Zmiany zwyrodnieniowe i dystroficzne w części lędźwiowo-krzyżowej

Zmiany zwyrodnieniowe i dystroficzne w kręgosłupie lędźwiowo-biodrowym polegają na powolnym niszczeniu krążków lędźwiowych międzykręgowych. Przestają otrzymywać pokarm, odwadniają, stają się suche i tracą elastyczność. Nadwaga i nieaktywna praca prowadzi do osłabienia mięśni pleców i nadwagi. W rezultacie kręgosłup naciska na krążki międzykręgowe, ich struktura ulega deformacji.

Patologie dysku są niebezpieczne, ponieważ zwykle można je wykryć tylko w krytycznych momentach. Środki zapobiegawcze nie mogą już pomóc, a pacjent będzie musiał brać leki, uczestniczyć w różnych procedurach leczenia. Lecz samo leczenie może nie wystarczyć. W końcu, aby poprawić kondycję kręgosłupa i zapobiec rozwojowi poważnych powikłań, musisz przemyśleć swoje codzienne życie jako całość.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Именно на пояснично-крестцовую область приходится львиная доля напряжения, именно здесь межпозвонковые диски чаще всего лишаются нужного питания. Хрящевые ткани теряют питательные вещества, хуже регенерируют, перестают быть эластичными.

Włóknisty pierścień staje się kruchy, rdzeń włóknisty drastycznie traci wilgoć i wysycha. Co do zasady w tym samym czasie na dolnej części pleców znajduje się coraz więcej ładunków, a przestrzeń między kręgami jeszcze bardziej się zwęża. Dodatkowe tkanki lędźwiowych dysków wystają z granic kręgosłupa - to się nazywa wypukłość.A kiedy włóknisty pierścień wokół tarczy łamie jej strukturę, pęka, wynikiem jest najpierw wyjście miazgi z dysku, a następnie sam dysk z jego miejsca w kręgosłupie. Nazywa się to przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Wypukłości i przepukliny ściskają, ściskają nerwy, jest silny ból. Ciało zawiera odporność, aby chronić się przed źródłem bólu. W wyniku tej ochrony powstają stany zapalne i obrzęk w okolicy lędźwiowej, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie pacjenta.

Zmiany zwyrodnieniowe i dystroficzne w odcinku lędźwiowym rozwijają się niezauważalnie, a gdy jest już za późno, aby pracować nad profilaktyką, trafiają do pacjenta. Nawet jeśli ma szczęście i nie powstają wypukłości ani przepukliny, dana osoba może uzyskać takie konsekwencje, jak osteochondroza lub zapalenie korzeni nerwowych.

Objawy

Niestety, podczas gdy choroba talii nie stawia pacjenta w miejscu pracy, osoba ta zasadniczo nie podejrzewa choroby. Objawy nie mają samego procesu zwyrodnieniowego, ale jego powikłania i konsekwencje.

Pojawienie się następujących odczuć należy rozwiązać odwiedzając neurologa lub kręgowca:

 • Szwy, kłucie lub tępy ból krzyża;
 • Pojawienie się bólu po wysiłku;
 • Ból po długim pobycie w jednej pozycji;
 • Trudności w wykonywaniu pewnych ruchów, takich jak przechylanie lub skręcanie;
 • Słabość w nogach;
 • Trudności w oddawaniu moczu, zaparcia;
 • Zimna skóra okolicy lędźwiowej;
 • Utrata mobilności, szczególnie w godzinach porannych;
 • Symetria zerwania ciała;
 • Obrzęk i czerwona skóra w okolicy lędźwiowej.

Istnieją cztery etapy rozwoju tej patologii działu lędźwiowo-krzyżowego:

 • Na pierwsze objawy pojawiają się bardzo rzadko. To prawda, często po wysiłku fizycznym ludzie odczuwają tępy ból i sztywność w okolicy lędźwiowej. Ale prawie zawsze jest odpisany za zmęczenie;
 • W drugim etapie pojawiają się objawy. Znacznie trudniej jest przywrócić ruch, pacjentowi trudno jest się zgiąć lub skręcić. Z tyłu "strzela", to znaczy mówi o sobie radiculitis. Ze względu na ściśnięte nerwy mogą mrowienie w miednicy i nogach. Istnieje uczucie "gęsiej skórki";
 • Trzeci etap jest ostry. Naczynia krwionośne są zablokowane, dochodzi do naruszenia metabolizmu mięśni dolnej części pleców, co prowadzi do ich niedokrwienia. Ból staje się coraz silniejszy. Nogi stają się odrętwiałe, przeszywają się spazmy;
 • Czwarty etap jest diagnozowany, jeśli rdzeń kręgowy i korzenie jego nerwów są zdeformowane. Może to spowodować paraliż nóg.

