Zasady użytkowania i skuteczność symulatorów z przepuklinami kręgosłupa

W leczeniu przepuklin międzykręgowych o różnych lokalizacjach stosuje się wiele metod. Oprócz fizjoterapii, masażu i fizjoterapii, kompleks terapeutyczny, którego celem jest przywrócenie funkcji układu mięśniowo-szkieletowego, obejmuje zajęcia na specjalnej kinotrenazherah. Regularne szkolenie na symulatorach z przepukliną kręgosłupa zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a także przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia po operacji, z wyłączeniem potencjalnie możliwych powikłań przepukliny.

Oprócz fizjoterapii, masażu i ćwiczeń fizjoterapeutycznych kompleks terapeutyczny obejmuje zajęcia na specjalnych symulatorach.

Ogólne zalecenia i środki ostrożności

Niezależnie od tego, które urządzenie jest używane do korygowania problemów z plecami, plan treningowy powinien zostać przygotowany przez doświadczonego instruktora i zatwierdzony przez nadzorującego lekarza. Podczas wykonywania kompleksów ćwiczeń, rehabilitant kontroluje dokładność ruchów i podaje zalecenia dotyczące oddychania. Aby ładunek był prawidłowo rozłożony, zaleca się głęboki oddech w okresie napięcia mięśniowego, wydychając powoli wydech.

Całkowity czas trwania lekcji na symulatorze wynosi 3 godziny, a faza aktywna trwa nie dłużej niż 1 godzinę. Pomiędzy podejściami, w tym do 20 powtórzeń, wykonuje się przerwę w celu przywrócenia oddychania. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w pozycji leżącej z równomiernym rozkładem obciążeń na nogach.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w pozycji leżącej z równomiernym rozkładem obciążeń na nogach.

Rodzaje symulatorów

W leczeniu przepukliny symulatory międzykręgowe stosowane są, co powoduje obciążania wagi ciała ćwiczącego'S (pręty poziome słupki) lub utworzone w układzie podpierającej obciążenie.

W zależności od orientacji funkcjonalnej, maszyny do ćwiczeń służące do wzmocnienia grzbietu podzielone są na uniwersalne i konieczne.

Konstrukcje typu uniwersalnego są używane do złożonego wpływu na cały kręgosłup i grupy mięśni, które go wspierają.

Modele wąskie przeznaczone są do rozwoju kręgosłupa: szyjnego, lędźwiowego lub piersiowego.

Oto najpopularniejsze i najbardziej skuteczne symulatory przepuklin kręgowych.

Eliptyczne

Ruchy w elipsoidzie przypominają bieg, ale konstrukcja tego symulatora oznacza mniejszy wpływ na połączenia niż na tradycyjne bieżnie. Ruch wzdłuż owalnej trajektorii okazuje się być gładki, przesuwny i mniej bolesny niż podczas chodzenia lub biegania po twardej powierzchni. Zajęcia na trenerach eliptycznych nie tylko pomagają wzmocnić mięśnie pleców i prasy, ale także mają pozytywny wpływ na stan mięśnia sercowego, poprawiają krążenie krwi i przyczyniają się do utraty wagi.

Pierwsze zajęcia prowadzone są bez dodatkowego nakładu pracy przy minimalnej liczbie podejść.
Trening na rowerach treningowych pomoże wzmocnić mięśniowy gorset, rozszerzyć amplitudę ruchów stawów.
Zajęcia na trenerach eliptycznych nie tylko pomagają wzmocnić mięśnie pleców i prasy, ale także mają pozytywny wpływ na stan mięśnia sercowego.

Rower treningowy

Dla osób z przepuklinami kręgowymi opracowano specjalne rodzaje rowerów treningowych, na których odbywają się lekcje z minimalnym obciążeniem na plecach. Mają regulowaną platformę i rolkę, z którą wyrównana jest postawa. Trening na takich symulatorach pomoże wzmocnić mięśniowy gorset,zwiększyć amplitudę ruchów stawów i skorygować krzywiznę kręgosłupa z minimalnym negatywnym skutkiem dla uszkodzonego działu.

Niedopasowanie

Ławkę hiperprzeprostną można wykonać ręcznie, jednak w ramach terapii i profilaktyki przepukliny zaleca się wykonywanie ćwiczeń na profesjonalnych symulatorach o regulowanym kącie nachylenia.

Przed rozpoczęciem zajęć instruktor mocuje nogi pacjenta za pomocą rolek, ustawia aparat treningowy na wysokość pacjenta, podnosi górną rolkę do wymaganego poziomu.

Aby uniknąć nadmiernego nacisku na kręgosłup podczas przeprostu, należy przestrzegać następujących zasad ćwiczenia:

  • obserwować optymalny kąt nachylenia górnej części pnia;
  • Nie zginaj się po powrocie do pozycji wyjściowej;
  • unikać ruchów wahadłowych;
  • postępuj zgodnie z prawidłową pozycją rąk i stóp.

Pierwsze zajęcia prowadzone są bez dodatkowego nakładu pracy przy minimalnej liczbie podejść. Ważenie dodaje się dopiero po opanowaniu przez pacjenta zasad wykonywania przeprostu.

Zaleca się wykonywanie przeprostu na profesjonalnych symulatorach.

