Jak leczy się przepuklinę kręgosłupa?

Leczenie przepukliny kręgosłupa odbywa się w sposób kompleksowy: przepisuje się leki różnego typu, zaleca się fizjoterapię. Jednocześnie można użyć narzędzi ręcznych do samodzielnej produkcji. Ten schemat leczenia pozwala wyeliminować objawy i przyczynę choroby.

Przepuklina wyrostka jest procesem nieodwracalnym, jednak za pomocą powyższych metod można zatrzymać rozwój tej patologii. W takich przypadkach operacja jest znacznie rzadsza. Wynika to z niskiej skuteczności tej metody i znacznego ryzyka powikłań.

W leczeniu przepuklin kręgosłupa przepisuje się różnego rodzaju preparaty medyczne.

Leczone

W przepuklinach kręgosłupa można zalecić stosowanie następujących leków:

 1. NLPZ. Główne właściwości: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
 2. Leki przeciwbólowe - eliminują objawy z grzbietem nerwu (ból pleców, które pojawiają się w związku z rozwojem chorób układu mięśniowo-szkieletowego).
 3. Leki zwiotczające mięśnie.
 4. Chondroprotectors.
 5. Blokady (anestetyczne zastrzyki).

Zastosowane i alternatywne metody leczenia.Na przykład w dotkniętym obszarze występuje woda mineralna magnezowa na bazie biszofitu. Ten środek stanowi homeopatię.

Leki przeciwbólowe - eliminują objawy wady grzbietowej, takie jak ból pleców.

Leki zwiotczające mięśnie

Głównym zadaniem takich leków jest rozluźnienie mięśni szkieletowych. Wpływają również na mobilność. Rodzaj preparatu i jego dawkowanie zależą od stanu organizmu. Czasami wymagane jest, aby na siłę zmniejszyć aktywność lub całkowicie unieruchomić pacjenta. Mioreaksanty działają na zasadzie blokowania procesu przekazywania impulsów nerwowych do tkanek miękkich.

Nałóż leki z tej grupy podczas procedur diagnostycznych, operacji, w tym na kręgosłupie z przepukliną. Istnieją również środki, które działają lokalnie, spasnolityki. Są przepisane w celu leczenia objawowego. Zasada działania takich leków opiera się na eliminacji skurczu mięśni gładkich narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych.

Spazmolityki nie wpływają na aktywność ruchową.

Chondroprotectors

Leki działają na strukturę chrząstki stawowej, przyczyniają się do naprawy tkanek.Z powodu chondroprotektorów zatrzymują się procesy degeneracyjne i niszczące. W tym samym czasie chrząstka przestaje się zawalać. W rezultacie stawy kręgosłupa stają się bardziej trwałe, lepiej opierają się efektom intensywnego stresu. Dzięki temu możliwe staje się zapobieganie rozwojowi powikłań w przepuklinach odcinka piersiowego, szyjnego lub lędźwiowego.

Właściwości leków w tej grupie:

 • zatrzymać rozwój procesu zapalnego;
 • zapobieganie całkowitemu zniszczeniu chrząstki;
 • aktywacja procesów produkcji głównych składników tkanek chrzęstnych: glikozoaminoglikanów, kolagenu, proteoglikanu, kwasu hialuronowego.

Z powodu chondroprotektorów zatrzymują się procesy degeneracyjne i niszczące. W tym samym czasie chrząstka przestaje się zawalać.

Blokada

Leki te mają postać roztworów, które wstrzykuje się na środkową linię kręgosłupa. Istnieją blokady śródbłonkowe i przeznosowe zewnątrzoponowe. Ta metoda ma na celu wyeliminowanie intensywnego bólu. Jego wadą jest tymczasowy efekt. Po wprowadzeniu blokady substancja lecznicza jest dostarczana bezpośrednio doźródło bólu. Właściwości takich preparatów:

 • osłabienie napięcia nerwowego;
 • eliminacja obrzęków;
 • zmniejszenie intensywności bólu.

