Leczenie radikulopatii kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Radiculopatia, zwana także zespołem korzeniowym, jest charakterystyczną chorobą kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Kiedy radikulatia rozwinie uszkodzenie włókien nerwowych rdzenia kręgowego, które powodują ból i upośledzenie układu mięśniowo-szkieletowego - kulawizny, utratę możliwości stania, siedzenia. Rozwija się najczęściej w wieku dorosłym, gdy kręgosłup zaczyna opadać i naciskać na tkankę nerwową.

Tkanka nerwowa jest uszkodzona, proces zapalenia następuje z powodu śmierci komórek. Uszkodzona tkanka zostaje zastąpiona przez tkankę łączną, która nie może przenosić impulsów nerwowych. W przypadku braku leczenia dochodzi do utraty funkcji ruchowej kończyny, za którą odpowiedzialne było uszkodzone włókno nerwowe.

Przyczyny

 • Przeczytaj także o innych chorobach okolicy lędźwiowej

Skolioza odnosi się do krzywizny kręgosłupa poza jego normalną osią. Przy skoliozie struktura mięśniowego szkieletu organizmu, który rozciąga kręgi lub kręgi, jest zerwana. Jeśli stopień nachylenia jest silny, kręgosłup może zostać zgnieciony, co prowadzi do ostrego zespołu bólowego i utraty czułości, lub funkcji ruchowej kończyny lub oddzielnej części tułowia.

Wraz z wiekiem kręgosłup traci swoją elastyczność. Przede wszystkim nastąpiło naruszenie prawa sprężystości żelatynowych ciał krążków międzykręgowych, które zapewniają prosest szkieletowej. Istnieje skolioza, zgarbiona. Ciśnienie na lędźwiowo wzrasta, zwiększając presję na miednicy, troficzne zmiany zachodzą w tkance kostnej kręgosłupa. Istnieje osteoporoza, spondyloza.

Dyskogenna radikulopatia

Dyskogennego korzeni nerwowych jest wynikiem rozwoju przepukliny dysku. Krążek powłoki galaretowate ciało jest uszkodzona, substancja przedostaje się do otaczającej przestrzeni, rozdrabniania tkanek miękkich. Przydzielić dwa stopnie - przy zerwaniu pierścienia włóknistego i na zewnątrz.

W przypadku braku nieciągłości (międzykręgowego występ płyty) pierścienia staje się cieńsza. Galaretowate ciało zwiększa ciśnienie krwi, co prowadzi do kompresji kręgosłupa. W przypadku przepuklin - anulus przerw włóknistego, substancja jest uwalniana do przestrzeni. Oprócz kręgosłupa, rdzenia kręgowego i otaczających mięśnie mogą zostać uszkodzone.

Z przyczyn należą również obrażenia fizyczne - udary, złamania. Gdy często występują złamania kręgów offsetowych fragmenty, które zaczynają wywierać presję na chorego nerwu.

Objawy

Najbardziej podatne na część tylną radikulopatii stawów krzyżowo-lędźwiowego.Lędźwiowo-krzyżowe radikulopatie są na czele częstotliwości, ponieważ to połączenie niesie największe obciążenie, w przeciwieństwie do stawów szyi i okolicy klatki piersiowej.

Objawy:

 • Silne bolesne odczucia;
 • Drętwienie kończyn;
 • Zmiana postawy na nietypową dla pacjenta;
 • Krzywizna;
 • Zawał.

Głównym objawem RCC jest ból. Po naruszeniu będą ostre bolejące bodźce z powodu szczypania kręgosłupa. Drętwienie pojawia się z powodu utraty konduktywności włókna nerwu czuciowego. Mogą również zostać zablokowane naczynia, co powoduje dopływ krwi do włókien i utratę ich funkcjonalności.

Jeśli nerw kulszowy splotu krzyżowego zostanie uszkodzony, ból rozprzestrzeni się na grzbiet nóg - na uda, łydki, przednią część stopy. Jeśli splot lędźwiowy splotu lędźwiowego zostanie uszkodzony, ból rozprzestrzeni się na plecy i brzuch.

