Kręgosłup kręgosłupa piersiowego

Spondyloza kręgosłupa piersiowego jest patologią, w której rośnie tkanka kostna, tworząc ostre kolce, osteofity. Odkształcają otaczające tkanki, powodując ból, uniemożliwiając normalne poruszanie się pacjenta. Jeśli kręgosłupa w zaawansowanym stadium, kręgi mogą rosnąć razem, jeszcze bardziej krytyczny wpływ na mobilność kręgosłupa. W kręgosłupie piersiowym spondyloza rozwija się stosunkowo rzadko, ponieważ ta część grzbietu jest nieaktywna i rzadziej jest narażona na mikrourazy. Ale objawy powodują niepokój u pacjentów, ponieważ ból jest podawany do serca, wątroby, żołądka. W związku z tym ludzie często spędzają czas na badaniu kardiologa, a leczenie nie może rozpocząć się na czas. Całkowicie niemożliwe jest wyleczenie spondylozy piersi. Ale leki, terapia ruchowa, fizjoterapia i właściwy sposób życia nie pozwalają na powiększanie się osteofitów. Tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach lekarze zalecają operację.

Co to jest spondyloza?

Kręgosłupa piersiowego jest przewlekłą patologią kręgosłupa, w którym rosną kręgi w rejonie klatki piersiowej. Na krawędziach kręgów, które dotykają krążków międzykręgowych, znajdują się ostre kształty tkanki kostnej. Są one nazywane osteofitami i mają właściwość uprawy. W rezultacie kanał kręgowy staje się już, nerwy zacinają się, tkanki chrzęstne krążków są uszkodzone.

Przyczyną pojawienia się osteofitów jest proces zwyrodnieniowy tkanki chrzęstnej krążków międzykręgowych. Ciało próbuje odzyskać utraconą elastyczność kręgosłupa i jego wysokość. Te formacje faktycznie spełniają swoją funkcję, ale kosztem wielu mikrourazów mięśni, nerwów i chrząstki.

Gimnastyka lecznicza

Kiedy ostry okres spondylozy zniknie, wykonaj podstawowe ćwiczenia bezpośrednio na miejscu pracy:

 • Odpocznij z tyłu krzesła. Połóż ręce na grzbiecie głowy. Oddychając, wyprostuj grzbiet kręgosłupa. Wykonaj pięć powtórzeń;
 • Delikatnie podnieś i opuść ramiona;
 • Rozciągnij się podczas wdechu, unosząc dłonie do góry i koncentrując się na rozciągnięciu kręgosłupa piersiowego;
 • Delikatnie obróć głowę w jednym kierunku, potem w drugą;
 • Chwyć siedzenie krzesła i podnieś nogi po kolei.

Jeśli nie ma czasu nawet na taki kompleks motoryczny, spróbuj przynajmniej odpocząć od czasu do czasu. Siedząc w fotelu, opuść ręce, podnieś głowę.Zrelaksuj się całkowicie, opierając się na oparciu krzesła.

Inne metody

Jeśli pacjentowi udało się znaleźć dobrego, sprawdzonego kręgarz, warto skorzystać z jego usług. Manualschik pomaga radzić sobie z bólem w spondylozie klatki piersiowej i przywracać dawną postawę.

Masaż za pomocą banków i aspiratorów regeneruje krążenie krwi w tkankach, łagodzi ból i skurcze mięśni.

Lecznicze pijawki pomagają radzić sobie z obrzękiem i, po kolei, poprawiają miejscowe krążenie krwi. Wywary pąków brzozowych, liści łopianu, szyszek chmielu i eukaliptusa, stosowane w postaci okładów, łagodzą obrzęki i likwidują ból.

Interwencja chirurgiczna

Jeśli zachowawcze metody leczenia nie dają rezultatu w przypadku spondylozy piersi, lekarz prowadzący zleca operację. Nadmiar kości zostaje usunięty. Jeśli to możliwe, zrośnięte kręgi również się rozdzielają. Niestety, operacja jest metodą skrajną, ale nawet ona nie może wyleczyć procesów zwyrodnieniowych w tkankach kości i chrząstek. Usuwane są tylko osteofity kręgosłupa. Aby powstrzymać negatywne zmiany w tkance, musisz zmienić sposób życia.

Profilaktyka i rokowanie

Spondyloza w odcinku piersiowym kręgosłupa nie jest samą patologią. Jest to przejawem procesów degeneracyjno-dystroficznych, które zostały zainicjowane przez cały kompleks przyczyn. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, możliwe jest spowolnienie rozwoju patologii i wyłączenie tylko symptomatologii.

Ostatnio, kiedy populacja Ziemi dosłownie "przybiera na wadze", osłabiając się fizycznie i spędzając lwią część czasu na komputerze, spondyloza jest bardzo młoda. Od choroby osób starszych stała się patologią, która pogarsza jakość życia stosunkowo młodych ludzi.

W leczeniu często stosuje się nie tylko metody tradycyjnej medycyny, ale także przepisy ludowe, mądrość wschodnią. Miałem szczęście, gdybym mógł rozpocząć terapię na wczesnym etapie. Nawet jeśli minął okres ostry i choroba jest w remisji, nie zapomnij odwiedzić swojego lekarza, nie naruszaj zaleceń profilaktycznych:

 • Jedz mniej soli;
 • Nie obciążaj kręgosłupa;
 • Zrobić dużo ocieplenia, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia;
 • Uprawiać gimnastykę lub pływać w basenie;
 • Wyeliminuj złe nawyki.

Postępując według tych prostych wskazówek, nie staniesz się ofiarą takich komplikacji, jak:

 • Pojawienie się przepuklin międzykręgowych i wypukłości;
 • Zwężenie kanału kręgowego;
 • Nietrzymanie moczu i kału;
 • Impotencja i choroby ginekologiczne;
 • Częściowy paraliż.

Obejrzyj wideo: Zdrowy Kręgosłup 5 - odcinek szyjny i piersiowy