Tynk

Leczenie przepukliny dysku w ten sposób może wyeliminować niektóre objawy lub zmniejszyć ich nasilenie.

Różne substancje są nakładane na powierzchnię takich wyrobów. Wynik zależy od rodzaju zastosowanego leku. Dostępne opcje:

 • ze skutkiem znieczulenia, kompozycja może zawierać niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe (lidokaina lub prokainą), ziół;
 • łaty chroniące ciepło;
 • na bazie chondroprotektorów;
 • produkty zawierające pieprz lub musztardę, w tym przypadku zapewnia się działanie drażniące;
 • łączone działania tynków.

Zaletą tej metody jest dostarczanie leku bezpośrednio do dotkniętego obszaru. Jednak pozytywny efekt nie jest zapewniony natychmiast.

Różne substancje są nakładane na powierzchnię plastra. Wynik zależy od rodzaju zastosowanego leku.
Ćwiczenie wykonuje się po usunięciu ostrych objawów przepukliny kręgosłupa.
Pomaga w ręcznej terapii przepuklin.

Fizjoterapia

Ten obszar terapii obejmuje różne metody oparte na wpływach zewnętrznych. Można stosować przepuklinę międzykręgową, jad pszczeli, trakcję kręgosłupa, masaż, gimnastykę i inne metody. Wszystkie mają wpływ na punkty aktywne biologicznie. W rezultacie metabolizm jest normalizowany, aktywowany jest proces dostarczania przydatnych pierwiastków i tlenu do tkanek. Dzięki temu wspomagane są dotknięte stawy kręgosłupa. Fizjoterapia pomaga wzmocnić mięśnie, w wyniku czego zmniejsza się obciążenie dysków.

Gimnastyka lecznicza

Ćwiczenie wykonuje się po usunięciu ostrych objawów przepukliny kręgosłupa. Podczas ćwiczenia nie rób gwałtownych ruchów. Może to prowadzić do pogorszenia stanu. Ważne jest unikanie dużych obciążeń.

Nie naciskaj na dotknięty obszar.

W przypadku, gdy przepuklina rozwinęła się w okolicy szyjki macicy, wybierz zestaw ćwiczeń, w których musisz się odwrócić, przechylić głowę. Jeśli przepuklinowy występ pojawia się w dolnej części pleców, gimnastyka odbywa się przez zajęcie pozycji horyzontalnej.

Rozszerzenie kręgosłupa

Ta procedura pomaga zwiększyć odległość między kręgami, co z kolei pomaga zmniejszyć intensywność obciążenia krążków międzykręgowych. W rezultacie zatrzymuje się patologiczny proces rozwoju przepuklin. Jednak ta metoda ma znaczną wadę. Jeśli naprężenie nie zostanie prawidłowo wykonane, ładunek można ponownie rozprowadzić na inne części dysku międzykręgowego. W rezultacie, gdy powstaje występ, ciśnienie nie zmniejsza się, ale wzrasta. Prowadzi to do mikropęknięć tkanek, pojawienia się mikropęknięć.

Rozszerzenie kręgosłupa pomaga zwiększyć odległość między kręgami.

Terapia manualna

W tym przypadku specjalista używa zestawu technik manualnych, których działanie ma na celu przywrócenie naturalnej pozycji kręgów. Terapeuta manualny działa na kręgosłup, a nie na tkanki miękkie. To główna różnica między tą techniką a masażem. W terapii manualnej kręgi są nieznacznie usuwane. Metoda ta jest również stosowana w przypadku osteochondrozy, która jest częstą przyczyną przepukliny kręgosłupa.Przeciwwskazania obejmują choroby zakaźne stawów, nadciśnienie, onkologię, uraz.

Apiterapia

W tym przypadku na punkty biologicznie aktywne wpływa jad pszczeli (apitoksyna). Aby uzyskać dawkę tej substancji, ciało jest umieszczane przez pszczoły. Ukąszą osobę, w ten sposób zapewnia efekt terapeutyczny. Zgodnie z zasadą działania apiterapia jest podobna do refleksologii, akupunktury. W tych przypadkach efekt terapeutyczny zapewnia lekkie nakłucie skóry. W tym samym czasie lek jest dostarczany do dotkniętych obszarów.