Z powodu bólu pacjent stara się przyjąć najbardziej wygodną pozycję - tę, w której ból jest najbardziej osłabiony. Ze względu na specyfikę patologii, taka postawa polega na zginaniu tułowia w kierunku przeciwnym do uszkodzenia - naruszenie jest zmniejszane, ból słabnie.

Krzywizna jest odpowiedzią na ból - ból mięśni z powodu kurczy, perwersje kręgosłupa, skoliozy zaczyna tonikiem. Jeśli ból nie ustaje, zmiany mogą być trwałe i zagrażające życiu ludzkim.Od kręgów są duże tętnice, z korzeni nerwowych mogą być związane z uszkodzeniem i żyły tętnice. Doprowadzą do zniszczenia tkanki nerwowej przez produkty rozkładu krwi. Taki wynik jest nazywany skok i jest zagrożeniem dla życia pacjenta, wymaga pilnej interwencji medycznej i długą rehabilitację.

Leczenie

Radikulopatii, lędźwiowego kręgosłupa krzyżowego wymaga leczenia, a im szybciej rozpocząć działalność medyczne i chirurgiczne, tym większa szansa długotrwałego braku patologicznych syndromów na podstawie choroby.

Metody terapeutyczne obejmują:

 • Leki przeciwbólowe;
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • Blokady;
 • Leki zwiotczające mięśnie do łagodzenia skurczów mięśni;
 • Fizjoterapia;
 • Terapeutyczny trening fizyczny;
 • Masaż dotkniętego obszaru.

Środki przeciwbólowe usuwają zespół pierwotnego bólu.Ból powoduje uszkodzenie w mózgu - bolesne skupienie, które w przyszłości zagraża rozwojowi epilepsji i zaburzeniom funkcji poznawczych. Leki przeciwzapalne, a nie glukokortykoidy, zatrzymują odpowiedź immunologiczną na zniszczone komórki, powstrzymując dalszy rozwój choroby.

Blokady są bardziej intensywnej obróbce - wtrysk lidokainy lub Novocaine zatrzymać uszkodzony przewodzenia nerwu impuls nerwowy zatrzymanie rozwoju bólu. Blokady parowe mogą być wykonywane tylko w warunkach sterylnej sali operacyjnej lub małej sali operacyjnej i wymagają znajomości kręgosłupa i anatomii kręgosłupa.

Mioreantyk zmniejsza napięcie mięśniowe i hamuje rozwój skoliozy i zespołu bólowego. Często napięcie mięśni powoduje najbardziej nieodwracalną szkodę kręgosłupa, ponieważ spastyczne kurczenie się tkanki mięśniowej ma silny, traumatyczny charakter. Szczególnie niebezpieczny jest czas napięcia, więc musisz usunąć skurcz jak najszybciej.

Masaże nie są gorsze niż leki łagodzące skurcz.Niektóre techniki pozwalają rozluźnić kręgosłup, rozszerzając przestrzeń i zatrzymując szczypanie nerwu, ale wymaga ciągłego powtarzania aż do całkowitego wyleczenia.

Długotrwałe leczenie leki, jak steroidy - kortykosteroidy, które gromadzą się w palenisku i mają działanie przeciwbólowe, dłuższy, ale mają silne przeciwwskazania - Wpływ na układ odpornościowy i gruczołów wydzielania wewnętrznego.

 • Interesujące jest czytanie: choroby w oddziale lędźwiowo-krzyżowym

Ponadto leczenie obejmuje formułowanie kompresów, które zmniejszają obrzęk tkanek i rozwój dalszych uszkodzeń. W skrajnych przypadkach konieczne jest uciekanie się do interwencji chirurgicznej - za pomocą uderzeń i przepuklin międzykręgowych o dużej rozpiętości. W niektórych przypadkach dyski międzykręgowe muszą zostać zastąpione protezami ceramicznymi.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia kręgosłupa - przyczyny i leczenie - Marek Purczyński (Wrzesień 2019).