W stadium wypukłości przepuklinę można odwrócić

Prawdopodobnie wielu pacjentów do czynienia z kilkoma gatunkami chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa (DDDS):

 • osteochondroza;
 • wystawanie dysków;
 • przepuklina międzykręgowa.

Z tradycyjnego medycznego punktu widzenia nazwy te są synonimami, ponieważ ich natura jest taka sama. Jednak współczesna medycyna w świecie nie jest już równa osteochondroza i przepuklina, odnosząc się najpierw do odkształcania dorsopathies patologii, a drugi - do uszkodzeń dysku międzykręgowego (MPD) - chorób, które są szyfrowane w ICD-10 kodów dla M50 - M51. Stara nazwa „przepuklina” pozostał tylko w SHmorlja przepukliny i występ zniknął całkowicie. To czasami prowadzi do zamieszania nie tylko pacjentów, ale także lekarzy: istnieją jeszcze takie choroby, a jeśli nie, to dlaczego nadal pisać w diagnozie?

Skąd się wziął występ i przepuklina z ICD 10?

Uspokoić naszych pacjentów i lekarzy - nic fundamentalnie złego z Sformułowanie „występem” i „przepuklina” No one nie zniknęły, po prostu:

 • Zmiany chorobowe IPOA, zgodnie z klasyfikacją ICD - szeroki grupę chorób, które łączy w sobie wszystkie patologii dyskuZwiązany nie tylko z DZPP (nacisk na chorobę zwyrodnieniową dzisiaj jest w jakiś sposób nie), ale także z uprzedzeniami, innymi określonymi i nieokreślonymi uszkodzeniami. Ważny punkt: zmiany dysków odnoszą się do dorsopatii, jeśli mają objawy radikulopatii (zespół korzeniowy) lub mielopatii (objawy kompresji rdzenia kręgowego). Innymi słowy, przy jakichkolwiek neurologicznych lub mielopatycznych objawach kręgosłupa lekarz może podejrzewać uszkodzenie krążka międzykręgowego.
 • Ta diagnoza (zmiana MTD) wymaga dalszych, dogłębnych badań, z określeniem typu (DDD lub przemieszczenie), stopniem (wielkość wysunięcia / przepukliny lub wartość przesunięcia). Wniosek: w zwyrodnieniowym typie patologii lekarz wciąż będzie musiał zdiagnozować wypukłość lub przepuklinę, z tą tylko różnicą, że formalnie od niego dzisiaj nie wymagają zapisu na karcie trafnej diagnozy. Dość mglistej "porażki MTD".
 • Rozpoznanie wypukłości lub przepukliny zawęża etiologię choroby nie tylko do grupy DDG, ale także pozwala określić jej stadium, które wyjaśnia obraz kliniczny i pozwala zrozumieć, jak leczyć patologię.

Co to jest występ dysków i jak różni się od przepukliny?

Nawet wielu naszych krajowych specjalistów uważa zarówno przekrwienie, jak i przepuklinę za tę samą chorobę. Jest to do pewnego stopnia (dokładnie do stopnia!) Jest prawdą, ponieważ każdy występ może być nazwany przepukliną, ale w ogóle żaden stopień przepukliny nie jest wysunięciem.

rdzeniowy przepukliny nazywa zwyrodnieniowe odkształcenia płyty, powodując pęknięcia jego jądra miażdżystego zewnątrz przestrzeni anatomicznej kręgu, z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, czy też nie, z utratą (sekwestracji) lub bez niego.

Stan dysku, wielkość deformacji jest określona przez stadium przepukliny kręgosłupa.

Na przykład następujące diagnozy nie są błędem:

 • Przepuklina (występ) dysku l4 - l5 obszaru lędźwiowego o wielkości 5 mm.
 • Przepuklina (wypadnięcie) tarczy szyjnej c5 - c6, 3 mm.
 • Przepuklina (wytłaczanie) tarczy l4 - l5, 12 mm, z przerwą w pierścieniu włóknistym.
 • Przepuklina (zsekwencjonowana) odcinka lędźwiowego l5-s1 15 mm, z wypadkiem do kanału międzykręgowego.

We wszystkich tych przypadkach nie ma znaczenia, jak nazywają to patologią - po prostu przepuklina lub wypukłość, wypadanie, wytłaczanie, sekwestracja.

