Przerostowa kręgosłupa - co to jest?

Dorsopatia kręgosłupa jest powszechną nazwą dla wielu chorób kręgosłupa, tkanki mięśniowej pleców, więzadeł. Patologia charakteryzuje się jedną ogólną charakterystyką - bolesne odczucia, zlokalizowane w szyi, plecach, okolicy lędźwiowej, niezwiązane z narządami wewnętrznymi. Bardzo często dorsopatia jest mylona z osteochondrozą. Choroby mają podobne objawy kliniczne. Jednak osteochondroza we współczesnej medycynie nie jest uważana za pełnoprawną diagnozę.

Przyczyny

Dorsopatia oznacza "ból pleców". Dlatego, aby powiedzieć, że taka dorsopatia w twoim przypadku jest możliwa tylko przez znalezienie przyczyny, o której objawy nie mogą bezpośrednio mówić.

 • Siedzący i siedzący tryb życia;
 • Silna osteochondoza dysków międzykręgowych;
 • Niedożywienie i złe nawyki;
 • Brak wapnia lub witamin;
 • Zimno, przeciągi, wysoka wilgotność;
 • Duża waga ubrań;
 • Urazy pourazowe;
 • Choroba zwyrodnieniowa kręgów i skoliozy;
 • Zapalenie i ogniska ropy w kręgach;
 • Choroby zakaźne, takie jak gruźlica kręgosłupa;
 • Postmenopauza;
 • Przekroczenie normy kwasu moczowego;
 • Dziedziczność i wrodzone skrzywienie;
 • Częste przeziębienia;
 • Zmiany wieku, dystrofia kręgosłupa.

Dorsopathy - co to jest?

Dorsopatia kręgosłupa szyjnego

Dorsopatia, która znajduje się w odcinku szyjnym, charakteryzuje się odruchowymi skurczami mięśni szyi. Powodem jest nadmierne napięcie mięśni. Rezultatem są bóle głowy i szyi, słabe krążenie krwi w dłoniach, drętwienie. Ból przechodzi w ramiona i ramiona, powoduje zawroty głowy, nudności, zaburzenia koordynacji. Powodem tych procesów jest to, że deformacje kręgosłupa szyjnego naruszają krążenie krwi w mózgu.

Naruszone naturalne krzywe kręgosłupa (stają się silniejsze lub odwrotnie, bardziej płaskie), występują przepukliny i wypukłości szyi.

Dorsopatia kręgosłupa piersiowego

Odcinek piersiowy kręgosłupa jest najdłuższy, istnieje wiele różnych objawów choroby. Kręgi piersiowe są bardziej podatne na złamania kompresyjne w sytuacjach traumatycznych. Istnieje skrzywienie kręgosłupa piersiowego, w tym jednocześnie w kierunku przednio-tylnym i bocznym. Zmiany infekcyjne najsilniej dotykają kręgów regionu piersiowego, często z przerzutami.Te dorsopatie są najbardziej bolesne, ponieważ tutaj najmocniej umiejscowiona jest tkanka mięśniowa. Przyczyną może być neuralgia międzyżebrowa lub ostra choroba sercowa.

Ludzie z siedzący tryb życia są skłonni do grzbietowej postaci dorsopatii. Mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej, problemy z biciem serca.

Leczenie

Leczenie dorsopatii musi zaczynać się od zrozumienia, że ​​nie jest to choroba sama w sobie, a jedynie podstawowa diagnoza. Stosuje się go, dopóki nie zostanie zbadany charakter objawów. Większość odmian dorsopatii jest leczonych zachowawczo.

Gorset

Przed rozpoczęciem leczenia dorsopatii należy chronić organizm przed dalszym rozwojem choroby. Aby to zrobić, należy wykluczyć ciężar na plecach, odpocząć więcej. Używaj specjalistycznych narzędzi ortopedycznych - kołnierzy szyjnych, ortez i gorsetów,

Leki

Kiedy pojawia się zaostrzenie, przede wszystkim konieczne jest usunięcie zespołu bólowego. Pomocne w tym będą różne maści, żele ze składnikami przeciwzapalnymi. Aby pokonać przyczyny bólu, trzeba poprawić nerwy troficzne, krążki międzykręgowe, odporność. Podczas silnych skurczów mięśni stosuje się środki zwiotczające mięśnie - pomogą one rozluźnić napięte mięśnie kręgosłupa i złagodzić ból.

Pokazanie pacjentowi i uspokojenie oznacza, dając odpoczynek systemowi nerwowemu i redukując skurcze mięśni. Po usunięciu bólu stosuje się środki przyspieszające powrót do zdrowia - biogenne środki pobudzające, witaminy grupy B, leki anaboliczne i naczyniowe.

Fizjoterapia

Kiedy zaostrzenie się skończy, zacznij stosować fizjoterapię. Elektroforeza z hydrokortyzonem, elektryczna stymulacja tkanki mięśniowej, obróbka parafinowa, promieniowanie ultrafioletowe, wpływ pola magnetycznego, prysznice podwodne, zastosowania błotne. Te metody pomagają pozbyć się resztek stanu zapalnego i bólu, wzmocnić mięśnie rdzeniowe, poprawić metabolizm w obszarze problemowym.

Terapeutyczny trening fizyczny, masaż

W okresie między atakami przydatne będą ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie pleców. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, skorzystaj z programu i wskazówek specjalisty. W większości przypadków będzie to przydatne do pływania - w wodzie z kręgosłupa zostanie usunięta część ładunku.

Osteopatia

Osteopatia to wpływ na kręgi w rękach, mniej kontrowersyjny z medycznego punktu widzenia niż terapia manualna.Ta metoda jest prawie pozbawiona przeciwwskazań, ponieważ tutaj specjalista pracuje z kręgosłupem bardziej spokojnie i płynnie. Skurcze są usuwane, zwiększa się mobilność. Dłonie osteopaty działają tak delikatnie, że powtarzają rytm procesów fizjologicznych. Może się nawet wydawać, że podczas sesji terapeutycznej z dorsopatią leczenie nie występuje, ale w rzeczywistości manipulacje te mają głęboki wpływ na organizm.

 • Będzie to również interesujące: leczenie osteopenii kręgosłupa lędźwiowego.

Operacja

Jest to wymagane w przypadku nadmiernego wzrostu kości kręgów, przy jednoczesnym spadku kanału kręgowego, a przestrzeń między kręgami. Obejmuje to silne odkształcenia krążków międzykręgowych. Jeśli rozpocznie się dyskogenna dorsopatia odcinka lędźwiowo-krzyżowego, operacja będzie musiała zostać wykonana. W przeciwnym przypadku może to prowadzić do powikłań - patologii w pracy narządów miednicy.

Komplikacje

Rozpoznanie "dorsopatii" jest dość niejasne i wiąże się z wieloma problemami z ciałem. Są one uogólnione do kategorii dorsopatii tylko ze względu na lokalizację bólu, dlatego trudno jest podać konkretny opis powikłań.

W bardzo zaawansowanych przypadkach gatunek wiele dorsopathies może prowadzić do kalectwa i utraty do mobilności ciała.

W ten sposób może nastąpić skrzywienie kręgosłupa, ciężką deformację kręgosłupa, utratę ruchomości stawów, zapalenie rdzenia kręgowego, a nawet zaburzeń krążenia mózgu.

Obejrzyj wideo: JERZY ZIĘBA Poznaj prawdę o chorobach przewlekłych (Sierpień 2019).