Dorsopatia kręgosłupa szyjnego

dorsopathies kręgosłupa - to przewlekła choroba, która prowadzi do zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych i, w konsekwencji, zmiany w stawach międzykręgowych, kręgów i więzadeł. Dzieje się tak, ponieważ ciało stara się dostosować do zmian. W tym przypadku może być skurcz mięśni, ograniczoną mobilność, ból różnych lokalizacji, etc.

Krążek jest tworzenie chrząstki włóknisto-składa się z pierścieniowych płytek, w środku której znajduje się płyn, jądra miażdżystego. Płyta znajduje się między kręgami i zapewnia mobilność i odpowiednie biomechaniki kręgosłupa. Oznacza to, że dla elastyczności, prawidłowego ruchu. Podczas podnoszenia ciężkich ładunków lub oddziaływań zachodzących część obciążenia na siebie. Jednocześnie jest on skompresowany jako „amortyzator”. Z biegiem czasu, lub ze względu na specyficzne czynniki negatywne jazdy traci część cieczy, jej wytrzymałość i elastyczność. Tak więc istnieje występ lub przepuklina.

Dorsopathies kręgosłupa szyjnego dość powszechne choroby, ponieważ ludzie są głównie siedzący tryb życia. Obejmuje ona także złe nawyki, nowoczesną kuchnię oraz inne czynniki, które są omówione w dalszej części tego materiału.

Dorsopatia kręgosłupa szyjnego

 • ból w szyi, obie ręce, przednia klatka piersiowa. Rzadziej obustronny ból;
 • pieczenie, ból lub uczucie dyskomfortu w plecach między łopatkami, gdy kręgosłup szyjno-piersiowy jest zaangażowany w ten proces. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból napadowy lub napadowy;
 • intensywność bólu może być bardzo silna i trudna do zniesienia, często mylona z dławicą piersiową;
 • ból podczas ruchu głowy, zwłaszcza podczas przechylania, obracania, kaszlu, kichania, po uniesieniu ciężaru lub przyjmowaniu określonej pozycji ciała;
 • często pacjenci nie mogą zasnąć lub obudzić się z bolesnego zespołu;
 • skargi na ociężałość, hałas w głowie lub skrzypienie w uszach;
 • Od strony systemu wizualnego można obserwować błyskanie much, plam barwnych, błysków;
 • w niektórych przypadkach możliwa jest zmiana percepcji wzrokowej, podwojenia itp .;
 • pulsujący ból głowy, który najczęściej oznacza "zespół tętnicy kręgowej" - naruszenie prawidłowego krążenia mózgu;
 • osłabienie rąk, a także utrata masy mięśniowej niektórych grup mięśni;
 • utrata czułości palców lub innych obszarów, w zależności od położenia ciała, głowy i kończyn;
 • czasami zaburzona koordynacja;
 • zmiany ciśnienia krwi;
 • zwiększone zmęczenie lub uporczywa senność.

Rodzaje dorsopatopatii

Zgodnie z międzynarodowymi standardami, dorsopatia dzieli się na trzy główne grupy:

 1. Odkształcanie - gdy w proces zaangażowany jest kręgosłup z dystroficznymi zmianami krążków międzykręgowych. Z reguły bez wypukłości, przepukliny i integralności włóknistego pierścienia. Pierwsza grupa obejmuje lordozę, kifozę, skoliozę, osteochondroza, podwichnięcia.
 2. Spondylopatia z obecnością wypukłości, przepuklin, zespołu bólowego, ograniczeń ruchowych. Zasadniczo na tym etapie następuje kompensacja, czyli proliferacja tkanki łącznej na bocznych powierzchniach kręgów. Ciało dostosowuje się do zmian.
 3. Inne dorsopatie bez zaburzeń kanału kręgowego i rdzenia kręgowego. Uwzględnij wszystkie powyższe ma jedynie charakter progresywny. Stwierdzono również obecność występu wypadnięciem, kręgowego wzrost tkanki łącznej, ograniczonej mobilności, ból szyi, tułowia, kończyn, drętwienie, mrowienie, etc.