Diagnostyka

Diagnozę zmian zwyrodnieniowo-dystroficznych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym przeprowadza się w trzech etapach:

 • Dokonano wywiadu lekarskiego, wskazano symptomatologię i typowe warunki do wystąpienia ataku bólu;
 • Lekarz bada pacjenta pod kątem oznak zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego - bada poziom ruchliwości, siłę mięśni, obszar lokalizacji zespołu bólowego;
 • Wykonano rezonans magnetyczny. Znajdzie dowód na to, że pacjent doświadcza zmian dystroficznych w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Znajdzie to przyczyny fizjologiczne, które ostatecznie doprowadziły do ​​rozwoju patologii.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do procesu zwyrodnieniowego w dolnej części pleców, MRI z pewnością pokaże, że objawy są odczuwalne z jednego z następujących powodów:

 • Dyski międzykręgowe zdeformowały się ponad połowę;
 • Dyski dopiero zaczynają się deformować, na przykład poziom wilgoci w nich jest obniżany;
 • Pierścień włóknisty już zaczyna się degenerować, komórki tkanki chrzęstnej umierają;
 • Pierścień włóknisty zostaje przerwany, a rdzeń ziarnisty zaczyna opuszczać dysk. Oznacza to, że rozwinęła się przepuklina odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Możesz również potrzebować:

 • Badania krwi;
 • Badanie rentgenowskie;
 • Tomografia komputerowa.

Jednak rentgen nie może wykazywać oznak patologicznego procesu na wczesnym etapie. W tomografii komputerowej i badaniu MRI kręgosłup jest znacznie głębszy. Ale niestety, te metody diagnostyczne są zwykle używane tylko wtedy, gdy problem już się pojawił.

Leczenie

Po pierwsze, lekarze przepisują leczenie zachowawcze: różne leki, środki przeciwbólowe, maści rozgrzewające, terapia ruchowa i masaż, terapia manualna, akupunktura. I tylko jeśli te metody nie pomogły, podejmuj decyzje dotyczące interwencji chirurgicznej.

Przygotowania

Przede wszystkim konieczne jest złagodzenie syndromu bólu, aby umożliwić pacjentowi poruszanie się i przywracanie zdolności do pracy. Do tych celów wykorzystywane niesteroidowy przeciwzapalnych (diklofenak, Movalis, naiz) i znieczulenie (Ketonal, Ketanov). Produkty lecznicze stosuje się doustnie, zewnętrznie, iniekcyjnie.W szczególnie trudnych sytuacjach możliwe jest zablokowanie kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.

Aby rozluźnić napięte mięśnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, należy przepisać środki zwiotczające mięśnie (Sirdalud, Midokalm).

Muszą być spożywane z przerwami, ponieważ z czasem osłabiają mięśnie. Chondroprotektory aktywują regenerację tkanek chrzęstnych i stawów. Kompleksy witaminowe i mineralne również pomagają przywrócić ciało. Najlepsze są witaminy z grupy B.

LFK i masaż

Masaż i fizjoterapia poprawią krążenie krwi w schorzeniach problemów, rozluźnią mięśnie, zapewnią odżywianie zubożonym tkankom. Fizjoterapia poprawi metabolizm i dogoni krew w dolnej części pleców, pomoże schudnąć. Odpowiednio zaplanowane ćwiczenie wzmacnia mięśnie lędźwiowe. Znowu mają dość siły, by wziąć ciężar z kręgosłupa. Najważniejsze - ćwiczenia rozciągające zwiększą odległość między kręgami talii i uwolnią wyciśnięte nerwy. Znikają proces zapalny i zespół bólowy. Szczególnie przydatny jest pływanie. Zajęcia w basenie nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także płynnie rozciągają kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy. Więc nie tylko leczysz ból, ale jego przyczyny.

Utrata wagi usunie z talii stały nadmiar ładunku. Ale nie możesz po prostu schudnąć - musisz upewnić się, że w racji pacjenta biorą udział niezbędne witaminy B i wapń.

Operacja

Na szczęście w większości przypadków stan pacjenta ułatwi leczenie zachowawcze. Interwencja chirurgiczna jest konieczna tylko wtedy, gdy choroba postępuje, ignorując wszelkie próby ze strony lekarzy i pacjenta, aby ją powstrzymać. Podczas operacji kręgosłup lędźwiowy obsługuje urządzenie. Pomoże to zmniejszyć nacisk kręgosłupa i zapobiegnie dalszym odkształceniom fałdów międzykręgowych. Innym przypadkiem wymagającym operacji jest silna przepuklina lędźwiowa z uwolnieniem dysku z kręgosłupa. Miąższ, który opuścił dysk, jest rozciągnięty, jak tłuszcz podczas liposukcji, lub wypalany laserem.

Obejrzyj wideo: LORDOZA (plecy wklęsłe) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia (Styczeń 2020).

Loading...