Choroby kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Choroby kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego rozwijają się ze względu na regularny proces starzenia, a niewłaściwy styl życia i trauma zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Najczęściej patologie te wiążą się z niszczeniem chrząstek - krążków międzykręgowych i stawów fiszbinowych. Aby poradzić sobie z takimi problemami, nie wystarczy stosować leki, trzeba zmienić sposób życia - aby zacząć więcej ruchu, aby przejść do zdrowej żywności i stracić dodatkowe kilogramy.

Przyczyny

Choroby w okolicy lędźwiowej grzbietu są bardzo rozpowszechnione. Dzieje się tak dlatego, że na tę część kręgosłupa stale wpływają różne obciążenia, a ona, w przeciwieństwie do kręgów piersiowych, nie jest chroniona przez nic. Kręg lędźwiowy wytrzymuje ciężar podczas chodzenia, a na kości krzyżowej ładunek spada, gdy dana osoba siedzi. Choroby rozwijają się z powodu takich czynników ryzyka, nadmiernej masy ciała, wielkiego stresu fizycznego, nagłych ruchów, skutków traumatycznych.

W większości przypadków choroby lędźwiowe są zredukowane do problemu, takiego jak osteochondroza. W sytuacji tej choroby dyski międzykręgowe powoli, ale zdecydowanie deformują się.Powikłania ucisk korzeni nerwowych, tworzenie wypustek kostnej (kostne) Pasy występy i wypukłości.

 • Radzimy przeczytać:jak leczyć osteofity lędźwiowego kręgosłupa.

Chrząstka ginie z powodu pogorszenia krążenia krwi i procesów metabolicznych w pobliskich tkankach, przez które podawane są stawy. W rezultacie pogarsza się stan zarówno komórek kostnych, jak i kręgów. W tym cierpią negatywne zmiany i zrośnięte kręgi sacrum. Zwyrodnienie tkanki chrzęstnej, a następnie tkanki kostnej w talii i kości krzyżowej jest procesem naturalnym. Jest nieuniknione ze względu na starzenie się i ciągłe drobne urazy, które przechodzą nasze dolne plecy. Jednak procesy degeneracyjno-dystroficzne, choć nieodwracalne, można spowolnić, zmieniając sposób życia.

Głównym czynnikiem ryzyka jest obciążenie dysków międzykręgowych i stawów. Kiedy osoba odbierze dużo masy, obciążenie kręgosłupa różni się nierównomiernie, a tylko lędźwiowo kręgów biorą dużą część.

Ponadto istnieje ryzyko zarabiania na części kręgosłupa lędźwiowo, jeśli w twoim życiu są:

 • Brak aktywności ruchowej. Współcześni ludzie spędzają większość czasu za ekranem komputera.W tej sytuacji osłabiają się mięśnie, które normalnie powinny wspierać dolną część pleców i kość krzyżową. Ponadto, samo przedłużone siedzenie powoduje niepotrzebne napięcie w obszarze chrząstki;
 • Zbyt duże obciążenie w dolnej części pleców. Ten punkt dotyczy osób, które lubią sportowe zapisy i ciężko pracują fizycznie. Aby zapobiec urazowemu wpływowi na talię i kość krzyżową, zaleca się stosowanie specjalnych urządzeń ortopedycznych. Tak więc, ciężarowcy stosują specjalne pasy podtrzymujące;
 • Krzywizna kręgosłupa. W wyniku zmiany skoliozowego lub kyphotic lędźwiowego lędźwiowych stawów cierpią również związki niepotrzebnego ciśnienia;
 • Nieprawidłowy rozkład obciążenia w talii. Dzieje się tak, gdy ludzie na przykład dźwigają ciężary jedną ręką;
 • Płaskie stopy. Taka choroba prowadzi również do tego, że każdy ładunek nieprawidłowo ładuje kręgosłup;
 • Traumatyczne skutki i ich komplikacje. To jest jak poważne obrażenia, takie jak złamanie lędźwiowe lub złamanie kości krzyżowej, i małe, takie jak rozciąganie mięśni. Ludzie z tych „poważnych” non-urazy często samoleczenia i ostatecznie zmusić nawet więcej szkód w przyszłości.I poważne urazy mechaniczne w wielu przypadkach ciągną szlak do końca życia;
 • Niezdrowa dieta i dodatkowe kilogramy. Dyski międzykręgowe w talii bardzo potrzebują normalnego przebiegu procesów metabolicznych. Oleiste, słone i słodkie potrawy mają na nie negatywny wpływ. Ponadto nadmiar masy ciała, który powstaje w wyniku stosowania takich produktów, stanowi stałe nienaturalne obciążenie dla oddziału lędźwiowo-krzyżowego.