Przyczyny

Głównym powodem rozwoju dorsopatopatii jest zaburzenie metaboliczne. Do tego stanu predysponują następujące czynniki:

 • siedzący tryb życia;
 • długie przebywanie ciała w jednej pozycji;
 • praca osiadła lub związana z wymuszoną pozycją głowy. Na przykład przy biurku lub komputerze, gdy głowa jest opuszczona przez dłuższy czas;
 • stałe obciążenia: sportowcy, ładowarki itp .;
 • zaburzenie metaboliczne;
 • patologia układu pokarmowego;
 • niedożywienie;
 • różnego rodzaju stresy i przewlekłe nerwice;
 • nadwaga;
 • słaby gorset mięśniowy lub niedorozwój niektórych grup mięśni;
 • doznane obrażenia;
 • hipotermia, przewlekłe infekcje lub choroby przewlekłe wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Obecność patogenów w ciele;
 • czynnik dziedziczny;
 • zaburzenie równowagi hormonalnej lub niepowodzenie;
 • długotrwałe stosowanie leków hormonalnych lub leków, które sprzyjają rozwojowi lub nasileniu przebiegu choroby. Istnieje niewiele znanych działań niepożądanych.

Czynnikami predysponującymi do rozwoju tych innych dystroficznych zmian krążków międzykręgowych jest wiele.I na dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy lekarze i specjaliści w dziedzinie medycyny uważa, że ​​przyczyną dorsopathies i innych problemów z kręgosłupem jest niedorozwój układu mięśniowego, brak ruchu, złe odżywianie, przewlekłe infekcje, problemy rodzinne (stres, nerwice), etc.

Inni wysuwają teorię, że przyczyną jest przedłużony skurcz pewnych grup mięśni, które najpierw powodują krzywiznę postawy, tj. skolioza, a później osteochondroza i inne współistniejące choroby. Jeszcze inni uważają, że rozwój choroby wpływa jednocześnie na kilka z powyższych czynników.

Przebieg choroby

Z reguły zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych i towarzyszące im choroby układu mięśniowo-szkieletowego praktycznie nieuleczalne. Przy pomocy pewnych grup leków, procedur i ćwiczeń mogą kompensować i spowolnić postęp. Należy również zauważyć, że badania w tym zakresie prowadzone są codziennie i pojawiają się nowe materiały i teorie. Metody i leki, które w niektórych przypadkach sprzyjają nie tylko spowolnieniu przebiegu choroby, ale także przyczyniają się do częściowej regeneracji uszkodzonych tkanek.

Dyski międzykręgowe i sam kręgosłup nie mają sieci naczyń krwionośnych, takich jak narządy wewnętrzne. Oznacza to, że są one karmione głównie ciśnieniem osmotycznym. Praca mięśni, ruch, pełne i racjonalne odżywianie i brak chorób układu trawiennego są głównymi czynnikami prawidłowego "odżywiania" krążków międzykręgowych i kręgosłupa. Innymi słowy, dostarczanie składników odżywczych do budowy, regeneracji lub odnowy tkanek.

Najważniejsze jest stworzenie warunków i otrzymanie niezbędnego materiału. Niestety, dzisiaj nie ma jasnego pojęcia, w jaki sposób można przyczynić się do odzyskania układu mięśniowo-szkieletowego i dorsopatii różnych grup. W niektórych przypadkach odnotowano częściowy powrót do zdrowia za pomocą terapii ruchowej, właściwego odżywiania, różnych suplementów i stosowania leków hormonalnych, w szczególności hormonu wzrostu u osób w wieku 50-60 lat. Ale jeszcze raz, należy zauważyć, że są to pojedyncze przypadki. Ciało ludzkie jest bardzo złożonym systemem.

Leczenie

Zanim opowiem o leczeniu, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat obecnej sytuacji.Faktem jest, że diagnozując diagnozę, głównie za pomocą MRI i zbierając anamnezę, przepisuje się leczenie konwencjonalne. Bardzo niewielu lekarzy, którzy dotrzymują kroku czasom, czyli studiują najnowsze badania, rozwój, w tym leki, biorą udział zarówno w seminariach rosyjskich, jak i zagranicznych. Innymi słowy, są one poświęcone ich pracy.

Większość lekarzy po prostu nie jest w stanie uświadomić sobie wszystkich wydarzeń dla określonej specjalizacji. Pacjenci z reguły bardzo dużo i po prostu nie mają wystarczająco dużo czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby po postawieniu diagnozy samodzielnie rozpocząć "angażowanie się" w swoją chorobę, czytać literaturę tematyczną i znaleźć dobrego specjalistę, co jest dość trudne. Zwłaszcza w małych miasteczkach. Właściwe leczenie dolegliwości pomoże ci uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Po postawieniu diagnozy zabieg wykonywany jest w sposób złożony, a mianowicie:

