Przepuklina Schmorl w odcinku piersiowym kręgosłupa

Hernia Schmorl jest uważana za chorobę niezagrożoną, ponieważ zmiany w kręgosłupie, które występują z nią często nie mają objawów, nie pojawiają się, a bardzo niewiele osób wie, że choruje. Ale lekarze zasadniczo zwracają uwagę pacjentów na nasilenie konsekwencji wynikających z rozwoju przepukliny tego rodzaju.

Dlatego jeśli nie masz żadnych oznak choroby i nie przeszkadza Ci to jeszcze, nie oznacza to, że nie musisz tego leczyć. Aby wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą ta patologia, konieczne jest zrozumienie, czym jest przepuklina Shmorlja i jak przebiega jej leczenie.

Czym jest ta choroba?

Cały nasz kręgosłup składa się z kręgów, które mogą być zdrowe i mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli w złamanym kręgu znajduje się tłoczenie dysku do gąbczastej tkanki kostnej kręgu, to jest to przepuklina Schmorl. W okolicy miejsca wgłębienia tkanka kręgosłupa staje się gęstsza i nie pozwala, aby krążki międzykręgowe pełniły swoją funkcję tłumienia. Ta wada powoduje, że kręgi stykają się ze sobą, co nie powinno być.

Charakterystyczną cechą tej patologii jest to, że rzadko towarzyszy mu ból, jest to spowodowane brakiem pobliskich procesów nerwowych.Lecz bezobjawowy przebieg choroby nie przynosi korzyści, ale ze szkodą dla pacjenta, ponieważ choroba przechodzi w zaniedbaną formę, uszkodzenie i wgłębienie może sięgać środka kręgu, a następnie zaczynają się wielkie problemy.

Najbardziej przerażające z nich mogą stać się złamaniem kompresyjnym kręgosłupa, które występuje przy dużych obciążeniach fizycznych.

Klasyfikacja przepukliny Schmorla

Zdjęcie: naciśnięcie dysku do gąbczastej tkanki kostnej kręgu

Najczęściej przepuklina jest klasyfikowana według lokalizacji:

 • w odcinku piersiowym kręgosłupa - często występująca przepuklina;
 • w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, mniej częstej przepukliny;
 • mediana przepukliny Schmorla;
 • przepuklina mnoga, gdy jest ich kilka.

Lokalizacja przepukliny w odcinku piersiowym jest z reguły czwartym i piątym kręgiem. Nieterminowe podejmowanie działań w celu wyleczenia choroby prowadzi do artrozy, ponieważ kręgosłup traci niezbędną ruchomość w czasie, a staw doświadcza dodatkowych obciążeń. Rezultatem może być unieruchomienie pacjenta, aż do niepełnosprawności.

Przyczyny patologii

Warunki powstawania przepukliny mogą być różne, ale główne powody to cztery.

 1. Hernia Schmorl może być wrodzona, a następnie pacjent ma dysfunkcję dysku znajdującego się między kręgami, który powstaje z powodu wrodzonego naruszenia pozycji kręgosłupa. Ta degeneracja nie zawsze wymaga interwencji, ale trzeba koniecznie zobaczyć się z lekarzem.
 2. Zmiany wieku w składzie i twardości tkanki kostnej. U osób starszych utrata wytrzymałości kości na przestrzeni lat zwiększa się wraz z pojawieniem się przepukliny.
 3. Młodzi ludzie są narażeni na ryzyko wystąpienia przepukliny z urazami, szczególnie podczas skoków z wysokości i silnego nacisku na kręgosłup piersiowy, na przykład w podnoszeniu ciężarów.
 4. Rosnące dziecko ma przepuklinę z powodu pustek, które powstają, ponieważ kości nie nadążają za wzrostem mięśni. Te wgłębienia w kręgach są wciskane przez dysk i pojawia się przepuklina.

Przez długi czas patologia może się nie objawiać, ale w wieku dorosłym zapewni ona wiele bólu i problemów zdrowotnych.

Symptomatologia choroby

Objawy mogą być tak odległe od czasu samej przepukliny, że osoba przez wiele lat nie podejrzewa, że ​​jest chory.Dlatego należy zwrócić uwagę na takie problemy, jak:

 • częsty ból w plecach;
 • ból może pojawić się falami i być słabszy, a następnie silniejszy z obciążeniami;
 • zmęczenie pleców podczas długiego siedzenia lub stania;
 • ulga w bólu w pozycji poziomej ciała;
 • trudności przy pochyleniu się do przodu;
 • drętwienie rąk i stóp.