Nie zapominaj, że większość chorób w odcinku lędźwiowo-krzyżowym jest naturalną częścią procesu starzenia się. Krążenie krwi tkanek chrzęstnych pogarsza się, rozrzedza się z wnętrza kręgu w talii. Tego wszystkiego nie da się uniknąć, ale można spowolnić pojawianie się takich związanych z wiekiem szczepów.

 • Przeczytaj więcej o chorobach okolicy lędźwiowej

W chorobach kręgosłupa lędźwiowego objawy często mają podobny charakter. Pojawiają się bolesne odczucia, mobilność i wrażliwość pogarszają się. Częściowo zablokowane unerwienie narządów wewnętrznych miednicy, muskulatura kończyn dolnych.

Osteochondroza i jej powikłania

Gdy osteochondroza odcinka lędźwiowego, tkanka chrząstki międzykręgowej odkształca się. Wysycha, przestaje być elastyczny. W rezultacie ściskają ją kościste ciała kręgosłupa, a on, podobnie jak wygięta sprężyna, zaczyna zmieniać swój kształt pod wpływem ładunku.

W zwyrodnieniowo-dystroficznych procesach krążków międzykręgowych pacjent cierpi na zespół bólowy, upośledzona jest ruchliwość w okolicy lędźwiowej. Ponadto, jeśli występuje kompresja nerwów, można prześledzić następujące objawy:

 • Parestezje nóg: drętwienie i poczucie "biegnącej gęsi";
 • Dysfunkcje narządów miednicy;
 • W niektórych przypadkach - nietrzymanie moczu i kału;
 • Napromienianie bólu w kończynach dolnych.

Spondyloza lędźwiowo-krzyżowa

Kiedy krążki międzykręgowe nie wytrzymują obciążenia, ich wysokość często maleje. W rezultacie, kościste ciała kręgów zaczynają się stykać, aby doświadczać tarcia. Zamiast zdeformowanej tkanki kostnej, ciało wyrasta nowe, a jego nadmiar uformowany jest w formie grzbietów wzdłuż boków kręgów. Ciernie spoglądają bezpośrednio w kierunku stawów chrzęstnych i oczywiście są jeszcze bardziej traumatyczne.

Z kolei niszczenie dysków zostaje przyspieszone, tarcie między kręgami jeszcze bardziej się zwiększa - deformacje zamykają się w kole.

Prawdopodobieństwo powikłań neurologicznych osteochondrozy w wyniku ucisku korzeni nerwowych wzrasta. Zespół bólu staje się silniejszy, pogarsza się mobilność.

Występ lędźwiowy

Krążki międzykręgowe z lędźwi składają się z gęstej włóknistej skorupy z zewnątrz i miękkiego, miąższowego rdzenia wewnątrz. Razem tworzą elastyczną strukturę, która zapewnia ruchliwość kręgosłupa. Z powodu osteochondrozy wysychają, tracą właściwości sprężyste. Po załadowaniu zmieniają kształt, a część włóknistej membrany wystaje.

Występ nazywany jest występem. Tkanka chrzęstna, która wyszła poza jej fizjologiczne granice, może zacisnąć nerwy, a zatem powodować te same nieprzyjemne objawy - parestezje, ból, sztywność.

Ale główne niebezpieczeństwo wysunięcia się lędźwi polega na tym, że uwolniona część włóknistego pierścienia nie może wytrzymać nacisku kręgów, a ładunek się rozdziera. W tej sytuacji przez utworzone pęknięcie powstaje miazga i powstanie przepuklina lędźwiowa.

Przepuklina lędźwiowa

Kiedy dochodzi do naruszenia integralności włóknistej membrany, miękka miazga częściowo opuszcza przestrzeń dyskową. Najczęściej w tej pozycji korzeń nerwowy dolnej części pleców zaczyna odczuwać najsilniejszą kompresję. Aby poradzić sobie z bólem, ciało spazmatycznie zmniejsza mięśnie lędźwiowe.

Pojawiają się objawy neurologiczne. Wrażliwość kończyn dolnych pogarsza się, praca narządów miednicy zostaje zakłócona. Ból jest podawany stopom.

