Leczenie spondylozy kręgosłupa szyjnego

Spondyloza szyjna, jeśli choroba nie jest leczona, całkowicie unieruchamia kręgosłup szyjny. Szyja przestaje być posłuszna swojemu panu, trudno ją odwrócić. Gdy niespokojna pacjentka konsultuje się z lekarzem i dowiaduje się o diagnozie - spondylozie kręgosłupa szyjnego, niewiele można poprawić. Kości, chrząstki i kręgi nie mogą odzyskać swojej poprzedniej mobilności.

Spondyloza jest leczona tylko we wczesnym stadium, dlatego ważne jest, aby znać objawy i podejmować na czas działania, aby uratować kręgosłup.

Oddział szyi - wrażliwe miejsce

Ludzki kręgosłup ma 5 oddziałów i 32-34 kręgów. Są one połączone w taki sposób, aby zapewnić różnorodne ruchy ludzkiego ciała. Każdy kręg ma:

 • Ciało;
 • Górne i dolne łuki z kręgiem; wszystkie otwory kręgów są połączone z kręgosłupem - lokalizacja rdzenia kręgowego:
 • Scion do łączenia z innymi kręgami i mocowania mięśni;
 • Między kręgami znajdują się dyski tkanki chrzęstnej, które zapewniają elastyczność i ruchomość słupka.

Jak powstaje spondyloza

Wszystkie 34 kręgi połączone są nie tylko płytkami chrząstkowymi, ale także więzadłami.Tzw podłużny więzadła kręgosłupa ciało ogarnia całej przedniej powierzchni kręgosłupa. Tam, gdzie więzadło nagle odrywa się od kręgu, tkanka kostna jego ciała zaczyna rosnąć. Przerost ten kości kruczej kostne - osteofitów i kości bodziec - wygięte obejmuje dysk międzykręgowy, uniemożliwiając przesuwanie i zdeformowane.Kręgi są unieruchomione nie za pomocą elastycznego więzadła, ale za pomocą utrwalonej tkanki kostnej. To sztywne mocowanie kręgów nazywa się spondylozą. Płyt z nie doznał obrażeń, ruch nie powoduje bólu, gdyby nie choroba zwyrodnieniowa dysk w kręgosłupie.

Kręgosłupa - rdzeniowego odpowiedź łamać elastycznych wiązadeł łączące kręgów. Zamiast tego rośnie "klipsy" kości. Z wiekiem stają się liczni, wzrastają razem. Ruchliwość kręgosłupa zostaje utracona, każdy ruch jest trudny.

Zagrożenie rozwojem tej choroby obejmuje:

 • Ludzie, od lat prowadzący siedzący tryb życia;
 • Ci, którzy lubią się podnosić ciężary, niosąc je na ramionach (np. Worki z mąką);
 • Traumatyzowany kręgosłup;
 • W przypadku wrodzonych urazów struktur mięśniowo-szkieletowych;
 • Ludzie z zaburzeniami metabolicznymi lub chorobami endokrynologicznymi;
 • Osoby starsze niż 55 lat.

W każdym wieku i w każdym zawodzie musimy dokładnie rozważyć pierwsze oznaki spondylozy, dowiedzieć się o jej wczesnych objawach, a leczenie w tym przypadku zakończy się sukcesem.

Uwaga: szyja boli

Nie od razu czuje się w pełni, co to jest spondyloza kręgosłupa szyjnego.

 • Wszystko zaczyna się od nieprzyjemnej sztywności ruchów rano;
 • Kiedy siedzisz lub stoisz nieruchomo, twoja szyja zaczyna się stępiać;
 • Lekki ból potyliczny nieustannie przypomina nam, że problem jest tutaj przygotowywany;
 • Następnie kręg szyjny zaczyna się chrupać podczas ruchu;
 • Występują problemy ze słuchem i wzrokiem, szczególnie po opuszczeniu pozycji stacjonarnej;
 • Mrowienie w karku, przechodząc na barkach i ramionach, osłabienie mięśni w tych obszarach, utrata czucia - straszny znak, że korzenie nerwowe rdzenia kręgowego, wychodząc przez kręgów szyi, zgnieciony przez. Naprzód - paraliż lub choroba niedokrwienna;
 • Zwężenie naczyń krwionośnych ogranicza dostęp pokarmu i tlenu do mózgu, a więc - zawroty głowy, nudności i omdlenia;
 • W nocy głowa nie znajduje dla siebie wygodnej pozycji - ból nie odpuszcza;
 • Skurcze kończyn dolnych, problemy z oddawaniem moczu spowodowane przerwaniem rdzenia kręgowego.

