Czy można wyleczyć osteoporozę kręgosłupa?

W osteoporozie kręgosłupa dochodzi do pogorszenia procesów metabolicznych w tkankach i komórkach. Wewnątrz kręgów stężenie wapnia spada, jest wypłukiwane z kości. W rezultacie tkanka kostna staje się mniej gęsta i zdeformowana. Osteoporoza kręgosłupa często nie wykazuje objawów, a leczenie nie może rozpocząć się na czas. Powikłania zaniedbanej osteoporozy mogą być bardzo poważne.

Na przykład w przypadku osteoporozy kręgosłupa lędźwiowego istnieje duże ryzyko złamania. Kręgi stają się cieńsze, zginają się pod ciężarem, a wzrost pacjenta staje się mniejszy. Być może pojawi się garb.

Nieprzyjemnym towarzyszem tych objawów będzie przewlekły ból. Osteoporoza jest procesem nieodwracalnym, ale można go powstrzymać za pomocą leków, gimnastyki medycznej i masażu. Najważniejsze to zmienić sposób życia jako całość. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak leczyć osteoporozę kręgosłupa, jeśli taka diagnoza została podjęta.

Objawy i przyczyny

Остеопороз развивается одним из четырех путей:

 • Сенильным - как итог возрастных изменений;
 • Постменопаузальный - связан с ранним и проблемным климаксом;
 • Комплексный - как сочетание сенильного и постменопаузального вида;
 • Вторичный - имеет иные факторы развития.

Местный, затрагивающий лишь одну область остеопороз позвоночника может развиться по разным причинам после пятидесяти лет. Прогрессируя, остеопороз может перейти в свою диффузную форму, поражая все костные ткани организма. Существует три этапа развития остеопороза позвоночника, определяющих, насколько деформированы костные ткани:

 1. На начальном этапе позвонки лишь немного уменьшили свою плотность, симптоматика не заметна пациенту и с трудом может быть диагностирована рентгенологом;
 2. На среднем этапе деформации легко выявляются с помощью рентгенографии. Появляется болевой синдром, могут проявиться изменения фигуры;
 3. Сильная деформация кости. Пациент становится сутулым, испытывает постоянные боли, очень заметны изменения фигуры. Сильно повышается вероятность перелома спины.

Szyja

Osteoporoza kręgosłupa szyjnego rozwija się dość szybko. W większości przypadków dotyczy to pacjentów.Kręgosłupa szyi są mniejsze niż inne i jednocześnie niosą największy ciężar, procesy metaboliczne w nich są najbardziej aktywne. Jest to obszar, który zwykle dotyczy osób pracujących w biurze, spędzających dużo czasu przy komputerze i nie uprawiających sportu.

Pacjentowi trudno jest pozostać w jednej pozycji przez długi czas, próbuje to zmienić, ale z czasem przychodzi mu na myśl ból. W nocy stopy zaczynają boleć. Częstość tętna rośnie, panika może się wyprzedzać.

Postępująca osteoporoza kręgosłupa powoduje szczypanie nerwów w szyi iw konsekwencji - przewlekły zespół bólu szyjnego. A ściśnięte przez spłaszczone kręgi naczyń krwionośnych zwiększą ciśnienie, wywołają zawroty głowy i migreny. Przy takich oznakach choroby lekarz zaleci środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 • Warto wiedzieć: garb wdowy - jak usunąć guz na szyi

Obszar klatki piersiowej

Osteoporoza odcinka piersiowego rozwija się niepostrzeżenie. Pierwsze wzrasta powoli zespół przewlekłego bólu, i dla niego przyjść i ostry ból podczas kichania, śmiechu, kaszlu, nawet głębokie oddychanie. Najbardziej nieprzyjemna konsekwencja, szczególnie dla kobiet - rośnie w garbie.

Region lędźwiowy

Osteoporoza kręgosłupa lędźwiowego dotyka nieaktywnych pacjentów. Jeśli siedzisz cały czas, główny ładunek trafia do odcinka szyjnego i lędźwiowego. Biorąc pod uwagę nowoczesny styl życia, ta forma osteoporozy dotyka nawet dość młodych ludzi. Pojawiający się bolący ból w momencie stresu fizycznego. Z biegiem czasu, lędźwie zaczynają boleć stale i, jak wydaje się pacjentowi, bez powodu. Prowadzenie osteoporozy lędźwiowej wpływa na wzrost pacjenta gorzej.

Diagnostyka

Radiografia kręgosłupa pod różnymi kątami pomoże wykryć następujące patologiczne procesy i zjawiska:

 • Rozrzedzenie tkanki kostnej w kręgach;
 • Zagęszczanie pionowych przegrodów kostnych, które zaczynają się rozszerzać, aby skompensować zdeformowane poziomy;
 • Zmniejszenie wysokości kręgów i wzrostu jako całości;
 • Spłaszczone kręgi.

Najbardziej wiarygodnym sposobem diagnozowania osteoporozy jest teraz densytometria. Mierzy poziom wapnia w tkance kostnej kręgosłupa i jego gęstość za pomocą:

 • USG;
 • Absorpcjometria rentgenowska;
 • MRI;
 • Tomografia na komputerze.

