Spondyloarthrosis kręgosłupa piersiowego

Ból w plecach niezrozumiałego źródła powoduje zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego - chorobę zwyrodnieniową szklistej chrząstki i innych składników stawów. Piersiowa część kręgosłupa boleśnie rzadziej niż odcinek lędźwiowy i szyjny, ze względu na małą ruchomość. Ponadto, żeberka są wzmocnione przez żebra. Spondyloartroza jest również nazywana dorsartrosis lub thoracoarthrosis.

Choroba najpierw atakuje tkankę chrzęstną, a następnie rozprzestrzenia się na tkankę kostną okołostawową. W rezultacie powstają procesy kostne - osteofity, powodujące dyskomfort i ból u pacjenta.

Spondyloartroza jest przewlekła. Choroba niszczy stawy między kręgami.Wywołane spondyloartroza wpływa na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. W wyniku tego rozpoczyna się patologia narządów wewnętrznych - narządy trawienne, serce, płuca.

Przyczyny

Międzykręgowe stawy są zdeformowane, zostanie zniszczona chrząstka szklista powstaje zapalenie uszkodzonej części i skurcz mięśni otaczających staw. Więzadło jest rozciągnięte, co prowadzi do nieprawidłowej ruchliwości kręgów i podwichnięć w piersiowej części pleców.Choroba zwana jest również deformującą spondyloartrosą.

Na rozwój spondyloartozy rdzeń kręgowy reaguje poprzez tworzenie osteofitów, które próbują zatrzymać deformację kręgów.

Ale taka ochrona ma swoje wady. Segment pacjenta kręgosłupa traci ruchomość. Korzeń nerwu może zostać ściśnięty. W większości przypadków choroba dotyka osoby starsze, ale zachoruje również w dość młodym wieku, jeśli:

 • Osoba cierpi na spondylolizę (powstawanie pęknięć między stawami kręgosłupa);
 • Młody człowiek regularnie poddaje się ciężkiemu stresowi fizycznemu;
 • Istnieje wrodzona patologia kręgosłupa;
 • Choroba poprzedzona była poważnym urazem.

Czynniki zdrowotne, które prowadzą pacjenta w każdym wieku do grupy ryzyka dla tej choroby:

 • Wrodzone zaburzenie układu kręgowego, niewłaściwa orientacja stawów międzykręgowych, wady łukowe kręgów, różna wielkość stawów i inne patologie;
 • Uraz rdzenia kręgowego spowodowany urazem;
 • Przewlekła osteochondroza, spondyloza i inne choroby kręgosłupa;
 • Niewygodna postawa przy stałej pracy, ciężkiej pracy fizycznej;
 • Otyłość, która powoduje nierównomierne obciążenie kręgosłupa;
 • Nieregulowany metabolizm z różnych powodów;
 • Przeciążenie profesjonalnych sportowców;
 • Kifoza, skolioza, zaburzenie postawy, płaskie stopy;
 • Patologie endokrynologiczne i zaburzenia metaboliczne;
 • Źle z punktu widzenia dziedziczenia kręgosłupa.

Objawy

Choroba charakteryzuje się długim okresem bezobjawowym. W tej chwili choroba może być określona tylko podczas przeprowadzania specjalnych badań. Objawy charakterystyczne dla spondyloartrozy rdzenia kręgowego pojawiają się, gdy choroba atakuje korzenie nerwowe. Występuje ból w mostku i plecach, zmniejsza się zdolności motoryczne pacjenta.

Objawy choroby:

 • Klatka piersiowa boli w okolicy pleców, ból jest obwisły lub jednostronny, może to mieć wpływ na kilka przestrzeni międzyżebrowych, ból nasila się podczas inklinacji;
 • Znak nagłego, ostrego bólu, rozciągającego się na kilka minut - lumbago;
 • Oddech pacjenta staje się szybki i powierzchowny z powodu lęku przed bólem z westchnieniem;
 • Zmniejszona ruchliwość klatki piersiowej grzbietu;
 • Uczucie dyskomfortu w okolicy żołądka - z chorobami przewodu pokarmowego nie jest powiązane;
 • Skurcz mięśni na środku pleców;
 • Drętwienie i mrowienie w plecach, gdzie dotknięte są korzenie nerwowe;
 • W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów może dojść do skrzywienia klatki piersiowej, do kifozy lub skoliozy.

Chociaż te oznaki choroby są dość typowe, mogą mówić o innych chorobach, całkiem poważnych - ataku serca, wrzodzie żołądka, zapaleniu trzustki, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i tak dalej. Dlatego symptomatologia nie wystarcza do postawienia właściwej diagnozy. Potrzeba więcej testów.

