Co to jest przepuklina rozproszona krążka międzykręgowego? Przyczyny i objawy

Przepuklina rozrostowa krążka międzykręgowego jest formacją, która powstaje, gdy wystają tkanki jąder ziarnistych. Ten stan różni się od występu, znacznego przerzedzenia pierścienia włóknistego na dużym obszarze (30-50% powierzchni). Nie ma luki. Przy takiej patologii ryzyko powikłań jest wysokie. Wynika to z faktu, że tkanka tworząca przepukliny może w każdej chwili rozerwać włóknisty pierścień. W patologii typu rozproszenia do tyłu występ (grzbietowej) jest ryzyko uszkodzenia rdzenia kanału, wewnątrz którego znajduje się rdzeń kręgowy.

Przepuklina rozrostowa krążka międzykręgowego jest formacją, która powstaje, gdy wystają tkanki jąder ziarnistych.

Przyczyny edukacji

Utrata włóknistej kapsułki daleko poza kręgami występuje w takich przypadkach:

 • urazy, które przyczyniają się do zakłócenia struktury krążka międzykręgowego;
 • zwyrodnieniowe-dystroficzne procesy, które mogą wynikać ze zmian zużycia, a także ich wygląd przyczynia się do rozwoju chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorobę zwyrodnieniową stawów: osteochondroza, skoliozy i innych spondiloliteza.

Ponadto istnieje szereg pośrednich czynników przyczyniających się do rozwoju przepukliny. Należą do nich:

 • osoba z nadwagą;
 • intensywna aktywność fizyczna, na przykład w sporcie wyczynowym lub w pracy;
 • hipodynamia, która jest konsekwencją siedzącego trybu życia;
 • złe nawyki (spożywanie alkoholu, palenie);
 • zaburzenia procesów metabolicznych na poziomie komórkowym, które mogą być spowodowane przez jedną z powyższych czynników, a nawet niskiej jakości żywności, regularne naprężenia chorób.
Urazy, które przyczyniają się do zaburzeń struktury dysku międzykręgowego, może prowadzić do rozproszonych przepuklina płyty.
Człowiek z nadwagą, jeden z czynników przyczyniających się do rozwoju przepukliny.
Jedną z przyczyn przepukliny może być intensywna aktywność fizyczna, na przykład w sporcie zawodowym lub w pracy.

Objawy

Kiedy włóknisty pierścień jest rozciągnięty, jego wysokość maleje. Prowadzi to do ściskania korzeni nerwowych pod ciężarem kręgów. W wyniku tego pojawiają się charakterystyczne objawy:

 • ból w plecach, szyi - objaw ten objawia się w różnych obszarach, wszystko zależy od lokalizacji przepukliny;
 • drętwienie;
 • lumbago w kończynach;
 • uczucie mrowienia;
 • ograniczony ruch;
 • utrata czułości: całkowita lub częściowa, przy braku leczenia, stan ten staje się paraliż;
 • zakłócenie pracy narządów wewnętrznych, którego funkcjonowanie odpowiada uszkodzonym korzeniom nerwowym i naczyniom.

Bolesne odczucia, uczucie drętwienia, mrowienie - objawy nasilają się wraz z rozwojem patologii. Przy zaostrzeniu ból staje się nie do zniesienia. Ten znak jest bardziej widoczny podczas ruchu, pod wpływem niekorzystnych czynników. Przy przedłużającym się ściskaniu naczyń krwionośnych dochodzi do przerwania żywienia tkanek i rozwoju atrofii.

Bolesne odczucia, uczucie drętwienia, mrowienie - objawy nasilają się wraz z rozwojem patologii.

Metody diagnostyczne

Najczęstsze metody stosowane do potwierdzenia przepukliny:

 • radiografia;
 • rezonans magnetyczny.

Ta druga metoda pozwala na wizualizację formacji, przyczynia się do dokładniejszego określenia kierunku wypukłości, jego wymiarów. Tomografia komputerowa jest używana rzadziej. Ta procedura jest wykonywana przy użyciu środka kontrastowego, który jest wstrzykiwany do kanału podpajęczynówkowego kręgosłupa.Wadą tej procedury jest konieczność wprowadzenia igły, przez którą materiał zostanie dostarczony.

Ponadto lekarz przeprowadza badanie zewnętrzne. Jednocześnie sprawdzane są odruchy, oceniany jest ogólny stan ciała i badane są objawy. W takim przypadku dokonuje się wstępnej diagnozy. Terapię można rozpocząć dopiero po potwierdzeniu.

Radiografia jest jedną z najczęstszych metod diagnostycznych służących do potwierdzenia przepukliny.
Rezonans magnetyczny pozwala na wizualizację formacji, przyczynia się do dokładniejszego określenia kierunku wypukłości, jego wymiarów.
Lekarz przeprowadza badanie zewnętrzne, sprawdzając odruchy, oceniając ogólny stan organizmu, badane są objawy.