Przepuklina jest również niebezpieczna, ponieważ jeśli jest skierowana z powrotem (grzbietowo) w kierunku kanału kręgowego, może wystąpić jej zwężenie (zwężenie). W rezultacie rdzeń kręgowy zacznie odczuwać kompresję. Może to prowadzić do pozostania pacjenta na całe życie na wózku inwalidzkim z powodu paraliżu. Aby poradzić sobie z przepukliną i zapobiec poważnym konsekwencjom, często trzeba uciekać się do operacji. W przypadku przepukliny grzbietowej jest to szczególnie konieczne, ale również skomplikowane ze względu na specyficzne umiejscowienie ujścia miazgi.

Lumbalia

Lumbalia w medycynie nazywana jest regionem lędźwiowym. Ten stan charakteryzuje się ostrym bólem i sztywnością.Pacjent nie ma zdolności do poruszania ciałem, pochylania się, a przynajmniej prostowania. Przyczyny lumbulgii leżą w zacisku korzenia nerwu w talii. Aby chronić tkanki nerwowe przed dalszą deformacją, mózg wysyła sygnał do pobliskich mięśni, aby je zmniejszyć. Występuje silny skurcz, a pacjent nie jest w stanie się poruszyć. Lumbago jest ochronną reakcją mechanizmu na uszkodzenie korzenia nerwu.

Region lędźwiowy lędźwiowy nie jest niezależną chorobą. Jest to objaw ogólnej patologii okolicy lędźwiowej. Może pojawić się w wyniku wypukłości, przepuklin, a nawet po prostu ostrych ruchów pacjenta z osteochondrozą.

Jeśli zostaniesz wyprzedzony przez ten stan, nie zaczynaj próbować się wyprostować. Lepiej weź wygodną pozycję i spróbuj zrelaksować mięśnie. Próbuj się wyprostować, tylko gdy ból w talii zmniejszy się. Trzymaj się maksymalnego punktu, ale nie ruszaj się, aż do momentu, w którym przebiją się silne bóle.

 • Zalecane lektury: lumbago z rwą kulszową

Weź leki przeciwbólowe. Jeśli nie widzisz już neurologa, odwiedź lekarza.może być konieczne leczenie schorzeń kręgosłupa lędźwiowego sakralnej.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa - stan, w którym trzymany fałd i stan zapalny nerwu kulszowego. Wezwał też rwa kulszowa. Objawy obejmują:

 • Ostry ból staje się gorsza, jeśli usiąść;
 • Pędy, jeśli próbujesz wstać;
 • Towarzyszą objawy parestezje kończyn dolnych;
 • Trudności z chodzeniem, chude ciało;
 • Hip ból promieniuje do nóg.

Początkowo czuje łagodna choroba zlokalizowana w obrębie miednicy i okolicy lędźwiowej sakralnej. Zaczynają boleć kończyn dolnych. Rwa kulszowa w tej formie może się rozwijać przez długi okres czasu. Przekształceniu ze stanu przewlekłego tworzą ostry ostry fazę ruchu, urazu lub ekspozycji na niskie temperatury.

 • Pamiętaj, aby przeczytać: pierwszą pomoc dla rwa kulszowa lędźwiowego

Leczenie

Gdy pacjent przychodzi do neurologa z ciężkim bólem, głównym zadaniem - aby je zatrzymać. W tym celu stosuje się środki przeciwbólowe, i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy nieznośny ból przepisał zastrzyk - Novocaine blokada kręgosłupa.Po zakończeniu okresu zaostrzeń należy zastanowić się, jak zapobiec nawrotowi.

Chrząstka i tkanki kostne nie są odnowione, ale możliwe jest spowolnienie rozwoju patologii brzusznej, aby nie pozwolić na powrót bolesnych ataków. Aby to zrobić, musisz zmienić sposób życia - aby zacząć więcej ruchu, schudnąć, przestać jeść szkodliwe jedzenie. Jako zabieg pomocniczy odpowiednie są zabiegi masażu i fizjoterapii.

 • Radzimy przeczytać: leczenie osteopenii kręgosłupa lędźwiowego.

Zwróć uwagę na powierzchnię, na której śpisz. Aby zapobiec rozwojowi problemów z dolnym kręgosłupem, musisz spać na średnio twardym łóżku. Zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde powłoki pogarszają stan okolicy lędźwiowej. Idealnie dopasowane materace ortopedyczne, które obecnie znajdują się w obfitości na rynku.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego (Styczeń 2020).

Loading...