Wybór lekarza na przepuklinę międzykręgową

Z bólem w plecach i podejrzeniem przepukliny powinieneś udać się do szpitala na dokładną diagnozę. Jednak wiele osób nie wie, kto się umówić. Na przepuklinę międzykręgową jest kilku lekarzy, a niektórzy zajmują się diagnostyką i leczeniem, a inni - tylko terapią.

Na przepuklinę międzykręgową jest kilku lekarzy, a niektórzy zajmują się diagnostyką i leczeniem, a inni - tylko terapią.

Kto powinien postawić diagnozę?

Terapeuta

Terapeuta jest specjalistą w szerokim zakresie. Zarówno dorośli, jak i dzieci powinny najpierw zwrócić się do niego. Lekarz przeprowadzi badanie, badanie i wstępne badanie pacjenta. Terapeuta określi niezbędne procedury ustalania diagnozy: badanie krwi i moczu, ultradźwięki itp. Ból pleców jest objawem niespecyficznym. Może wystąpić z zakrzepowym zapaleniem żył, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, a nawet w okresie menopauzy. Ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej.

Po ujawnieniu przyczyny lekarz poda specjaliście wąski profil. Jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, możliwe są różne opcje.

Ortopedyczne

Najczęściej, gdy stwierdza się przepuklinę międzykręgową, pacjent jest kierowany do kręgowca.

Ortopeda zajmuje się leczeniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Po pierwsze, lekarz ujawni, gdzie znajduje się wykształcenie: w okolicy lędźwiowej, szyjnej, krzyżowej lub piersiowej. Lokalizacja przepukliny zależy od objawów, dlatego podczas konsultacji zostaną wysunięte założenia. Aby je potwierdzić, lekarz może skierować pacjenta do rezonansu magnetycznego. TK i RTG mają mniej informacji, ale na obrazach występują pośrednie oznaki patologii.

Traumatolog

Liczba przyczyn, które mogą powodować przepuklinę, to uraz. Przy braku personelu terapeuci czasami udzielają skierowania do traumatologa. Wizyta u ortopedy jest korzystniejsza, ale inny specjalista może również ustalić przyczynę i zalecić przebieg leczenia.

Liczba przyczyn, które mogą powodować przepuklinę, to uraz.

Neuropatolog

Międzykręgowe przepukliny często szczypią nerwy, naczynia i wpływają na obszar rdzenia kręgowego. Dotyczy to szczególnie formacji w okolicy szyjki macicy. W wyniku tego dochodzi do naruszeń związanych ze specjalizacją neurologa. Lekarz sprawdzi, czy krążenie krwi zostało zaburzone. Neuropatolog może współpracować z ortopedą.Pozwoli ci to wybrać kompleksowy kurs.

Wydawanie skierowania do specjalisty jest możliwe w przypadku wątpliwości co do diagnozy. Na przykład, kończyny mogą nie być nudne nie tylko z przepukliną, ale także z migreną lub stwardnieniem rozsianym.

Międzykręgowe przepukliny często szczypią nerwy, naczynia i wpływają na obszar rdzenia kręgowego.

Osteopata

Osteopata jest wysyłana jako ostatnia deska ratunku, gdy nie ma innych metod terapii oprócz chirurgii. Lekarz zajmuje się leczeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Specjalista stara się osiągnąć ulgę przy pomocy metod miękkich: specjalne wychowanie fizyczne (nie terapia ruchowa), redystrybucja i ograniczenie obciążeń, przestrzeganie reżimu itp.

Czasami pacjentom udaje się uzyskać stabilną remisję, a nawet pozbyć się współistniejących chorób. W innych przypadkach jest tylko apel do chirurga.

Chirurg

Interwencja chirurgiczna jest stosowana w krytycznych sytuacjach. Najczęściej po skierowaniu do specjalisty musisz udać się na operację. Najpierw lekarz ponownie przeprowadza badanie i zaleca terapię przygotowawczą. Czasami pomaga, ale przypadki są rzadkie.

Najczęściej po skierowaniu do specjalisty musisz udać się na operację.

