Choroby kręgosłupa piersiowego

W chorobach kręgosłupa piersiowego dochodzi do negatywnych zmian w tkankach kości i chrząstek. Odkształcenie odczuwalne jest w ciele kręgów piersiowych, krążkach międzykręgowych, stawach twarzowych, samym kształcie zmian w rdzeniu kręgowym. W wielu przypadkach te procesy w odcinku piersiowym grzbietu mają naturalny wzór wieku. Jednak ze względu na cechy współczesnego życia, takie choroby stały się młodsze. Aby je spowolnić, trzeba zmienić sposób życia - więcej ruchu, schudnąć, obserwować swoją dietę.

Osteochondroza klatki piersiowej

Kręgi piersiowe są chronione przez strukturę żeber, a procesy degeneracyjno-dystroficzne są mniej powszechne w innych częściach kręgosłupa. Jednak siedzący tryb życia i stała, nieregularna, napięta pozycja prowadzą nawet do przerwania krążków międzykręgowych. Mięśnie nie wspierają w wystarczający sposób kręgów. I zaczynają naciskać na chrzęstne stawy w okolicy klatki piersiowej. Idealnie, dyski mają strukturę elastyczną i po każdym naprężeniu muszą powrócić do postaci fizjologicznej. Jednak ze względu na starzenie się i chroniczne obciążenia, ich krążenie krwi ulega pogorszeniu. Chrząstka i tkanki kostne nie regenerują się, a ostatecznie wysychają, tracą właściwości elastyczne.

Wysokość dysków międzykręgowych zmniejsza się, a krawędzie kręgów zaczynają się wzajemnie wymazywać. Ciało próbuje stworzyć nową tkankę kostną na zdeformowanych krawędziach i powstają osteofity - ostre kolce, które jeszcze bardziej pogarszają krążki międzykręgowe.

 • Najważniejszym momentem jest właściwe miejsce pracy. Nogi powinny znajdować się na ziemi, łokcie na stole. Powrót - oprzyj się o oparcie krzesła. Tył jest prosty, w niewielkiej odległości od krawędzi stołu;
 • Aby zachować właściwą postawę podczas sesji szkoleniowych, podręczniki powinny być ustawione pod kątem;
 • Psycholodzy uważają, że tabela dla domowych działań dziecka powinna być skierowana na wolną przestrzeń. W przeciwnym razie dziecko zaczyna instynktownie zginać przed widokiem ściany.
 • Jeśli skoliozowa krzywizna klatki piersiowej jest już obecna, musisz poświęcić dużo czasu i wysiłku, aby je poprawić. W tym celu odpowiednia jest terapia ruchowa, procedury masażu, pływanie w basenie i noszenie ortopedycznych korektorów postawy.

  Torbiel stawowy kręgosłupa

  Spondyloartroza jest zwyrodnieniowo-dystroficznym zniszczeniem stawów kręgosłupa piersiowego.Podobnie jak osteochondroza, najmniej rozwinięta w okolicy klatki piersiowej.

  Przyczyny rozwoju patologii są następujące:

  • Płaskonożny;
  • Starsze lata;
  • Nadmierna waga;
  • Ciężka aktywność fizyczna;
  • Urazy pourazowe;
  • Krzywizna kręgosłupa.

  Objawy artrozy w obrębie klatki piersiowej - to przede wszystkim sztywność, trudności w poruszaniu się i ból. Od osteochondrozy można je łatwo odróżnić - bóle nie promieniują w obszar międzykręgowy i dłonie.

  Pogłębienie się dzieje w godzinach porannych, kiedy ludzie spędził noc w pozycji statycznej i po obudzeniu czuje poczucie przymusu. Aby pozbyć się takiego spondyloarthrosis manifestacji wystarczająco dobry, aby poruszać, a nawet lepiej - zrobić ćwiczenia rano.

  Ponadto, pogorszenie zaczyna się wieczorem. Zwłaszcza po ciężkim dniu pracy. Fugi stawały się zniekształcone w ciągu jednego dnia, doświadczyły dużych obciążeń. Aby uzyskać ulgę w bolesnych odczuciach, wystarczy położyć się w pozycji horyzontalnej i zrelaksować. Jeśli chorujesz na spondyloartropatię w okolicy klatki piersiowej, spróbuj poruszać się dalej, aby ćwiczyć terapię ruchową. W przypadkach odczuwania kostnienia, sztywności w klatce piersiowej - wstań i przesuń.

  Spondyloza kręgów piersiowych

  W wyniku procesów degeneracyjno-dystroficznych, kręgi piersiowe zaczynają doświadczać tarcia między sobą. W rezultacie, aby uniknąć takiego odkształcenia, ciało powiększa nadmiar tkanki kostnej na krawędziach trzonów kręgu.

  Pacjent zaczyna odczuwać silny ból pleców w okolicy klatki piersiowej. Niemal każdemu ruchowi towarzyszy zespół bólowy. Jeśli w wyniku powstawania osteofitów (kostnych wyrostków) rozpoczyna się ucisk nerwu, przejawiają się objawy neuralgii międzyżebrowej.

  Pacjent odczuwa ból w okolicy serca, słabszy niż kończyna. Są oznaki utraty wrażliwości. W niektórych przypadkach występuje najgorsze powikłanie osteofitów - pojawia się zwężenie (zwężenie) kanału kręgowego. Oznacza to, że zmniejszyła się przestrzeń, w której znajduje się rdzeń kręgowy, i być może nastąpiło jego kompresję.

