarodka i trwa do 10 tygodni.

W tym okresie następuje czynny wzrost jelita, więc jego wydłużone pętle zaczynają wybrzuszać się przez pierścień pępowinowy, ponieważ Nie pasuje do jamy brzusznej z powodu powiększonej wątroby.

Jelitowe pętle w powłoce pępowinowej tworzą fizjologiczną przepuklinę pachową. Około 10 tygodnia zwiększa się objętość jamy brzusznej, a wybrzuszone pętle jelitowe powracają do prawidłowej pozycji. W oparciu o takie cechy rozwoju zarodka, pępek w pierwszym trymestrze ciąży jest uważany za normę.

Tworzenie się przepony omphalocele występuje, gdy proces obrzęku lub zamknięcie ściany brzucha został przerwany, a także z niewystarczającym rozwojem jamy brzusznej.

W wyniku tego narządy wybrzuszone pozostają w otworze pępowiny i nadal rosną na zewnątrz ciała, zwiększając przez to przepuklinę. W przypadku omphaloceles płodu, przyczyny zwykle leżą w życiu matki i jej cechach genetycznych:

 • alkohol i palenie;
 • stosowanie leków niezgodnych z ciążą;
 • wiek powyżej 35 lat;
 • powiązane anomalie rozwojowe z powodu nieprawidłowości chromosomalnych.

Ponadto, przepuklina płodu może powstawać na tle innych, bardziej poważnych chorób, w tym takich zespołów jak Beckwita-Wiedemann, Pentada Kentrella, przewody owodniowe. Również patologia może być wynikiem nieprawidłowego tworzenia łodygi ciała. Wraz z omphalocele dziecko można znaleźć złożony OEIS, który charakteryzuje się wadami w kręgosłupie, brakiem odbytu lub exstrophy z kloaki.

Objawy towarzyszące

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest wczesne rozpoznanie płodu omphalocele płodu, dlatego niezwykle ważne jest, aby kobiety obserwowały przebieg ciąży od pierwszych tygodni.

Umożliwi to zminimalizowanie negatywnych skutków anomalii i zapobiegnie rozwojowi współistniejących patologii.

Najczęstszymi objawami przepukliny są opóźnienie wzrostu płodu i podwyższony poziom alfa-f enobiałka w ciele matki. Aby określić stężenie AFP, wykonuje się specjalny test, a w przypadku wysokich wskaźników płód jest dokładnie badany. Jeżeli wykryte zostaną nieutwardzalne defekty, tj. uszkodzenia układu nerwowego, serca lub mózgu, lekarze zalecają przerwanie ciąży.

W przypadku omphalocel o średnim i małym rozmiarze narodziny dzieci mogą być naturalne, w innych przypadkach wykonuje się cięcie cesarskie. Duża przepuklina pępowiny nie tylko komplikuje naturalny poród, ale także stanowi zagrożenie dla dziecka. W przypadku pęknięcia błony owodniowej może wystąpić krwawienie i nie można wykluczyć uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Diagnoza i leczenie

Lekarz może ustalić dokładną diagnozę dopiero po przeprowadzeniu kompleksowego badania, polegającego na badaniu ultrasonograficznym, analizie biochemicznej krwi i przebiciu błony przepuklinowej.

Przyszła matka powinna przejść serię ultradźwięków, podczas których można odkryć dynamikę rozwoju omphalocele.Aby wykluczyć lub potwierdzić obecność współistniejących zaburzeń płodu, można już w 18-20 tygodniu ciąży.

Leczenie przepukliny pępowiny zazwyczaj polega na operacji w ciągu pierwszych dwóch dni po urodzeniu dziecka. Ale jeśli interwencja chirurgiczna jest niemożliwa, stosuje się metody zachowawcze, w których przepuklina jest leczona środkami nabłonkowymi, na przykład azotanem srebra. Z biegiem czasu, przepuklina przeponowa przekształca się w przepuklinę brzuszną i jest operowana w zwykły sposób. Co do zasady, przyczyną odmowy natychmiastowej operacji są poważne wady dziecka.

W interwencji chirurgicznej przepuklinę pępkową wprowadza się w 1 lub 2 etapach. Operacja polega na zszyciu woreczka w kształcie lejka z otrzewnej puszkowej lub materiału syntetycznego. Następnie objętość worka stopniowo się zmniejsza, a narządy wypukłe przyjmują właściwą pozycję anatomiczną. Podsumowując, przeprowadzana jest operacja kosmetyczna, której celem jest utworzenie pępka w prawidłowym kształcie.

Po operacji dziecko znajduje się na oddziale intensywnej terapii, gdzie wykonywana jest stała sztuczna wentylacja.Dodatkowo przepisywane są antybiotyki i leki przeciwbólowe.

W okresie rehabilitacji żywienie pozajelitowe jest niezwykle ważne, co oznacza dożylne podawanie składników odżywczych do czasu całkowitego przywrócenia czynności przewodu pokarmowego.

Jeśli przepuklina embrionalna nie ma współistniejących wad narządów wewnętrznych, co może prowadzić do śmierci, to po usunięciu dziecka będzie miała pełne życie. Należy zauważyć, że współczesna medycyna umożliwia leczenie nawet tych noworodków, u których stwierdzono wrodzone anomalie. W większości przypadków dzieci przeżywają i znajdują całkiem akceptowalne warunki życia.

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa płodu: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie przepukliny pępkowej? (Styczeń 2020).

Loading...