Jakie metody stosuje się w leczeniu przepukliny Schmorla?

Hernia Schmorlja jest wcięciem chrząstki międzykręgowej w ciele następnego kręgu. W tym przypadku powstaje charakterystyczny trójkąt chrzęstny. Sam w sobie jest uważany za chorobę nieszkodliwą. Leczenie przepukliny Schmorl to zestaw środków stymulujących metabolizm tkanki kostnej, poprawiających krążenie krwi, łagodzących obciążenie kręgosłupa.

Hernia Schmorlja jest wcięciem chrząstki międzykręgowej w ciele następnego kręgu.

Leki

Celem leczenia lekiem jest zapobieganie progresji zmian kręgosłupa, normalizacja metabolizmu i usuwanie objawów bólowych:

 1. Z rozległym uszkodzeniem dysku, oznaki artrozy kręgosłupa, liczne przepukliny przepisane niesteroidowe leki przeciwzapalne (Diklofenak, Ibuprofen).
 2. Chondroprotektory i środki wzmacniające kości. Do grupy leków do odbudowy chrząstki należą Stokpartoz, Alflutop, Arthra. Aby poprawić wchłanianie wapnia przepisanych leków zawierających witaminę D lub hormon kalcytoniny (Miakaltsik) z preparatami wapnia (glukonian wapnia).
 3. Środki przeciwbólowe, środki przeciwbólowe (Ketanov, Baralgin).
 4. Często stosowane leki odtwórcze (Medobotin).

Celem leczenia farmakologicznego jest zapobieganie progresji zmian kręgosłupa, normalizacja metabolizmu i usuwanie objawów bólowych.

Leki wzmacniające kości nie mogą być zajęte przez dzieci i młodzież, których szkielet nie powstaje i jest w trakcie wzrostu. W tym wieku zaleca się spożywanie oleju z ryb.

Fizjoterapia

Główną metodą leczenia przepukliny Schmorla jest złożona fizjoterapia.

Terapia manualna

Akupresura poprawia dopływ krwi do naczyń krwionośnych kręgów, łagodzi skurcze mięśni i pomaga przywrócić tkankę chrzęstną.

Efekt przejawia się w takich ulepszeniach:

 • ból i napięcie w plecach zmniejszają się;
 • zwiększa mikrocyrkulację krwi;
 • wzmacnia mięśniowy gorset kręgosłupa.

Rozszerzenie kręgosłupa

Terapia autograwitacyjna (trakcja rdzeniowa) jest najskuteczniejszą metodą fizjoterapeutyczną w leczeniu przepukliny Schmorla.

Ćwicz 2 metody postępowania:

 • rozciąganie na sucho;
 • podwodne rozciąganie.
Terapia manualna - akupresura poprawia dopływ krwi do naczyń krwionośnych kręgów, łagodzi skurcze mięśni, wspomaga odbudowę tkanki chrzęstnej.
Terapia autograwitacyjna (trakcja rdzeniowa) jest najskuteczniejszą metodą fizjoterapeutyczną w leczeniu przepukliny Schmorla.
Podwodne rozciąganie kręgosłupa jest bardziej skuteczne, ponieważ kanapa z pacjentem jest zanurzona w wannie.

W obu przypadkach zasada działania na kręgosłup jest taka sama: pacjent jest umieszczony na kanapie, której powierzchnia składa się z zestawu ruchomych poprzecznych rurek. Pod wpływem napędu, rozdzielają i rozciągają kręgosłup, zmniejszając nacisk chrząstki międzykręgowej na korpus sąsiedniego kręgu.

Podwodne rozciąganie kręgosłupa jest bardziej skuteczne, ponieważ kanapa z pacjentem jest zanurzona w wannie.

Relaksujący efekt ciepłej wody przyczynia się do pełniejszego odprężenia mięśni grzbietu.

Gimnastyka lecznicza

Gimnastyka powinna być wykonywana pod okiem specjalisty w centrum rehabilitacji, ponieważ nie wszystkie ćwiczenia mogą być wykonywane z tego typu chorobą. Korygowanie gimnastyki opiera się na tym zestawie ćwiczeń:

 • łuk ciała;
 • wiszące na belce poprzecznej, rozciągające kręgosłup;
 • rozwój okolicy lędźwiowej, obręczy barkowej.

Gimnastyka powinna być wykonywana pod okiem specjalisty w centrum rehabilitacji, ponieważ nie wszystkie ćwiczenia mogą być wykonywane z tego typu chorobą.

Kompleks siłowni obejmuje ćwiczenia mięśni prostych grzbietu, prasy, pośladków. Nie można pozwolić na nadmierne skręcanie kręgosłupa, gwałtowne ćwiczenia.

Refleksoterapia

Akupunktura lub refleksologia wpływa na fizjologicznie aktywne punkty ciała ludzkiego.