Wymienione znaki mają duże znaczenie, ponieważ definicja przepukliny Schmorla jest trudna. Nie pojawia się na MRI, CT, można go zobaczyć tylko na rentgenogramie kręgosłupa. Po wykryciu choroby lekarze zalecają zmniejszenie obciążenia i podjęcie kroków w celu powstrzymania bólu, a także powstrzymanie rozwoju choroby. W takim przypadku leczenie farmakologiczne jest odpowiednie, aby złagodzić ból i stany zapalne. Ale przyczyna ogólnoustrojowa, a mianowicie sama przepuklina, nie jest eliminowana przez narkotyki.

Metody leczenia

Aby wyeliminować patologię we współczesnej praktyce medycznej, stosuje się terapię akupunkturą, wyrównanie kręgów z masażem i olejem, gimnastykę pływacką i gimnastykę w wodzie, terapię ruchową.

Wszystkie te techniki są popularne wśród lekarzy i pacjentów, zwłaszcza ćwiczenia fizyczne,które pomagają wzmocnić mięśnie pleców i stworzyć naturalny silny gorset na kręgosłup.

W tym celu specjaliści opracowali gimnastykę do rozciągania kręgosłupa, które są istotne w leczeniu osób w każdym wieku.

Interwencja chirurgiczna jest wskazana tylko w przypadkach, w których metody zachowawcze, w tym terapia rezonansu magnetycznego, nie przynoszą rezultatów.

Komplikacje i operacje

Te niechirurgiczne techniki usuwania są uważane za skuteczne i zdolne do zapewnienia normalnego funkcjonowania kręgosłupa, mogą zmniejszyć ból i umieścić krążki międzykręgowe. Na przykład, rozciąganie kręgosłupa pomaga zwiększyć przestrzenie między kręgami i wyklucza naciskanie dysków do tkanki kostnej.

Skutecznie wpływa również na korektę masażu zmian patologicznych. Za jego pomocą można nie tylko wyprostować dyski i zapewnić im normalną pozycję, ale także zapewnić odpoczynek zmęczonym plecom, pomóc mięśniom stać się niezawodną ramą kręgosłupa, zmniejszyć ból.

To samo można powiedzieć o ćwiczeniach fizycznych i wpływie na akupunkturę za pomocą igieł.Najważniejsze jest to, że robią to doświadczeni specjaliści, ponieważ błędy mogą zaszkodzić zdrowiu. Nawet ćwiczenia rehabilitacja powinna odbywać się pod nadzorem lekarza w pierwszym, a jedynie, że opanowali kompleks w szczegóły, można przełączyć się na samo-realizacji.

LFK jest uważany za główny sposób leczenia przepukliny Schmorl. Ćwiczenia terapeutyczne są wykonywane na specjalistycznych symulatorach, dlatego lepiej jest wykonywać kompleks w stacjonarnej instytucji.

Jest to żmudna praca, którą powinien zarządzać lekarz lub trener. Regularne ćwiczenia pozwolą przywrócić przepływ krwi w mięśniach grzbietowych i kręgosłupie, co ostatecznie doprowadzi do regeneracji uszkodzonych stref.

Cechą stosowania procedur medycznych jest to, że są one pozytywne tylko w przypadku braku powikłań. Musisz wiedzieć, jak niebezpieczna jest przepuklina, i pamiętaj, że kiedy powstają, wszystkie metody zachowawcze stają się nieistotne. O jakich komplikacjach oni mówią? O tych, którzy mogą cię unieszkodliwić. Wśród nich, złamanie kompresyjne kręgosłupa i progresji przepuklina SHmorlja i jej przejście w międzykręgowy przepukliny.

Środki zapobiegawcze

Profilaktyka choroby opiera się na prawidłowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Co powinieneś zrobić, lekarz ci ​​to powie. Lista czynności niezbędnych dla podatności na powstawanie przepukliny Schmorla składa się z procedur poprawy stanu zdrowia.

 1. Idź na sport, zwłaszcza pływanie, procedury wodne są z pewnością istotne w tego typu przepukliny. Wiele biegać i uprawiać gimnastykę.
 2. Okresowo zapisz się na masaż i spróbuj znaleźć dobrego masażystę.
 3. Jeśli znajdujesz się w strefie ryzyka, a twoja działalność wiąże się z przeciążeniem, miej oko na stan pleców i nie przegap żadnej chwili nieprzyjemnych wrażeń. Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania pomocy.
 4. Jedz zdrowe pokarmy bogate w witaminy i mikroelementy.
 5. Odrzuć złe nawyki, wyklucz palenie i alkohol.

Przepuklina nie jest chorobą, której należy się liczyć z góry, leczą, wystarczy zrobić to dobrze. Poszukaj kliniki, w której wykonywane jest kompleksowe leczenie choroby oraz niezbędny sprzęt treningowy i wykwalifikowani specjaliści.

Obejrzyj wideo: Operacja cementowania kręgosłupa w koszalińskim szpitalu (Wrzesień 2019).

Loading...