Choroby rdzenia kręgowego

Choroby rdzenia kręgowego zawsze wymagają pilnego leczenia. I musisz zwracać się tylko do lekarzy, żadne niezależne leczenie nie jest niedopuszczalne! W końcu wszelkie choroby rdzenia kręgowego są obarczone powikłaniami, takimi jak porażenie lub niedowład, aw niektórych przypadkach nawet zgon. Dlatego wszelkie podejrzenia o uraz głębokiego odcinka kręgosłupa lub proces zapalny powinny być sygnałem wzywającym karetkę. Lekarze zalecą leczenie, które pomoże zachować jakość życia ofiary w przyszłości.

Struktura rdzenia kręgowego

Rdzeń kręgowy jest częścią ośrodkowego układu nerwowego. Dostarcza danych i impulsów do mózgu. Głównym zadaniem rdzenia kręgowego jest odpowiednie transportowanie rzędów mózgu do narządów wewnętrznych i mięśni. W swoim składzie - zróżnicowana tkanka nerwowa, sygnalizująca od mózgu do ciała i pleców.

Rdzeń kręgowy składa się z białej i szarej tkanki, nerwów i samych komórek. W środku rdzenia kręgowego, w wielu nerwach, znajduje się czysta tkanka nerwowa.

Objawy

Do słabych przejawów procesów patologicznych należą zawroty głowy, zespół bólowy, zwiększony nacisk. Ból i inne objawy mogą nie zawsze objawiać się tak samo. Mogą znaleźć napady padaczkowe, ale mogą stopniowo stawać się silniejszymi, czasem słabszymi. Może być noszony i chroniczny. To zależy od obrazu klinicznego i jego szczegółów. Oprócz zespołu bólowego zmiany patologiczne kręgosłupa często powodują:

 • Zmniejszona czułość i ruchliwość;
 • Nietrzymanie moczu i kału;
 • Paraliż i niedowład, typ całkowity i częściowy;
 • Zanikowe zmiany w mięśniach.

Stłumiony rdzeń kręgowy

Jeśli coś wywiera nacisk na rdzeń kręgowy, rezultatem może być duża liczba problemów neurologicznych. Jeśli zawartość kanału kręgowego zmienia swoją pozycję lub jest po prostu nacisk na nią, zaczynają się negatywne zmiany w organizmie. Czasami nieodwracalne, a między innymi, wpływ na mózg.

Jeśli pojawiają się ropne i zapalne procesy, ich ogniska często zaczynają wywierać nacisk na rdzeń kręgowy. Dzieje się tak w wielu przypadkach z powodu chorób zakaźnych osób trzecich. Kręgosłup jest dobrze zaopatrzony w krew i wrażliwy na wiele różnych czynników zakaźnych.Może wystąpić stan zapalny lub ropienie, które zacieśniają korzenie nerwowe lub zaczynają naciskać na rdzeń kręgowy, powodując nieunikniony ból.

Kiedy przepuklina grzbietowa, krążek międzykręgowy wystaje do tyłu. W rezultacie uszkodzona chrząstka może zacząć naciskać na rdzeń kręgowy, powodując silny ból i problemy neurologiczne.

Zwężenie kanału kręgowego

Ze względu na wzajemne tarcie, kręgi mogą tworzyć osteofity, ostre krawędzie wzdłuż ich krawędzi. Jeśli wzrost taki stanie się zbyt duży, istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta. Również przestrzeń, w której znajduje się rdzeń kręgowy, może być zwężona z powodu zmian pozycji kręgów, występów i przepuklin. Aby dać swobodę rdzenia kręgowego, lekarze często dochodzą do wniosku, że jedynym możliwym sposobem rozwiązania problemu jest interwencja chirurgiczna.

 • Radzimy przeczytać:guz rdzenia kręgowego.

Guzy

W okolicy przylegającej do rdzenia kręgowego mogą rozwinąć się nowotwory. Takich jak torbiel lub złośliwy guz. Ponadto, jeśli rak wpływa na narządy wewnętrzne (na przykład układ moczowo-płciowy), przerzuty mogą wejść do kręgów i do kanału kręgowego.

Mielopatia

W przypadku mielopatii tkanki rdzenia kręgowego zaczynają szybko puchnąć. Lekarze nie zawsze od razu odkrywają przyczynę patologicznego procesu. Czasami nawet informacje uzyskane po obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego mogą nie opisywać pełnego obrazu.

Dzieje się tak zazwyczaj z powodu rozwoju nowotworu złośliwego w płucach lub piersi. Takie obrzęki trudno jest wyleczyć, a wśród ich objawów szybko pojawia się trudna ruchliwość, nietrzymanie moczu i kału. W przypadkach, w których lekarze nie zwracają natychmiast uwagi na mielopatię i nie zalecili odpowiedniego leczenia, może dojść do zgonu.

Takie choroby, jak zapalenie zatok, mogą również powodować szybki rozwój obrzęków. Taka mielopatia przebiega w trybie ostrym i ma charakter zakaźny.

Zawał rdzenia kręgowego

Choroby rdzenia kręgowego często powodują upośledzenie dostępu do rdzenia kręgowego i zaczynają odczuwać głód. Komórki zaczynają umierać, zaczyna się martwica. Przyczyna leży zwykle w traumatycznych skutkach na kręgosłupie. Jeśli istnieje już przepuklina międzykręgowa, może pęknąć, a jej cząsteczki rozprzestrzenią się w kanale kręgowym. To może być jedna z przyczyn postu kręgowego.