Poprzez stymulację tych stref można stymulować obwodowe węzły (zwoje) układu nerwowego, co pociąga za sobą aktywację innych układów ciała (endokrynnych, sercowo-naczyniowych).

Ta metoda rozszerza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi, aktywuje naturalną reakcję znieczulenia przez izolowanie dużej liczby endorfin.

Akupunktura lub refleksologia wpływa na fizjologicznie aktywne punkty ciała ludzkiego.
Hirudoterapia - nakładanie pijawek na problematyczną część kręgosłupa, łagodzi ból, stymuluje tworzenie krwi, stymuluje reakcje immunologiczne, zmniejsza stan zapalny, itp.
Podczas diagnozy przeprowadza się badanie zewnętrzne,natomiast lekarz metodą obmacywania określa przybliżoną lokalizację formacji patologicznej.

Hirudotherapy

Pijawki nakładają się na problem kręgosłupa. Hirudoterapia ma taki efekt:

 • łagodzi ból;
 • stymuluje tworzenie krwi;
 • przywraca i stymuluje mikrocyrkulację krwi, poprawia zaopatrywanie komórek w tlen;
 • zapobiega zakrzepicy;
 • stymuluje reakcje immunologiczne, zmniejsza stany zapalne.

Gorset

Noszenie gorsetu jest wskazane w przypadku osteochondrozy, dysfunkcji mięśni oraz w okresie pooperacyjnym.

Ten produkt ortopedyczny z przepukliną Schmorl zapobiegał postępowi deformacji kręgosłupa i dalszym ściskaniu jednostek chrząstki.

Przepuklina SHmorlja użyciu półsztywnych gorsety, głównym zadaniem - korekta postawy, korekta schylać, stworzenie jednolitego obciążenia na międzykręgowy chrząstki w obszarze problemów.

Z założenia istnieją gorsety na odcinki lędźwiowe, piersiowe i szyjne.

Z przepukliną SHmorlja użyciu półsztywnych szelki. Głównym zadaniem - korekcja postawy, korekta Stoop, stworzenie jednolitego obciążenia chrząstki międzykręgowej w obszarze problemów.

Funkcje żywności

Problemy z chrząstką i tkankami kostnymi można korygować poprzez odpowiednie odżywianie. Zasady, które powinny kierować się doborem diety:

 1. Zmniejszenie dziennej zawartości kalorii w żywności, pozbycie się nadwagi.
 2. Nasycenie menu produktami bogatymi w składniki mineralne i witaminy.
 3. Wyłączenie produktów, które przyczyniają się do utraty wapnia.

Problemy z chrząstką i tkankami kostnymi można korygować poprzez odpowiednie odżywianie.

Nie należy przestrzegać specjalnej sztywnej diety. Wystarczy skorygować istniejącą nawykową dietę:

 1. Zmniejszenie kaloryczności żywności może wynikać ze zmniejszenia diety szybkich węglowodanów (cukru, pieczenia).
 2. Zwiększ zawartość świeżych warzyw, owoców, ziół w menu. Oprócz niezbędnych pierwiastków śladowych, te pokarmy są bogate w witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem.
 3. Zmniejsz ilość tłustych, smażonych potraw. Z mięsa należy preferować wołowinę, mięso z kurczaka, mięso królicze.
 4. Nasycaj menu wszystkimi rodzajami produktów mlecznych (serów, twarogu), które są bogate w wapń.
 5. Zawsze jedz żywność zawierającą dużo witamin A, D, K (żółtka jaj, masło, ryby).
 6. Wyklucz z diety kawę, alkohol (zwłaszcza piwo), napoje gazowane, ponieważ przyczyniają się do wydalania wapnia z organizmu.
 7. Używaj wystarczającej ilości płynu (co najmniej 2 litry dziennie).

Leczenie środkami folk

Leczenie można wykonać przy pomocy środków ludowych w domu, zwłaszcza w starszym wieku. Napary i odwary skutecznie pomagają wyeliminować ból, poprawić przepływ krwi w kręgosłupie, normalizować procesy metaboliczne w organizmie. Możliwość użycia środków ludowych powinna zostać uzgodniona z ortopedą.

Leczenie można wykonać przy pomocy środków ludowych w domu, zwłaszcza w starszym wieku.