Interwencja jest konieczna, ponieważ.z postępem proliferującej tkanki może uszczypnąć komórki nerwowe rdzenia kręgowego. Spowoduje to częściowy paraliż. Ponadto zaatakowane komórki nerwowe staną się zaognione, co spowoduje silny ból u pacjenta. W zaniedbanych przypadkach środki przeciwbólowe nie są w stanie zagłuszyć dyskomfortu.

Jakie inne lekarze są zaangażowani w leczenie przepukliny kręgosłupa

Jeżeli zabiegi fizykoterapeutyczne włączono do leczenia przepukliny kręgowej, skierowanie zostanie przekazane innym specjalistom.

Fizjoterapeuta

Na spotkanie z fizjoterapeutą są one rejestrowane dopiero po postawieniu diagnozy. Kierunek jest podany przez neurologa lub ortopedy. Przepisują również kurację, a fizjoterapeuta wypełnia receptę. Specjalista przeprowadza następujące procedury:

  • UHF;
  • elektromiostymulacja;
  • terapia laserowa;
  • magnetoterapia;
  • ultrafonoforeza;
  • elektroforeza.
Fizjoterapeuta wykonuje procedurę UHF.
Magnetoterapię wykonuje w szpitalu fizjoterapeuta.
Fizjoterapeuta może również wykonywać elektroforezę.

Terapeuta ręczny

Terapeuta manualny dotyka dłońmi pacjenta. Zewnętrznie, metody pracy są podobne do masażu, ale jest duża różnica.Jeśli masażysta pracuje ze skórą, mięśniami i układem nerwowym, ręczni terapeuci przywracają mobilność stawów, eliminując blokadę funkcjonalną.

Po wstępnych konsultacjach specjalista określa najskuteczniejsze metody dla pacjenta, wybiera dawkę i poziom ekspozycji, ostrzega przed przeciwwskazaniami. W przyszłości terapeuta próbuje naprawić kręgi, aby przywrócić normalne funkcjonowanie. Odwoływanie się do terapeutów ręcznych może nastąpić dopiero po wydaniu polecenia, ponieważ niektórzy z nich nie posiadają niezbędnego szkolenia.

Lekarz LFK

Gimnastyka terapeutyczna z przepuklinami międzykręgowymi pozwala wzmocnić mięśnie gorsetu i przywrócić krążenie krwi. W rezultacie rozwój choroby spowalnia lub całkowicie zatrzymuje się. Wraz z krwią tkanki dostarczane są z substancjami odżywczymi, które pozwalają im zwalczać procesy degeneracyjne. Silny muskularny gorset ułatwia załadowanie uszkodzonej przestrzeni.

Lekarz pomoże ci wybrać indywidualny kompleks, przypisać dodatkowe sesje.

Lekarz pomoże ci wybrać indywidualny kompleks, przypisać dodatkowe sesje. Na przykład pływanie.Ekspert pokaże ci, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Ważne jest, aby opanować technikę, ponieważ nieprawidłowe rozłożenie obciążenia spowoduje pogorszenie.

Masażysta

Masaż zwiększa przepływ krwi do uszkodzonego obszaru. Ponadto, z powodu silnego działania, akumulacja kwasu mlekowego rozpuszcza się, co powoduje ból. Dyskomfort jest osłabiony, mięśnie zostają przywrócone. Eliminuje nadmierny nacisk na krążek międzykręgowy. W procesie tym uwalniane są endorfiny. To nie tylko sprawia, że ​​pacjent czuje się lepiej, ale także łagodzi napięcie mięśniowe - dodatkowy czynnik obciążający.

Fizjoterapeuta - kiedy i dlaczego go odwiedzać.
Jest taki zawód - Chirurg
Co jest leczone przez neurologa (neurologa). Pielęgniarki: konsultacja z neurologiem w Internecie

Masażysta jest w stanie zarówno poprawić stan pacjenta, jak i wyrządzić wiele szkód. Techniki wstrząsów, silny nacisk i bezpośredni nacisk na kręgosłup mogą pogorszyć sytuację. Obsługuj tylko doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty. Skonsultuj się z lekarzem z góry. Wskazane jest, aby natychmiast podjąć jego kierunek. Masaż jest przeciwwskazany w przypadku zaostrzeń.

Obejrzyj wideo: Joga -Leczenie przepukliny kręgosłupa (Wrzesień 2019).