W przypadku choroby Bekhtereva

Dieta w chorobie Bechterewa - jedna z metod zapobiegania całkowitemu kostnieniu kręgosłupa. Wykluczając niepotrzebne pokarmy z diety, można maksymalnie spowolnić proces degeneracji tkanki chrzęstnej i zastąpić ją chrząstką. W tym przypadku konieczne jest zapewnienie, że pacjent z chorobą Bekhtereva otrzymuje dostateczną ilość pierwiastków śladowych i paszy w pełni.

Dlaczego potrzebujesz specjalnej diety

Choroba Bechterewa lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa rozwija się z powodu specjalnych genów w organizmie. Kiedy infekcja dostanie się do organizmu, geny odpowiedzialne za chrząstki pochłaniają właściwości infekcji, aby chronić je przed chorobą. W wyniku choroby Bekhtereva układ odpornościowy wysyła siły do ​​walki z własnymi komórkami chrząstkowymi. Zawalają się, a aby utrzymać kręgosłup w "stanie normalnym", ciało buduje tkankę kostną na swoim miejscu.

В диете пациентов, пораженных болезнью Бехтерева, должны учитываться следующие рекомендации:

 • Поваренная соль плохо подходит - лучше заменить ее на перетертые водоросли либо морскую соль;
 • Если употребляются молоко и кисломолочные продукты, необходимо подбирать наименее жирные вариант;
 • Как можно больше овощей и фруктов;
 • От сливочного масла и майонеза лучше отказаться;
 • Разрешается употреблять масло кукурузы, оливы, подсолнечника и льна, при этом они должны быть нерафинированными;
 • Сухие фрукты, семя подсолнечника и орешки желательно есть как можно чаще;
 • Зелень обладает положительным эффектом;
 • Каши из цельного зерна, супы - предпочтительная пища;
 • Жареная пища вредна, лучше варить, тушить, парить;
 • Чтобы укрепить хрящевую ткань, нужно употреблять больше бульонов на косточке, желатина;
 • Мясную продукцию в рационе следует сократить, а если она попадает на стол, то должна быть постной.

В целом молочные продукты при этом недуге вредны и должны быть исключены из диеты при болезни Бехтерева, так как они кальциесодержащие. Кальций и заковывает позвоночник пациентов в неподвижной позе, поэтому следует употреблять его как можно меньше. Так как в организме при этом недостаток кремния, нужно есть больше петрушки, салатов, укропа.

Учитывая, что в организме при такой диете будет наблюдаться дефицит фтора, для его восполнения лучше налегать на грецкие орешки.

 • Zalecamy lekturę: terapię ruchową z chorobą Bechterewa

Lecznicza dieta śródziemnomorska

Jeśli pacjent cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dieta śródziemnomorska będzie najlepsza, a co najważniejsze - zintegrowane rozwiązanie. Ten kompleks dietetyczny jest całkiem wygodny, u pacjenta ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa nie będącym stale w stanie głodu, nie będzie anemii. Ta dieta ma następujące zasady:

 • Stół na trzy czwarte powinien być przykryty warzywami i owocami. Jak najwięcej zieleni, orzechów, całych ziaren, fasoli i fasoli. Istnieje niezbędne błonnik i witaminy;
 • Produkty mięsne w kolorze czerwonym są wyłączone. Można je spożywać co najwyżej raz w tygodniu, w ograniczonych ilościach. Białko zasiadające w tej diecie dostaje się z kurczaka, owoców morza. Ale taki posiłek nie powinien być w nadmiarze, pamiętaj o pierwszej zasadzie;
 • Oliwa z oliwek zastępuje wszystkie pozostałe tłuszcze. Masła i smalcu nie można w ogóle spożywać. Można spożywać oleje innego rodzaju warzyw, ale najlepiej oliwkowe;
 • Taka dieta już zawiera niezbędną rezerwę soli. Surowe jedzenie jest surowo zabronione. Musisz go zastąpić przyprawami, ziołami.

Koniecznie przeczytaj: leczenie środków ludowych Bechterewa

Winogrona zawierają przydatne kwasy. Dlatego naturalne zalety czerwonego wina i trzeba go używać w małej ilości dwa lub trzy razy dziennie. Ponadto, wino w diecie śródziemnomorskiej poprawi trawienie.

Jedzenie opiera się na pełnych kaszach, makaronie z mąki stałej, ciemnym ryżu. Muszą być podawane na każde śniadanie, lunch lub kolację.

Warzywa i owoce powinny być spożywane trzy do sześciu razy dziennie. Głównym daniem jest kurczak (do czterech razy w tygodniu), owoce morza (do sześciu razy w tygodniu). Ziemniaki nie powinny być spożywane więcej niż trzy razy w tygodniu. W cztery dni z siedmiu można zjeść jajko z kurczaka. Dwa razy w tygodniu, powiedzmy, gorzka czekolada.

 • Pamiętaj, aby przeczytać: witaminy dla kręgosłupa

Staraj się ugotować wszystko samemu, nie jedz niczego w publicznym cateringu, nie kupuj produktów "do rozmrażania". Nie napełniaj jedzenia majonezowymi sosami i ketchupem, produkty te są zasadniczo szkodliwe. Wyłączone są słodkie napoje gazowane i soki na tetrapacach. Odpręż się, jak już powiedziałeś, z winem. Napij się napojów, herbaty i kawy lepiej nie pić. Dieta śródziemnomorskiej diety składa się w taki sposób, że osoba z chorobą Bekhtereva ma już wystarczająco dużo energii.

Przydatne przepisy

Dobrze, jeśli żywienie z chorobą Bekhtereva będzie zawierało normalną dietę wegetariańską lub surową. Jeśli występują problemy z trawieniem, dodatkowe kilogramy, pacjent cierpiał na alkoholizm - lepiej najpierw wyczyścić ciało. Dlatego zalecamy tylko takie oczyszczające przepisy:

 • Wieczorem wstaw 2 łyżki.Ryzyko płukania, następnie pozostaw w wodzie w nocy. Po przebudzeniu wlej do miski ryż w tej samej wodzie. Poczekaj, aż się zagotuje, spuść wodę. Doprowadź ryż do zimnej wody do wrzenia trzy razy. Następnie zjedz to. Niezbyt "smaczny" przepis, ale przydatny;
 • Umyj trochę suszone morele, przygotuj wrzącą wodę, usuń ją z ognia. Umieść suszone owoce w tej wodzie. Wylej wodę, zjedz suszone morele;
 • Zamiast zwykłych napojów wypij dwie szklanki salicylanu sodu po posiłkach w porze lunchu i kolacji;
 • Aby oczyścić nerki, użyj jodły i oleju lnianego, owoców róży, mniszka lekarskiego, żywicy sosnowej.

Loading...