Leczenie spondyloortozy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Czym jest spondyloartoza kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego? Gdy wystąpi spondyloarthrosis lędźwiowego kręgosłupa krzyżowego uszkodzenie krążków międzykręgowych, utratę elastyczności. Takie procesy spowodowane degradacją struktury kości, tkanki chrzęstnej redukcji grubości, narośle tworzenia kości - kostne.

Część lędźwiowa kręgosłupa jest najbardziej podatna na zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne, ponieważ nacisk na krążki międzykręgowe jest największy.

W wyniku tego ruchliwość kręgosłupa zostaje utracona. Niektóre kręgi zmieniają swoją pozycję. W miejscu lokalizacji pojawia się ból, który zwiększa się wraz z ruchem. Objawy są bardzo podobne do osteochondrozy, ale istnieje wiele różnic między tymi dwoma patologiami. W pełni rozpoznanie spondyloartrozy może nastąpić dopiero po pełnym badaniu.

Przyczyny

Wśród nich:

 • Wyraźny zespół bólowy;
 • Zmniejszona ruchliwość kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców;
 • Jakiekolwiek zwroty i ostre ruchy zauważalnie zwiększają ból;
 • Silne zaciśnięcie mięśni lędźwiowych;
 • Ból zmniejsza się podczas zaokrąglania dolnej części pleców.

Ważne jest, aby zrozumieć, że spondyloartroza kręgosłupa lędźwiowego postępuje z przedwczesnym leczeniem lub ignorowaniem choroby. Stopień postępu zależy od wielu czynników:

 • Styl życia;
 • Jedzenie;
 • Wiek;
 • Ciężka praca lub uprawianie sportów siłowych;

Spondyloartroza kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego ma kilka etapów:

 1. Zmniejszona elastyczność kręgosłupa;
 2. Zmniejszonej elastyczności towarzyszy ból podczas ruchów, skurcze;
 3. Osteofity zaczynają się formować, region lędźwiowy dosłownie "zamarza", zespół bólowy nasila się i zaczyna wydzielać w kończynach;
 4. Krążenie krwi zaczyna pękać, bóle znacznie się zwiększają, na tym etapie bardzo łatwo jest zdiagnozować patologię.

Diagnostyka

Pierwszym krokiem w jakimkolwiek bólu jest zazwyczaj wycieczka do lokalnego terapeuty. Lekarz przeprowadza indywidualne badanie i przeprowadza badanie. Ważne jest, aby pacjent prawidłowo analizował naturę bólu i wiele innych cech. To znacznie przyspieszy diagnozę. Następnie terapeuta wyznacza serię standardowych testów, które należy przedłożyć.

Następnym krokiem będzie przejście do wąsko wyspecjalizowanego specjalisty - neurologa. Lekarz prowadzący sprawdza ruchliwość kręgosłupa, prawidłową postawę, skurcze mięśni. Następnie przeprowadza się dogłębne badanie, sprawdzając odruch, charakter i umiejscowienie bólu, powikłania ze strony zwyrodnienia stawów kręgosłupa na inne części ciała.

Nie obywa się bez dogłębnego badania. Istnieją 3 rodzaje diagnostyki:

 • RTG. Pomaga uzyskać informacje o przyczynach zapalenia stawów kręgosłupa, aby pokazać ogólny obraz patologii. Informacje są raczej pobieżne, chociaż metoda jest dostępna dla wszystkich.
 • Tomografia komputerowa. Doskonała metoda diagnozy, dostarczająca szczegółowych, dogłębnych informacji o naruszeniach samego kręgosłupa. Ma szereg przeciwwskazań: w czasie ciąży i laktacji.
 • Rezonans magnetyczny. Ta metoda diagnozy jest najbardziej produktywna i zawiera wiele informacji. Możesz również zauważyć bezbolesność i bezpieczeństwo wykonywania takiej procedury dla ciała. Cena jest jedyną wadą.

Zgodnie z zaleceniem neurologa można przeprowadzić inny rodzaj diagnostyki: badanie elektroimpulsu.Procedura ta pomaga wiedzieć o kompresję zakończeń nerwowych, zmiany chorobowej i jej nasilenia. Na podstawie wszystkich badań lekarz diagnozuje i zaleca leczenie.

Leczenie

Przy leczeniu spondyloarthrosis lędźwiowo kręgosłupa bierze pod uwagę wiele czynników: indywidualne cechy organizmu, wieku, stopnia zaawansowania choroby. Dopiero pełne stwierdzenie rozpoznania przechodzi do leczenia, które jest złożone, wszechstronne. Ale nawet taki efekt nie jest w stanie wykorzenić patologii, można osiągnąć jedynie remisję.

W zależności od stadium choroby zwyrodnieniowej stawów, lekarz zaleca leczenie. Czasami nie można rozwiązać problemu bez operacji, ale w większości przypadków przystępujemy do zachowawczych metod leczenia.

