Objawy i leczenie przepuklin płucnych

Istnieje choroba, taka jak przepuklina międzyżebrowa, która jest również nazywana płucną. To imię otrzymała, ponieważ istnieje występ tkanki płucnej w tkance podskórnej.

Dlaczego się rozwija

Taki problem, jak przepuklina płucna, może pojawić się dość nagle. Powodem tego jest zbyt duży nacisk płuca na ścianę, co go ogranicza. Możliwe, że ciśnienie jest normalne, ale tkanki ściany są osłabione, więc nie mogą się znieść, w wyniku czego tkanka płucna wybrzusza się przez przestrzeń międzyżebrową.

Dlaczego tak się dzieje, co może prowadzić do osłabienia tkanek lub wzrostu ciśnienia w płucach?

Zwykle są to choroby, konsekwencje operacji lub uraz. Tkanka płuc jest bardzo elastyczna. Dzięki tej funkcji jest w stanie szybko utworzyć przepuklinę w miejscu urazu. Ten typ przepukliny może pojawić się w dowolnej części klatki piersiowej, ale najczęściej znajduje się w przestrzeniach pomiędzy górnymi żebrami.

Przyczyny

  1. Urazy klatki piersiowej,
  2. Silny cios w okolice klatki piersiowej, w wyniku którego nastąpiło pęknięcie tkanek,
  3. Rozedma płuc
  4. Zawodowe choroby w szklanych dmuchawach i muzykach instrumentów dętychnarzędzia,
  5. Długotrwałe intensywne palenie,
  6. Wrodzone nieprawidłowości tkanek,
  7. Operacje na klatce piersiowej.

Jak zamanifestowano

Przepuklina międzyżebrowa ma zwykle niewyrażone objawy. Samo wybrzuszenie może być prawie niedostrzegalne, wygląda jak obrzęk. Możliwe, że nie będzie to żaden dyskomfort. Ból w tej patologii jest dość rzadki.

Ponieważ człowiek nie ma negatywnych uczuć, patologia jest diagnozowana głównie przez przypadek, podczas rutynowej kontroli lub kontaktując się z zupełnie inną sprawą.

Wypadnięciem w postaci obrzęku może występować w sposób ciągły lub tylko podczas ruchu, gdy ciśnienie wzrasta w płucach. Obciążenie fizyczne może przenosić duże obciążenia, ostre zbocza. Znacznie zwiększa przejaw płuc kaszel przepukliny, ponieważ prowadzi do drastycznego zmniejszenia silnych mięśni klatki piersiowej. Podczas kaszlu pacjent może odczuwać silny ból.

Leczenie

Po wykryciu uchyłka płuc lekarz w oparciu o pacjenta wyników badań i innych procedur diagnostycznych powinien zdecydować, jak traktować międzyżebrowych przepukliny.

W ostrej fazie nieskomplikowanej przepukliny dobry efekt można uzyskać dzięki leczeniu zachowawczemu.

Metody leczenia zachowawczego

  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych,
  • Noszenie ciasnego bandaża lub specjalnego bandaża,
  • Środki do leczenia i tłumienia kaszlu.

Środki znieczulające są przepisywane tylko w przypadku występowania zespołu bólowego. Jeśli ból pojawia się podczas kaszlu, główny wysiłek powinien zostać skierowany na jego eliminację. Jeśli to możliwe, należy wyleczyć kaszel, ale jeśli ma on charakter chroniczny, pomocne będą wszelkie środki, które pomogą go zredukować lub zniszczyć. Inhalacje pomogą złagodzić gardło, rozszerzyć oskrzela i sprawić, że flegma będzie bardziej płynna. Będzie łatwiej oddychać pacjentowi, a kaszel będzie słabszy.

W przypadku silnego bólu podczas kaszlu, może być konieczne zażywanie leków przeciwkaszlowych, które będą hamować odruch kaszlowy. Takie fundusze nie mogą być przypisane sobie, powinno to być wykonywane przez twojego lekarza prowadzącego.

Elastyczny bandaż jest wykonywany w taki sposób, że napina miejsce powstawania przepukliny i nie pozwala na wybrzuszenie miejsca w płucach poza wyznaczone przez niego granice.

Czasami zamiast bandaży należy stosować zwykły gips samoprzylepny.Jest przyklejony do skóry w taki sposób, że krawędzie przestrzeni międzyżebrowych są zaciśnięte.

Rozpoznanie objawów, leczenia i jego skuteczności zależy od fazy rozwoju choroby i obecności powikłań. Jeśli choroba zostanie rozpoczęta, możliwe jest zespolenie miejsca w płucach w obszarze między żebrami. W takich przypadkach wymagana jest operacja. W przypadku powikłań konieczna jest pilna operacja.

Komplikacje

Podobnie jak w przypadku każdej innej przepukliny, patologię tę może skomplikować naruszenie torebki przepuklinowej. Część tkanki płucnej, która dostała się do worka przepuklinowego, może zostać złapana między żebrami. Prowadzi to do zakłócenia procesu oddychania. Występuje duszność, pacjent odczuwa ostry ból. W przypadku długotrwałego poważnego naruszenia może dojść nawet do martwicy płuc, co może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Dlatego w przypadku powikłań międzyżebrowych konieczna jest pilna operacja.

Chirurgia przepuklin płucnych

Leczenie operacyjne jest jedynym sposobem całkowitego wyeliminowania przepukliny. Wymaga to rozcięcia skóry w miejscu wysunięcia, aby uzyskać dostęp do tkanek płuc i przegrody. Przepuklinowy występ jest oddzielony i osadzony na swoim miejscu.Jeśli to konieczne, zrosty tkanek są wyeliminowane. Ponadto wada utworzona w przestrzeni międzyżebrowej jest pokryta miękkimi tkankami. W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenie jest duże, wymagana jest alloplastyka. Jest to procedura, w której w trakcie pracy wady nie zamyka własnej tkanki pacjenta i specjalny materiał syntetyczny, który rozwiązuje uszkodzonego obszaru i zapobiega ponownemu tworzeniu się przepukliny.

Operację można przeprowadzić zarówno w tradycyjny otwarty sposób, jak i za pomocą techniki endoskopowej. Po okresie rehabilitacji endoskopii jest znacznie krótszy, ale otwarta operacja w większości przypadków mogą być wykonywane bez stosowania znieczulenia ogólnego oraz w znieczuleniu miejscowym. To znacznie rozszerza zakres pacjentów, którym można pomóc, ponieważ znieczulenie ogólne ma o wiele więcej przeciwwskazań niż w przypadku miejscowego.

Możesz usłyszeć lub przeczytać takie pytanie, czy istnieje przepuklina międzyżebrowa. Tak, taka patologia występuje. Chociaż należy do rzadkości, ale nie ignoruj ​​jej przejawów, ponieważ zawsze istnieje ryzyko naruszenia.

Obejrzyj wideo: Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie, ćwiczenia (Sierpień 2019).