Potrzebujesz prześwietlenia z przepukliną kręgosłupa?

W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa lekarze najpierw wydają skierowanie na prześwietlenie. Badanie pomaga ustalić diagnozę i określić przyczynę dyskomfortu. Coraz częściej jednak unika się prześwietleń w przepuklinach kręgosłupa i wybierane są inne metody.

Rentgen pomaga diagnozować i identyfikować przyczynę dyskomfortu.

Konieczność przeprowadzenia badania radiograficznego

Przy niezidentyfikowanej diagnozie metoda pomaga wyeliminować urazy, wady wrodzone, zniekształcenia itp. To zawęża krąg poszukiwań. Jednak utrata chrząstki krążkowej na zdjęciach nie jest wykrywana.

Podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich i fluoroskopii promienie przechodzą bez przeszkód przez tkanki miękkie. Odzwierciedlają się one w gęstych formacjach, w wyniku których lekarz widzi stan kręgosłupa. Ponieważ przepuklina jest tkanką łączną, nie jest widoczna w promieniach rentgenowskich.

Badanie nie dokładnie wykrywa wypadnięcie chrząstki krążkowej, ale wyniki mogą pośrednio wskazywać na obecność choroby.

Na przykład w zaniedbanych przypadkach prześwit między kręgami zmienia się z powodu wzrostu tkanki. Pomaga to ustalić dalszy kierunek diagnozy.

Objawy choroby

Obraz kliniczny zależy od lokalizacji edukacji:

 1. Międzykręgowa przepuklina lędźwiowa. Charakteryzuje się bólem w okolicy pleców. Największy dyskomfort pojawia się w dolnej części pleców. W początkowych stadiach ból jest nudny, niepokojące ataki. Wzmocnienie następuje po wysiłku, długim przebywaniu w jednej pozycji i ostrym napięciu mięśni. Podczas ściskania korzeni rdzenia kręgowego pojawia się drętwienie kończyn. W późniejszych stadiach ból promieniuje na biodra, pośladki i nogi. Występują naruszenia postawy związane z próbami zmniejszenia dyskomfortu.
 2. Przerost międzykręgowy wydziału szyjki macicy. Kiedy nerw zostanie złapany, pojawia się ból ręki. Dyskomfort jest zlokalizowany w okolicy od ramienia do dłoni. Możliwe jest mrowienie i drętwienie. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się i znikają nagle. W zależności od lokalizacji przepukliny można wykryć osłabienie mięśnia naramiennego, bicepsu lub okolicy nadgarstka. Często dochodzi do częściowej utraty ruchomości palców, trudności z wyciskaniem.
 3. Przepuklina międzykręgowa w rejonie klatki piersiowej. Ból skupia się na górnej części pleców i na obszarze przepony. Zwiększenie odczuć przy kaszlu i kichaniu.Jeśli edukacja wpływa na rdzeń kręgowy, rozwija się mielopatia. Pacjent odczuwa słabość, traci równowagę podczas chodzenia, trudności w opróżnianiu pęcherza i jelit. W niektórych przypadkach dochodzi do paraliżu kończyn dolnych.
Międzykręgowa przepuklina lędźwiowa. Charakteryzuje się bólem w okolicy pleców. Największy dyskomfort pojawia się w dolnej części pleców.
Przerost międzykręgowy wydziału szyjki macicy. Kiedy nerw zostanie złapany, pojawia się ból ręki. Dyskomfort jest zlokalizowany w okolicy od ramienia do dłoni.
Przepuklina międzykręgowa w rejonie klatki piersiowej. Ból skupia się na górnej części pleców i na obszarze przepony.

Co będzie pokazywać X-ray?

Na zdjęciach widać:

 • odległość między segmentami;
 • kontury;
 • gęstość kręgosłupa;
 • osteofity (jeśli są dostępne).

Czasami w patologii występuje nieznaczna wklęsłość kręgów. Na wczesnym etapie następuje wyostrzenie półksiężycowatych wysepek w okolicy szyjnej. Na rzucie bocznym można wykryć prostoliniową lordozę. Występuje niewielkie zwężenie przestrzeni międzykręgowej, ale może to wskazywać na inne choroby, w tym osteochondrozy.

Funkcjonalne zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa szyjnego
Doktor Myasnikov o bólu pleców
RTG

Kiedy jądrowe jądro spada, zmiany stają się bardziej wyraźne. Często występują przyrosty krawędzi. Na późnym etapie można wykryć osteofity. Szczelina międzykręgowa silnie zwęża. Zmiany są charakterystyczne dla wielu innych schorzeń (kręgosłupa, ból pleców, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, i tak dalej. D.) i dlatego potrzebne są dodatkowe środki diagnostyczne jednak odchylenia sugerujące przepukliny.

