Choroby kręgosłupa

Choroby kręgosłupa to duża grupa chorób, które dotykają ponad 85% populacji. Jeśli pół wieku temu, jeszcze problemy były głównie osoby starsze, siedzący tryb życia oraz informatyzacja społeczeństwa jest znacznie „odmłodzona” choroba z powrotem. Krótko omówić każdą patologię oddzielnie.

Zapalenie stawów kręgosłupa

Zapalenie stawów jest autoimmunologiczną chorobą zapalną charakteryzującą się uczuciami tkanki łącznej i zaangażowaniem tkanki maziowej w tym procesie. Najczęstszym miejscem lokalizacji choroby jest obszar odcinka szyjnego kręgosłupa. Niebezpieczeństwo polega na tym, że we wczesnych stadiach zapalenia stawów nie manifestuje się i jest już diagnozowany z wieloma uszkodzeniami stawów. Kobiety chorują 4 razy częściej niż mężczyźni.

  • Być może zainteresuje Cię: objawy i leczenie zapalenia szyjki macicy.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Spondyloartroza jest degeneracyjnym uszkodzeniem stawów międzykręgowych, co pociąga za sobą zaburzenie w funkcjonowaniu kręgosłupa. Choroba rozprzestrzenia się biodrowych, krzyżowych i żeber kości, co powoduje przedwczesne zużywanie się chrząstek i osłabienie przykręgowego mięśni i wiązadeł.Osoba z artrozą kręgosłupa będzie zakłócona dyskomfortem podczas ruchu, może odczuwać sztywność i ból podczas przechylania.

Wraz z postępem niszczenia tkanki chrzęstnej mogą pojawić się poważniejsze problemy, nawet w przypadku niepełnosprawności pacjenta.

Choroba Bechterewa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą ogólnoustrojową chorobą stawów międzykręgowych, w której zachodzą stany zapalne i mogą w pełni złączyć się z całkowitą utratą zdolności ruchowej. Choroba może również wpływać na stawy żeberkowo-kręgowe i krzyżowo-biodrowe. Najczęściej choroba Bekhtereva jest rozpoznawana u mężczyzn w wieku 20-30 lat. Spośród wszystkich chorób reumatologicznych, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zajmuje ostatnią pozycję.

Hernia of Schmorl

Chrząstka Schmorla to pewne zmiany strukturalne i anatomiczne w trzonach kręgowych, w których chrząstka jest wtłaczana w gąbczaste ciało poniżej lub poniżej leżącego pod nim kręgu. Hernia Schmol wiąże się z silnym bólem w obszarze uszkodzenia i można ją prześledzić tylko podczas badania rentgenowskiego. Czasami choroba ma charakter wrodzony, ale najczęściej są to nabyte problemy z plecami, które powstają w wyniku zaburzeń postawy, po siniakach i urazach.

  • Przeczytaj także: Co to jest siniak kręgosłupa?

Dorsopatia

Dorsopathies - nie konkretnej choroby, lecz termin ogólny, który obejmuje różne choroby zwyrodnieniowe, dystroficznych kręgosłupa i przykręgowy tkanki łącznej. Procesy patologiczne mają inną etiologię, ale w początkowym okresie przejawiają się takimi samymi okresowymi odczuciami bólu i dyskomfortem. I ból mogą być zlokalizowane nie tylko w tylnej, dolnej części pleców lub kręgosłupa szyjnego, bo to nie jest rzadkością irradirovaniya w brzuch, kończyny górne i dolne. Dorsopatia jest rozpoznawana u co drugiej dorosłej osoby, a przy braku leczenia może stać się przewlekła.

Rwa kulszowa

Zapalenie nerwu kulszowego nazywa się rwa kulszowa. Powstaje z powodu ściskania korzeni rdzenia kręgowego w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Przyczyny chorób neurologicznych jest bardzo dużo tak, a to trwa wszystkich ludzi na różne sposoby, począwszy od dyskomfortu w okolicy lędźwiowej, a kończąc na ból w nogach.

Kifoza

Krzywizną kręgosłupa z wypukłością w płaszczyźnie przedniej-tylnej (strzałkowej) jest kifoza.Umieść najczęstszą postacią choroby jest kręgosłupa piersiowego, ale również zdarzają się przypadki rozpoznania lędźwiowego i szyjnego krzywizny. Może być wrodzony i nabyty. Ostatnia jest podzielony na fizjologiczne, które obserwuje się u zdrowych osób dorosłych i patologicznych, występuje jako komplikacja innych chorób i złamań. Leczenie choroby zależeć będzie od stadium rozwoju i przyczyn wystąpienia choroby. W rzeczywistości, rozwijając się w okresie intensywnego wzrostu dziecka, kifozę nazywa się chorobą Sheyerman-Mau.