Diagnostyka

Spondyloortoza kręgosłupa piersiowego jest diagnozowana w celu wykluczenia patologii z podobnymi objawami. Przeprowadzane są następujące badania:

 • Radiografia kręgosłupa, widok z przodu i widok z boku. Ta diagnostyka pozwala wykryć zmniejszenie odcinka stawu łukowatego stawu, aby wykluczyć jego zniknięcie, wykryć procesy kostne - osteofity, patologię rozwoju kręgosłupa, deformację, konsekwencje urazu kręgosłupa.
 • Rezonans magnetyczny (MRI), który pozwala zobaczyć patologię nie tylko materiału kostnego, ale także sąsiadującej tkanki miękkiej.
 • Aby wykluczyć choroby wewnętrzne z podobnymi objawami, wykonuje się elektrokardiogram serca, ultradźwięki narządów wewnętrznych, gastroskopię i inne badania.
 • Jeśli szyjkowa część kręgosłupa jest obolała, specjalista przepisze badanie przepływu krwi w dotkniętym obszarze.

Spondyloartroza nie znajduje odzwierciedlenia w zmianach w testach laboratoryjnych, dlatego diagnozę podejmuje się na podstawie skarg pacjentów i powyższych badań. Niektórzy lekarze uważają, że ze względu na specjalną strukturę anatomiczną kręgosłupa piersiowego trudno jest zdiagnozować spondyloartroza za pomocą dostępnych metod badania. W ten sposób można wytłumaczyć, że diagnoza ta jest rzadko podejmowana.

Leczenie

Lekarz wybiera leczenie w zależności od ciężkości konkretnego przypadku. Eksperci starają się wyleczyć nie tylko zespół bólu, ale także przyczyny, które go spowodowały.

Leczone

Jeśli rozpoznano patologię kręgosłupa piersiowego, leczenie jest złożone. Po pierwsze, lekarz próbuje złagodzić ból pacjenta, przepisując takie leki, jak: movalis, ketonal, baralgin, diklofenak (woltaren). Leki te powodują działanie przeciwbólowe. Oprócz tabletek zaleca się zewnętrzne maści. Pocieranie odbywa się w chorej stawie. Jeśli wymienione produkty nie dają widocznego efektu pozytywnego, kortykosteroidy i leki przeciwbólowe są przepisywane domięśniowo. Najczęściej lekarz przepisuje meloksykam.

Przy silnym bólu następuje blokada, gdy kilka wstrzyknięć wykonuje się w obszarze dotkniętego stawu. Aby to zrobić, użyj nowoczesnego agenta betametazonu.

W tym samym czasie pacjent usuwa skurcz mięśni w obszarze dotkniętego stawu. W tym celu przepisać takie leki jak midokalm, sirdalud. W okresie nasilonego zaostrzenia nie zaleca się tabletek do podawania doustnego, lecz zastrzyków.

Fizjoterapia

Po usunięciu ostrego bólu można przejść do leczenia za pomocą środków fizjoterapeutycznych. Najbardziej skuteczna metoda masażu ręcznego. Istnieją 3 rodzaje masażu - leczenie kręgosłupa, żeber, miednicy i kończyn; leczenie narządów wewnętrznych; wpływ na czaszkę i sąsiadujące kości. Terapeuta manualny, który zna metody co najmniej jednego z tych podejść, przyniesie pacjentowi dużą ulgę.

Terapeuta manualny musi mieć wysokie kwalifikacje, w przeciwnym razie może zaszkodzić pacjentowi.

Leczenie operacyjne

Chociaż metody chirurgiczne są skuteczne i dobrze rozwinięte, wykonywane są głównie metodami laparoskopowymi, ale są stosowane w ostateczności. Jeśli pacjentowi nie pomagają powyższe metody medyczne i fizjoterapeutyczne, jest on kierowany do chirurga.

Środki ludowe

Metody ludowe obejmują wszelkiego rodzaju kompresy i tarcie.

 • Spłucz olejem miodowym lub jodłowym. Miód powinien tylko rozmazać obszar dotkniętego stawu i pocierać całe plecy. W takim przypadku krążenie krwi będzie wzrastać, a lepsze substancje będą wchłaniane.
 • Konieczne jest zmielić kilkadziesiąt szyszek chmielu i wymieszać je z smaltzem. Ta mieszanina jest utrzymywana przez kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu, a następnie nałożyć bolesną plamę i zrobić kompres.
 • Uzdrawiająca moc pąków brzozy. Nerki drzewa nalegają na stromą wrzącą wodę przez kilka godzin i piją zamiast herbaty. Jeśli nalegasz na wódkę, wtedy mieszanina może być skutecznie wcierana w bolesne miejsce.
 • Do mielenia należy napar z rozgniecionych liści eukaliptusa na wódkę.

W celu zapobiegania zaleca się kompleks terapeutycznego treningu fizycznego. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie, z wyjątkiem dni zaostrzenia choroby.

Obejrzyj wideo: Zdrowy Kręgosłup Kiedy boli szyja cz.1. Ćwiczenia rozciągające. (Styczeń 2020).

Loading...