Leczenie

Aby wyeliminować nieprzyjemne objawy, w większości przypadków przepisuj leki. Terapia powinna być kompleksowa, więc po wyeliminowaniu objawów zaostrzenia przepuklinowej wypukłości wykonuje się fizjoterapię. Stosowane są również środki wsparcia:

 • masaż;
 • trakcja kręgosłupa;
 • hirudotherapy;
 • refleksoterapia;
 • terapia manualna;
 • Terapia ćwiczeń.

Takie metody oddziaływania umożliwiają normalizację procesów metabolicznych na poziomie komórkowym, wspomagają przywrócenie dopływu krwi do dotkniętego obszaru,wzmocnienie mięśniowy gorset z tyłu, szyi. Interwencja chirurgiczna jest radykalną metodą. Jest stosowany w rzadkich przypadkach, gdy nie ma sposobu na wyeliminowanie objawów w inny sposób.

Terapia powinna być kompleksowa, więc po wyeliminowaniu objawów zaostrzenia przepuklinowej wypukłości wykonuje się fizjoterapię.
Jako pomocnicze środki w leczeniu przepuklinowo-przepuklinowych krążków międzykręgowych stosuje się masaż.
Interwencja chirurgiczna jest stosowana w rzadkich przypadkach, gdy nie można wyeliminować objawów w inny sposób.

Terapia zachowawcza

Przyjmowanie leków jest główną metodą leczenia przepuklin. W zależności od stadium rozwoju patologii, lekarz przepisuje różne terapie, które często opierają się na zastosowaniu jednego lub więcej z poniższych:

 1. NLPZ. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą jednocześnie usunąć wiele objawów: objawy stanu zapalnego, gorączkę, zespół bólowy. Najskuteczniejsze są środki z grupy selektywnych inhibitorów. Wpływają na enzymy COX-2 odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego.
 2. Glikokortykosteroidy. Zawierają hormony.Leki te zaleca się stosować, gdy klasyczny schemat oparty na NLPZ nie zapewnia pożądanych rezultatów. Wadą glukokortykoidów jest duża liczba skutków ubocznych, przeciwwskazań.
 3. Mioreaksanty, przeciwskurczowe. Biorąc pod uwagę, że przyczyną bólu są często skurcze, przepisuj leki tego typu. Leki zwiotczające mięśnie pomagają rozluźnić mięśnie. Spasolityki działają lokalnie - tylko w dotkniętym obszarze.
 4. Blokady. Ta grupa obejmuje roztwory do wstrzykiwań. Są przepisywane na intensywne objawy bólu i innych objawów.
 5. Chondroprotectors. Leki te pomagają zatrzymać procesy degeneracyjne w strukturze tkanek dysków, stopniowo eliminując objawy przepukliny.
 6. Środki przeciwbólowe. Ich celem jest wpłynięcie na punkt bólu, aby złagodzić stan.

Przyjmowanie leków jest główną metodą leczenia przepuklin.

Wraz z leczeniem lekarskim stosuje się fizjoterapię. Te metody można łączyć. Często jednak to technika oparta na sile zewnętrznej stosowana jest po zaprzestaniu leczenia, wskazane jest, aby zrobić dla małych podmiotów, gdy wynik leczenia uzależnień widać niemal natychmiast.

Interwencja chirurgiczna

Operacja przepukliny jest zalecana w kilku przypadkach:

 • leczenie zachowawcze nie daje wyników;
 • przepuklina znacznie wzrosła - osiągnęła 8-9 mm i nadal się rozwija;
 • rozwój występu ma niebezpieczną tendencję: włóknista kapsułka znajduje się blisko rdzenia kręgowego, wzrasta kompresja korzeni nerwowych.

Wadą tej metody jest ryzyko nawrotu przepukliny w lub w pobliżu tego samego punktu. Podczas operacji wykonywane jest wycięcie dotkniętego obszaru. Jeśli jest to trudne do wdrożenia, może być konieczne usunięcie całego dysku, w tym przypadku w jego miejsce zainstalowany jest implant.

Przepuklina międzykręgowa Dr Trebin o przyczynach, zapobieganiu i leczeniu.
ZIOŁOWY GŁOŚNIK DANIA. WSKAZANIA DOTYCZĄCE OBSŁUGI OPERACJI (zalecenia lekarza)

Zapobieganie chorobom

Że w przyszłości nie było rozlanej przepukliny dysku, zaleca się zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, normalizację żywności, okresowe przyjmowanie kompleksów witaminowych. Jeśli występuje nadwaga, która powoduje dyskomfort, powinieneś zacząć z nią walczyć. W przypadku, gdy dana osoba jest siedzący tryb życia, brak ruchu, zaleca się zwiększenie poziomu aktywności: chodzić więcej, co godzinę robić przerw 5-minutowe, pływanie, gimnastyka.Ważne jest również pozbycie się złych nawyków.

Loading...