Co to jest spondyloartroza rdzenia kręgowego i jak ją leczyć?

W przypadku zwyrodnienia stawów kręgosłupa dotyczy to stawów międzykręgowych. Spondyloartroza kręgosłupa jest jedną z form osteoartrozy, w której proces zapalny prowadzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa. W stawach zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się w wyniku naruszenia dopływu krwi do tkanki chrzęstnej. Patologia często rozwija się u osób starszych, głównie kobiet.

Przyczyny patologii

Przyczyny spondyloarthrosis m związane z procesem zapalnym, która obejmuje wszystkie elementy stawu: chrząstki, więzadła, kości podchrząstkowej, mięśni i okołostawowe kapsułki. Kręgosłup międzykręgowy rozwija się stopniowo. Pierwszy zanik chrząstki stawowej w wyniku utraconej elastyczności chrząstki, powierzchnie stawowe kości zaczynają się pojawiać. Proces ten rozpoczyna się w centralnej części chrząstki z przejściem na peryferie. Następnie kapsułka stawu ulega zapaleniu, a tkanka kostna rośnie na krawędziach stawu.

Kręgi, próbując chronić krążki przed naciskiem, wydają się łączyć z kostnymi osteofitami.

Клиническая симптоматика спондилоартроза в позвоночнике характеризуется такими проявлениями, как боль и утренняя скованность. Болевые ощущения возникают при изменении позы тела и при движении, в состоянии покоя проходят.

Скованность после утреннего пробуждения возникает при прогрессировании заболевания, длится в течение 30-60 минут.

W swoim rozwoju spondyloartroza przechodzi przez 4 etapy:

 1. Spondyloartroza przebiega bezobjawowo, tylko od czasu do czasu mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia na plecach.
 2. Bolesne odczucia stają się bardziej namacalne i manifestują się częściej po nocnym śnie lub zmianie pozycji ciała. Pacjent odczuwa sztywność w miejscu kręgosłupa, gdzie zaburzenie jest zlokalizowane.
 3. Spondyloartoza charakteryzuje się powikłaniami. Występuje proliferacja tkanki kostnej w stawach międzykręgowych i zagłuszanie korzeni nerwowych. W wyniku procesów patologicznych dochodzi do zwężenia kanału kręgowego.
 4. Zesztywniające występuje w dotkniętym stawie kręgosłupa, to znaczy jest unieruchomiony w wyniku adhezji. Pacjent odczuwa silny ból, zaburza funkcjonowanie kończyn i narządów wewnętrznych, znajdujących się blisko kręgosłupa.

Główne niebezpieczeństwo spondyloarthrosis kręgosłupa jest rozwój niedokrwiennego udaru mózgu w wyniku klęski szyjnych kręgosłupa i zaburzeń mózgowego przepływu krwi.

Diagnostyka

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów wykonuje się za pomocą badania palpacyjnego, rentgenowskiego, komputerowego lub rezonansu magnetycznego.Doświadczony lekarz będzie w stanie określić patologię będącą przedmiotem badania po badaniu i skargach pacjenta. Na zdjęciach rentgenowskich, które powinny być wykonane w 2 rzutach, można wykryć wspólne zmiany charakterystyczne dla tej choroby. W szczególności, może być wspólny zwężenie przestrzeni lub jej brak, uszczelka w kości i chrząstek, a subchondralna rozsianego.

Obrazowanie jako CT i rezonansu magnetycznego, może wykrywać naruszenia istniejących w kości i chrząstki kręgosłupa we wczesnych stadiach rozwoju choroby. Stosowane jest również radioizotopowe skanowanie kręgosłupa, co umożliwia określenie obecności procesu zapalnego w stawach kręgosłupa.

Metody leczenia

Główne leczenie spondyloartrozy kręgosłupa odbywa się w 3 kierunkach: terapii lekowej, fizjoterapii i terapii ruchowej. Chirurgiczne metody leczenia są rzadko stosowane, tylko w ciężkich przypadkach, przy braku skuteczności leczenia zachowawczego. Ponieważ choroba ma charakter progresywny, nie można jej łatwo i szybko pozbyć się. Dlatego głównym celem terapeutycznym jest spowolnienie i stopniowe zatrzymanie rozwoju choroby.

Możesz usunąć zespół bólu za pomocą następujących rodzajów leków:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • Środki przeciwbólowe i inne środki przeciwbólowe;
 • Hormony kortykosteroidowe.

Ponieważ choroba wiąże się z niszczeniem chrzęstnej tkanki stawu, leczenie nie obejdzie się bez użycia chondroprotektorów. Muszą zająć dość dużo czasu, efekt pojawia się w ciągu 2 miesięcy.

Metody fizjoterapeutyczne są przepisywane tylko w fazie remisji i obejmują:

 • Ultrasonoforeza, która pomaga zredukować objawy i przywrócić funkcjonalność stawów poprzez ultradźwiękowe podawanie leków;
 • Masaż, który pomoże usunąć wynikające z tego ograniczenie ruchu kręgów;
 • Elektroforeza, za pomocą której można uzyskać usunięcie zapalenia;
 • Elektrostymulacja, poprawa procesów metabolicznych w tkankach poprzez działanie impulsów elektrycznych;
 • Diadynamiczna terapia, która pomaga usuwać obrzęki i stymuluje procesy odżywiania komórkowego.

Za pomocą ćwiczeń fizjoterapeutycznych głębokie mięśnie pleców są wzmocnione i rozciągnięte, co wspiera kręgosłup. Pierwszeństwo powinny mieć ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej i mające na celu wzmocnienie mięśni grzbietu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić noszenie specjalnych gorsetów ortopedycznych, które pomogą znacznie zmniejszyć ból spowodowany utrwaleniem kręgosłupa.

Pacjenci cierpiący na tę patologię, pożądane jest zmniejszenie masy ciała, jeśli znacznie przekracza normę. Należy pamiętać, że wszystkie metody medyczne związane z leczeniem zapalenia stawów kręgosłupa powinny być ściśle kontrolowane przez lekarza prowadzącego.

Loading...