Przyczyny złamania kręgosłupa

Zniszczenie kręgów jest najczęściej spowodowane chorobami takimi jak zapalenie stawów kręgosłupa i osteoporoza. Ponadto kręgi często stają się ofiarami przerzutów. Zapalenie stawów kręgosłupa zmiękcza kręgi od wewnątrz, wypełniając je ropą. Prognozy dotyczące życia pacjenta zależą od tego, co spowodowało taki destrukcyjny proces. Przestrzegając ścisłych zasad terapii, w większości przypadków możliwe jest uratowanie życia i zdolności do pracy pacjenta.

Osteoporoza to patologia, w trakcie której tkanki kostne stają się mniej gęste. Zmienia się postawa, bóle są dręczone.

Ale głównym niebezpieczeństwem jest to, że kręgi, a następnie inne kości stają się kruche. Prawdopodobieństwo złamań gwałtownie wzrasta. Najważniejsze w leczeniu jest ich unikanie, w przeciwnym razie trudno będzie zakryć złamaną kość. Przerzuty często pojawiają się w kręgach. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pacjent może przyjmować objawy osteochondrozy. Przebieg takiego procesu onkologicznego przypomina osteoporozę. Z wyjątkiem tego, że daleko idący proces może całkowicie zniszczyć kręgi i uszkodzić rdzeń kręgowy.

Zapalenie stawów kręgosłupa

Niespecyficzne

Ten rodzaj patologii objawia się, gdy kręgosłup zaczął się rozkładać z powodu bakterii ropotwórczych. Nieswoiste zapalenie stawów kręgosłupa zaczyna gwałtownie, bolesne ataki są silne.Są ropnie, praca układu nerwowego jest zakłócona. Kręg kręgosłupa i dolnej części pleców są zwykle dotknięte. Aby zastąpić zdeformowaną tkankę, ciało buduje nową kość, tworząc nowe kości, tylko teraz między kręgami. Jeśli choroba nie zostanie zatrzymana, powikłaniami będą przetoki i ropiejące tkanki chrzęstne.

Zesztywniające

Reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa, lub choroba Bechterewa, objawia się z powodu specyficznego antygenu w kręgach. Jeśli jest atakowany przez bakterie, walczy z nimi, jednocześnie nadając otaczającym tkankom właściwości tych bakterii. Ciało zmusza układ odpornościowy do działania przeciwko własnym kręgom. Zniszczone tkanki są przerośnięte tkanką kostną z nadmiarem, obracając kręgosłup w monolityczną strukturę.

Leczenie zapalenia stawów kręgosłupa

 • Leki. Główną pomocą są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Powolne stany zapalne i łagodzą ból, we wczesnych stadiach choroby powrót mobilności pacjenta. Jeśli zapalenie stawów kręgosłupa jest specyficzne, leki są wybierane do zwalczania bakterii;
 • Terapia ćwiczeń. Jeśli nadal istnieje taka możliwość, pacjent powinien poruszać się bardziej, aby zapobiec przycięciu się choroby w jednej pozycji;
 • Kompresy i wanny grzewcze. Pomagają przeciw bólowi. Zwolnij skurcze mięśni, przywracając mobilność;
 • W ciężkich stadiach rozwoju zapalenia stawów kręgosłupa konieczna jest operacja. Chirurg usuwa zapalone tkanki, ujawnia ropnie.

Aby leczyć gruźlicze zapalenie stawów kręgosłupa jest najlepsze w specjalnych klinikach i kompleksach dla pacjentów z gruźlicą. Tutaj pacjenci otrzymują leki przeciw gruźlicy, odpoczywają w specjalnie wyposażonych łóżkach gipsowych. Jeśli to możliwe, korzystaj z terapii, przechodź przez sesje masażu i fizjoterapii. Jeżeli pacjent jest zgodny tryb całkowicie leżącej, należy zawsze upewnić się, że powierzchnia tynku była gładka i zapobiec odleżynom z alkoholu kamfory.

Konsekwencje zapalenia stawów kręgosłupa

Większość pacjentów przeżywa i utrzymuje aktywność ruchową. Jeśli choroba została zdiagnozowana na wczesnym etapie, możliwe jest tłumienie symptomatologii przez długi czas.

Najgorszy rozwój sytuacji obserwuje się, jeśli patologia pozostała bez leczenia, w wyniku czego praca organów wewnętrznych została zakłócona. Obejmuje to częściowe porażenie, dysfunkcje narządów miednicy. Jeśli pacjent był zmuszony do długiego leżenia w łóżku, konieczne jest zwalczanie odleżyn. Przy niektórych postaciach zapalenia stawów kręgosłupa, jak w przypadku choroby Bekhtereva, nieuniknione jest, aby zmienić postać pacjenta.

Osteoporoza

Przyczyną zniszczenia kręgów w osteoporozie jest zaburzenie metabolizmu ich tkanek. Zawartość wapnia maleje, opuszcza kość. Kiedy to nastąpi, komórki odpowiedzialne za odbudowę tkanki kostnej przestają funkcjonować. Niszczące stare tkanki komórki, wręcz przeciwnie, intensyfikują ich aktywność. Tkanka kości kręgów staje się cieńsza, kręgi stają się bardzo delikatne.

