Zapalenie kręgosłupa kręgosłupa - co to jest i jak jest leczone

Zapalenie kręgosłupa kręgosłupa jest chorobą, w której występuje proces zapalny w kręgach i krążkach międzykręgowych. Przyczyną rozwoju zapalenia stawów kręgosłupa są procesy degeneracyjno-dystroficzne w kręgosłupie, następnie zapalenie i przywiązanie do infekcji bakteryjnych. Leczenie przeprowadza neurolog.

Przyczyny

Zużycie krążków międzykręgowych początkowo prowadzi do pojawienia się wypukłości, a następnie przepuklin. Istnieje unerwienie dotkniętego obszaru, upośledzenie dopływu krwi. Ze względu na presję na chrząstkę, infekcje bakteryjne, a także brak odżywiania i tlenu, rozpoczyna się proces zapalenia w kręgosłupie. Krążki składają się z tkanki chrzęstnej i nie zawierają naczyń krwionośnych, ale z uszkodzeniami pierścienia włóknistego bakterie mają dostęp do jądra miażdżystego. To jest hematogenna ścieżka infekcji.

Koloidalny roztwór, z którego wykonany jest rdzeń, jest pożywką dla bakterii. W przypadku zakażeń krwiopochodnych możliwe jest zakażenie sąsiednich kręgów.

Objawy

Zespół spontylodisitis wyraża się w następujących punktach:

 • Utrata masy ciała i brak apetytu, rzadziej wymioty;
 • Pocenie się, osłabienie, zaburzenia snu;
 • Podwyższona temperatura 37 - 38 stopni
 • Ból pleców o różnym nasileniu i charakterze;
 • Paraliż, niedowład, dysfunkcja narządów wydalniczych miednicy.

Taki stan może trwać od tygodnia do miesiąca, nawet biorąc pod uwagę świadczoną opiekę medyczną. Podczas zespolenia kręgosłupa leczenie powinno być przeprowadzane stacjonarnie.

Diagnostyka

W badaniu anamnezy tej choroby najpierw ustalono pierwsze choroby kręgosłupa, fakt przeprowadzenia operacji lub diagnostyki inwazyjnej. Wymagane dostarczenie testów, zostaną również przepisane MRI lub radiografia. W rzadkich przypadkach pobierane jest nakłucie lędźwiowe w celu dokładnego wykrycia obecności ropy w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Dla spodiloditsitov charakteryzuje się zmianami w następujących wskaźnikach:

 • Zwiększona ESR;
 • Leukocytoza;
 • Zwiększ stężenie białka C-aktywnego.

Radiografia nie daje wyraźnych obrazów tkanek miękkich i płynów. Na zdjęciach promieni rentgenowskich, powstawanie ropni, ropne topnienie jest determinowane przez zniekształcenie konturów kręgów, w zależności od stopnia rozmycia konturów końcowych płyt. Najskuteczniejszą instrumentalną metodą diagnozowania zapalenia stawów kręgosłupa jest MRI. Struktury kostne nie są widoczne na zdjęciach i są wyświetlane jako czarne punkty. Tkanki miękkie, w zależności od ich zwartości, są dobrze rozpoznawalne na zdjęciach, co pozwala na znalezienie infiltracji i guzów w czasie.

Ropne zapalenie kręgosłupa

W trakcie rozwoju choroby stan zapalny będzie przebiegał w sposób aseptyczny, w odpowiednim czasie zostanie postawione rozpoznanie, a leczenie pozwoli uniknąć ropnego ogniska. Całkiem często aseptyczne zapalenie stawów kręgosłupa na początkowych etapach jest mylone z przejawami osteochondrozy ostatnich stadiów i ze zapaleniem stawów kręgosłupa (wyjątki są przypadkami pooperacyjnymi).

Przewlekłe choroby narządów wewnętrznych są w centrum zakażenia, skąd chorobotwórcze mikroorganizmy wchodzą do kręgosłupa. W rezultacie mogą pojawić się ropne ogniska, w konsekwencji takie choroby, jak sepsa, zapalenie szpiku i kości rozwijają się równolegle.

Do ropnego zapalenia stawów kręgosłupa może wynikać:

 • Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, zapalenie jajowodów (zapalenie przydatków) u kobiet;
 • Zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • Furuncles (ropnie w kręgosłupie);
 • Zapalenie pęcherzyka;
 • Gruźlica;
 • Inne choroby zakaźne tkanek miękkich.