Więcej cierpieć jest niemożliwe i działać. Pozostaje udać się do lekarza i dowiedzieć się, na jakim etapie zmiany jest w danym momencie kręgosłup.

Trzy etapy choroby

Wykryj kręgosłupa pacjenta kręgosłupa szyjnego i ustalić stadium choroby może być tylko instrumentalne metody diagnostyczne:

 • Rentgen pozwala zobaczyć osteofity kręgosłupa i zmierzyć stopień kompresji krążków międzykręgowych;
 • Tomografia komputerowa określi, czy występuje zwężenie kręgosłupa, tj. E. zmniejszenie prześwitu wewnątrz kręgów, w którym znajduje się rdzeń kręgowy;
 • Rezonans magnetyczny da obraz wolumetryczny kręgosłupa i pomoże wyjaśnić diagnozę.

Przy podobnych objawach u pacjenta może rozwinąć się: osteochondroza - uszkodzenie krążków międzykręgowych; spondyloza - wzrost tkanki kostnej na krawędziach kręgów; spondyloarthrosis - zniszczenie stawów wiążących kręgi.

 • Zalecany do odczytu: zwężenie kanału szyjnego kręgosłupa

Objawy i leczenie choroby zależą od etapu jej rozwoju:

 1. W pierwszym etapie zdjęcie rentgenowskie może wykazać różnorodność osteofitów, które pozostają w obrębie kręgów i nie wiążą ruchów, chociaż lordoza - zgięcie szyjne - jest już zerwana i występują pierwsze oznaki sztywności i drętwienia szyi;
 2. Drugi etap choroby - ostrogi kostne (osteofity) już zaczynają się ze sobą łączyć, ściskając krążki międzykręgowe. Mobilność jest tak ograniczona, że ​​dana osoba ma 3 stopnie niepełnosprawności;
 3. Trzeci etap - prawie wszystkie osteofity urosły razem i, podobnie jak nawiasy, pokryły kręgi, ograniczając mobilność do minimum. Osoba pozbawiona jest możliwości nie tylko pracy, ale także służenia sobie. Jest to 2 lub 1 stopień niepełnosprawności.

Czy modne jest leczyć spondylozę?

Tylko silny ból może doprowadzić nas do lekarza, a to 2-3 stadia spondylozy, a zatem niepełnosprawność. Należy zrezygnować z przywrócenia dawnej elastyczności. Chociaż współczesna medycyna wie, jak leczyć choroby kręgosłupa i podnieść człowieka na nogi.

Leki

Leczenie spondylozy kręgosłupa szyjnego w zaawansowanych stadiach choroby rozpoczyna się od przyjmowania silnych środków przeciwbólowych i środków zwiotczających mięśnie. Naturalnie są oni wyznaczani przez lekarza prowadzącego, czasami ból ustaje dopiero po przyjęciu środków odurzających.Leki zwiotczające mięśnie łagodzą skurcze mięśni, wpływając na centralny układ nerwowy.

Środki przeciwbólowe i niesteroidowe (niehormonalne) są wskazane do łagodzenia bólu na wszystkich etapach spondylozy szyjnej. Są to takie popularne leki jak "Diklofenak", które można kupić bez recepty, "Ibuprofen" itp. Aby przywrócić procesy metaboliczne w tkankach i kręgach, należy zastosować terapię witaminową (witaminy B, tokoferol, kwas askorbinowy); chondroprotektory, preparaty enzymatyczne.

Nowoczesne terapie

Po usunięciu silnego bólu pacjent przechodzi:

 • Przebieg masażu;
 • Relaksacja postisometryczna (przemiana minimalna wysiłku mięśniowego z całkowitym rozluźnieniem);
 • Dry traction, gdy stały kręgosłup przechodzi trakcję podwieszonego ładunku;
 • Akupunktura;
 • Elektroforeza - działanie impulsowe spowodowane słabym prądem elektrycznym;
 • Efekty ultradźwiękowe i magnetyczne.

Po takim leczeniu w szpitalu istnieje nadzieja, że ​​pacjent wstanie. A potem przez resztę swojego życia - ćwiczenia fizykoterapii.

Choroba spondyloza - odpowiedź natury na sposób, w jaki człowiek zarządza swoim ciałem, w tym kręgosłupem. Wszyscy wiedzą o zdrowym stylu życia, ale pamiętają to tylko wtedy, gdy pojawia się ból. We wczesnych stadiach spondylozy, odpowiednie odżywianie, terapia witaminowa i terapia ruchowa mogą zatrzymać rozwój choroby i uratować osobę radości z ruchu.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego przy ścianie - dr Marian Majchrzycki osteopata (Wrzesień 2019).