Obraz kliniczny przedstawia się następująco:

 • Ostro pojawiła się słabość, "powala";
 • Mdły;
 • Temperatura ciała spada;
 • Głowa jest bardzo obolała;
 • Pacjent wpada w stan przed-omdlenia lub nawet traci przytomność.

Rozpoznanie zawału grzbietowego można wykonać tylko za pomocą rezonansu magnetycznego. Jeśli pomoc medyczna dotrze na czas, specjaliści będą w stanie zapobiec śmiertelnemu wynikowi. Ale najprawdopodobniej naruszenia mobilności w taki czy inny sposób pozostaną na całe życie.

Zakłócenie krążenia krwi może być spowodowane różnymi przyczynami. Czasami są to genetycznie podane cechy układu naczyniowego. Symptomatologia rdzenia zawału obejmuje dużą liczbę przejawów które zależą od regionu rdzenia kręgowego wpływa. W przypadku ucisku na grzbietową tętnicę przednią zginą tkanki znajdujące się przed kanałem kręgowym. Pacjent prawie natychmiast zacznie cierpieć z powodu naruszenia narządów miednicy, wrażliwość nóg pogorszy się. Jeżeli taka tętnica znajduje się w okolicy szyi, maleje czułość kończyn górnych, temperatura wzrasta. I znowu, osoba może stracić kontrolę nad ruchami jelit i oddawaniem moczu.

Objawy zawału kręgosłupa

Kiedy choroba, niezależnie od tego, wpływa na rdzeń kręgowy, objawy nie pozwalają sobie czekać. Natychmiast, czułość spada poniżej dotkniętego obszaru. Wszakże te narządy i mięśnie są teraz gorszymi postrzeganymi sygnałami mózgu. Zjawisku temu może towarzyszyć uczucie "gęsią skórkę" i osłabienie odpowiedniego obszaru. Nazywa się parestezją.

Parestezje najbardziej wpływają na stopy, a następnie nieco osłabiają. Chociaż zmniejsza to kontrolę ludzkich narządów miednicy. Może się również zdarzyć, że zamiast nietrzymania moczu znikną zarówno popęd, jak i mocz. Ten stan jest niebezpieczny, ponieważ gromadzi substancje zatruwające organizm.

 • Radzimy przeczytać: neurinoma kręgosłupa.

Jeśli były podarte włókna nerwowe w rdzeniu kręgowym, zaatakowane mięśnie na krótki czas może ukształtować silne skurcze, zwiększenie odruchów ścięgnistych. Głównym objawem jest zespół bólowy. To różni się od bólu, powiedzmy, że przepuklina wyraźnie zlokalizowane w środkowej części pleców, dokładnie na linii kręgosłupa. Objawem zagrażającym życiu jest całkowite uszkodzenie odbytnicy i pęcherza. W tym przypadku zespół bólu zostanie podany do regionu udowego i pachwinowego.

Leczenie zawału kręgosłupa

Żadna próba samoleczenia jest dopuszczalna. Nawet leki mogą być przepisywane tylko przez wykwalifikowanego lekarza po postawieniu diagnozy.

Z reguły czas nie trwa, a gdy tylko lekarze zaczną pracować z pacjentem, jednocześnie przechodzą na opiekę medyczną i zbierają anamnezy.

Aby poprawić krążenie krwi w rdzeniu kręgowym i zapobiec martwicy tkanek, stosuje się narzędzia takie jak kwas nikotynowy lub Cavinton. Ponieważ pęcherz może odmówić pracy, przepisano leki moczopędne. Płynna krew z aspiryną lub innymi podobnymi lekami, szczególnie jeśli występują zakrzepy.

Po zakończeniu ostrego okresu, a lekarz nie martwi się o życie pacjenta, rozpoczyna się okres rehabilitacji. Aby przywrócić ruchomość i wrażliwość tkanek, stosuje się fizjoterapię, ćwiczenia ruchowe, procedury masażu. Ponadto konieczne będzie poprawienie drożności impulsów poprzez nerwy. Czasami stosuje się leki z grupy zwiotczających mięśnie, aby zminimalizować niepotrzebne skurcze mięśni.

Interwencja chirurgiczna jest konieczna w przypadku przepuklin, złamań kompresyjnych, czasami - zmian w położeniu kręgów. Same warunki te nie odnoszą się do patologii naczyniowych z tyłu, ale często rozwijają brak podaży kanału kręgowego. Gdy zapalenie ropień zaczyna wpływać do rdzenia kręgowego, do natychmiastowego nacięcie i jego zawartość ewakuowany pus gromadzenia nie wpływa tkanki nerwowej.

Objawy u dzieci

Obraz kliniczny w przypadku jest z dzieckiem, w zależności od tego, jak źle wpływa na słabe krążenie rdzeń kręgowy. Czy cała linia kanału kręgowego, a jeśli nie - gdzie dokładnie brak jest odżywiania

Jeśli to jest szyja, wówczas kończyny górne osłabną, a ich czułość się zmniejszy. W obszarze lędźwiowym kręgosłupa sercowego lub piersi ujawni się poprzez parestezje w kończynach dolnych. Często objawom tym towarzyszy upośledzenie oddawania moczu i defekacji. Nawet jeśli dziecko przestało już używać pieluch, rozpoczyna się nietrzymanie moczu.

W przypadku dzieciństwa problemy z plecami charakteryzują się łagodnym rozwojem objawów. U dorosłych jest to rzadkie. Na przykład słabość odczuwana jest tylko podczas spacerów i wzrasta wraz ze wzrostem zmęczenia dziecka.

Obejrzyj wideo: Syndrom Arnolda Chiari I, Jamistość rdzenia, Skolioza - Institut Chiari de Barcelona (Styczeń 2020).

Loading...