  W takim przypadku pilnie potrzebna jest operacja. Nacisk na tkanki nerwowe rdzenia kręgowego na poziomie piersi może prowadzić do nieodwracalnych następstw. Pacjent w najgorszym przypadku traci czułość poniżej zwężenia i traci zdolność do poruszania się.Będzie cały paraliż poniżej kręgu porażki, a osoba zostanie wyłączona.

  Występ klatki piersiowej

  Pojawienie się wypukłości, takich jak przepuklina, w odcinku piersiowym kręgosłupa jest mało prawdopodobne. Ale wciąż pojawiają się takie patologie i niosą ze sobą nie mniej niebezpieczeństw niż w innych obszarach z tyłu.

  Gdy osteochondroza, krążki międzykręgowe piersi zaczynają wysychać, przestają być elastyczne. Jeśli zwrócić uwagę na pracę konwencjonalnych sprężyn, można zobaczyć, że jeśli przestanie być elastyczna, tracą kształt wygięty pod ciśnieniem i idą do zwojów bokach.

  • Radzimy przeczytać:grzbietowo rozproszony występ krążka międzykręgowego.

  Te same procesy zachodzą w przypadku chrząstki międzykręgowej w sytuacji wypukłości. Pod ciśnieniem, powoli lub gwałtownie zmieniają swoją fizjologiczną formę, a nadmiar tkanki chrzęstnej wykracza poza normalne położenie.

  Rezultatem jest ból przewlekły lub napadowy, objawy neuralgii międzyżebrowej. Staje się znacznie gorszy po nagłych ruchach i aktywności fizycznej, zmęczeniu. Jednak sam występ nie jest tak niebezpieczny.Znacznie gorzej niż jej objawy jest to, że występ to poważne ryzyko przepukliny. W przypadku przepukliny struktura krążka międzykręgowego jest zerwana i możliwe jest niebezpieczne uciskanie korzenia nerwowego piersi.

  Warunkiem specjalnym jest rozproszony występ. Wraz z nim miazga już opuściła swoje fizjologiczne granice, ale nadal znajduje się pod ochroną włóknistej błony. Niebezpieczna jest taka sytuacja, że ​​w każdej chwili może nastąpić gwałtowne rozdarcie gęstego pierścienia, a miazga wyjdzie, ściskając korzenie nerwowe, a co najwyżej rdzeń kręgowy. Taki stan wymaga czujnej opieki medycznej, a jeszcze lepiej - wczesnej operacji chirurgicznej.

  Przepuklina dysku

  Dysk międzykręgowy składa się z gęstego włóknistego pierścienia z zewnątrz, który chroni miękki rdzeń będący w środku. Cała ta struktura zaczyna wysychać i tracić właściwości sprężyste z powodu pogorszenia krążenia krwi w procesach degeneracyjno-dystroficznych tkanki chrzęstnej. Następnie powstaje występ lub występ części dysku.

  Nie jest zaskakujące, że na obszarze wypukłości występuje największy nacisk przy ostrych lub statycznych obciążeniach kręgosłupa.A następnie włóknisty pierścień może pęknąć, a miękka miazga - wydostać się przez powstałą szczelinę.

  Uwolniona tkanka miazgi łatwo zatyka korzenie nerwowe. Ostry ból przeszywa, obserwuje się skurcze mięśni. Mięśnie kurczą się, aby chronić korzeń nerwu przed ruchami i dalszą deformacją. Człowiek na chwilę traci zdolność do poruszania się od bólu i skurczu. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wpływ na nerwy pogarsza unerwienie odpowiednich narządów i grup mięśni. Oprócz bólu można wyczuć słabość w odcinku piersiowym, można zaobserwować objawy parestezji, czyli zaburzenia wrażliwości.

  • Radzimy przeczytać:leczenie przepukliny Schmorl kręgosłupa piersiowego.

  Ponownie istnieje wielkie niebezpieczeństwo takich powikłań jak zwężenie (zwężenie) kanału kręgowego w okolicy piersi. Jeśli tak się stanie, prawdopodobieństwo kompresji rdzenia kręgowego jest wysokie. Ponownie, rezultatem będzie trwająca całe życie niepełnosprawność. Zwężenie może rozwinąć się, jeśli przepuklina odnosi się do grzbietowej, to znaczy skierowanej do tyłu, w kierunku kanału kręgowego. Kierunek przepuklinowej wypukłości zależy w dużej mierze od czynników losowych i tego, w jaki sposób stres został rozprowadzony w krytycznym momencie pęknięcia.

  Takie przepukliny, oprócz poważnych konsekwencji w przyszłości, są najtrudniejsze do interwencji chirurgicznej i usuwania. Po tym wszystkim, są one w większości chronionym obszarze kręgosłupa, a także najmniejszy błąd może doprowadzić do urazie rdzenia kręgowego, a może tylko najgorsze konsekwencje dla pacjenta. Aby ograniczyć wpływ tych czynników do minimum, takie przepukliny są obsługiwane tylko przez neurochirurgów.

  Ale przepuklina o dowolnym kierunku wymaga operacji chirurgicznej. W przeciwnym razie objawy neurologiczne będą trudne do przezwyciężenia, prawie niemożliwe. Zwykle miazga opuszczająca granice chrząstki jest usuwana lub wypompowywana za pomocą specjalnych urządzeń. W nowoczesnych klinikach, zamiast skalpeli, można zastosować laser.

  Obejrzyj wideo: Odcinek piersiowy kręgosłupa www.podtezniami.pl