Metody profilaktyki przepukliny kręgosłupa

Profilaktyka przepukliny kręgosłupa to kompleks środków, które pomagają usunąć zespół bólowy, normalizować stan mięśni pleców i zapobiegać dalszemu występowi chrząstki krążkowej.

Zapobieganie rdzenia przepukliny - zestaw działań w celu wyeliminowania bólu i zapobiega dalszemu wysuwaniu płyty chrząstki.

Przyczyny

Przepuklina kręgosłupa może rozwinąć się z powodu związanych ze starzeniem się zmian zwyrodnieniowych w tkankach chrzęstnych, w wyniku urazu kręgosłupa lub zwiększonego stresu na kręgosłupie związanym z aktywnością zawodową lub obecnością dodatkowych kilogramów. Aby spowodować rozwój patologii może być niewystarczająca aktywność fizyczna, niewłaściwa postawa, palenie. Ponadto przepuklina może być konsekwencją istniejących chorób: osteochondrozy, skoliozy, patologii narządów wewnętrznych, chorób wirusowych i reumatoidalnych.

Podstawowe metody zapobiegania

Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne, wzmocnienie mięśni szkieletowych, odmowa podnoszenia zbyt dużego ładunku, aktywny tryb życia, pełny odpoczynek w nocy na materacu ortopedycznym to główne czynności,mające na celu zapobieganie powstawaniu przepuklin międzykręgowych.

Przepuklina międzykręgowa: objawy i oznaki
Przepuklina i wypukłość
Jak pozbyć się przepukliny

Regularna aktywność fizyczna

Zapobieganie przepuklinom obejmuje specjalną gimnastykę, która pozwala na usunięcie ciśnienia statycznego w kręgosłupie, wzmocnienie mięśni odcinka lędźwiowego i innych części pleców, poprawienie krążenia krwi, zwiększenie przepływu do tkanek składników odżywczych. Kompleks ćwiczeń dobierany jest w zależności od umiejscowienia procesu zapalnego. Przepony przeponowe podczas ćwiczeń poprawią sprawność ćwiczeń, zmniejszą ból.

Dobrym sposobem na wzmocnienie kręgosłupa piersiowego i szyjnego jest pływanie. Bycie w wodzie przynosi ulgę plecom pacjenta, masa ciała nie wywiera nacisku na krążki międzykręgowe, zanika skurcz mięśni, stres jest usuwany. Pływanie sprzyja treningowi całej struktury mięśniowej, szczególnie mięśni głębokich pleców, które wspierają równowagę. Prawidłowe głębokie oddychanie przyczynia się do zwiększenia amplitudy ruchów w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Zapobieganie przepuklinom obejmuje specjalną gimnastykę, która pozwala wzmocnić mięśnie odcinka lędźwiowego i innych części pleców, poprawić krążenie krwi.
Przepony przeponowe podczas ćwiczeń poprawią sprawność ćwiczeń, zmniejszą ból.
Dobrym sposobem na wzmocnienie kręgosłupa piersiowego i szyjnego jest pływanie.
Podkładka powinna być sztywna ze specjalnym ortopedycznym materacem i poduszką zapewniającą wsparcie kręgosłupa szyjnego.
Najlepsza pozycja do spania znajduje się z tyłu lub boku. Leżenie na brzuchu powoduje skrzywienie kręgosłupa.

Prawidłowe łóżko

Podkładka powinna być sztywna ze specjalnym ortopedycznym materacem i poduszką zapewniającą wsparcie kręgosłupa szyjnego. Wybierając akcesoria do snu, główną zasadą jest osiągnięcie równego kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej. Materac dobierany jest do wagi pacjenta. Poza tym jego sztywność i wypełnienie mają ogromne znaczenie.

Najlepsza pozycja do spania znajduje się z tyłu lub boku. Tylko w tej pozycji ciała nie ma stresu na kręgosłupie, a mięśnie pleców są całkowicie rozluźnione. Leżenie na brzuchu powoduje skrzywienie kręgosłupa.

Zasilanie

Niewłaściwe odżywianie w połączeniu ze złymi nawykami prowadzi do uszkodzenia kręgosłupa.Aby zapobiec przepuklinom międzykręgowym konieczne jest zrewidowanie diety. Powinien zostać wyrzucony z tłustych potraw. Dieta powinna być bogata w witaminy, mikroelementy, węglowodany, białka i tłuszcze. Normalny metabolizm pozwoli na utrzymanie ruchomości kręgów. Odmowa ostrych przypraw, produktów wędzonych, potraw zawierających żelatynę, utrzyma normalne właściwości amortyzacji kręgosłupa.

Niewłaściwe odżywianie w połączeniu ze złymi nawykami prowadzi do uszkodzenia kręgosłupa.
Dieta powinna być bogata w witaminy, mikroelementy, węglowodany, białka i tłuszcze.
Należy wykluczyć z menu konserwy zawierające dużą ilość soli i cukru.
Zapobieganie bólom w plecach i stawach wymaga rezygnacji z kawy i mocnej herbaty.
Negatywny wpływ na pracę kręgosłupa ma leczenie.

Należy wykluczyć z menu konserwy zawierające dużą ilość soli i cukru. Lepiej jest zastąpić je zamrożonymi mieszaninami. Umożliwi to normalizację metabolizmu soli wodnej w organizmie.

Zapobieganie bólom w plecach i stawach wymaga rezygnacji z kawy i mocnej herbaty.Najlepszym substytutem będą ziołowe przetwory i herbaty. Pomoże to przywrócić pracę dysków międzykręgowych.

Negatywny wpływ na pracę kręgosłupa ma leczenie.

Regularny masaż profilaktyczny

Aby poprawić krążenie krwi i zapobiec stanom zapalnym, należy okresowo brać udział w kursie masażu.

Aby poprawić krążenie krwi i zapobiec stanom zapalnym, należy okresowo brać udział w kursie masażu.
Palenie i spożywanie alkoholu mają negatywny wpływ na całe ciało, w tym na kręgosłup.
Unikaj stresu. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych iw konsekwencji pogorszenie przepływu krwi.
Nie należy stale nosić obcasów. Lepiej jest dać odpowiednie obuwie na niskiej podeszwie.

Zaniechanie złych nawyków

Palenie i spożywanie alkoholu mają negatywny wpływ na całe ciało, w tym na kręgosłup. Porzucenie tych nawyków jest najlepszym środkiem zapobiegawczym.

Unikaj stresu. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych iw konsekwencji pogorszenie przepływu krwi. Ponadto są przyczyną wielu chorób neurologicznych.

Nie należy stale nosić obcasów.Lepiej jest dać odpowiednie obuwie na niskiej podeszwie. Podczas chodzenia musisz kontrolować swoją postawę, utrzymywać plecy prosto.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Styczeń 2020).

Loading...