Wytłaczanie dysków kręgosłupa

Diagnoza, która powoduje wiele pytań - wytłaczanie kręgosłupa, co to jest, czy to niebezpieczne, skąd się wzięło? Proces ten oznacza jeden z punktów prowadzących do przepukliny międzykręgowej. Anomalia charakteryzuje się upośledzeniem integralności włóknistej pierścienia tarczy i uwolnienia zawartości wewnętrznego jądra miażdżystego na zewnątrz w postaci kropli, mocowania rdzenia podłużnego więzadła.

Przyczyny

Bardzo niewielu ludzi wie, jak wygląda ich kręgosłup z medycznego punktu widzenia. Kręgosłup ma skład: ciało, kanał kręgowy, łuk. Wewnątrz kanału znajduje się rdzeń kręgowy z korzeniami. Dysk międzykręgowy znajduje się pomiędzy ciałami, które tworzą kręgosłup. Pośrodku rdzenia kręgowego znajduje się jądro, wokół którego znajduje się włóknisty pierścień. Przydatne substancje i odżywianie kręgu uzyskuje się z sąsiednich tkanek miękkich. Zaburzenie podaży prowadzi do pogorszenia krążka międzykręgowego i jego zniszczenia.

Przyczynami prowadzącymi do zakłócenia w żywieniu i następującym po nim wysunięciem się rdzenia jest:

 • Zmiany wieku, to główny powód wytłaczania.Z biegiem czasu ilość składników odżywczych, które wchodzą do kręgów, zmniejsza się w wyniku suszenia tkanek blisko kręgowych;
 • Powstałe urazy kręgosłupa, prowadzące do zmian i przemieszczeń w pobliżu tkanek kręgowych, aw konsekwencji do zniszczenia kręgów;
 • Już istniejące choroby kręgosłupa: osteochondroza, skolioza itp., Nieleczone lub niewłaściwie wyleczone;
 • Naruszenie tła hormonalnego, metabolizmu, diety, w szczególności otyłości;
 • Choroby związane z zawodem, podnoszenie ciężkich przedmiotów, długi ładunek z powrotem.

Odmiany anomalii

Wytłaczanie krążków międzykręgowych jest klasyfikowane w dwóch kierunkach: w miejscu lokalizacji patologicznej i w miejscu wysunięcia jądra. Dzięki lokalizacji dyski międzykręgowe znajdujące się w następujących częściach kręgosłupa cierpią:

 • Szyjki macicy;
 • Klatki piersiowej;
 • Lędźwiowy.

W miejscu uwolnienia jądra rzecznego:

 • Boczne wytłaczanie. Jądro jądra na zewnątrz, po bokach kręgosłupa;
 • Wycięcie grzbietowe (tylne). Jądro miednicy rozciąga się do tkanek miękkich blisko kręgów;
 • Centralne wytłaczanie. Wyjście jądra jest skierowane w stronę rdzenia kręgowego, co może prowadzić do jego ściskania.

Osobny rodzaj subligmentarnego wytłaczania, ta patologia nazywa się, uszkodzenie więzadła podłużnego kręgosłupa podczas wysunięcia i pojawienie się wytłaczania podgłośniowego.

Objawy

Aż do momentu, w którym zaczyna się proces ściskania korzeni nerwowych, powodując silny ból, symptomatologia wytłaczania jest praktycznie nieobecna. To, jak bardzo będzie chory w tym i tamtym obszarze, zależy od umiejscowienia występu jądra miazgi. Tępy ból w szyi, przenoszony na głowę, ręce. Wzmacnia się przy stałym napięciu (długotrwałe siedzenie przy komputerze). Narastająca słabość okolicy szyjnej i rąk, częste bóle głowy w części potylicznej, utrata wrażliwości skóry głowy i dłoni.

Bolesny zespół za mostkiem, bliżej kręgosłupa, przenoszony w sercu, żebra, letarg mięśni dłoni i brzucha. Bolesne odczucia w okolicy lędźwiowej przenoszone na pachwinę i nogi. Naruszenie męskiej funkcji, utrata wrażliwości i osłabienie nóg i bioder, porażenie układu moczowego.

