Kręgosłup kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Najbardziej nieprzyjemnym powikłaniem osteochondrozy jest spondyloza kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, spowodowana zaburzeniami zwyrodnieniowo-dystroficznymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i prowadząca do poważnych problemów. Pogrubienie w kościach z tą chorobą rośnie, tworząc osteofity, które naciskają na nerwy rdzenia kręgowego, powodując bolesne odczucia.

Najstraszniejszą rzeczą w tej chorobie jest to, że nie można jej całkowicie wyleczyć, ma ona trwały charakter. Następnie spondyloza powoduje zapalenie stawów kręgowych.

Z powodu ciągłego bólu ludzie nie mogą normalnie postrzegać otaczającej rzeczywistości, popadają w depresję i mogą nawet stracić sens swojego istnienia. Wcześniej sądzono, że jest to choroba typowa dla osób starszych, jednak w naszych czasach ta diagnoza staje się ciężarem dla młodych ludzi w wieku poniżej 30 lat.

Pojawienie się i rozwój choroby

Objawy

Na początku choroba nie daje o sobie znać, pacjent nie odczuwa bólu w dolnej części pleców. Objawy spondylozy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zaczynają się pojawiać wraz ze wzrostem osteofitów. Rozpoznanie choroby jest możliwe dzięki charakterystycznym cechom:

 • Ciężki ból, który może być tak ostry, z zapaleniem nerwów kręgowych i trwały "ból". Należy zauważyć, że przy tej dolegliwości ból zmniejsza się, gdy pacjent leży na boku, przyciskając kolana do głowy lub pochylając się do przodu. Dzieje się tak, ponieważ rozciągają się kręgi, a nerwy rdzeniowe są uwalniane;
 • Pogorszenie elastyczności pleców, gdy zmniejsza się odległość między kręgami;
 • Ból nóg jest spowodowany uszczypnięciem nerwu krzyżowego. U pacjenta obserwuje się zniekształcenie, spowodowane uczuciem dyskomfortu w okolicy miednicy i ud;
 • Ból, gdy kręgosłup jest odczuwalny, ze względu na to, że kolce kości wpływają na skórę;
 • Podczas długiego chodzenia nogi tracą swoją zwykłą wrażliwość, osoba może odczuwać lekkie mrowienie lub drętwienie nóg.

Najczęściej spondyloza dotyka czwartego lub piątego kręgu. Charakterystyczne objawy choroby w postaci przerośniętych kręgosłupa kości można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim. Wraz ze wzrostem osteofitów pacjent staje się trudny do poruszania, występują ciągłe bóle pleców, częściowo lub całkowicie utracona zdolność do pracy. Często spondylozy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego towarzyszy zapalenie stawów kręgosłupa - zapalenie stawów międzykręgowych, pogarszając objawy choroby.

Diagnoza choroby

Aby potwierdzić diagnozę, wykonywane są następujące czynności:

 • RTG kręgosłupa lędźwiowego. Ta metoda pozwala określić obecność i rozmiar kolców kostnych, ocenić ogólny stan kręgów i ich przesunięcie względem siebie, poziom mobilności poszczególnych kręgów z maksymalnym zgięciem i rozszerzeniem kręgosłupa;
 • Pełne badanie pacjenta przez lekarza specjalisty. W przeciwieństwie do artretyzmu pacjent odczuwa ostre bóle podczas dotykania kręgosłupa, ponieważ ostre kolce osteofitów nakłuwają skórę;
 • Tomografia komputerowa i metoda MRI, pomagająca ustalić, czy choroba postępuje i stopień deformacji kręgosłupa.

Leczenie

Aby skutecznie wyeliminować objawy choroby, konieczne jest ustalenie stopnia zaawansowania choroby i czynników, które doprowadziły do ​​jej wystąpienia, a dopiero potem określenie sposobu leczenia tej choroby. Konieczne jest również określenie lokalizacji lokalizacji i poziomu uszkodzenia nerwów kręgowych. W przypadku potwierdzenia leczeniu spondylozy lędźwiowej należy rozpocząć natychmiast, ponieważ opóźnienia grożą zaostrzyć stan pacjenta i nieodwracalności destrukcyjnego działania. Należy zauważyć, że samo może prowadzić do powikłań i ograniczonych zdolnościach ruchowych pacjenta.

Przy wyborze metod leczenia kręgosłupa lędźwiowego kręgosłupa musi brać pod uwagę stan pacjenta, a także jego wiek. Aby osiągnąć pożądany efekt jest ważny holistyczne podejście do leczenia. Działania powinny być kierowane do:

 • Poprawę przepływu krwi i kręgosłupa zasilanie nerwów tkanek i dyski międzykręgowe;
 • Przywrócenia pierwotnego rodzaju chrząstki dysku międzykręgowego;
 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowej;
 • Wzmocnienie tkanek i więzadeł kręgosłupa mięśni;
 • Zwiększenie odległości pomiędzy kręgami, co zmniejsza ich ciśnienie i tarcie o siebie.

Aby poprawić stan pacjenta za pomocą masażu SPA (z wyjątkiem pacjentów w stanie krytycznym), aerobic wody i ćwiczeń gimnastycznych. Możliwe jest również do skutecznego leczenia kręgosłupa i Magneto ionogalvanizatsiey stosując środki przeciwbólowe.Przy braku możliwości treningu fizycznego zaleca się stosowanie fonoforezy z hydrokortyzonem.

Wraz z działaniami zmierzającymi do znieczulenia okolicy lędźwiowej konieczne jest przeprowadzenie procedur poprawiających odżywianie w tkankach kręgowych. Jest to ułatwione dzięki zastosowaniu maści rozgrzewających. Interwencja operacyjna stosowana jest tylko w najcięższych i zaniedbanych przypadkach, gdy terapia nie jest już w stanie skutecznie zwalczać choroby.

Z pomocą leków

Początkowo konieczne jest zminimalizowanie bólu u pacjenta i usunięcie zapalenia w procesach nerwowych. Pomoże to w stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które pomogą zmniejszyć obrzęk, złagodzić ból i wyeliminować stany zapalne. Ponadto lekarze mogą przepisać stosowanie chondroprotektorów zdolnych do przywracania tkanki chrzęstnej, a także leków poprawiających krążenie krwi. Ale warto zauważyć, że chondroprotektory mogą pomóc tylko w początkowych stadiach choroby.

Fizjoterapia

Wraz z serią masaży regeneracyjnych choroba jest skutecznie leczona za pomocą terapii ruchowej.Te środki pomagają poprawić ruchomość kręgosłupa i zmniejszyć dyskomfort. Wykonując ćwiczenia fizyczne nie można odrzucić głowy i zgiąć dolną część pleców. Skuteczne stosowanie akupunktury w celu łagodzenia bólu, nieustannie towarzyszącej pacjentom ze spondylozą. Od ataków ostrego bólu ratuje akupunkturę, pomagając sobie z szczyptą nerwów lędźwiowych spowodowanych stanem zapalnym.

Obejrzyj wideo: Zdrowy Kręgosłup 6- odcinek lędźwiowy i krzyżowy (Styczeń 2020).

Loading...