Korekta kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jego leczenie

Dorsopatia jest ogólnym terminem medycznym dla wszystkich zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, któremu towarzyszą bolesne odczucia niezwiązane z nieprawidłowościami narządów wewnętrznych. Dorsopatia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest częstym problemem wśród ludzi naszych czasów. Pomimo faktu, że odcinek lędźwiowo-krzyżowy wyróżnia się grubszymi krążkami międzykręgowymi, w nim częściej dochodzi do destrukcji tkanek kręgowych. Jest to spowodowane dużym obciążeniem w tej części kręgosłupa. Z tego typu dolegliwości stoi około 80% pacjentów z rozpoznaną dorsopathies.

Co to jest dorsopatia?

Dorsopatia w tłumaczeniu oznacza "chorobę kręgosłupa". Termin ten nie oznacza konkretnej choroby. Wskazuje on na ból pleców, spowodowane zmianami w kręgosłupie. Diagnoza „dorsopathies kręgosłupa lędźwiowego,” lekarz stawia po przyczynie bólu nie jest możliwe, związane z narządów wewnętrznych. W większości przypadków, szczegółowe badanie lekarz ustala diagnozę (osteochondrosis, skolioza, i tak dalej) w zależności od przyczyny bólu.

W zależności od umiejscowienia bólu, przyczyny choroby i inne cechy odróżniają następujące rodzaje dorsopatii:

 • szyjny;
 • klatki piersiowej;
 • lędźwiowy.

Zwróć uwagę! Choroba jest najbardziej podatnych osób po 35 lat, po tym czasie organizm zaczyna zmiany zwyrodnieniowe układu nośnego.

Rodzaje dorsopatii okolicy lędźwiowej

W zależności od przyczyny i schematu rozwoju patologii wyróżnia się następujące typy chorób:

 • deformująca dorsopatia jest patologicznym procesem, który zmienia krążki międzykręgowe (kształt, wysokość). To sprzyja deformacji kręgów. W rezultacie grzbiet jest zakrzywiony, a korzenie są naruszone;
 • Vertebrogenic dorsopathies kręgosłupa lędźwiowo lub spondylopathy - zmiany w kręgi o charakterze patologicznym. Proces ten nie ma wpływu na dyski międzykręgowe, ale może rozpalać przykręgowy tkanek, takich jak mięsień lub więzadła;
 • dyskogennymi dorsopathies lub dyskopatia - patologii, który charakteryzuje się zwyrodnieniowe chrząstki zmiany zwyrodnieniowe dysków międzykręgowych, wraz z pojawieniem przepuklin i występów.

Zwróć uwagę! Choroba może występować w postaci ostrej, podostrej lub przewlekłej.

Przyczyny

Do głównych przyczyn dorsopatii należą następujące czynniki:

 1. Predyspozycje genetyczne (choroby kręgosłupa u rodziców, a także zaburzenia układu odpornościowego lub hormonalnego).
 2. Niski styl życia. Przymusowa lub nieusuwalna hipodynamia przyczynia się do rozwoju patologii systemu wsparcia.
 3. Wrodzona lub nabyta krzywizna kręgosłupa (skolioza, kifoza). Z powodu nieprawidłowej redystrybucji obciążenia kręgosłupa pojawiają się patologie.
 4. Otyłość. Dodatkowe funty znacznie zwiększają już i tak duże obciążenie w oddziale lędźwiowo-krzyżowym.
 5. Osteochondroza. Patologiczne zmiany w tkance mięśniowo-szkieletowej mogą z czasem ulec pogorszeniu z powodu czynników zewnętrznych.
 6. Przyczyną mogą być również nieprawidłowości w pracy przewodu pokarmowego lub niedożywienie (brak wapnia).
 7. Stała ekspozycja na wilgotne i zimne otoczenie.
 8. Szkoda zawodowa, na przykład narażenie na wibracje na ciele.
 9. Dłuższy pobyt w jednej pozycji (zawód kucharza lub fryzjera, w którym musisz stale stać).
 10. Ciężka aktywność fizyczna.

