Zapalenie rdzenia kręgowego

Każdy proces zapalny kręgosłupa, a dokładniej zapalenie rdzenia kręgowego, nazywa się zapaleniem móżdżku. U pacjentów może to dotyczyć zarówno szarej jak i białej substancji mózgowej. Takiej choroby nie można przypisać powszechnej: diagnozuje się ją tylko u 5 osób na milion mieszkańców. Pomimo tego, że zapalenie rdzenia kręgowego kręgosłupa jest trudne do wyleczenia, ryzyko poważnych powikłań jest dość wysokie.

Na kogo ma wpływ zapalenie rdzenia kręgowego?

Trudno jest rozpoznać oznaki tych grup osób, które mogą zapadać na zapalenie szpiku. Zdecydowanie niemożliwe jest określenie płci lub kategorii wiekowej potencjalnych pacjentów. Jednak wielu badaczy, po przestudiowaniu statystyk, argumentuje: większość patologii obserwuje się w dość młodym wieku (od 10 do 20 lat) i podeszłym wieku.

Przyczyny i klasyfikacja

Zdarzają się również przypadki, w których zapalenie rdzenia kręgowego spowodowane jest naruszeniem procesów metabolicznych: niedokrwistością typu percyozy, cukrzycą, przewlekłą chorobą wątroby.

Rozwój choroby

Każdy z czynników (uraz, infekcja), który jest przyczyną zapalenia rdzenia, powoduje nie tylko zapalenie, ale także obrzęk rdzenia kręgowego.Jest to mechanizm, który uruchamia rozwój procesu patologicznego. Z powodu obrzęku w sąsiednich tkankach dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do naczyń krwionośnych w naczyniach krwionośnych. Ten stan zwiększa obrzęk jeszcze bardziej. Stąd można wyciągnąć wniosek, że zapalenie rdzenia kręgowego, podobnie jak wiele innych chorób neurologicznych, rozwija się cyklicznie.

Pogorszenie krążenia krwi, jak również jej brak w niektórych obszarach, prowadzi do zmiękczenia i śmierci komórek nerwowych i tkanek rdzenia kręgowego. Morfologiczna struktura obszaru dotkniętego wygląda wiotki i charakterystykę pęcznienia rdzenia kręgowego w postaci „Butterfly” smarowania. Rozważając martwicy kafle mikroskopowo widoczne cechy charakterystyczne, takie jak rozpadu otoczki mielinowej wyrażone obrzęk, proces infiltracji, krwawienie z miejsca.

Po wyleczeniu, zamiast martwych odcinków włókien nerwowych, powstaje blizna, utworzona z tkanki łącznej. Oczywiście, ze względu na charakter struktury komórkowej blizny nie może funkcjonować jako skupiska komórek nerwowych, więc zaburzenie pojawiło się w okresie choroby, pozostają nawet po odzyskaniu pacjenta.

Objawy

Objawy kliniczne zapalenia rdzenia są różne, ich nasilenie zależy od poziomu i stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najważniejsze z nich to:

  • Nieprzyjemny ból;
  • Zakłócenie wrażliwości;
  • Paraliż;
  • Naruszenie funkcji miednicy itp.

  • Pamiętaj, aby przeczytać: poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego

Pierwsze objawy są podobne do objawów jakiegokolwiek procesu zakaźnego: dreszcze, ogólne osłabienie i gorączka 39 stopni. O obecności neurologicznego sygnału bólu pleców, który może rozprzestrzenić się z obszaru dotkniętego chorobą do sąsiednich tkanek.

Silnie rozwinięte zapalenie rdzenia prowadzi do utraty zarówno funkcji motorycznych, jak i czuciowych rdzenia kręgowego.

Diagnostyka

Środki w celu rozpoznania zapalenia rdzenia kręgowego obejmują konsultacje z neurologiem. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i oględzinami specjalista zaleca badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, który jest pobierany przez nakłucie lędźwiowe. Jest to traumatyczna, ale bardzo dokładna metoda określania patologii. Z reguły wystarcza to do obiektywnej diagnozy.

W przypadku reasekuracji można przeprowadzić dodatkowe badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.W ten sposób różnicowanie zapalenia rdzenia podobnym patologii klinicznej (Circulation naruszenie rdzenia krwi hemorrhachis guzy o różnej etiologii, zespół Guillain-Barre'a i epidurit) przeprowadza się po analizie płynu mózgowo-rdzeniowego w miejscu wkłucia. Często, aby zdiagnozować ostre zapalenie rdzenia, należy przepisać mielografię i tomografię (MRI lub CT) kręgosłupa.

Leczenie zapalenia rdzenia kręgowego

Wybór kompleksu terapeutycznego zależy od etiologii zapalenia rdzenia, objawów choroby w konkretnym przypadku, cech rozwoju patologii i ogólnego stanu pacjenta. Wśród środków do leczenia zapalenia rdzenia, skuteczne są:

  • Leków na receptę (a dużych dawek antybiotyków o szerokim spektrum działania, uroseptiki, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe leki zwiotczające mięśnie, leki przeciwzapalne - głównie glyukokortekoidy);
  • Kompleksowa terapia ćwiczeń wysiłkowych;
  • Masaż perkusyjny;
  • Fizjoterapeutyczne metody leczenia (głównie UFR).

W przypadku dysfunkcji układu moczowego wykonuje się cewnikowanie i mycie pęcherza, przepisuje się leki z grupy antycholinesteraz. Aby przywrócić funkcjonowanie komórek nerwowych po leczeniu, stosują witaminę i biorą witaminy z grupy B, zaleca się ją w postaci roztworu do wstrzykiwań.

odleżyny Zapobieganie może być następująca: w wypukłości kostne mogą zawierać koło lub specjalny waciki okresowo pomóc pacjentowi w celu zmiany położenia ciała, na skórę roztworu mydła rozciera z alkoholem lub kamfory alkoholu. Ponadto UFO stosuje się do kostek, kości krzyżowej i pośladków.

Rozpoczęte etapy skutkują śmiercią (zapalenie szyjki macicy) lub niepełnosprawnością (zapalenie rdzenia kręgowego i lędźwiowego) pacjenta. Dlatego ważne jest, aby przejść test i natychmiast rozpocząć terapię.

Jeśli patologia przebiega pomyślnie, a leczenie jest wykonywane prawidłowo, pacjent odzyskuje wiek najwyżej trzy miesiące później, a po roku lub dwóch pacjent jest całkowicie przywrócony. Terminowe i odpowiednie warunki sanitarne i leczenie uzdrowiskowe mogą czasami przyspieszyć te procesy.

Zapobieganie

Ze względu na specyfikę występowania i rozwoju choroby, zapobieganie zapaleniu rdzenia jako takie nie istnieje. Ludzie, którzy są zagrożeni mogą w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko chorób poprzez szczepienia i terminowego i pełnego leczenia chorób zakaźnych (próchnicy, zapalenia zatok, etc.).

Obejrzyj wideo: HPV - powikłanie, ostre zapalenie rdzenia kręgowego - Historia Coltona Barreta (Styczeń 2020).

Loading...