Lordosis

lordozy kręgosłupa - stan, w którym wypukłość kręgosłupa do przodu i ma widok na łuku. Fizjologiczne lordozy powstaje na pierwszym roku życia, począwszy od 5-6 miesiąca życia (gdy dziecko zacznie siedzieć samotnie). Patologiczna postać chorób rdzenia rozwijają się w każdym wieku, że przyczyny tego są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, więzadeł, otyłość; u dzieci - krzywica, dysplazja stawu biodrowego lub uraz porodowy.

Przepuklina międzykręgowa

Międzykręgowego przepukliny - przemieszczenie jądra miażdżystego międzykręgowy dysk, a następnie rozerwanie pierścienia włóknistego i zapalenie nerwów rdzeniowych.Części szyjki macicy i lędźwi są najbardziej dotknięte tą chorobą, ale z różnymi krzywiznami, przepuklina krążka międzykręgowego rozwija się w okolicy klatki piersiowej.

Zapalenie mięśni

Myositis - uszkodzenie włókien mięśniowych pod wpływem różnych czynników (urazy, infekcje, choroby autoimmunologiczne). Rzadko dość choroby są wyświetlane głównie na mięśniach szyi (60% przypadków), na drugim miejscu w częstości występowania jest kręgosłup lędźwiowy. Głównym objawem zapalenia mięśni jest wyraźna słabość mięśni, zdolna do przejścia do atrofii.

  • Uważnie przestudiuj informacje: schorzenia szyi i ich leczenie

Guz kręgosłupa

Patologiczny nowotwór kręgosłupa lub rdzenia kręgowego występuje stosunkowo rzadko - w 10-15% przypadków wśród wszystkich guzów tkanki kostnej. Guz łagodny ma swoją kapsułkę i nie jest zdolny do przerzutów, złośliwych - gwałtownie rośnie, rozprzestrzenia się na inne tkanki i jest śmiertelny. Prawie jak wszystkie inne choroby kręgosłupa, guz daje ostry ból w plecach i talii. W tym i niebezpieczeństwie nowotworów - aż do ostatniego stadium rozwoju osoba może leczyć błędnie sugerowane osteochondroza lub zapalną chorobę miednicy.

Osteoporoza

Osteoporoza to przewlekle postępująca ogólnoustrojowa, metaboliczna choroba charakteryzująca się rozpadem w strukturze tkanki kostnej (zwiększona kruchość i obniżona gęstość kości). Przyczynami osteoporozy są nierównowaga metaboliczna i niedobór wapnia w organizmie. Dla pacjenta nawet niewielki siniak może spowodować złamanie. U 50% kobiet i 30% mężczyzn w podeszłym wieku kręgosłup cierpi na osteoporozę.

osteochondroza

Jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa jest osteochondroza - dystroficzne uszkodzenie chrząstki stawowej i procesy zwyrodnieniowe tkanki kostnej wokół chrząstki. W miejscu jego dyslokacji, osteochondroza dzieli się na odcinek szyjny, klatki piersiowej, lędźwiowy. W początkowych stadiach choroba przebiega bezobjawowo i jest wykrywana nawet wtedy, gdy występują różne powikłania (zwężenie kanału kręgowego, zapalenie korzeni nerwowych, spondyloza).

Zobacz także: Choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa - co to jest?

Złamanie kręgosłupa

Jednym z najpoważniejszych urazów, jakie mogą wystąpić w ciele człowieka, jest złamanie kręgosłupa. Uraz charakteryzuje się naruszeniem anatomicznej integralności jednego lub więcej kręgów i kompresji segmentów ciała mięśni, naczyń krwionośnych, zakończeń nerwowych.Występują uciskanie (ściskanie kręgów) i złamania dekompresyjne (rozciąganie kręgosłupa), które są bardzo niebezpieczne w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Występ

Patologiczny proces w odcinku szyjnym kręgosłupa, w którym włóknisty pierścień traci swoją siłę, a jądro krążka międzykręgowego jest przemieszczane wewnątrz kręgosłupa. Pojawienie się wypukłości przyczynia się do nadmiernego wysiłku fizycznego, wielu innych chorób kręgosłupa (uraz, słabe mięśnie i skrzywienie kręgosłupa, skolioza, osteochondroza), chorób zakaźnych i patologii somatycznych.