Przyczyny

Takie procesy w kręgach występują z następujących powodów:

 • Brak aktywności ruchowej;
 • Hormonalne niepowodzenia podczas menopauzy u kobiet;
 • Dystrofia;
 • Brak żywności zawierającej wapń;
 • Stosowanie leków hormonalnych przez długi czas;
 • Cechy dziedziczne;
 • Zmiany w tkance kostnej związane z wiekiem.

Symptomatologia

Na początku osteoporoza rozwija się niepostrzeżenie. I w tym jest niebezpieczeństwo - uczą się o tym często tylko wtedy, gdy trzeba leczyć nie tylko osteoporozę, ale także złamanie.Trudne do naprawienia z powodu zdeformowanej tkanki kostnej. Jeśli choroba się zamanifestuje, zespół bólowy najpierw się budzi. Najczęściej przy nagłych ruchach, urazach i obciążeniach. W przypadku przeciążenia pacjenta pojawiają się bóle i utrzymują się do półtora miesiąca. Powodem tego jest to, że w kręgach gromadzi się duża liczba mikropęknięć.

Jeśli zniszczenie wpłynęło na kilka kręgów z rzędu w jednej z sekcji kręgosłupa, jego kształt może się zmienić. Wzrost maleje, talii znika, pacjent rośnie garb. Staje się krótszy odcinek klatki piersiowej z tyłu, a dłonie na jego tle wyglądają bardzo długo.

Leczenie osteoporozy

Zniszczenie kręgu z osteoporozą jest nieuleczalne, ale proces można spowolnić. Aby to zrobić, należy stosować witaminy z grupy D, bisfosfoniany, zawierające preparaty wapnia. Kobietom pokazano hormony zawierające estrogeny. W niektórych przypadkach przepisywany jest hormon wzrostu. Aby złagodzić ból, potrzebujesz:

 • Aby zapewnić pacjentowi spokój ducha. Ale pozostanie w łóżku jest dozwolone tylko w krótkich okresach, w przeciwnym razie stan może się pogorszyć;
 • Zużywają niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, diklofenak), środki przeciwbólowe (Ketonal, Ketanov), środków rozluźniających mięśnie (Mydocalm, Sirdalud);
 • W krytycznych przypadkach dopuszczalna jest lokalna blokada kręgosłupa;
 • Kiedy ostre bóle zostaną usunięte, należy wstać. Początkowo ruch jest pożądany w kulach, aby zapobiec dalszemu niszczeniu kręgów;
 • Terapeutyczne ćwiczenia fizyczne są wyznaczane, gdy kryzys ustąpił. Lekcje są bardzo delikatne, a głównym celem jest łatwe rozciąganie;
 • W okresie remisji przydatne są również zabiegi fizjoterapeutyczne i masażu, czasem - leki przeciwdepresyjne.

Zapobieganie złamaniom powinno pozostać głównym zadaniem w leczeniu osteoporozy. Jeśli zniszczenie kręgów jest spowodowane rozrzedzeniem ich tkanki kostnej, złamania są najbardziej niebezpieczne.

Przerzuty w kręgach

Rak kręgosłupa jest rzadki, ale kręgi są ulubionym obszarem przerzutów. Jeśli przeniknęli tutaj, zaczyna się niszczenie tkanki kostnej. U mężczyzn przerzuty w kręgach pojawiają się zwykle z rakiem nerek, płuc i prostaty. Pacjenci cierpią na nie z powodu pierwotnego raka piersi i tarczycy.

W przypadku przerzutów zniszczona jest tkanka kostna kręgów. W rzeczywistości stanowią one kliniczny obraz osteoporozy pacjenta. Tkanka kości kręgu staje się cieńsza, rozkłada się i wzrasta ryzyko złamań. Te pęknięcia są bardzo trudne do przecięcia.Szczególnie trudne staje się tło innych objawów raka kręgosłupa.

Istnieją tępe bóle, które pacjenci mogą mylić z osteochondrozą. W nocy robi się coraz gorzej. Jeśli takie zakłócenia w tkance kostnej kręgosłupa nie są przez dłuższy czas leczone, możliwa jest kifoscolioza okolicy klatki piersiowej. Przerzuty zniszczone przez przerzuty są spłaszczane, zmieniają pozycję. Rdzeń kręgowy może przecisnąć się w takiej sytuacji i sparaliżować pacjenta.

Chemioterapia i radioterapia są stosowane w celach terapeutycznych. Jeśli przyczyną zniszczenia raka piersi lub jajnika, uciekaj się do terapii hormonalnej.

Jeśli zniszczenie w kręgu zakłóca działanie rdzenia kręgowego, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej stosuje się laminektomię dekompresyjną. Obszary zniszczenia są usuwane, powstaje kompleks wspierający zdrowe kręgi. Później pacjent przechodzi cykl leczenia radiacyjnego, aby zapobiec pojawieniu się nowych przerzutów i destrukcji w kręgach.

Obejrzyj wideo: TVzdrowie.pl / Jakie są najczęstsze przyczyny urazów kręgosłupa ? (Styczeń 2020).

Loading...