Oczywiście ropne choroby jest często obserwowane w okresie pooperacyjnym, jako powikłanie. Spondylodiscitis ze zmian ropnych IN może rozwijać się jako wynik procedury inwazyjnej diagnostyki.

Pooperacyjne patologii są uważane za najbardziej niebezpieczną część z tego powodu jest możliwe deformacji kręgosłupa na skutek uszkodzenia chrząstki i kości. Najpoważniejsze powikłania są uważane posocznica (zapalenie szpiku) i zapalenie rdzenia kręgowego, mogą prowadzić do kalectwa lub śmierci.

Jak leczyć

Głównym zadaniem w ostrym przebiegu jest usunięcie zespołu bólowego i proces zapalny. Podczas diagnozowania spondylodiscitis u pacjentów poddanych operacji na przepuklinę, wykonany drenaż, obowiązkową unieruchomienie mianowany na okres 1-3 miesięcy.

Leki

Neurolog powinien przepisać kilka różnych leków w grupach:

 • Antybiotyki (jeśli typ zdefiniowany przez zakażenia, nie są zawężone antybiotyków w innych przypadkach o szerokim spektrum działania);
 • Środki przeciwbólowe (oksadol, tromadol);
 • Mioreaksanty (aby wyeliminować skurcze mięśni, wyznaczyć troksanol, midocale);
 • Leki przeciwzapalne (ibuprofen, diklofenak).

Dawki antybiotyków są dość duże. Ponadto, lekarz może przepisać prokaina lub hormonalną blokadę, najpierw ból i stan zapalny zwalniającej częściowo, ten ostatni przypisany tylko w skrajnych przypadkach. Pod koniec 2-4 tygodni intensywnej opieki medycznej, z pozytywnym analizy dynamiki, lekarze przepisują niesteroidowy hondroprotektory przeciwzapalne i narzędzi. Pacjent przepisuje również witaminy z grupy B i immunostymulanty.

Operacja

Kiedy operacja jest przypisana znaczące kręgi i dyski międzykręgowe obrażeń i nieskuteczności leczenia zachowawczego, a dokładnie ustalony uszkodzenia tkanek septycznego. Operacje tego rodzaju wykonywane są przez neurochirurgów. Ropień zostanie osuszony, obowiązkowo wykonywane oczyszczające kręgi, dyski i mięśnie martwiczej tkanki. Dekompresja obszarów nerwowych i stabilizacja zaangażowanych odcinków kręgosłupa.Leczenie farmakologiczne jest przepisywane z tych samych grup leczniczych, co w grupie konserwatywnej. Zalecane leki podaje się dożylnie przez 4-6 tygodni.

Ponadto pacjenci przepisują leki przeciwdziałające zatruciu. W przypadku patologii neurologicznych miednicy (problemy z oddawaniem moczu, nietrzymania moczu i kału) pacjentów otrzymujących kroplomierzem z metronidazolem lub za pomocą innych leków z tej samej grupy.

Zapobieganie chorobom

Gdy czas unieruchomienia, vertebrologist lekarz przepisze pacjentowi fizioterepevticheskoe leczenia, Ust, akupunktura. Z reguły pacjent przechodzi kilka kursów regeneracyjnych. Wymagana jest specjalna dieta, rzucanie palenia jest obowiązkowe. Długotrwały ograniczenie aktywności fizycznej prowadzi do zaniku mięśni, powrót do normalnego życia odbywa się stopniowo, aw niektórych przypadkach może trwać do sześciu miesięcy.

Wyświetlanie czasu noszenie gorsetu zwłaszcza we wczesnych stadiach odzyskiwania atrofii mięśni, później mianowany gimnastyki i pływania.

Dla pacjentów, którzy cierpią na zapalenie stawów kręgosłupa, kręgowców wybiera indywidualny zestaw ćwiczeń do stałej realizacji. Wzmocniony gorset mięśnia zapobiega ściskaniu krążków międzykręgowych.Silna aktywność fizyczna jest przeciwwskazana, pożądane jest, aby wykluczyć hipotermię w okresie leczenia i rehabilitacji.

Obejrzyj wideo: ZESZTYWNIAJĄCE ZAPALENIE STAWÓW KRĘGOSŁUPA (ZZSK). Objawy i leczenie (Styczeń 2020).

Loading...