 1. Leki są przepisywane w celu łagodzenia stanu zapalnego i bólu. Przede wszystkim zastrzyki. Dalsze preparaty w postaci tabletek. Również witaminy z grupy B.
 2. Mioreanty i chondroprotektory nie zawsze są przepisywane.Zależy od przebiegu choroby, wieku pacjenta i konkretnego przypadku. Chociaż te ostatnie nie zawsze potwierdzić i udowodnić swoją skuteczność podczas ciągłych badań i analizy bieżącej pacjentów z chorobą.
 3. Fizjoterapia, masaż i terapia ruchowa. Joga okazała się doskonała.
 4. Podczas leczenia, w zależności od konkretnego przypadku, konieczne jest stopniowe rozpoczęcie prowadzenia zdrowego stylu życia. Jeśli masz nadwagę, musisz stopniowo się jej pozbywać. W miarę możliwości poruszaj i wykluczaj czynniki prowokujące. Prawidłowo jedz, unikaj stresu i obserwuj swoje zdrowie. To znaczy, szybkie leczenie przeziębienia i różnych chorób.

Ćwiczenia

Poniżej zostaną przedstawione wspólne ćwiczenia. Ale zanim zostaną wykonane, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie wzbudzi w tobie zaufania, to powinieneś zwrócić się do innego.

Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane powoli, spokojnie i zrelaksowane. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu lub bólu ćwiczenia należy wykonywać w niepełnym zakresie lub całkowicie wyeliminować.

Uwaga, proszę! Nie ćwicz w żaden sposób przez ból.Może to tylko zaostrzyć przebieg choroby.

Przykładem jest trakcja z butami antygrawitacyjnymi. Kiedy pacjent wisi do góry nogami. Uważano, że dyski kręgowe zostały zwolnione z obciążenia, ale podczas monitorowania pacjentów często prowadziło to jedynie do pogorszenia przebiegu choroby.

Do niebezpiecznych ćwiczeń można również dołączyć ciągnięcie za poprzeczkę lub wizę na ręce. Co dla regionu lędźwiowego może być bardzo dobre. Ale nie w tym przypadku.

 1. Jest to bardzo przydatne do pływania. To rozładowuje kręgosłup i ładuje prawie wszystkie mięśnie grzbietu. Ale trzeba bardzo ostrożnie pływać. Ponieważ jest bardzo zaangażowany w obszar szyi.
 2. W pozycji siedzącej lub stojącej zrelaksuj się i opuść ręce wzdłuż tułowia. Zwróć swoją głowę na boki bardzo powoli, z małą amplitudą, bez bólu. Ćwicz powtórzyć 5-6 razy.
 3. W tej samej pozycji powoli opuść głowę i podnieś ją do pierwotnej pozycji. Amplituda ruchu, w zależności od stanu zdrowia. Powtórz 5-6 razy.
 4. Odchylanie głowy do tyłu. Trzeba to zrobić bardzo powoli i ostrożnie. Bez bólu.
 5. Kołysanie głową z boku na bok. Amplituda jest bardzo mała. Wyobraź sobie, co mówisz osobie - "Aw, ay, ay".
 6. Kołysanie głową w górę iw dół. Amplituda jest bardzo mała. Wyobraź sobie, że zgadzasz się na jakąś osobę.
 7. Obrót ramion jest pierwszy do przodu, a następnie do tyłu. Należy to robić powoli i ostrożnie.

Ponadto, lekarz prowadzący, w zależności od historii, zdjęcia MRI, twój wiek i stadium choroby, da pewne ćwiczenia i zalecenia. Jeśli masz siedzącą pracę, nie kładź stopy na nodze. Usiądź prosto. Co 40 minut wstań i idź. Wykonaj kilka ruchów tułowia z boku na bok w małej amplitudzie. Możesz wykonywać ćwiczenia opisane powyżej.

Możliwe powikłania przy braku odpowiedniego leczenia

 • przewlekły ból, którego nie można zatrzymać lub leczyć;
 • paraliż kończyn. Słabość w dłoniach lub stopach. Zanik niektórych grup mięśniowych;
 • zaburzenia krążenia mózgowego, w wyniku bólów głowy, hałasu lub skrzypienia w uszach, jak również powyższych objawów.

Bardzo ważne jest nie tylko w okresie leczenia, ale także w całym późniejszym życiu, aby przemyśleć swoje priorytety dotyczące zdrowego stylu życia: odżywiania, aktywnego wypoczynku, pływania, oszczędzania, odmowy podnoszenia ciężarów.Jeśli chcesz coś przynieść, lepiej użyć plecaka, który równomiernie rozprowadza ładunek.

Gimnastyka i ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane codziennie. Efekt nie będzie zauważalny natychmiast. Musisz być cierpliwy. Jeśli to konieczne, lepiej zmienić pracę lub pole działania. Dbaj o siebie!