Leczenie przepukliny Schmorla

Kiedy dana osoba jest niepokojona bólem w okolicy pleców, rozciągając kończyny górne i dolne, ale osłabiając w pozycji leżącej, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z profesjonalnym specjalistą. Przeprowadzi dokładne badanie, ponieważ te objawy, wraz z drętwieniem kończyn, dają sygnał o pojawieniu się wypukłości.

W stanie normalnym dyski umieszczone między kręgami mają kształt owalny. Z łatwością radzą sobie z każdym obciążeniem kręgosłupa. Jednak z powodu uderzeń, urazów lub innych przyczyn dyski często ulegają uszkodzeniu i wystają między kręgami. Taką chorobę nazywa się przepukliną kręgową. Uważana jest za odmianę przepukliny Schmorla.

Różnica między przepukliną Schmorla i prostym występem międzykręgowym polega na tym, że zaczyna ona tworzyć się i rozwijać wyłącznie w obrębie kręgosłupa, ale nie wystaje poza jej granice.

Po ustaleniu rozpoznania przepukliny Schmorla, korzenie nerwowe nie są ściśnięte, ale krążek międzykręgowy zaczyna wystawać powyżej lub poniżej samego kręgu. Z tego powodu struktura kręgosłupa silnie się deformuje.

Symptomatologia choroby

Głównym niebezpieczeństwem przepukliny Schmorla jest to, żeże w ogóle nie objawia się klinicznie. Chociaż w niektórych sytuacjach pacjenci nadal skarżą się na niewielki ból. Z reguły powstają one już na ostatnim etapie rozwoju przepukliny. We wcześniejszych etapach tworzenia wypustek obserwuje się szybkie zmęczenie pleców, ponieważ przepuklina osłabia tę część kręgosłupa, w której się znajduje.

Z powodu osłabienia określonego obszaru grzbietu znacznie wzrasta możliwość złamania kompresyjnego. Często występują również kościste projekcje, które nazywane są osteofitami. Wszystko to wiąże się z niestandardowym rozszczepem kręgosłupa. Aby ujawnić przepuklinę Schmorl może być tylko za pomocą zdjęcia rentgenowskiego lub po MRI.

Przyczyny

Przyczyny pojawienia się przepukliny Schmorla:

  1. Urazy z tyłu. Z tego powodu płytki kręgów mogą zostać zniszczone lub tkanki osłabione;
  2. Charakterystyczna struktura tkanki kostnej. Ustalono, że taka przyczyna przepukliny jest dziedziczona. Konieczne jest badanie u lekarza, jeśli istnieje ryzyko dziedzicznego przeniesienia choroby;
  3. Silne obciążenia na kręgosłupie.Kręgosłup jest bardzo kłopotliwy podczas aerobiku lub skakania w wodzie nawet z niewielkiej wysokości;
  4. Nierówny i szybki wzrost. Czynnik ten odnosi się do przyczyn pojawienia się przepukliny u dzieci. Tkanka kostna nie zawsze nadąża za elastycznymi tkankami.

Leczenie

Pomimo swojej nazwy przepuklina Schmorla nie może wyrządzić krzywdy ciału. Dlatego leczenie tego występu ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia wypukłości. Interwencja chirurgiczna nie jest wymagana, więc pacjenci odwiedzają neurologa lub kręgowca.

Jeśli pacjent skarży się na ból pleców, wówczas przepisuje mu się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mogą zapobiegać stanom zapalnym, które zaczynają się w pobliżu krążków międzykręgowych. Z tego powodu pacjent pozbywa się zespołu bólowego.

W leczeniu przepukliny Schmorl stosuje się magnetoterapię lub elektroterapię. Te metody mogą poprawić dopływ krwi do krążków i całego kręgosłupa. Pod ścisłym nadzorem kręgosłupa pacjent musi poddać się terapii wodnej i wysiłkowej. Jako środek leczniczy stosuje się terapię manualną i masaż.

Każda z tych procedur jest niezbędna do wzmocnienia gorsetu mięśniowego i przywrócenia ruchomości kręgosłupa. W tym celu, podczas masażu, olejki eteryczne są stosowane w maściach o małym stężeniu i rozgrzewających.

ImięKoszt konsultacji (czas trwania - 1 godzina)Koszt masażu (siedem zabiegów)Koszt elektroterapii"Klinika zdrowego kręgosłupa"Od 450 rubli.Od 3700 rubli.Od 4.200 rubli."Centrum Dikul"500 rubli.Od 3,900 rubli.Od 4500 rub."Med & Care"650 rubli.Od 5200 rub.Od 7.000 rubli."Centrum Terapii Bólu PHARMATEB"500 rubli.Od 4.100 rub.Od 6.150 rubli."Europejskie Centrum Kręgosłupa"Od 500 rubli.Od 4.200 rubli.Od 5.800 rubli.

Kompleksowe i wysokiej jakości leczenie oferowane jest przez Izrael. Zastosowane metody mogą szybko pozbyć się przepukliny Schmorl, wykluczając możliwość nawrotu. Profesjonalni lekarze, przystępne ceny i nowoczesny sprzęt - wszystko to oferuje leczenie w Izraelu.

Obejrzyj wideo: Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie (Styczeń 2020).

Loading...