Przyczyny i leczenie skurczów przepuklinowych u dorosłych i dzieci

Najpoważniejszą komplikacją każdej przepukliny jest jej uszczypnięcie. W tym przypadku treść, czyli upuszczony narząd, zostaje ściśnięty w portalu przepuklinowym lub w szyi worka przepuklinowego. Niebezpieczeństwo polega na tym, że szczypta przepukliny prowadzi do naruszenia krążenia chorego narządu. Możliwe jest całkowite ustanie dostępu krwi do upośledzonego obszaru. To grozi martwicą tkanek i bardzo groźnymi konsekwencjami, aż do śmiertelnego wyniku, ponieważ bez szybkiej pomocy pacjent rozwija się zapalenie spojówek lub zapalenie otrzewnej.

Naruszenie przepukliny żołądka

Najczęściej, jeśli chodzi o naruszenie, mamy na myśli brzuszek przepuklinowy, ponieważ jest to najczęstsza patologia. Przepuklina dowolnej lokalizacji może stać się ciasna. Osoby starsze najprawdopodobniej rozwiną tę komplikację.

Objawy zależą od rodzaju patologii, jej wielkości, stopnia naruszenia, a także od indywidualnej reakcji organizmu. Dlaczego przepuklina brzucha zostaje złapana w pułapkę? Ogólnie rzecz biorąc, przyczyny są wspólne dla różnych lokalizacji patologii. Najważniejsze jest to, że części padłych organów są ściskane w najwęższym miejscu, zwykle w okolicy pierścienia przepuklinowego.

Częściej występuje lub dzieje się dość gwałtownie i nagle, ale stopniowe zwężenie przepuklinowej szczeliny jest możliwe lub prawdopodobne. Zwykle to powikłanie rozwija się z powodu silnego nagłego skurczu mięśni brzucha, któremu towarzyszy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Przyczyny uszczypnięcia

 • Podnoszenie nadmiernych ciężarów,
 • Ostre, nieudane ruchy kadłuba,
 • Skacząc z wysokości,
 • Silny kaszel,
 • Duża kumulacja kału w pętli jelit z nieodwracalnymi przepuklinami.

Skurcze są bardziej podatne na duże przepukliny, szczególnie te, które są trudne do skorygowania lub nie korygują w ogóle.

Im większa przepuklina, tym większe ryzyko skurczu, dlatego przy gwałtownym wzroście jej wielkości, warto rozważyć potrzebę szybkiego leczenia, które zapobiegnie niebezpiecznym konsekwencjom.

Szczególnie duże znaczenie ma ryzyko naruszenia u osób starszych, ponieważ ich tkanki są już słabe i nie mają dostatecznej elastyczności i elastyczności, tak że ściana brzucha niezawodnie podtrzymuje narządy wewnętrzne. Objawy zależą w największym stopniu od rodzaju i umiejscowienia przepukliny, jaki organ znajdował się w worku przepuklinowym, chociaż występują powszechne przejawy tego powikłania.

Najczęstszym pochwycona pachwinowa, po czym kość udowa, w następstwie występowania powikłań pępowinowej przepukliny. W innych przypadkach ryzyko skurczu jest znacznie mniejsze.

Znaki i objawy

Typowe objawy naruszenia przepuklin o różnych lokalizacjach są spowodowane kompresją tego samego narządu. Na przykład zacinanie się w pachwinie często oznacza ściskanie pętli jelita. Ten sam problem występuje w przypadku przepuklin udowych lub pępkowych. W takich przypadkach będzie rozstrzygający jelitowych, ponieważ niektóre części jelit jest „wyłączony” w procesie trawienia, a ich zawartość nie może poruszać się normalnie. Rezultatem jest niedrożność jelit.

Obserwuje się ogólne i lokalne manifestacje, których intensywność zależy od czasu, jaki minął od chwili zakleszczenia.