Zespół mięśnia gruszkowatego charakteryzuje się kompleksem bolesnych wrażeń pojawiających się w strefie pośladkowej,z powodu podgłośniowego (subglotticznego) wypadnięcia krążka międzykręgowego w odcinku L5-S1 bez uszkodzenia pierścienia włóknistego.

Diagnostyka

Aby ustalić dolegliwość, lekarz przeprowadzi najpierw badanie fizykalne, wysłucha skarg pacjenta. Wytłaczanie będą oznaczone następujące objawy, które lekarz diagnozuje:

 • Podczas badania fizykalnego i obmacywania kręgosłupa stwierdzono bolesne plamy;
 • Negatywny odruch w stawie kolanowym;
 • Skargi na drętwienie w udach i kończynach dolnych;
 • Uraz nerwu kulszowego.

Jeśli istnieje podejrzenie i obecność tych znaków, specjalista określi jedną z dwóch metod badania. Tomografia komputerowa, przedstawia obszar lokalizacji patologii i zaburzeń w strukturze krążka międzykręgowego. Rezonans magnetyczny daje najbardziej kompletny obraz kliniczny występujących nieprawidłowości w kręgosłupie. Precyzyjnie pokazuje obszary kompresji nerwów, naczyń, korzeni i wielkości anomalii.

Metody leczenia

Wszystkie metody leczenia powinny być ściśle skoordynowane i przepisane przez lekarza. Nie należy samoleczenia, może to prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. W początkowych stadiach choroby można pozbyć się wypukłości (5-7 mm) środkami niemedycznymi. Specjalista zaleci specjalną dietę terapeutyczną, poda wskazówki specjalistom (w przypadku otyłości), aby skorygować przyczyny wytłaczania. Indywidualnie dobrane ćwiczenia i masaż terapeutyczny pomogą zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i przywrócić żywienie kręgów.

Progresję wytłaczania zazwyczaj podawane leczenie lekami medycznych, takich jak środek przeciwbólowy i steroidów (w przypadku stanu zapalnego).Interwencja operacyjna stosowana jest w przypadku anomalii przekraczających 12 mm. Pacjent jest hospitalizowany i jest w pełni zdiagnozowany poprzez wytłaczanie, po którym jest zalecana operacja.

Leczenie krążka międzykręgowego w segmencie L5-S1 wymaga innego podejścia, ponieważ możliwym powikłaniem będzie paraliż nóg. W zespole obecności „ogon konia” (kompleks objawów, które pojawiają się w przypadku uszkodzenia masowe wiązki nerwów rdzeniowych, rdzenia kręgowego wystający z karty końcowego) jest przyporządkowana awaryjny interwencji chirurgicznej.W przypadku braku tego zespołu można skorzystać z fizjoterapii, zestawu ćwiczeń terapeutycznych i fizycznych oraz masażu.

Komplikacje i zapobieganie

Choroby kręgosłupa są zawsze niezwykle niebezpieczne, ze względu na ich powikłania, możliwą kompresję narządów wewnętrznych i zakończenia nerwowe. Powikłania patologii krążków międzykręgowych obejmują:

 • Przepuklina międzykręgowa (w wyniku nieleczonego wyciskania);
 • Całkowite lub częściowe porażenie;
 • Niewydolność oddechowa;
 • Problemy z układem moczowym i siłą;
 • Zmniejszona wysokość krążków międzykręgowych.

I nie zapominaj o ryzyku interwencji chirurgicznej. Podczas operacji mogą wystąpić powikłania w postaci zatrzymania oddechu, palpitacje, uszkodzenia nerwów i rdzenia kręgowego, istnieje ogromne ryzyko zakażenia. Oczywiście we współczesnym świecie wszystkie te komplikacje są zminimalizowane, ale lepiej jest zwrócić się do lekarza o pomoc w czasie, niż położyć się pod chirurgicznym skalpelem.

Najlepszym sposobem zapobiegania jakiejkolwiek chorobie, będzie sposób, aby w ogóle jej nie dopuścić. W tym celu konieczna jest systematyczna kontrola specjalisty,wystąpienie najmniejszego dyskomfortu, odejście po konsultacji, prowadzenie prawidłowego zdrowego stylu życia, próba dodania, w miarę możliwości, aktywności fizycznej w czasie wolnym w ciągu dnia.

Obejrzyj wideo: Ethan Frome Audiobook by Edith Wharton (Styczeń 2020).

Loading...