Objawy i leczenie liszajowo-korzeniowego zapalenia korzeni

Co to jest zapalenie korzonków nerwowych i jak go leczyć jest częstym pytaniem w gabinecie neurologa. Zapalenie promieniowe jest następstwem osteochondrozy, znacznie rzadziej jest wynikiem różnych urazów, przepuklin, deformacji kręgosłupa. Nakłucie lędźwiowe jest najczęstsze, ponieważ to właśnie ta część kręgosłupa, która jest środkiem ciężkości ciała, odpowiada za dużą liczbę obciążeń.

Uważa się, że starsi ludzie cierpią na rwę kulszową, ale w ostatnich latach zdiagnozowano ją u osób w średnim wieku. Najczęstsze objawy zapalenia korze nerwu krzyżowego u kobiet po 30 latach, u mężczyzn po 35 roku życia. Przyczyny zapalenia korzeni nerwowo-rzęskowego są bardzo zróżnicowane. Choroba występuje z powodu siedzącego trybu życia, różnego rodzaju stresu, siedzącej pracy.

Zapalenie promieniowe - co to jest?

Очень часто радикулит пояснично-крестцового отдела путают с заболеваниями иного рода - варикозом, плоскостопием, заболеваниями внутренних органов. Характерные радикулиту признаки:

 • Внезапное появление боли, её спонтанное прекращение. В последующие разы ощущения боли обостряется;
 • Интенсивное усиление болей при поднятии выпрямленных ног, при этом лежа на спине;
 • Инстинктивные изгибы ног при попытках больного подняться и сесть;
 • Острые боли при наклонах головы вперёд;
 • Невозможность находиться постоянно в одной позиции.

Przyczyny

Aby zrozumieć, jak leczyć rwa kulszową, powinieneś odkryć jej przyczyny. Ponieważ rwa kulszowa jest zespołem objawów, stąd wiele powodów jej pojawienia się:

 • Urazy kręgów;
 • Choroba, na przykład, zapalenie stawów;
 • Osteochondroza. W 95 przypadkach na 100 przyczyną pojawienia się choroby są jej objawy;
 • Osteofity są występami kości, które powstały w wyniku nacisku na nerw kulszowy.
 • Duże obciążenie w okolicy lędźwiowej, a także hipotermia;
 • Hipodinamy w wyniku siedzącego trybu życia;
 • Ciąża - znaczące objawy mogą pojawić się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy następuje przesunięcie środka ciężkości z powodu ostrej masy ciała;
 • Rwa kulszowa;
 • Stres, złe odżywianie, zimno.

Ciągłe ataki rwy kulszowej są najczęściej spowodowane:

 • Chilliness;
 • Nadmierny trening fizyczny;
 • Dochłodzenie;
 • Ostre ruchy kręgów lędźwiowych.

Objawy

Objawy zapalenia korzeni nerwowych są bardzo zróżnicowane. Ból okolicy sakralnej może dać w nogę, następuje naruszenie czułości kończyn, pieczenie, drętwienie. Lekarze dzielą objawy na grupy.

 • Objawy bólu

Objawy bólu mają zróżnicowany charakter. Ból jest: tak głupi, jak ostry; zarówno lokalne, jak i wpływające na różne cząstki ciała; ciągłe lub tymczasowe. Jedna obecność bólu już oznacza, że ​​ma miejsce uszkodzenie tkanek krążka międzykręgowego.Ważnym wskaźnikiem jest zaostrzenie objawów bólu w nocy, z kaszlem, ostrymi stokami głowy i ustaniem bólu w stanie nieruchomym.

 • Objaw zaburzonej wrażliwości

Nadwrażliwość, wywołana przez naruszenie wstrząsu nerwowego, powodującego drętwienie, mrowienie i pieczenie.

 • Objaw osłabienia mięśni

Naruszenie naturalnej pracy mięśni jest najczęściej spowodowane przerwaniem impulsów nerwowych. Przy długotrwałych zaburzeniach dochodzi do zaniku mięśni pośladkowych, bioder, a nawet nóg. W przypadku lędźwiowo-krzyżowego zapalenia korze nerwowego objawy są takie, że osoba cierpi na nadmierną potliwość, a twarz staje się blada. Jeśli masz te same objawy, co rwa kulszowa i leczenie, musisz zacząć od odpowiedniego.

Jak leczyć rwa kulszowa

Aby przywrócić objętość ruchów kręgosłupa, ciało potrzebuje umiarkowanych obciążeń fizycznych. Metoda ta nie tylko zatrzymuje proces zwyrodnienia kręgu, ale także poprawia elastyczność mięśni. Często pacjenci z powodu ćwiczeń gimnastycznych czują ulgę. Jeśli gimnastyka nie pomaga, wówczas zaleca się leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wybierając inne podejście. Czy można leczyć zapalenie kości promieniowej lędźwiowej na kilka sposobów?

Lekarze nie zabraniają łączenia terapii, jeśli są korzystne dla pacjenta. Bez względu na to, ile technik istnieje, wszyscy oni udzielają odpowiedzi na pytanie, jak szybko wyleczyć rytmy.

Metody niechirurgiczne

Istnieje wielowymiarowa terapia mająca na celu złagodzenie bólu w tej chorobie, która pomaga na zawsze zapomnieć o tym, co zrobić z zapaleniem korzeni. Na przykład, jeśli masz ostry rwa kulszowa, to w początkowej fazie zaleca się stosowanie cieplejszej poduszki lub okładów z lodu. Muszą być nałożone na ból miejsca przez około 20 minut. Ktoś skorzysta więcej z zimna, dla kogoś - z ciepła. Aby osiągnąć efekt, lepiej je naprzemiennie. Ale pamiętaj - to tylko terapia odciągająca, w celu usunięcia ostrego bólu. Źródła choroby nie można wyleczyć.

