Czym jest stwardnienie kręgosłupa lędźwiowego?

Stwardnienie płytek końcowych kręgosłupa jest procesem patologicznym, podczas którego wzrasta gęstość tkanek płytek końcowych. Z wiekiem płytki zamykające stają się cieńsze, pogarsza się krążenie krwi. Kręgi stają się grubsze, powstają osteofity, krążki międzykręgowe ulegają naciskowi. Wynikiem tego są procesy zapalne i zaciski zakończeń nerwowych. Pacjent doświadcza bolesnych ataków, nasilają się objawy neurologiczne.

Rozsiane płyt końcowych nie można wyleczyć, ale można go spowolnić i zatrzymania objawów za pomocą leków, fizjoterapia, fizykoterapia, masaż.

Przyczyny

Stwardnienie kręgosłupa - proces patologiczny, który zagęszcza tkanki kręgosłupa, w tym płytki końcowe. Gęstość kości wzrasta, ponieważ tkanki łączne są w dużym nadmiarze. Kręgi stają się grubsze, i niszczenia tkanek rozpoczyna się pomiędzy segmentami kręgowego tkankę kostną.

Stwardnienie rozwija się, ponieważ upośledza krążenie krwi w kościach kręgosłupa. Zmniejszone lumenów naczyniowe, kość staje się bardziej kruche i zakażenia ogromna liczba mikropęknięć.

В результате склероза замыкательных пластинок происходит давление на межпозвоночные диски. Начинаются боли, даже если позвоночник пациента не испытывает напряжения. Еще больнее, когда происходят резкие движения и нагрузки. Если склероз затронул замыкательные пластинки шейного отдела позвоночника, будут проявляться сложности с движениями головой.

Ponadto osoba zostaje wyprzedzona przez następujące objawy:

 • Trudności z koordynacją ruchów, poczucie równowagi znika;
 • Słabe i zdrętwiałe ręce, stopy;
 • Trudno oddychać;
 • Jest osłabienie mięśni, któremu towarzyszy uczucie wepchnięcia, "gęsią skórkę" w rękach i nogach;
 • Drżenie szczotek;
 • Szybka utrata wagi;
 • Odporność na stres i ogólny spadek emocjonalny;
 • Ze stwardnieniem regionu szyjnego, upośledzeniem słuchu, szumem w uszach i pacjentem mogą być całkowicie ogłuszeni.

Objawy te nie zawsze są obserwowane, zależą od lokalizacji procesu patologicznego i stopnia uszkodzenia. Aby zdiagnozować i wyjaśnić przebieg choroby, lekarze stosują rentgen, CT i MRI. Aby określić, czy tkanka kostna jest zbita, pacjent poddawany jest specjalnemu badaniu - densytometrycznemu.

Leczenie

Stwardnienie kręgosłupa i jego płytek końcowych nie jest niezależną chorobą aparatu podtrzymującego. Jest to połączenie objawów, które mówią o zmianach patologicznych w tkankach. Zmiany patologiczne jako całość są nieuleczalne, ale możliwe jest spowolnienie tempa ich rozwoju, wyeliminowanie objawów, które obniżają jakość życia pacjenta.

Przygotowania

Do leczenia leczniczego stosuje się:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, które eliminują stany zapalne (diklofenak, ibuprofen, z bardziej nowoczesnych i mniej szkodliwych dla przewodu pokarmowego - Nimesulid, Celecoxib);
 • Środki przeciwbólowe (Ketanov, Ketorol). W ciężkich przypadkach może być zalecana blokada novocain;
 • Chronoprotektory poprawiają stan dotkniętych krążków międzykręgowych, procesy metaboliczne w nich;
 • Mioreaksanty są przepisywane, jeśli obserwowane są skurcze mięśni (Midokalm, Sirdalud).

Fizjoterapia i LPC

Fizjoterapia obejmuje leczenie, które poprawia krążenie krwi w dotkniętym obszarze i metabolizm w nim. Wykorzystuje się elektroforezę, prąd o niskiej częstotliwości, magnetoterapię.Ze stwardnieniem kręgosłupa lędźwiowego prawdziwym ratunkiem dla pacjenta będzie LPT. Ćwiczenia i pływanie w basenie pomogą rozciąć kręgosłup, złapać krew w dotkniętej tkanką, wzmocnić mięśnie. Ładunki powinny być delikatne i wolno rosną.

Ważnym momentem w leczeniu takiej patologii, jak skleroza kręgosłupa i jej płytki zamykające, są zmiany w diecie.Pacjent powinien opierać się na chudym mięsie, warzywach i owocach, tłustych rybach. Zawartość soli w żywności powinna być ograniczona.

Obejrzyj wideo: Poranny ból kręgosłupa - rozwiąż problem sztywnośc pleców - Marek Purczyński (Styczeń 2020).

Loading...