Dzięki apiterapii efekt gojenia osiąga się poprzez lekkie nakłucie skóry.

Hirudotherapy

Metoda opiera się na działaniu płazińców. Efekt terapeutyczny polega na wprowadzeniu pijawek ze śliny. Zawiera dużą liczbę przydatnych substancji, enzymów. Ponadto, gdy robaki są zasilane krwią, ciało postrzega to jako upuszczanie krwi, co jest przyczyną aktywacji procesów odzyskiwania. Pijawki znajdują się w obszarach, w których znajdują się punkty biologicznie aktywne. W tym przypadku pozytywny efekt zostaje wzmocniony.Sterylność procedury zapewnia pijawka hodowana do jednorazowego użytku.

Akupunktura

Kiedy igły są wkładane pod skórę w biologicznie aktywnych punktach, następuje napływ energii do dotkniętego obszaru ciała lub narządu. Taka technika może być stosowana na każdym etapie rozwoju patologii, nawet przy zaostrzeniu. Właściwości:

 • znieczulający;
 • zmniejszający przekrwienie;
 • przeciwzapalne.

Poprzez akupunkturę przywraca się funkcjonowanie zranionego nerwu i eliminuje wrażliwość. Podczas wstrzykiwania igieł do dotkniętych obszarów można dostarczyć leki. Pozytywny efekt jest zwiększony.

Poprzez akupunkturę przywraca się funkcjonowanie zranionego nerwu i eliminuje wrażliwość.

Środki ludowe

Przepuklina międzykręgowa jest leczona przy pomocy domowych środków zaradczych. Skuteczne przepisy:

 1. Nalewka z korzenia szabli. Weź 100 suchych wstępnie rozdrobnionych surowców, 1 litr alkoholu medycznego. Składniki łączy się, wlewa do pojemnika z ciemnego szkła i pozostawia na 3 tygodnie. Lek należy przyjmować trzy razy dziennie przed jedzeniem pierwszego.rozcieńczony niewielką ilością wody.
 2. Mumiye (1 g) i miód (100 g). Składniki łączy się przez rozpuszczenie mumii w 1 łyżce. l. woda. Przed zastosowaniem leku na zaatakowany obszar grzbiet powinien być zmielony olejem jodowym.

Przed nałożeniem mumii na zaatakowany obszar grzbiet powinien być zmielony olejem jodowym.

Leczenie chirurgiczne

Operacja jest przeprowadzana tylko w kilku przypadkach:

 • terapia lekowa nie pomagała wyeliminować nieprzyjemnych objawów;
 • wielkość przepukliny przekracza 9 mm;
 • formacja znacznie się rozszerzyła, wywiera nacisk na korzenie nerwów, kanał kręgowy.

Wadą interwencji chirurgicznej jest ryzyko nawrotu. Często przepuklina powstaje w tym samym miejscu, ale może pojawić się na innej stronie. Ponadto istnieje ryzyko poważnych powikłań po operacji. Powrót do zdrowia trwa bardzo długo, wraz z zespołem bólowym.

Wadą interwencji chirurgicznej jest ryzyko nawrotu.

Plastyka nukleoplastyki

Jest to operacja minimalnie inwazyjna. Przed wykonaniem znieczulenia miejscowego. Ta technika jest realizowana przez włożenie igły do ​​nakłuwania do zaatakowanego krążka międzykręgowego.Za pomocą tego narzędzia dostarczana jest zimna plazma, dzięki której zmniejsza się objętość zawartości dysku. Dzięki tej zasadzie działania możliwe jest przywrócenie naturalnego kształtu włóknistego pierścienia. Zaletą tej techniki jest brak efektu palenia. Wszystkie działania są kontrolowane przez RTG.