Leki

Leczenie zapalenia promieniowego kręgosłupa lędźwiowego odbywa się przy użyciu niesteroidowych leków przeciwgrzybiczych. Zapewniają usunięcie obrzęku i lokalizację zapalenia. Ale takie leki charakteryzują się efektami ubocznymi, które nie mają najlepszego wpływu na organizm pacjenta podczas długotrwałego stosowania. Jeśli ból w dolnej części pleców gwałtownie się pogarsza i ustępuje w nodze, zaleca się szybsze przyjmowanie Ibuprofenu, Orthofenu, Diklofenaku.Po pozbyciu się bólu, należy stosować maści lecznicze, kremy, nakładane na miejsca jego bańki. Niektóre z najlepszych leków, które pozytywnie oceniają to: Finalgon, Naise, Indomethacin, Viprosal.

Jeśli pacjent odczuwa silny ból, należy podać zastrzyki. Jako środek znieczulający, należy preferować Novocain, Lidocaine.

Fizjoterapia

W połączeniu z przyjmowaniem leków zaleca się napromienianie zapalenia promieniowego lędźwiowego i leczenie promieniowaniem ultrafioletowym. Przez pierwsze 5 dni stosuje się hydrokortyzon, a następnie stosuje się lidokainę.

W ostrym stadium lędźwiowo-krzyżowego zapalenia korzeni nerwowych leczenie prowadzi się przy użyciu ultradźwiękowej terapii radiculitis z zastosowaniem trybu impulsowego. Jeśli w wyniku osteochondrozy pojawiło się zapalenie korzonków nerwowych, ważnym aspektem jest rozciąganie się na ukośnej płaszczyźnie. Rozciąganie odbywa się nawet na zwykłym łóżku, z nieznacznie podniesioną głową o wysokości 15-20 cm. Ciało powinno być umocowane na czubku głowy.

 • Interesujące jest czytanie: czy mogę kąpać się w wannie z zapaleniem korzeniówki

Jest krótkotrwały (dwa razy dziennie przez 10 minut) i długotrwały (2 tygodnie).Jedną z najbardziej użytecznych procedur jest masaż kręgosłupa krzyżowego (zalecane 15-20 sesji), odruch igłowy (10-20 sesji), wieloaspektowe ćwiczenia gimnastyczne (2-3 miesiące).

Leczenie operacyjne

Jeśli w ciągu 3-4 miesięcy stan zdrowia pacjenta nie ulegnie poprawie, lekarz prowadzący zaproponuje leczenie zapalenia korzeni nerwowych za pomocą interwencji chirurgicznej. Operacja zostanie wykonana, jeśli wystąpi:

 • Opracowane objawy neurologiczne;
 • Zmiany zwyrodnieniowe w dyskach;
 • Wyraźne zakłócenia w działaniu aparatu ruchowego.

Istnieje kilka rodzajów operacji. Z małą otwartą operacją usunąć jedną krążek międzykręgowy, naciskając na nerw kulszowy. Jeśli występuje zwężenie kanału kręgowego, a pacjentowi trudno jest tolerować najbardziej upraszczający wysiłek fizyczny, wówczas zalecana jest laminektomia. Podczas wykonywania tej operacji kość jest usuwana, przy której nerw jest ściskany.

Pacjenci unikają chirurgicznego zaangażowania, mając nadzieję, że samo zapalenie korzeni wyleczy. Ale w momencie, gdy pacjent traci kontrolę nad oddawaniem moczu lub jest trudny do wykonania, wykonywana jest wymuszona operacja.

Dieta terapeutyczna

Aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, pacjent powinien pozbyć się zbędnych kilogramów, jeśli takie istnieją, i uważnie monitorować prawidłowe odżywianie. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 • Ogranicz ilość przyjmowanej soli;
 • Dodaj do właściwego odżywiania witaminizowanych produktów spożywczych (owoce, warzywa, świeżo wyciskane soki);
 • Aby spożywać dużo produktów mlecznych (wieczorami, dodawaj kefir do diety);
 • Odmawiać sosów, konserw; wyłączyć z jedzenia wędzonego, smażonego, ostrego, tłustego;
 • Dodaj niskotłuszczowe mięso do diety i zjedz świeże ryby;
 • Kategorycznie zabronione używanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty.

 • Koniecznie doceniamy: leczenie zapalenia korzeni nerwowo-rzęskowego w warunkach domowych

Przyda się w tej chorobie:

 • Kompoty z suszonych owoców. Jeśli dodasz miód zamiast cukru - przyniesie podwójną korzyść. Niech to będzie warzyć od wieczora. A rano, podczas śniadania, spodoba ci się ten napój;
 • Nektar z jabłek i selera naciowego. Robi się to w równych proporcjach, zaleca się pić dwa razy dziennie;
 • Sok z cytryny. Rozcieńczyć wodą i doprawić za pomocą urządzenia medycznego.Aby uzyskać nalewkę, potrzebujesz 11 cytryn, które są rozdrabniane przez maszynę do mięsa i 1 litr miodu. Pod koniec przygotowania mieszaninę umieszcza się w lodówce, a trzy posiłki dziennie spożywa się jeden posiłek dziennie przed posiłkami.

Więcej informacji na temat objawów i leczenia zapalenia promikulitis powie specjaliści: terapeuta, neurolog.