Zapalenie stawów kręgosłupa

Zapalenie stawów kręgosłupa jest zapaleniem tkanek stawów. Opracowano zespół napadowy lub przewlekły ból. Obserwuje się sztywność, wszelkie ruchy powodują ból. Zapalenie stawów rozwija się na tle różnych chorób - infekcji, zwyrodnieniowych zmian dystroficznych kręgosłupa, skutków traumatycznych i ich powikłań. Aby pokonać artretyzm, nie wystarczy stosować różne leki i maści. Konieczna jest zmiana stylu życia - aby zacząć więcej ruchu, aby odwiedzić procedury masażu i fizjoterapii.

Dlaczego się rozwija

Zapalenie stawów nie jest chorobą niezależną, zawsze rozwija się przeciwko innemu patologicznemu procesowi lub traumatycznemu wpływowi na kręgosłup.

Najczęściej artretyzm rozwija się w następstwie artrozy kręgosłupa. Jednym z czynników rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, z kolei, jest kręgosłupa - rozparcie na ostrych krawędziach ostróg kości kręgowych (kostne). Dzieje się tak ze względu na procesy zwyrodnieniowe krążków kręgosłupa i osadów soli w kręgosłupie.

При артрите позвоночника симптомы могут быть очень разнообразными, но в первую очередь все пациенты отмечают боль и скованность. Кроме того, могут наблюдаться следующие проявления:

 • Становится хуже после нагрузки на спину, после долгого нахождения в статичных позах;
 • Боль приходит медленно, но подолгу не уходит. Иногда наоборот развивается приступами;
 • Дискомфортные ощущения отдают в плечи, таз, колени - в зависимости от локализации артрита;
 • При локализации в поясничном отделе позвоночника может быть нарушена работа мочевого пузыря и прямой кишки;
 • В спине при движениях слышны неприятные звуки: хрустит, трещит, щелкает;
 • Появляется ощущение, будто суставы позвоночника трутся друг о друга;
 • Затруднена подвижность, в том числе из-за страха боли;
 • Может покраснеть кожа в болезненной области;
 • Немеет спина, иногда конечности;
 • Слабеют руки или ноги (в зависимости от области локализации артрита в позвоночнике).

Разновидности артрита

Артрит позвоночника имеет разнообразные причины и в зависимости от них классифицируется на следующие группы:

 • Ревматоидный. Чаще всего этот тип артрита затрагивает шею, в очень редких случаях - поясницу. При артрите шейного отдела люди чаще жалуются на боли не в шее, а в затылке - чувствуется спазм мышц и скованность. Диагностируется легко;
 • Травматический. Происходит как осложнение травматического воздействия. Клиническая картина может очень разниться в зависимости от особенностей повреждения;
 • Инфекционный. Возникает, если в позвоночный столб проникают инфекционные возбудители. Чаще всего происходит на фоне туберкулеза. Симптоматика включает жар, общую слабость. Болевые ощущения резко усиливаются, если надавить на пораженную область или походить на пяточках. Становится особенно тяжело двигать спиной. Осложнениями могут стать гнойные скопления, абсцессы позвоночника;
 • Псориатический. Выступает в случае осложненного псориаза в одном из десяти случаев;
 • Анкилозирующий спондилоартрит. Иначе называется болезнью Бехтерева. Аутоиммунное заболевание, имеющее генетическую природу. В позвоночнике больного содержатся клетки, которые при контакте с инфекцией " маскируют"="" клетки="" суставов="" позвоночника="" под="" вредоносного="" возбудителя.="" в="" результате="" организм="" направляет="" собственную="" иммунную="" систему="" против="" своих="" же="" клеток.="" хрящевые="" ткани="" погибают,="" и="" на="" их="" месте="" активно="" вырастает="" костная="" ткань.="" позвоночник="" пациента="" превращается="" в="" монолитную,="" неподвижную="" структуру="" -="" как="" правило,="" изменяется="" осанка,="" человек="" сгибается.="" сопровождается="" хроническими="" болями="" и="" полной="" невозможностью="" двигать="">

Leczenie

Procedury leczenia powinny być regularne i kompleksowe.Niestety, nie jest możliwe przywrócenie stanu tkanki chrzęstnej. Można tylko spowolnić nieodwracalny przebieg negatywnych zmian. A także, aby usunąć zakłócającą symptomatologię. Ale wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza.

A niektóre leki nie wystarczą, aby powstrzymać rozwój artretyzmu kręgosłupa. Konieczna będzie zmiana stylu życia. Ruszaj więcej, odmawiaj szkodliwego jedzenia i nawyków, korzystaj z procedur medycznych, takich jak fizjoterapia i masaż.

Leczone

Jak już wspomniano, aby walczyć z artretyzmem, trzeba zmienić styl życia. Ale kiedy pacjent jest skrępowany bolesnymi atakami i nie ma sposobu, aby poruszyć się normalnie, jest zbyt wcześnie, aby o tym myśleć. Dlatego, aby usunąć nieprzyjemne objawy i ustabilizować stan pacjenta, najpierw podaje się leki przeciwbólowe (Ketorol, Ketanov). Jeśli ból jest nie do zniesienia, lekarze mogą zalecić blokadę kręgosłupa Novocain.