Mikrodiscektomia

Wykonano małe nacięcie na operację skóry. Wszystkie działania są kontrolowane przez mikroskop operacyjny. Zaletą procedury jest zachowanie integralności tkanek miękkich. Rozłożone są za pomocą zwijacza. Aby wyeliminować kompresję korzeni nerwowych, usuwa się fragment kości kręgowej lub tkanki krążka międzykręgowego. To zależy od tego, co spowodowało patologię.

Dzięki tej technice nie zmienia się skład mechaniczny kręgosłupa, w którym powstała przepuklina.

Laminektomia

Wskazaniem do działania tej techniki jest zwężenie światła kanału kręgowego w wyniku urazu lub rozwoju procesów zwyrodnieniowych w strukturze stawów kręgosłupa. Laminektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.Przed włożeniem instrumentu wykonuje się małe nacięcie na skórze. Następnie usunięto powiększoną część kręgu lub przepukliny dysku kręgowego, a następnie zszyto tkanki. Wskazaniem do wykonania takiej operacji jest rozwój komplikacji lub formacja edukacji na dużą skalę.

Usunięcie endoskopowe

W zabiegu chirurgicznym stosuje się endoskop kręgosłupa. Przepuklina jest usuwana przez boczny otwór międzykręgowy. Przed zabiegiem wykonuje się małe nacięcie na skórze. Nie ma potrzeby naruszania integralności tkanek miękkich. Odsuwają się za pomocą zwijacza. Czas trwania operacji jest niewielki (około 50 minut). Jego zaletą jest niskie ryzyko krwawienia. Ponadto korzyści z endoskopowego usuwania obejmują szybki powrót do zdrowia. W ciągu 3 tygodni pacjent może powrócić do normalnego życia.

Przy endoskopowym usunięciu interwencji stosuje się endoskop.

Rehabilitacja

Długość okresu rekonwalescencji zależy od techniki zastosowanej w chirurgii. Najpierw musisz przejść kurację lekową.Ważne jest, aby wyeliminować ostre objawy: ból, obrzęk, stan zapalny. Siedzenie nie może od razu, ale po kilku tygodniach. Zwiedzanie jest dozwolone następnego dnia po operacji. Przez rehabilitację poprzez fizjoterapię można przejść przez 4-6 tygodni. W takim przypadku lekarz wyznacza najbardziej odpowiednie metody. Głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni gorsetu. Dzięki zestawowi środków można zapobiec nawrotowi.

Zapobieganie

Aby uniknąć rozwoju przepukliny, mięśnie powinny być utrzymane w tonie. W tym celu należy regularnie wykonywać gimnastykę. Jednak nadmierne obciążenie może, wręcz przeciwnie, zaszkodzić. Kiedy hipodynamia, a także gdy osoba prowadzi siedzący tryb życia, należy regularnie robić sobie przerwę i wykonywać proste ćwiczenia. Ponadto musisz dostosować dietę. Zaleca się jeść więcej pokarmów zawierających składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy C. Konieczne jest ustalenie trybu picia - wzrost objętości cieczy do 2 litrów.

Przepuklina kręgosłupa. Leczenie 7 minut dziennie
leczenie kręgosłupa przez pszczoły
Leczenie przepukliny bez operacji

Recenzje

Galina, 45, Niżny Nowogród

Z przepukliną lekarz zalecił skomplikowane leczenie.Zaakceptowane NLPZ, przeciwskurczowe i chondroprotector. Okresowo objawy nasilają się, więc bez tych leków nie mogę jeszcze sobie poradzić. Operacja nie może być wykonana, MRI pokazał niewielką formację (5 mm). Łagodzi ból związany z terapią ruchową.

George, 38 lat, Sankt Petersburg

Przepuklinę usunięto w zeszłym roku metodą endoskopową. Procedura nie zajęła dużo czasu, po tym szybko się zregenerowałem. Od tego czasu uprawiam gimnastykę leczniczą. Przepuklina już się nie pojawiła, pod wieloma względami była promowana przez wzmacnianie mięśni.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa - rehabilitacja (Styczeń 2020).

Loading...