Drugi etap przepukliny występ, gdy odkształcenie pod wpływem RSD już wystąpiło, a integralność pierścienia włóknistego (płyty pochewki ścięgna), nie jest złamany, a rdzeń, że przesunięcie, ale wewnątrz niej.

Występ krążka o powierzchni zazwyczaj nie więcej niż 10 mm, ale jest to wartość empiryczna, w pewnych przypadkach przerwy pierścienia, w szczególności gdy występ kręgosłupa szyjnego, może wystąpić przed osiąga odkształcenie 10 mm, i odwrotnie, nawet jeżeli ilość przekraczająca 10 mm przepuklina może nadal pozostać w stadium wysunięcia.

Są błędne rozpoznanie, stwierdzających naruszenie integralności zewnętrznej skorupy lub części pierścieniowej szczeliny płyty, w połączeniu z definicją występu, na przykład:

 • Występ kręgosłupa szyjnego, L3, L4 - płyta 8 mm, z przerwą pierścienia włóknistego. (To nie w porządku, to nie jest wypukłość, ale przepuklina).
 • Grzbietowych płyty występ L4, L5 - 11 mm, rozmiary wytrącanie sekwestracji do kanału kręgowego. (To jest sekwestracyjna przepuklina).

Jaki występ jest uważany za patologię

Nowoczesne klasyfikacji sugeruje patologii wymagających obowiązkowego leczenia, tylko te występy i przepuklin, które prowadzą do naruszenia nerwów lub kompresję rdzenia kręgowego, która objawia się bolesne objawy.

Nie oznacza to, że istnienie tego problemu musi zostać zamknięte przez oczy: jeśli nie boli, to Bóg jest z nim. Obecność niewielkiego odkształcenia, nie mówiąc już o kilku, jest wyraźną oznaką procesu zwyrodnieniowego, który należy leczyć.

Od występu kręgosłupa, chociaż nie jest to pierwsza, ale jeszcze stosunkowo wczesnym stadium przepukliny, w którym pierścień włóknisty płyty jest nienaruszone, to jest uważana za chorobę odwracalne.

Jest to poważne niebezpieczeństwo występ, pomaga ustalić sam obraz kliniczny (rodzaj bólu, obecność zaburzeń ruchowych i czuciowych objawów stratę) oraz CT lub MRI, który określa kierunek wektora deformacji płyty.

Ogólnie rzecz biorąc, występy są uważane za nieszkodliwe i bezbolesne:

 • brzuszny (przedni, skierowany od kręgosłupa w kierunku jamy brzusznej;
 • boczna (kierunkowość boczna).

Duże poprzeczne wypukłości mogą czasami dotykać rdzenia kręgowego, pozostawiając procesy boczne i powodując ból epizodyczny.

Przyczyną przewlekłej dyskretnej dorsopatii mogą być jedynie grzbietowe (tylne) wypukłości.

Występ grzbietowy dysku - co to jest?

Kręgów grzbietowych występ jest kierowany z powrotem do osi kręgosłupa w kierunku kanału kręgowego. Jego niebezpieczeństwo, że jeśli wyjście w przestrzeni międzykręgowej może wpływać na nerwy rdzeniowe, aw najgorszym przypadku - nerwowych i naczyń krwionośnych w przestrzeni zewnątrzoponowej i rdzenia kręgowego:

 • w pierwszym przypadku przejawia się w postaci radikulopatii;
 • w drugim - w objawach nerwobólu, niedokrwieniu i mielopatii.

Rodzaje i objawy grzbietowych wypukłości

Grzbietowych wysunięcia płyty, co z kolei podzielone przez jej wektora:

 • w środkowym w kierunku osi centralnej wyłącznie do środka kanału kręgowego (często powodują mielopatii);
 • medial lateral (idź od osi w kierunku bocznym);
 • paramedian (przesunięcie względem osi w prawo lub w lewo w kierunku bocznym) - wraz skoliozy, skierowany w kierunku przeciwnym do występu.
 • foraminous (skierowany w kierunku procesów bocznych tworzących ujście pary korzeni kręgosłupa);
 • Okrągły (zaczynając od środka i są równomiernie we wszystkich kierunkach na całym obwodzie IPoA).