Ponadto, ponieważ zapalenie stawów jest na ogół procesem zapalnym, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak diklofenak lub ibuprofen.Są również stosowane w postaci zewnętrznych maści lub żeli.

 • Ponadto, w zależności od etiologii, można przypisać:
 • Antybiotyki, jeśli przyczyną zapalenia stawów są czynniki zakaźne;
 • Ogrzewanie zewnętrzne;
 • Chłodzące środki przeciwbólowe w postaci maści lub żeli;
 • Leki przeciwhistaminowe, jeśli zapalenie stawów rozwinęło się na tle alergii;
 • Witaminy z grupy B.

Ostatnio leki-chondroprotektory stają się modne. Jest to nowy rozwój na rynku farmaceutycznym. Wynalazcy i dostawcy twierdzą, że kompleksy te uruchamiają mechanizmy regeneracji tkanki chrzęstnej. Jednak nie wszyscy lekarze ufają tym stwierdzeniom. Wielu uważa, że ​​działanie chondroprotektorów opiera się na placebo i objawia się tylko na tle innych środków terapeutycznych. Ale nie wszyscy lekarze tak uważają, a decyzja, czy użyć chondroprotektorów, aby pomóc lekarzowi, należy do ciebie.

Pomoce ortopedyczne

Używanie obroży, opon lub gorsetów (w zależności od dotkniętego obszaru) może zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów. A także w celu ułatwienia mobilności w okresie zaostrzenia. Urządzenie ortopedyczne nie pozwoli ci wykonać ostrego ruchu i spowodować silny ból.Skurcze mięśni znikną.

Używanie gorsetu przez długi czas jest niemożliwe - atrofia mięśni. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem takich modeli wspomagających.

Elementarne struktury wspierające, takie jak laski, pomogą poruszać się normalnie, redukują zespół bólowi. W okresie zaostrzenia, nawet jeśli ich potrzebujesz, możesz użyć kul. Nie zwracaj uwagi na barierę psychologiczną przed nimi jako na atrybut niepełnosprawności. Jeśli jesteś trudny do poruszenia, będą one miały działanie lecznicze, rozciągając kręgosłup.

Terapia ćwiczeń

Chociaż aktywność ruchowa jest również potrzebna pacjentowi z zapaleniem stawów kręgosłupa, podczas zaostrzenia konieczne jest zredukowanie go do minimum. Kiedy pojawi się remisja, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o możliwości ćwiczenia LFK. Pierwsze sesje prowadzone są pod okiem doświadczonego instruktora, a następnie chodzą na zajęcia w domu.

Ćwiczenia na zapalenie stawów są podzielone na trzy rodzaje:

 • Ruch na ruchliwość kręgosłupa. Robiąc codziennie poranne rozgrzewki, pomagając zwalczać uczucie sztywności, czyniąc stawy bardziej elastycznymi;
 • Wzmocnienie mięśni ruchu.Robi się je codziennie, ale nie pasują do ostrego okresu. Kiedy mięśnie stają się silniejsze, lepiej podtrzymują kręgosłup. I z obciążeniami, stawy nie bolą tak bardzo nawzajem. Ale przy tych ćwiczeniach trzeba być bardzo ostrożnym - poziom obciążenia powinien określać lekarz prowadzący wraz z instruktorem;
 • Ćwiczenia aerobowe. Zwiększyć wytrzymałość kręgosłupa, przyspieszyć krążenie krwi. Na początku dwa treningi wystarczą na pół godziny w tygodniu. To jest zarówno jogging, i jazda na rowerze, i ćwiczenia w basenie.

Oto lista najprostszych ćwiczeń na artretyzm kręgosłupa:

 • Sztyfty na poprzeczce - pomagają rozciąć kręgosłup, uwolnić stawy od nacisku;
 • Ćwiczenia z tablicą Evminova;
 • Siedząc, napnij mięśnie brzusznej prasy, przyciskając je do stóp, rozcieńczyć na boki;
 • Stojąc na stopach, dotknij palcami stóp, upewniając się, że nogi pozostają proste;
 • Zrób poziome położenie z tyłu. Zegnij nogi w stawie kolanowym, łącząc pięty. Napinanie mięśni, rozsuń stawy kolanowe;
 • Stojąc na czworakach, zginaj biodra w górę iw dół. Opóźnij w punkcie ekstremalnym na kilka sekund.Głowa powinna być skierowana na przeciwną stronę talii;
 • Stojąc równomiernie i rozsuwając trochę stóp, wykonuj płynne ruchy swoim ciałem. Poruszaj się tylko po ciele, w skrajnym punkcie ramię powinno znajdować się jak najbliżej głowy;
 • Płynne ugięcia w dolnej części pleców. Musisz na zmianę - potem wstać, teraz na podłodze, a następnie siadać.

Obejrzyj wideo: Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (Sierpień 2019).