Ogólne funkcje

 • Słabe zdrowie,
 • Nudności, wymioty,
 • Blada skóra,
 • Spadek ciśnienia krwi,
 • Zwiększony puls,
 • Oznaki zatrucia,
 • Brak krzesła.

Jeśli doszło do naruszenia w dziecku, staje się niespokojny, nie chce jeść, płacze. Małe dzieci mogą reagować głośnym, silnym krzykiem, ponieważ doświadczają intensywnego bólu.

Lokalne znaki

 • Ostra bolesność w okolicy przepukliny,
 • Nieodwracalność poprzedniej przepukliny,
 • Uszczelnienie i napięcie przepuklinowej wypukłości.

Nie ma znaczenia, czy występuje przepuklina pępkowa, czy inne zacięcia, ale jeśli ściśnięto jelito, potrzebna jest pomoc w nagłych wypadkach. Wynika to z faktu, że w ciągu 6-8 godzin może rozpocząć się proces martwicy tkanek, czyli martwicy zdeformowanego fragmentu jelita. Jeśli pomoc jest trochę spóźniona, a rozwija się zapalenie otrzewnej, konsekwencje mogą być najbardziej godne ubolewania.

Specjaliści wyróżniają trzy okresy z naruszeniem jelit. Pierwszy to szok, kiedy osoba odczuwa ostry ból. Wynika to z faktu, że nerwy krezkowe są uciskane, jak również nagromadzenie kału i gazów w jelicie z powodu rozwoju niedrożności. Drugi okres nazywany jest fazą wyobrażonego dobrobytu, kiedy bóle ustąpią. Dzieje się tak w związku z początkiem martwicy tkanek. Jeśli na tym etapie pacjent nie otrzymał jeszcze pomocy, zaczyna się trzeci okres - rozproszone zapalenie otrzewnej.

Naruszenie przepisów dotyczących naruszeń

Najczęściej występuje u mężczyzn szczypanie przepukliny pachwinowej, ponieważ są oni najbardziej podatni na tę patologię, chociaż może ona rozwinąć się u kobiet i dzieci. Głównymi objawami są ostry ból w pachwinie, napięcie występu i niemożność jego naprawy.Nie wahaj się skontaktować z lekarzem, ponieważ wymagana jest operacja, która musi zostać przeprowadzona w ciągu kilku godzin od chwili naruszenia.

Rozpoznanie zwykle przebiega bez problemów, ponieważ objawy i badanie przez chirurga dają pełny obraz choroby. Zagłuszanie dziecka jest mniej powszechne niż u dorosłych, ale wymaga więcej uwagi i szybkości, ponieważ u dzieci wszystkie patologiczne procesy rozwijają się szybciej.

Naruszenie paktu

Przy danej patologii w worku przepuklinowym może znajdować się część jelita lub duży epiploon. Skurcze przepuklinę pępkową u dorosłych występuje znacznie częściej niż u dzieci. Organizm dziecięcy w większości przypadków radzi sobie z tym problemem do trzeciego roku życia jako rozwój tkanki mięśniowej i łącznej.

Pierwsze objawy oznaczają, że potrzebna jest pilna pomoc.

Atrybuty naruszenia

 • Ostry ból brzucha,
 • Nudności, wymioty są możliwe,
 • Krwawe stolce w kale,
 • Ogólne osłabienie, pogorszenie stanu zdrowia,
 • Niedrożność jelit.

Zapobieganie powikłaniom

Kardiologiczne leczenie przepukliny brzusznej u dorosłych może być tylko chirurgiczne, ponieważ niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie przepuklinowej przepukliny i wyeliminowanie przepuklinowych bram.Aby uniknąć tak poważnych komplikacji, jak naruszenie, konieczne jest wykonanie operacji w zaplanowanej kolejności. Jeśli masz przepuklinę, to stale rośnie ona, a chirurg zaleca operację, wtedy nie powinieneś jej odkładać.

Obejrzyj wideo: Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja (Sierpień 2019).