Wiele przepuklin Schmorla

Wiele przepuklin Schmorla jest wadą w rozwoju dysków, które znajdują się w przestrzeni między kręgami. Przy tej anomalii tkanka chrzęstna jednocześnie w kilku miejscach kręgosłupa zaczyna wchodzić w tkankę kostną. W rezultacie na obrazie otrzymanym po promieniach rentgenowskich powstaje cały wzór.

Jeśli dochodzi do poważnego pogłębienia tkanki tarczy, wówczas chrząstka ze zwykłego kształtu zamienia się w element w kształcie rombu. Często obecność takiej anomalii przejawia się w małych procesach. Kiełkują z chrząstki do kości po każdej stronie dysku.

Podczas intensywnego wzrostu tkanka nie ma czasu na wzrost, w wyniku czego okazuje się być zbyt miękka, aby wytrzymać obciążenia chrząstki międzykręgowej.

Objawowe zdjęcie

Wielokrotne przepukliny dysku wpływają na kilka oddziałów jednocześnie i rozprzestrzeniają się na długi kręgosłup. Dlatego powstawanie dolegliwości często wiąże się z ciągłymi odczuciami bolesnymi, które rozwijają się w przewlekłe objawy. Ból znacznie wzrasta, gdy pacjent siedzi lub stoi. Jednak stopniowo znika i stopniowo spada, gdy pacjent leży i próbuje się zrelaksować.

Nie tylko dla lekarza, ale także dla otaczających ludzi staje się zauważalne, że kręgosłup pacjenta zaczyna się zginać do przodu. Naturalne wygięcia grzbietu są znacznie wygładzone, dzięki czemu powstaje nadmiernie prosta postawa.

Pacjenci cierpiący na tę chorobę wskazują na częste zmęczenie mięśni grzbietowych. W konsekwencji zmniejsza się wydajność pracy, pojawia się szybkie zmęczenie. Ale w większości przypadków rozwija się bezobjawowo.

W szczególności odnosi się to do występu zlokalizowanego w centralnym obszarze kręgów. Wykryj przepukliny tylko po prześwietleniu lub rezonansie magnetycznym.

Przyczyny

Główne przyczyny wystąpienia:

  • Dziedziczna predyspozycja. Jest to jeden z najczęstszych czynników. Z reguły osoba jest świadoma tych wczesnych lat. W takim przypadku musi on regularnie poddawać się badaniom u lekarza i stosować serię środków zapobiegawczych;
  • Obecność obrażeń. To prowadzi do osłabienia kręgosłupa. Nie jest w stanie wytrzymać nawet zwykłych obciążeń, więc tkanki kostne zaczynają przenikać przez chrząstkowe dyski;
  • Osteochondroza. Ta choroba często prowadzi do pojawienia się wielu przepuklin.

Niebezpieczeństwo

W przypadku wystąpienia przepukliny w regionie centralnym kręgu, wtedy choroba jest bezobjawowa, oprócz tego, że nie wymaga skomplikowanego leczenia. Wiele przepukliny może wystąpić z powodu czynników genetycznych, to będą one przejść na własną rękę po pewnym okresie czasu. W tym przypadku istnieje niewielka głębokość występowania tkanki kostnej w kręgu.

Wiele zmian, jednakże zwykle znajduje się w rejonie kręgosłupa przedniego. W tej sytuacji istnieje możliwość innych chorób - powikłania. Taka anomalia wymaga pilnego i pilnego leczenia.

Najbardziej niebezpieczne komplikacje, które mogą wyniknąć z powodu przepuklin dotyczy wielu paraliż, i upośledzenie tętnic. Jednakże, te choroby są rzadkie, a po ostatniej fazie z występami.

Jakie jest ryzyko powikłań?

Przede wszystkim może on być uszkodzony, jeśli kręgosłup jest ciągle duże obciążenia. Dlatego leczenie przepukliny lub po jej odkryciu zaleca się zrezygnować z wyczerpujących ćwiczeń fizycznych.

W rzadkich przypadkach może powodować ból dolnej części pleców nie SHmorlja przepukliny i występ mogą prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Kolejną komplikacją jest rozwój występu.Takie przypadki są rzadkie, ale nie można ich zignorować, zwłaszcza jeśli przepuklina ma charakter wielokrotny.

