Choroba Bechterewa - rokowanie na całe życie

Rozpoznanie choroby Bechterewa - jaka jest prognoza na całe życie? Czy będzie możliwe utrzymanie zdolności do pracy, czy okaże się, że dożyje ona starości? Choroba Bechterewa lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - patologia, której dokładny mechanizm rozwoju nie został jeszcze zbadany. Kręgosłup się zapada, łokcie łokci, kolana i stopy tracą elastyczność. Zmieniająca się postawa, pojawia się silny ból, utrata ruchliwości.

Choroba może i nie zakłóca pełnego życia i pracy. Wszystko zależy od tego, jak pacjent będzie słuchał zaleceń lekarzy.

Jeśli zawiesić rozwój choroby, to będzie w stanie uniknąć najgorszego rokowanie - kompletną utratę mobilności i nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Pacjenci z chorobą Bekhtereva mogą żyć, zarabiać na pracy umysłowej. Kobiety nie tracą okazji do zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. Ale najważniejsze - jeśli nie uruchomić problem, długość życia rokowanie pozostaje taka sama jak u zdrowej osoby.

Przyczyny choroby

Prognoza choroby Bechterewa

Jeśli wykryje się chorobę Bekhtereva, rokowanie zależy od następujących czynników:

 • Kiedy doszło do patologii - w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania;
 • Jaki staw był początkowo zdeformowany, w jakim stopniu rozwinęła się choroba, w jakich regionach kręgosłupa są zaangażowane (najgorszy obraz obserwuje się po pierwszej zmianie odcinka piersiowego lub miednicy);
 • Jak bardzo wpływają na sąsiednie stawy;
 • Czy inne choroby rozwijają się równolegle, takie jak osteoporoza lub osteochondroza;
 • Wykryto objawy deformacji tkanek łącznych narządów wewnętrznych;
 • Trudności w oddychaniu z powodu zmienionych stawów żeber z kręgami;
 • Czy istnieją przewlekłe patologie pracy narządów wewnętrznych;
 • Jak dobrze pacjent reaguje na stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Im więcej czynników zostanie zdiagnozowanych, tym mniej pocieszająca będzie prognoza. W diagnostyce stosuje się ogólne badania krwi i biochemię, radiografię, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. W oparciu o dostępne dane, lekarz prowadzący zaleci leki hamujące autoimmunologiczny przebieg choroby.

Zwykle prognozy na całe życie pozostają pozytywne, jeśli nie są przestrzegane:

 • Szybki rozwój choroby, której nie można powstrzymać;
 • Poważne deformacje nerek z objawami przewlekłej niewydolności;
 • Wczesny zastrzyk serca z objawami arytmii i niewydolności serca.

Najlepsze rokowanie dla pacjenta zostanie wykonane, jeśli rozpocznie się długa remisja i choroba przestanie się rozwijać. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie choroby, są mniej narażone na ciężkie choroby, lekarze pozwalają im zajść w ciążę i rodzić. W wyniku zachodzących procesów patologicznych mężczyźni są już ograniczeni do pięćdziesięciu w zgiętej postawie, której nie mogą zmienić. Plecy na tym etapie choroby Bekhtereva całkowicie tracą mobilność. Kobiety osiągają ten stan zazwyczaj tylko w podeszłym wieku lub w ogóle nie osiągają.

Najczęściej osoby z chorobą Bekhtereva mogą po cichu angażować się w pracę intelektualną. Ale zawody związane z pracą fizyczną są kategorycznie przeciwwskazane. Jeśli rozwój procesu patologicznego zostanie zatrzymany w czasie, pacjent będzie mógł prowadzić normalne życie do starości. Jeśli choroba jest w stanie zaniedbania, pacjent może być całkowicie pozbawiony mobilności, możliwy wynik śmiertelny jest również możliwy z powodu naruszenia narządów wewnętrznych.