Działania przygotowawcze

Przygotowanie do prześwietlenia przepukliny międzykręgowej zależy od obszaru badań. Przy kontroli oddziałów piersiowych i szyjki macicy nie pojawiają się żadne trudności. Jednak podczas badania talii gazy nagromadzone w jelicie mogą zniekształcać wyniki.

Ponieważ zmiany zachodzące w wyniku przepukliny są słabo wyrażone, ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do zabiegu.

Aby uzyskać wiarygodne wyniki na zdjęciu rentgenowskim oddziału lędźwiowego, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Przestrzegaj diety. Przez 2-3 dni przed zabiegiem wyłącz wszystkie pokarmy, które mogą powodować fermentację i powstawanie gazów. Należą do nich fasola, kapusta, mleko, ziemniaki itp.
 2. Oczyść jelita lewą. W trudnych warunkach procedura ta jest czasami wystarczająca do przeprowadzenia badania doraźnego.
 3. Nie spożywaj śniadania przed wizytą w szpitalu.

Uważa się, że dokładniejsze wyniki można uzyskać po jednorazowym spożyciu preparatów enzymatycznych i sorbentów.

Aby uzyskać wiarygodne wyniki podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego przez 2-3 dni przed zabiegiem, należy wykluczyć z diety wszystkie produkty, które mogą powodować fermentację i powstawanie gazów.
Oczyść jelita lewą. W trudnych warunkach procedura ta jest czasami wystarczająca do przeprowadzenia badania doraźnego.
Uważa się, że dokładniejsze wyniki można uzyskać po jednorazowym spożyciu preparatów enzymatycznych i sorbentów.

Gdy badanie jest niepożądane

Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich w następujących przypadkach:

 1. Wiek dzieci. W planowanych badaniach wskazane jest preferowanie innych metod, które zmniejszają obciążenie promieniowaniem.
 2. Nadmierna nerwowość. Pacjentom trudno jest pozostać nieruchomymi, z powodu których możliwe jest zniekształcenie wyników. W razie potrzeby lekarz może przepisać dodatkowe leki w celu rozwiązania problemu.
 3. Otyłość. Nadmiar wagi uniemożliwia uzyskanie dokładnego obrazu.W rezultacie można postawić nieprawidłową diagnozę.
 4. Ciąża. Ekspozycja na promieniowanie może wywoływać pojawienie się różnych wad u płodu, ponieważ występują błędy w podziale komórek. Zaleca się preferowanie innych metod badawczych. Dziecko jest szczególnie wrażliwe w pierwszym trymestrze ciąży.
W dzieciństwie podczas planowanych badań pożądane jest preferowanie innych metod, które pozwalają zmniejszyć obciążenie promieniowaniem.
W razie nadmiernej nerwowości, jeśli to konieczne, lekarz może przepisać dodatkowe leki w celu rozwiązania problemu.
Nadmiar wagi uniemożliwia uzyskanie dokładnego obrazu, w wyniku którego można postawić nieprawidłową diagnozę.
W czasie ciąży promieniowanie rentgenowskie jest przeciwwskazane, ponieważ narażenie na promieniowanie może powodować pojawianie się różnych wad u płodu.

Zaawansowana technologia rentgenowska

Preferowane metody diagnostyczne dla podejrzewanej przepukliny międzykręgowej obejmują CT (tomografia komputerowa) i MRI.

CT, podobnie jak fluoroskopia, wykonuje się za pomocą promieni Roentgena, ale w rezultacie pojawia się trójwymiarowy obraz. Podczas badania sprzęt wykonuje wiele zdjęć, z powodu tego, co lekarz widzi pełny obraz.Zastosowanie promieni rentgenowskich nie pozwala dokładnie wykryć przepukliny, ale zmiany patologiczne można prześledzić wyraźniej.

Rezonans magnetyczny do wykrywania przepuklin międzykręgowych jest uważany za bardziej pouczające badanie. Wynika to z zastosowania promieniowania elektromagnetycznego, które pozwala nam analizować stan tkanek miękkich.

Podczas zabiegu wykrywane są zaburzenia krążenia w zajętych obszarach, zmiany w strukturze rdzenia kręgowego i deformacja krążka międzykręgowego, w tym przepuklina.