Nawet z płytką i nieistotną penetracją do tkanki kostnej w kręgach kręgów, wielu lekarzy i specjalistów radzi, że stale poddawani są badaniom, obejmują specjalne ćwiczenia rutynowe i znajdują czas na masaże. Dla niektórych osób takie środki nie są tak łatwe do zorganizowania, ale jest to jedyny sposób, aby wykluczyć i zapobiec rozwojowi powikłań i innych chorób kręgosłupa.

Diagnostyka

Terminowa diagnoza pomaga uniknąć rozwoju powikłań w przyszłości. Wpływ na to ma również korekta przebiegu rozwoju przepukliny w obrębie klatki piersiowej i aktywnego leczenia. Do detekcji we wczesnych stadiach rozwoju wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie, komputerową i tomografię magnetyczną. Jako metody pomocnicze stosuje się densytometrię kości wraz z dopplerologią.

Metody leczenia

W wielu przypadkach liczne przepukliny w okolicy lędźwiowej są leczone bez leczenia.Jeśli głębokość wniknięcia kręgu do tkanki kostnej jest niewielka, pacjentowi zostanie przepisana lista środków zapobiegawczych i okresowe konsultacje z lekarzem.

W niektórych przypadkach może być wymagane skomplikowane leczenie. Obejmuje:

  • Terapeutyczny trening fizyczny. Potrzebuje czasu każdego dnia. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń od samego porodu, gdy kręgosłup nie ma jeszcze żadnych obciążeń. Nie możesz angażować się w wyzywający sport. Może to prowadzić do komplikacji i wzrostu przepuklin;
  • Masaż leczniczy. Technika masażu nie jest trudna, dlatego może być wykonywana nie tylko w salonach lub centrach zdrowia, ale także w domu. Może to wymagać rozgrzewającej maści lub specjalnych olejków eterycznych. Mają one korzystny wpływ na proces krążenia;
  • Dieta, której dieta jest nasycona dużą ilością minerałów. Ta technika nie jest ścisła, pozwala na użycie wszystkich produktów i zapewnia utrzymanie zwykłego trybu. Jednak w menu zaleca się dodanie jak największej ilości ryb i mięsa;
  • Kompleksy witamin i leki są przepisywane, gdy chrząstka głęboko wnika w tkankę kostną. W tym samym czasie wszelkie niezależne szkolenia są zabronione, dozwolone jest tylko powolne pływanie.
  • Jeśli na dużym obszarze kręgosłupa znajduje się wiele przepuklin, pomocne może być jedynie leczenie manualne lub rozciąganie kręgosłupa.

Leczenie operacyjne stosuje się wyłącznie w skrajnych przypadkach. Z reguły przepisuje się ją tylko w sytuacjach, gdy dochodzi do naruszenia funkcji motorycznych.

Środki zapobiegawcze

Meble ortopedyczne są środkiem zapobiegawczym, który pozwala poprawić postawę i zapobiec dalszemu rozwojowi wielu przepuklin. Zapobieganie tym przepuklinom jest również wykluczone z ciężkich sportów i aktywności związanych z podnoszeniem ciężarów.

Inne środki zapobiegawcze obejmują jogę, ścisły nadzór własnej wagi, zaprzestanie palenia tytoniu, zrównoważoną codzienną rutynę.

Czy weźmiesz armię?

Wiele osób martwi się o to pytanie: czy są one zabierane do wojska w obecności takiej diagnozy? Tak, robią. Jeśli choroba ta przejdzie bezobjawowo, wówczas służba wojskowa nie zostanie odwołana, ponadto istnieje możliwość wstąpienia do wojskowego ośrodka edukacyjnego.Jednakże, jeśli przepuklinowego występ towarzyszy naruszania funkcji kręgosłupa, co jest powszechną komplikacją wielokrotnego przepukliny, pacjent nie nadaje się do sluzhby.Prichina jest zaburzenie czuciowych i ruchowych.

W każdym razie początkowo wymagało konsultacji z neurologiem. Tylko specjalista będzie w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o przydatność wojska.

Loading...