Urządzenie Bubnovsky

Symulator Bubnovsky - urządzenie składające się z dwumetrowej pionowo ustawionej zębatki, wyposażonej w górną nieruchomą i obracającą się w okręgu dodatkową blokadę boczną. Zajęcia na urządzeniu o wadze 2,5 kg przyczyniają się do stabilizacji krążenia krwi, przyspieszają regenerację tkanek aparatu więzadeł-ścięgien, zapewniając w ten sposób wzmocnienie kręgosłupa i przywrócenie funkcji układu mięśniowo-szkieletowego.

Tablica inwersji

Terapia inwersyjna pomaga w łagodzeniu bólu pleców spowodowanego przez przepuklinę we wczesnych stadiach. Zastosowanie metody opartej na trakcji rdzenia kręgowego pod wpływem ciężaru pacjenta zalecane jest w przypadku małych przepuklin. Bóle zlokalizowane w okolicy zakończeń nerwowych znajdujących się w pobliżu uszkodzonego trzonu kręgu są eliminowane poprzez znalezienie osoby na specjalnym stole w pozycji pionowej.

Terapia inwersyjna pomaga w łagodzeniu bólu pleców spowodowanego przez przepuklinę we wczesnych stadiach.
Zajęcia na huśtawce Yalovitsyn przyczyniają się do eliminacji zespołu bólowego.
Leżanka autograwitacyjna Gravitrin działa na zasadzie samo-rdzeniowego wzrostu kolumny pod wpływem ciężaru ciała pacjenta.

Huśtawka Yalovitsyn

Zajęcia na huśtawce Yalovitsyn przyczyniają się do eliminacji zespołu bólowego, który występuje w przepuklinach kręgosłupa, ze względu na umiarkowane rozciąganie kręgosłupa i zwiększenie przestrzeni międzykręgowej. Tymczasowe podnoszenie nóg nad głową sprzyja przyspieszeniu procesów metabolicznych i poprawie metabolizmu płynów, zapewniając pośredni pozytywny wpływ na kręgosłup.

Stołówka Gravitrin

Leżanka autograwitacyjna Gravitrin jest urządzeniem działającym na zasadzie samo-rdzeniowego wzrostu kolumny pod wpływem ciężaru ciała pacjenta, który znajduje się w pozycji poziomej. Zalety terapii autograwitacyjnej obejmują bezbolesność i rozciąganie atraumatyczne. Przestrzeń międzykręgowa zwiększa się ze względu na stopniowy ruch kręgów.

W trakcie treningu usuwany jest skurcz mięśni, dodatkowy efekt terapeutyczny zapewniają fale wibracyjne płynące z krawędzi symulatora.

Urządzenie treningowe "Gorbunok"

Lekcje na symulatorze „Koń” przeznaczone są do zapobiegania atrofii mięśni, możliwie w tworzeniu przepuklina dysku. Zestaw ćwiczeń na zakrzywionym stanowisku z kątem nachylenia, a zweryfikowanym parametry promienia gięcia eliminuje zakleszczenia zakończeń nerwów rdzenia kręgowego i poprawienia płyty przesunięcia.

Przeciwwskazania

Zastosowanie symulatorów tylnej przepukliny jest dozwolony tylko w remisji choroby po pacjent przeszedł przebieg medycznej terapii skojarzonej w celu złagodzenia bólu ostrego.

Gdy przepuklina dysku jest absolutnie przeciwwskazane ćwiczenie ostrym skrętem ciała. Pacjenci z płyt przepuklina nie jest zalecany do gry w piłkę nożną, rodzaje ćwiczeń, sugerując wstrząsy na stawy i kręgosłup, narty, podnoszenie ciężarów, kulturystyka, sporty spacery i jogging. Pogorszyć stan kręgosłupa może być trening siłowy związane podnoszenia wagi ciężkiej.

Humpback - symulator głębokich mięśni kręgosłupa
Symulator hiperprzeprostny: jak to zrobić
trener domu dla kręgosłupa „Swing Jalovitsyna”

Recenzje

Ирина, 32 lat, Vologda

Zaadresowała w szpitalu silne bóle w talii, zdiagnozowano przepuklinę międzykręgową w oddziale lędźwiowym. Po zakończeniu leczenia sztywność pozostała w talii, bała się odwrócić, tylko trochę bólu natychmiast. Postanowiłem przejść terapię inwersji. Po trzeciej sesji zobaczyłem pierwszy rezultat: bez wysiłku sięgnąłem po podłogę dłońmi. Teraz regularnie biorę udział w kursach profilaktycznych, jeśli nie mogę, wymieniam je na pływanie. Nie ma bólu przez około rok, na MRI lekarz powiedział, że przepukliny jako takie już nie ma, jest tylko niewielkie odchylenie.

Sergey Vasiliev, 45 lat, Ekaterinburg

Przez wiele lat był zaangażowany w podnoszenie ciężarów, zdobył przepuklinę kręgosłupa. Bóle były silne, ale lekarz uspokoił, że przepuklina jest mała i jak dotąd poradzimy sobie bez operacji. Wypróbowałem kilka symulatorów, ale przede wszystkim podobało mi się przeprostowanie. Technikę wykonania pokazał trener. Na pierwszych zajęciach, dopóki nie byłem bardzo zmęczony, zrobiłem 3-4 podejścia, nie więcej. Następnie zwiększono obciążenie, dodano ćwiczenia na symulatorze do wiosłowania. Dzięki regularnemu treningowi na temat bólu kręgosłupa nie pamiętam już 2 lat.

Loading...