Zapalenie oskrzeli

Radikulopatia jest kompresją i zmianą zapalną w korzeniach rdzenia kręgowego, które wchodzą do otworu międzykręgowego. W 90% przypadków przyczyną zapalenia korzonków nerwowych jest zaawansowany stopień osteochondrozy, pozostałe 10% - inne problemy z kręgosłupem (uraz, przepuklina, zużycie i deformacja kręgosłupa oraz krążki międzykręgowe). Bolesna symptomatologia zapalenia korzeni, popularnie zwana "lumbago", może wpływać na kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, szyjny i piersiowy. W ciężkich przypadkach może wystąpić drętwienie, skurcze mięśni i utrata aktywności ruchowej.

  • Interesujące jest czytanie: jak manifestuje się zapalenie korzonków szyjki macicy

Rak kręgosłupa

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie choroby kręgosłupa - to jego pierwotne i wtórne nowotwory złośliwe są najpoważniejszymi problemami. Pierwotny rak kręgosłupa, gdy guz bezpośrednio wpływa na rdzeń kręgowy, jest diagnozowany stosunkowo rzadko. Częściej przerzuty nowotworu rozwijają się początkowo w innych narządach - są to guzy wtórne regionu kręgosłupa.

Szybko postępujące problemy z tylną onkologią są rozwiązywane nie tylko metodą radykalną (operacja usunięcia guza), ale można również zalecić sesje chemioterapii.

Skolioza

Nienaturalna skrzywienie kręgosłupa po prawej lub lewej stronie, pociągające za sobą deformację kręgosłupa i klatki piersiowej, nosi nazwę skoliozy. Zwykle choroba nabrała charakteru, w rzadkich przypadkach jest wrodzona. Patologia aktywnie rozwija w czasie intensywnego wzrostu szkieletowego w dzieciństwie i okresie dojrzewania, jak również ciągłym stresie z mięśni pleców i nierównomiernego rozkładu obciążenia stawów u dorosłych.

Choroba jest sklasyfikowany zgodnie z kątem a krzywizną powierzchni tylnej do: szyjki macicy, klatki piersiowej, klatki piersiowej, piersiowo-lędźwiowym połączeniu skoliozy.

Nawet niewielkie odkształcenie zawsze widoczny wad postawy podczas patologia powstaje żebra garb pojawiają zaklinowanie kręgów miednicy osnowy, mające szczęki zakończeń nerwowych, co zapobiega jakości układu nerwowego, to utrudnia normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Zwężenie

Zwężenie kanału kręgowego jest chorobą atakującą ludzki rdzeń kręgowy. Charakteryzuje się zwężeniem kanału kręgowego i szczypaniem kręgów nerwowych. Objawy zwężenia wymawiane: mogą występować drgawki, ból, drętwienie ramion, szyi, kończyn górnych i dolnych, utrata czucia. Najczęściej stenoza jest rozpoznawana u osób w podeszłym wieku lub jest powikłaniem choroby zwyrodnieniowej stawów.

  • Interesujące do przeczytania: kręgowe zwężenie boczne

Spondyloza

Kręgosłupa nazywa proces zaniku zużycia i starzenia struktur anatomicznych kręgosłupa, która charakteryzuje się przerostem tkanki kostnej w pobliżu kręgów. Choroba przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. W długiej kręgosłupa choroba może rozwinąć dodatkowe kręgosłup, ponieważ zmniejsza prześwitu kanału międzykręgowego rannych, ścięgna i nerwy,istnieje splot kręgów ze sobą.

Chondroz

Chondrosis jest patologią zwyrodnieniowo-dystroficzną, w której poszczególne części tkanki chrząstki, z których składają się dyski międzykręgowe, ulegają degeneracji do kości. Objawy choroby obserwuje się głównie u osób w podeszłym wieku, dlatego też przez bardzo długi czas ruchliwość kręgów była związana z nieodwracalnymi zmianami związanymi z wiekiem. Ale współczesna medycyna pozwoliła dokładnie zbadać wszystkie subtelności kręgosłupa i znaleźć sposoby walki z chorobą.

  • Radzimy przeczytać: niż leczyć chondrosis pleców?

Leczenie chorób kręgosłupa

Rozpoznanie i leczenie choroby powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalisty. W zależności od charakteru skarg niepokoju mogą angażować ortopeda, traumatolog, endokrynolog, neurolog, reumatolog, onkolog, ręczne lub prosty terapeuty rodzinnego.

  • Możesz polubić: leczenie pleców w domu

Istnieje wiele opcji leczenia pleców i kręgosłupa: leki i blokady, procedury fizjoterapii, masaże, terapia ruchowa, terapia manualna, osteopatia i interwencja chirurgiczna.

Obejrzyj wideo: Bóle kręgosłupa lędźwiowego www.podtezniami.pl (Grudzień 2019).

Loading...