Objawy

Rehabilitacja okolicy lędźwiowej charakteryzuje się następującymi objawami:

 • tępy ból w dolnej części pleców (lumbalgia);
 • ból pleców rozciągający się do jednej z nóg;
 • miejscowy ostry ból;
 • ból w lokalizacji nerwu kulszowego, który rośnie wraz ze staniem;
 • drgawki w podudzie;
 • kulawizna;
 • niedociśnienie mięśni;
 • zmniejszona czułość.

Również dorsopatii kręgosłupa lędźwiowego z zespołem korzeniowym może towarzyszyć ostry ból i skurcze lędźwiowe, które pojawiają się podczas niekontrolowanych ruchów (kichanie, kaszel). Ucięte korzenie kręgosłupa często występują u samców, ponieważ przyczyniają się do aktywności fizycznej.

Zwróć uwagę! Z powodu kompresji rdzenia kręgowego biegnącego wzdłuż całej długości kręgosłupa pacjent może odczuwać spadek czułości poniżej lokalizacji choroby.

Charakter bólu może być ostry lub tępy, trwały lub tylko ze zmianą pozycji ciała i obciążenia. To zależy od przyczyny i stadium rozwoju choroby.

Leczenie dorsopatii

Leczenie tej choroby obejmuje przyjmowanie leków, fizjoterapię, przestrzeganie zaleceń lekarza i dietę. Główne zadania leczenia dorsopatii to:

 • ulga w bólu ostrym za pomocą leków przeciwbólowych i leków pomocniczych;
 • zapobieganie rozwojowi dystrofii krążków międzykręgowych i kręgów;
 • okres rehabilitacji;
 • zapobieganie zaostrzeniom.

Miary medyczne zależą od stadium i formy choroby, a także od jej przyczyn i charakterystyki.

Zwróć uwagę! Leczenie dorsopatii jest każdorazowo wybierane przez lekarza indywidualnie. Prawidłowo wybrane działania pomagają przez długi czas zapomnieć o zaostrzeniach.

Ostra postać choroby

W przypadku ostrej dorsopatii leczenie obejmuje koniecznie:

 • wczesne dni ścisłego leżenia w łóżku;
 • przyjmowanie środków przeciwbólowych (blokada ze znieczuleniem);
 • usuwanie skurczów mięśni ze środkami zwiotczającymi mięśnie.

Do leczenia ostrego lub rozwarty silny ból pacjentowi zaleca się przyjmowanie niesteroidowe leki przeciwzapalne (Analgin ibuprofen), co nie tylko usuwa ból, ale również przycinane procesu zapalnego (często zlokalizowane w tkance przykręgowej). Aby rozluźnić mięśnie i złagodzić skurcze, zaleca się przyjmowanie leków zwiotczających mięśnie (midocalmus, sirdulada).W ciągu pierwszych 3-5 dni osoba musi przestrzegać leżenia w łóżku. Łóżko powinno mieć płaską i twardą powierzchnię.

Zwróć uwagę! Jeśli nie ma możliwości pełnego dostosowania się do leżenia w łóżku, zalecane jest noszenie specjalnego gorsetu, który zwalnia obciążenie kręgosłupa. Jednak stosowanie gorsetu przez długi czas jest zabronione, ponieważ doprowadzi to do hipotrofii mięśni.

Chroniczna postać choroby

Przewlekła dorsopatia kręgosłupa lędźwiowego może powodować zaostrzenia i okresy remisji. Leczenie postaci przewlekłej składa się z kilku ważnych elementów:

 • leczenie narkotyków;
 • masaż;
 • procedury fizjoterapeutyczne;
 • terapeutyczne treningi fizyczne;
 • przestrzeganie diety.