Kompresuje

Istnieje wiele przepisów na kompresy, niektóre z nich są najbardziej popularne:

 1. Kompres liści łopianu. Zebrane świeże liście miażdży się nożem, kładzie na plecach problem i przez chustkę zawija do szalika.
 2. Kompres czosnkowy. 300 g ząbków czosnku zmielono za pomocą maszynki do mielenia mięsa. Do powstałego kleiku dodaje się 150 ml alkoholu etylowego. Mieszaninę umieszczono w szczelnie zamkniętym słoju i przez 2 tygodnie utrzymywano w ciemnym miejscu.Kashitsu nakłada na bolesne miejsce grzbietu, przykrywa folią i zawija. Kompres trwa nie dłużej niż 1 godzinę. Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które nie mają problemów z układem sercowo-naczyniowym.
 3. Skurcz tłuszczu końskiego. Aby zastosować, używana jest tkanina lniana. Stosuje się rozgrzany tłuszcz i nakłada na chore partie grzbietu. Kompres jest przykryty folią, owinięty i noszony przez 2 dni.
 4. Kompres z octu. Obszar problemowy jest pocierany olejem kamforowym. Następnie gazę zwilża się octu jabłkowego i nakłada na bolące miejsce. Procedura trwa pół godziny.
 5. Kompres miodu. Najpierw bolesną strefę tylną ociera się olejem jodowym. Następnie przygotuj 100 g miodu i rozpuść w nim mumię pigułki, klepiąc ruchy w plecy. Na koniec pocierać Finangla i owijać nim.

Kompresy są również bardzo popularne w leczeniu przepukliny Schmorla, istnieje wiele receptur, z indywidualnymi podejściami do ciała pacjenta.

Napary i wywary

Najbardziej popularne przepisy to napary:

 1. Razirka z liści brzozy. Przygotowuje się go w następujący sposób: 3-litrowy słoik jest gęsto wypełniony liśćmi brzozy. Następnie wlej 1 litr oleju kukurydzianego.Nalegaj 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Są używane jako grind.
 2. Napar z kwiatostanów ziemniaków. Szklany słoik jest wypełniony kwiatami i wypełniony alkoholem. Po infuzji przez 10 dni stosuj jak tarcie lub okłady. Nie używaj w środku.
 3. Rosół z otrębów żytnich lub pszennych. 1 łyżka. l. Otrę wylewa się 2 szklanki wody, gotować przez pół godziny. Dla smaku w schłodzonym bulionie można dodać miód i wypić 3 łyżki. l. 3 razy dziennie.

Interwencja operacyjna

W przypadku przepukliny Schmorla leczenie chirurgiczne nie jest pokazane. Wraz z rozwojem przepukliny stosowane minimalnie inwazyjne leczenia: verteroblastika (wzmocnienie kręgu cement kostny) mikrochirurgiczne disektomiya (usunięcie w znieczuleniu miejscowym) hemonukleoliz (wprowadzenie papainą i rozpuszczania wybrzuszenia części chrząstki).

Napary i odwary skutecznie pomagają wyeliminować ból, poprawić przepływ krwi w kręgosłupie, normalizować procesy metaboliczne w organizmie.
Wraz z rozwojem minimalnie inwazyjnych metod leczenia przepukliny używanych: verteroblastiku, mikrochirurgiczne disektomiyu, hemonukleoliz.
Kiedy jeden przepuklina Program właściwa rehabilitacja obejmuje wszystkie rodzaje terapii fizycznej i przebiegu ćwiczeń gimnastycznych ze stopniowym wzrostem obciążenia.
Podczas zapobiegania chorobom zaleca się unikać pionowych obciążeń kręgosłupa, a nie podnoszenia ciężkich przedmiotów, zwłaszcza na zboczu.
Aby uniknąć pojawienia się choroby, musisz porzucić złe nawyki.

Rehabilitacja

Kiedy jeden przepuklina Program właściwa rehabilitacja obejmuje wszystkie rodzaje terapii fizycznej i przebiegu ćwiczeń gimnastycznych ze stopniowym wzrostem obciążenia. Po zakończeniu pacjenta może powrócić do aktywnego życia z zwykłymi obciążeniami.

W przypadku licznych przepuklin istnieje ryzyko przecięcia kręgów, które jest obarczone złamaniami kompresyjnymi.

Zapobieganie

Aby uniknąć pojawienia się choroby, konieczne jest przestrzeganie takich zaleceń:

 1. Racjonalnie jedz, aby nie przekroczyć masy ciała. Konieczne jest określenie w czasie wszelkich zakłóceń procesów metabolicznych.
 2. Postępuj zgodnie z postawą, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia, angażuj się w wychowanie fizyczne.
 3. Odrzuć złe nawyki.
 4. Unikaj pionowych obciążeń kręgosłupa. Nie podnoś ciężkich przedmiotów, szczególnie podczas przechylania.
 5. Spać na twardym i poziomym łóżku, nie używaj łóżek pancernych.
Przepuklina przepuklinowa: przyczyny, objawy, leczenie
przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Leczenie przepuklin jest długim procesem. Wyniki nie są od razu widoczne. Sukces zależy od determinacji pacjenta, cierpliwości i dyscypliny.

Obejrzyj wideo: Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie (Luty 2020).

Loading...