Leczone

Jak już wspomniano, gdy spondyloarthrosis leczenie kręgosłupa powinno być kompleksowe i obowiązkową część kursu leczenia - leki. Nie możesz sam ich wybrać, każdy lek powinien być przepisany przez lekarza prowadzącego. Przebieg leków dobierany jest indywidualnie, z uwzglę dnieniem diagnozy i indywidualnych cech danej osoby.Oto ogólny obraz leków, które można przepisać:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomagają usunąć obrzęk, zmniejszyć zespół bólowy, zmniejszyć nacisk na zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne.
 • Leki zwiotczające mięśnie. Usuwają skurcz mięśni, pomagają regulować krążenie krwi w dotkniętym obszarze i zmniejszyć zespół bólowy.
 • Chondroprotectors. Konieczne jest przyspieszenie procesów regeneracji tkanki chrzęstnej, przywrócenie częściowej elastyczności krążków międzykręgowych.
 • Maści o działaniu rozgrzewającym. Stosowany w niektórych przypadkach na receptę u ​​lekarza.
 • Środki znieczulające. Pomóż zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować zespół bókowy.
 • Leki przeciwdepresyjne. Używane w przypadku silnego bólu, gdy trudno jest wykonać ruchy. Zazwyczaj mianowane rzadko, w najcięższych przypadkach.
 • Witaminy. Wzmocnienie odporności, tkanki kostnej, przyspieszenie regeneracji.

Kurs leczenia obejmuje różnorodne masaże, ćwiczenia gimnastyczne i procedury. Takie podejście stanie się bardzo skuteczne, jeśli uzupełnisz je lekiem.

Masaż

Aby masaż był skuteczny, konieczne jest znalezienie wysoko wykwalifikowanego specjalisty. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich technik, aby nie tylko były użyteczne, ale nie szkodziłyby. Lędźwiowo-krzyżowy kręgosłup jest dobrze podatny na masaż, kręgi są masywne. Dzięki właściwemu podejściu efekt zostanie osiągnięty bardzo szybko.

Gimnastyka lecznicza

Ciekawe, jak leczyć spondyloartroza kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego za pomocą prostych ćwiczeń? Ważne jest, aby nie naruszać techniki i nie powodować niepotrzebnego obciążenia. Konieczne jest odpowiednie rozciągnięcie, dobrze rozgrzać, wtedy mięśnie staną się silniejsze, a ładunek z talii stopniowo zacznie opadać. Konieczne jest znalezienie dobrego trenera do wykonywania takich ćwiczeń, aby nie do mięśni spazmatycznych, ale przeciwnie do wzmocnienia i tonu.

Procedury

Istnieje wiele różnych procedur, które są skuteczne w spondyloartozie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Są takie procedury:

 • Elektroforeza z lekami przeciwbólowymi (nowokaina i inne rodzaje leków);
 • Zastosowanie borowiny: morskiej, organicznej i innych. Wywiera bardzo pozytywny wpływ na kręgosłup;
 • Wpływ elektromagnetyczny na kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy;
 • Ekspozycja na pola magnetyczne;
 • Wpływ na lokalizację lokalizacji za pomocą ultradźwięków;
 • Promieniowanie podczerwone dotkniętego obszaru kręgosłupa;
 • Procedury puszkowania.

Metody ludowe

Chociaż tradycyjna medycyna wydaje się nieszkodliwa, przy niektórych chorobach może tylko pogorszyć sytuację. Do leczenia okładów, kąpieli i tarcia. Lepiej używać takich komponentów:

 • Z kompresów szczególnie skuteczne są rumianek, eukaliptus i pąki brzozy.
 • Kąpiele terapeutyczne są niezwykle skuteczne. Często używane są różne oleje: terpentyny i eteryczny.
 • Rasstyrki najlepiej stosować tego rodzaju: używając kasztanów, używając szyszek chmielu.

 • Pamiętaj, aby przeczytać: deformujący spondyloarthrosis kręgosłupa lędźwiowego

Zapobieganie

Aby zapobiec wystąpieniu zapalenia stawów kręgosłupa lędźwiowego, konieczne jest prowadzenie prawidłowego trybu życia, wzmocnienie mięśni gorsetem pleców.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia w związku z pracą, rób przerwy, poranne ćwiczenia, daj czas na łatwe uprawianie sportu. Ważne jest również, aby zachować równowagę, patrzeć na swoją postawę, nie garbić.

Trzeba dobrze jeść, brak witamin ma silny efekt,często nawet taka przyczyna powoduje choroby kręgosłupa. Ważne jest również, aby nie przejadać się i nie obserwować swojej wagi, ponieważ dodatkowe kilogramy mogą powodować zwiększone obciążenie kręgosłupa.