Czym jest zwyrodnienie tłuszczowe kręgów?

Tłuszczowe zwyrodnienie kręgów - proces wieku wymiany tkanki krwiotwórczej szpiku kostnego na tłuszcz. W niektórych przypadkach zaczyna się wcześniej na tle raka lub chorób zakaźnych, niekontrolowanej terapii lekowej. Ten naturalny proces może przebiegać z komplikacjami. Wśród nich osteoporoza, niedokrwistość, naruszenie hormonalnego tła i zwężenie kanału kręgowego. W większości przypadków nie jest wymagana specyficzna terapia, ale jeśli komplikacje zagrażają jakości życia pacjenta, można zalecić interwencję chirurgiczną.

Przyczyny

Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek. Zaczyna degenerować tkanki, w tym szpik kostny kręgosłupa. Jest to naturalne, a jeśli pacjent ma siedemdziesiąt lat, często jego szpik kostny jest w połowie gruby.

Zainicjuj proces komórki-szpikową. Są zawarte w szpiku kostnym i tworzą wszystkie krwinki. Tworzą również mięśnie i narządy wewnętrzne, na przykład wątrobę.

Przyspieszony proces "otyłości" kręgów może wystąpić z powodu przyjmowania niektórych leków. Są sklasyfikowane jako niesteroidowe leki przeciwzapalne.Jest to szczególnie złe, ponieważ wielu cierpiących na osteochondrozy stosuje głównie NLPZ - uzyskuje się błędne koło degeneracji tkanek pleców. Można również rejestrować leki zmniejszające ciśnienie, leki nasercowe i antybiotyki.

Jak się rozwija

Kiedy krążenie krwi i metabolizm kręgowy są zaburzone, osteochondroza nie pozostaje jedynym problemem. Dodatkową patologią może być zwyrodnienie tłuszczowe szpiku kostnego i więzadła unieruchamiające plecy. Rezultatem tego patologicznego procesu może być zwężenie kanału kręgowego, aw przyszłości - ucisk rdzenia kręgowego. A jeśli istnieje jakiś mechaniczny wpływ na rdzeń kręgowy, cały bukiet ciężkich objawów neurologicznych jest nieunikniony. W tym częściowy i całkowity paraliż.

Ponieważ ciała kręgów nie mają niezależnych wewnętrznych nerwów i naczyń krwionośnych, ale są karmione przez płytki końcowe, szybka degeneracja zaczyna się w nich szybko. Oprócz kręgów tętnice również się zmieniają. Droga składników odżywczych do kręgów i dysków staje się bardziej skomplikowana. To kolejny powód,na którym rdzeń włóknisty traci swoje właściwości tłumiące.

Osteochondroza i degeneracja tłuszczów prowadzą do zmniejszenia przestrzeni między kręgami. Aby zmniejszyć skurcze więzadeł kręgowych, organizm próbuje pozbyć się wapnia. Prowadzi to do choroby, takiej jak osteoporoza.

Rokowanie i powikłania

Fat degeneracja szpiku kostnego prowadzi do złej produkcji komórek krwi. Istnieje anemia, obniżona odporność. Zmniejsza napięcie naczyniowe. Sytuacja nie tylko kręgosłupa, ale i całego ludzkiego ciała pogarsza się. Tkanki narządów wewnętrznych zaczynają się "dusić", nie pobierając wystarczającej ilości tlenu.

Fat degeneracja kręgów może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak:

 • Choroba Symmonda-Shien'a. Zwykle kobiety w średnim wieku są narażone. Zaczynają się zmiany hormonalne, z powodu których cierpi duża liczba tkanek;
 • Anemia. Degeneracja komórek tworzących komórki krwi nie przechodzi bez śladu;
 • Osteoporoza. Zbyt dużo tłuszczu w kości nie pozwala organizmowi produkować kolagenu. Z tego powodu osoba przestaje prawidłowo przetwarzać wapń, a kręgi stają się kruche.

Krew krzepnie gorzej, w wyniku czego skutki traumatyczne mogą być śmiertelne. Szczególnie dotkliwe mogą być konsekwencje takiego objawu towarzyszącego osteoporozie - dystrofii tkanki kostnej. Kości łatwo pękają, a jeśli dojdzie do złamania, może rozpocząć się nieustanne krwawienie wewnętrzne.

Leczenie

Stosowane są zarówno konserwatywne środki medyczne, jak i operacje. Ale niestety są one w większości symptomatyczne. Zwyrodnienie tkanek kręgów spowodowane starzeniem jest procesem nieodwracalnym. Ale jeśli były komplikacje, procesy zapalne, naruszenie nerwów - odpowiednie są następujące zalecenia:

 • W ostrym okresie, gdy stale atakujesz napady, musisz zapewnić pacjentowi całkowity spokój. Wyeliminuj zarówno stres psychiczny jak i fizyczny;
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (Ibuprofen, Diklofenak);
 • Leki zwiotczające mięśnie do łagodzenia bolesnych skurczy mięśni (na przykład Sirdalud);
 • Blokada zastrzyków kręgosłupa z nowokainą;
 • Chondroprotectors - leki, które pomagają zregenerować tkanki chrzęstne;
 • Fizjoterapia (magnes, elektroforeza, prąd o niskiej częstotliwości, terapia falami uderzeniowymi);
 • Fizjoterapia (po zakończeniu ostrego okresu);
 • Procedury masażu, akupunktura.

Interwencja chirurgiczna jest uzasadniona tylko wtedy, gdy występuje zwężenie kanału kręgowego. Tutaj praca chirurga jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym razie pacjent doświadczy utraty czucia i motoryki oraz ewentualnie paraliżu.

Obejrzyj wideo: WDOWI GARB - ból kręgosłupa szyjnego - TOP 3 ĆWICZENIA ! (Wrzesień 2019).