Leczenie w okresach remisji ma na celu przywrócenie kręgosłupa i wzmocnienie mięśni. W przypadku bólu pacjent przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne lub środki przeciwbólowe (wykonuje się lokalną blokadę). Leki zwiotczające i przeciwskurczowe pomagają pozbyć się skurczów mięśni. Często lekarz przepisuje środki uspokajające, które pomagają zmniejszyć napięcie nerwowe, rozluźnić mięśnie i pozbyć się bólów głowy.Chondroprotectors są przepisywane w przypadku uszkodzenia chrząstki kręgosłupa w celu ich przywrócenia.

Zwróć uwagę! Do usuwania skurczów mięśni zaleca się sesje masażu. Aby odwiedzić gabinet masażu bez zalecenia lekarza, nie powinno być.

Fizjoterapia i techniki pomocnicze

Jeśli jesteś zainteresowany w jaki sposób traktować dorsopathies lędźwiowo kręgosłupa, należy wiedzieć, że aby osiągnąć dobre wyniki leczenia pomocy fizjoterapii i chiropraktyka, akupunktura i tak dalej.

Niemal zawsze leczenie choroby obejmuje trakcję, innymi słowy, jest to wolne rozciąganie kręgosłupa za pomocą specjalnego aparatu. Ta procedura jest niezbędna do naruszenia korzeni nerwowych, ponieważ pozwala zmniejszyć kompresję korzonków i zmniejszyć bolesne odczucia. Aby uzyskać dobre wyniki leczenia trakcyjnego, konieczne jest poddanie się pełnym procedurom.

Lekarz może również przepisać:

 • elektroforeza;
 • magnetoterapia;
 • akupunktura;
 • hirudotherapy;
 • łagodne wdychanie.

LFK z dorsopatią kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Fizjoterapia jest jedną z metod leczenia dorsopatii kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, pozwala wzmocnić mięśnie grzbietu, dzięki czemu tworzy silny muskularny gorset, który utrzymuje kręgosłup. Ćwiczenia są dozwolone tylko w okresach uporczywej remisji. W przeciwnym razie obciążenie pracą może komplikować przebieg choroby.

Zwróć uwagę! Konieczne jest rozpoczęcie wykonywania najprostszych ćwiczeń, stopniowe ich komplikowanie.

Zaleca się wykonanie następujących ćwiczeń z dorsopatią kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego:

 1. Leżąc na plecach, postaw jedną stopę na podłodze, ugnij drugą nogę i rozwiń ją w kolanie. Po drugiej nodze odłóż na podłogę, a po pierwsze wykonaj ćwiczenie.
 2. Leżąc na plecach, podnieś i opuść ramiona wzdłuż okrągłej ścieżki (10 razy).
 3. Nie zmieniaj pozycji, ugnij kolana i równomiernie rozłóż stopy. Po natchnieniu przyciśnij kolana do brzucha dłońmi, po wydechu - wróć do pozycji wyjściowej.
 4. Połóż się na podłodze i zegnij kolana pod kątem prostym. Powoli podnosić i opuszczać miednicę.
 5. Pozycja wyjściowa jest na wszystkich czterech. Usiądź na piętach, a następnie wstań. Wykonuj ćwiczenie powoli.

Ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie pleców, jest ich wiele. Doświadczony specjalista pomoże wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę cechy przebiegu choroby i poszczególne czynniki.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nerwicy, należy:

 • prowadzić aktywny tryb życia (robić ćwiczenia lub uprawiać sport);
 • podążaj za postawą;
 • unikać przechłodzenia i przedłużonej ekspozycji na wilgoć;
 • maksymalnie ograniczyć aktywność fizyczną;
 • prawidłowo jedz (użyj wystarczającej ilości wapnia i innych mikroelementów niezbędnych do wykonania kręgosłupa).

Zadbaj o swoje zdrowie, jakiego potrzebujesz od młodzieży, a następnie spotkaj się z chorobami kręgosłupa, aby odłożyć na dłuższy czas.

Obejrzyj wideo: Ból kręgosłupa - leczenie cz 2 (Sierpień 2019).