Występy skrzydeł

Występy przedsionkowe różnią się ostrymi objawami bólu, nawet jeśli osiągają nie więcej niż 5 mm. To właśnie w tej odmiany bólu przepukliny może chwycić nagle, z ostrym zakręcie lub pochylenia, dzięki czemu staje się niemożliwe, aby zmienić pozycję, tak że jest silna. W przypadku długotrwałego przewlekłego zespołu korzeniowego dochodzi do atrofii nerwów:

 • w palcach lub palcach występuje osłabienie i utrata wrażliwości;
 • główne odruchy w kończynach dolnych znikają;
 • proste automatyczne ruchy są wykonywane z trudem (na przykład, jeden zauważy jak ciężko trzymać widelec, chodzić i tak dalej. zm.).

Występ okrągły i rozproszony

Okrągła wypukłość tarczy - jeden z najgorszych rodzaje deformacji grzbietowych, ponieważ może to prowadzić do ostrych korzonków nerwowych i ciężką i neurologicznych mózgowych powikłań, spowodowanych przez kompresję rdzenia kręgowego.

Jest to niekorzystne również w tym względzie jest grzbiet występu rozproszony płyta, na której nie widać część miejscowe odkształcenie i wpływa na duży obszar, a nawet cały MTD). Taka patologia ma zwykle złe rokowanie:

Rozproszone występ mówić o spójności i nieodwracalności DDDS i prędzej czy później doprowadzić do wytłaczania, sekwestracji i całkowitego zniszczenia dysku.

Występowanie krążeniowe i rozproszone często łączy się ze sobą.

Objawy wypukłości są determinowane przez położenie topograficzne kręgosłupa i określony sektor.

Występ dysków szyjnych

Nawet niewielka, pięć milimetr występ może stać się dużym problemem w odcinku szyjnym kręgosłupa, ponieważ - najwęższa część kręgosłupa, która ma największą pełnię: istnieją nie tylko kręgi, rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe, ale także prowadzi jeden z głównych arterii krwionośnych zaopatrujących głowę mózg jest tętnicą kręgową. Dlatego pojawienie się tu przepukliny lub występu jest sytuacją nagłą. Dzięki Bogu, że takie patologie rozwijają się dość rzadko w szyi.

Objawy są zróżnicowane, w zależności od obszaru zmiany sektorowej MTD.

Główne oznaki pojawienia się szyjki macicy na dysku C5 - C6:

 • bóle głowy połączone z zawrotami głowy;
 • ból w okolicy szyjnej (szyjki kości udowej), promieniujący do kończyny górnej, łopatki, barku;
 • odczucia drętwienia, mrowienia, pełzania pełzającego (parestezje);
 • hałas w uszach, zaburzenia widzenia, halucynacje wzrokowe;
 • nadciśnienie;
 • zwiększony niepokój.

Występowanie dysków kręgosłupa lędźwiowego

Najczęściej występ krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym rozwija się w regionie lędźwiowo powodów tradycyjnie wysokim obciążeniu na tułów, miednica, kompensacja przesunięcia szczep. Każde odkształcenie górne lub dolne nieuchronnie wpływa na okolice lędźwiowe:

 • kifoza (schylanie się w okolicy klatki piersiowej) jest kompensowana przez wzrost lordozy lędźwiowej (zgięcie do przodu) i kifozę kości krzyżowej;
 • płaskie prowadzi do deformacji kończyn, TBS, a oni z kolei zaczynają wprowadzać korekty do biomechaniki kręgosłupa lędźwiowo, a ponadto cały kręgosłup.

W wyniku zwiększonego napięcia statycznego w kręgosłupie, starając się zachować równowagę i stabilność, pojawiają się skurcze mięśni, zmniejszając odległość między kręgami. Nacisk na dyski zwiększa się, przestają zatrzymywać wilgoć, wysychają i zaczynają się rozkładać.

Najlżejszy rejon lędźwiowy l4-l5 i tak zwany sektor przejściowy są najbardziej podatne na przepuklinę bolesną: l5 - S1:

Gdy obserwowane są występy w l4-l5:

 • lumboterapia (ból pleców);
 • zjawiska parestezji;
 • drętwienie palców.

Z występem, l5 - S1:

 • ishialgia - ból w okolicy lędźwiowej z napromienianiem w pośladki i nogi po stronie chorej (zespół ogona konia);
 • z przewlekłą rwa kulszową i atrofią włókien nerwowych, utratą czucia w nogach, nietrzymaniem moczu i innymi zaburzeniami narządów miednicy.