Prognozy dotyczące oczekiwanej długości życia pacjenta można uznać za korzystne, jeśli narządy wewnętrzne kontynuują normalną pracę dziesięć lat po wystąpieniu choroby.

Niepełnosprawność

Kiedy kręgosłup traci elastyczność i kostnieje, może z reguły uczynić osobę niepełnosprawną. Wygięcia kręgosłupa znikają, staje się jak prosty bambusowy kij. Oficjalnie niepełnosprawni zachorują rzadko. Wyrok taki został wydany jedynie w przypadkach poważnie upośledzonej pracy kręgosłupa, stawów stawowych miednicy i ramion. Lub w poważniejszym przypadku - gdy choroba wpłynęła na pracę narządów wewnętrznych.

Średnio pacjenci z chorobą Bekhtereva żyją przez około siedemdziesiąt lat. Prognoza na całe życie jest mniej więcej pozytywna.

Jeśli na pierwszych etapach choroby Bekhtereva objawy są już silnie zaznaczone i zmniejszają zdolność do pracy, trzecią nieważną grupę można przypisać pacjentowi. W najcięższych przypadkach pierwszy może być przypisany. Druga grupa jest przypisana, jeśli brakuje narządów wewnętrznych. W przypadku pierwszej grupy osoba jest już zależna, wymaga pomocy strony trzeciej.

Leczenie

Główną pomocą dla osób z chorobą Bekhtereva są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Użyj narkotyków trwających do pięciu lat. Leki są stosowane w dużych dawkach w ostrym okresie, w małych - w okresie remisji. Kiedy choroba Bechterewa jest używana najczęściej takie niedrogie leki jak ibuprofen lub diklofenak. Droższy i nowoczesny - Movalis. Jeśli choroba zaczyna się zamanifestować, takie leki działają bardzo skutecznie, łagodzą ból i spowalniają zdolność do pracy.

Ponieważ pacjenci przyjmują NLPZ przez dłuższy czas, gastroenterolog musi być monitorowany. Nadużywanie leków przeciwzapalnych może powodować rozwój lub nasilenie zapalenia żołądka i wrzodów żołądka.

Inne leki to Sulfasalazyna, Wobenzyme. Aby miejscowo usunąć objawy i poprawić rokowanie, zastosuj:

 • Dimexide kompresuje;
 • Glukokortykoidy można wstrzykiwać;
 • Masaż leczniczy kręgosłupa;
 • Leczenie pijawkami.

Aby znormalizować metabolizm, należy porzucić piekarnię i makaron, ziemniaki. Pacjenci są zachęcani do jedzenia większej ilości mięsa i produktów mlecznych, pieprzu.

Im wcześniej rozpoznana zostanie patologia, tym szybciej pacjent będzie mógł wysłuchać następujących wskazówek, aby ułatwić sobie życie i poprawić rokowanie:

 • Co trzy miesiące odwiedzaj gabinet reumatologa. Choroba jest nieuleczalna, ale tylko lekarz pomoże zapobiec jej rozwojowi z pełną prędkością, powodując różne komplikacje;
 • Każdego roku przeprowadzaj badanie rentgenowskie stawów i kręgosłupa, które należy zbadać u wąsko profilowanych lekarzy, aby zauważyć naruszenia w pracy narządów wewnętrznych w czasie;
 • Odwiedzaj okulistę każdego miesiąca, aby wykluczyć procesy zapalne oczu i ślepotę jako możliwą komplikację;
 • Przenieś. Brak mobilności jest przeciwwskazany w dokładnie taki sam sposób, jak duże obciążenia. Pływanie, rozciąganie i zwyczajne chodzenie pomoże spowolnić kostnienie kręgosłupa. Bieganie, podnoszenie ciężarów i uprawianie sztuk walki jest zabronione.

Obejrzyj wideo: Choroba i zespół Raynauda - dr Urszula Krupa - Porady lekarskie