Jako metody pomocnicze stosowane są również następujące metody diagnostyczne:

 • Badanie krwi i moczu;
 • Biochemia;
 • Testy endokrynologiczne.

Leczenie

Niestety odpowiedź na pytanie "Czy można wyleczyć osteoporozę?" - ujemny. Patologia wyzwala nieodwracalne procesy w tkankach kostnych kręgosłupa i dwa główne kierunki terapeutyczne. Pierwszym jest zapobieganie zagęszczeniu kości. Drugim jest zapobieganie złamaniom, które trudno jest przywrócić za pomocą osteoporozy.

Co zaoszczędzić na bólu

Jeśli wiesz, co osteoporoza na własnym doświadczeniu i chcą pozbyć się ataku bólu, zachować leżenia w łóżku. Gdy tylko ostry ból ustąpi, powróć do codziennej aktywności, ponieważ brak mobilności również nie prowadzi do dobrego.Uzdrawiać odczucia bólowe za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (Diclofenac, Movalis, Naise), leków myorelaksujących i znieczulających. W skrajnych przypadkach można uciec się do blokady kręgosłupa. Jeśli ból ma charakter neurologiczny, czasami przepisuje się leki przeciwdepresyjne.

Kiedy silny ból ustąpi, zacznij się ruszać, ale zaleca się używanie kul lub podtrzymujących gorsetów. Te środki zmniejszą obciążenie kręgosłupa.

W żadnym wypadku, nawet w domu, nie podnoś ciężaru. Zwłaszcza odmówić zajęcia sportowe z ciężarkami. Nikotyna, kofeina i alkohol mają tendencję do wypłukania wapnia z tkanek ciała, więc starają się pozbyć się złych nawyków. Kiedy objawy zaczną ustępować, wykonaj ćwiczenia ruchowe. Nie przelewaj. Zwróć największą uwagę na rozciąganie mięśni. Płyń, ostrożnie jeźdź na rowerze, częściej organizuj spacery.

Pomocne będą delikatne masaże i metody fizjoterapii. Lecz terapia manualna jest całkowicie niedopuszczalna ze względu na kruchość kości w osteoporozie.

Dieta

O ile to możliwe, spożywaj pokarmy bogate w wapń, fosfor i witaminę D:

 • Mleko i sfermentowane produkty mleczne;
 • Tłuste ryby;
 • Suszone owoce;
 • Chleb z Borodino;
 • Kobiety są polecanymi ziarnami.

Dodatkowo, lekarz może przepisać do witamin i minerałów kompleksy, które stabilizują metabolizmu w tkankach kręgosłupa.

Pozbyć się kilogramów dodatkowych (gdy degeneracja - nie jedną z przyczyn choroby), aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.Jeśli dana osoba jest skłonna do pełni, nadużywanie produktów mącznych i słodyczy, napojów gazowanych jest niedopuszczalne.

Leki

Zawiesić odkształcenie kośćmi kręgosłupa osteoporozy mogą kalcytonina, witaminy D, w przypadku osteoporozy pomenopauzalnej - estrogenów i oparte na niej hormonów. Stymulować wzrost nowych komórek kostnych pomoże leków hormonalnych i steroidowych, a także fluorku sodu. Leki do osteoporozy kręgosłupa należy zawsze przyjmować z ostrożnością, ponieważ wiele z nich ma działania niepożądane. Zatem, bardzo skuteczne bisfosfoniany degradacji nerki i żołądek, co prowadzi do deformacji zębów. A hormonalna terapia estrogenem zwiększa ryzyko onkologii, w szczególności raka piersi.

Jak uniknąć złamań

W przypadku osteoporozy istnieje większe ryzyko złamania kręgosłupa. Aby nie doznać takiej traumy w osteoporozie, stosuj się do poniższych zaleceń:

 • Nie podnoś niczego ciężkiego, używaj torebek na ulicy;
 • Chodź na wygodnych butach bez wysokiej platformy;
 • Nie należy pozostawiać pokoju jeśli śliskiej ulicy, a jeśli trzeba jeszcze zadbać że buty szczelnie przylegające do powierzchni;
 • Trzymaj się mocno na poręczach w pojazdach publicznych;
 • Skonsultuj się z ortopedą i noś gorset podtrzymujący;
 • Ćwicz, często chodź przy dobrej pogodzie.

Zapobieganie

Jeśli istnieją oczywiste czynniki ryzyka i ewentualnie rozwój osteoporozy kręgosłupa, należy zwrócić uwagę na środki zapobiegawcze:

 • Uważaj na leki hormonalne;
 • Upewnij się, że dieta zawiera więcej wzbogaconej w wapń żywności. Jeśli doświadczasz wielu stresów fizycznych lub psychicznych, użyj jeszcze więcej wapnia i witaminy D. Przydadzą się oleje z ryb;
 • Odrzucaj napoje alkoholowe, papierosy i poranną kawę, używaj jak najmniej soli;
 • Jeśli poruszasz się trochę i pracujesz przy komputerze, staraj się częściej rozgrzewać;
 • Uprawiaj łagodne sporty i bierz udział w masażach;
 • Po pięćdziesięciu raz w roku udaj się na egzamin kręgosłupa.

Obejrzyj wideo: Leczenie osteoporozy (Styczeń 2020).

Loading...