Wystąpienie kręgosłupa w odcinku piersiowym kręgosłupa

Przepukliny lub wypukłości klatki piersiowej są niezwykle rzadkie, zwykle w ostatnich stadiach powszechnej DSDD. W tym przypadku najczęściej cierpią dyski C7-T1 i T12-L1 znajdujące się na granicach departamentów. Patologia objawia się:

 • silny ból w klatce piersiowej i między żebrami;
 • ból podczas oddychania;
 • napromienianie objawu bólu pomiędzy łopatkami.

W wypukłości klatki piersiowej często obserwuje się zespół pseudo-dławicowy - ból jest bardzo podobny do typowego bólu z rozległym zawałem, zawałem mięśnia sercowego lub komorami. Różnicowanie wypukłości od kardiopatii może być spowodowane brakiem efektu po zażyciu leków kardiologicznych i niezależności bólu od ruchu.

Jak leczyć wysunięcie krążków kręgosłupa

Występ bez objawów bólowych nadal wymaga leczenia profilaktycznego, ponieważ w ten sposób możliwe jest zatrzymanie DDDS i zapobiegania proces przejściowy w etapie wytłaczania (miażdżystego plastyczności jądra dysku).

Jeżeli występ jest, coś jest wyraźnie źle: naruszył metaboliczne i procesy regeneracyjne w napędzie lub jeśli istnieje jakiś inny, uraz, hormonalne, zakaźne i przyczyny zapalne. Terminus wielu procesów w kręgosłupie jest zniszczenie IPOA na przykład, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można rozpocząć niemal bezobjawowe, ale wynik końcowy z nią - zesztywnienie stawów i kręgów kręgosłupa kręgów i krążków.

Profilaktyczne leczenie bezbolesnych wypukłości

Leczenie wyprzedzające obejmuje:

 • gimnastyka lecznicza;
 • aktywny, mobilny sposób życia;
 • znormalizowane odżywianie, w tym naturalne chondroprotektory, niezbędne pierwiastki śladowe i witaminy;
 • utrzymanie prawidłowego bilansu wodnego itp.

To nie jest tak trudne, ale niestety wymaga wytrwałości i ludzkie lenistwo i pokorę ze swoim brzydkim gipodinamichnym życia wykonują swoją pracę, a występ postępuje, wchodząc w trzecim etapie nieodwracalne, w którym zniszczenie płyta jest już często odzyskać bez zabiegu takiego konsekwencje:

 • przedłużone wyłączanie kręgosłupa z aktywnego ruchu;
 • uruchomienie DDZ w sąsiednich sektorach;
 • nawroty.

Zaczyna chodzić po agonii.

Leczenie grzbietowych wypukłości

Ponieważ taki występ prawie na pewno jest związany z bólem, leczenie zachowawcze składa się z części objawowej i etiologicznej.

Leczenie objawowe hamuje zespół korzeniowy, stany zapalne, skurcze mięśni, objawy neurologiczne, niedokrwienne i mielopatyczne, przy pomocy:

 • nieselektywne lub selektywne NSAID (ibuprofen, diklofenak, movalis, nimesil);
 • GCS (glukokortykosteroidy - deksametazon, diprospan, prednizolon);
 • Blokada Novocain w przypadku nieusunięcia ostrego bólu;
 • przeciwskurczowe (midokalm, sirlalud);
 • witaminy z grupy B;
 • środki uspokajające;
 • leki poprawiające dopływ krwi do mózgu, mikrokrążenie itp.

Leczenie etiologiczne ma na celu zmniejszenie mechanicznej stymulacji nerwu lub ucisk rdzenia kręgowego i przywrócenie uszkodzonego krążka:

 • Trakcja na specjalnej aparaturze z późniejszym unieruchomieniem części kręgosłupa w gorsecie.
 • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne, z wyjątkiem obciążenia osiowego, ostrego zgięcia / wyprostu w przepuklinu lędźwiowo-krzyżowym. Bardzo dobre ćwiczenia rozciągające na tablicy Evminova.
 • Gimnastyka, wzmacnianie mięśni i więzadeł kręgosłupa.
 • Masaże, akupunktura, fizykoterapii - aby złagodzić ból przewlekły spastyczny w kręgosłupie, powodując stres i podwyższone ciśnienie w krążki międzykręgowe.
 • Odbiór chondroprotektorów.
 • Leczenie sanatoryjne.
 • Dieta.

Jeśli leczenie zachowawcze nie prowadzi do eliminacji bólu, zatrzymania lub odwracalności procesu DSD, grzbietowe wysunięcie krążków może być chirurgicznie wyeliminowane, jedną z metod stosowanych do usunięcia przepukliny.

Loading...