Przepuklina Shmorla w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Zdjęcie: Przepuklina Schmorla na zdjęciu rentgenowskim

Kręgi w dolnej części kręgosłupa znajdują się w strefie regularnych dużych obciążeń, więc nie jest zaskakujące, że często występują tutaj zaburzenia patologiczne. Hernia Schmorl w odcinku lędźwiowym dotyczy takich negatywnych zmian.

Bardzo dysfunkcja polega na imputacji krążków międzykręgowych w tkance kostnej kręgu. W takim przypadku ruchliwość kręgosłupa jest upośledzona, a pacjent odczuwa dyskomfort i ból w okolicy pleców.

Przyczyny powstawania przepuklin

Aby załadować mechanizm skokowej krążek do ulegają rozkładowi, a mianowicie odpowiednio zatrzymać służyć jako amortyzatory między kręgi i dystrybutor lub ładunku na nich. Na zdjęciu wygląda to tak, że płyta jest stosowana w gubchatoobraznuyu tkanki kręgowego i zakłóca działanie całego systemu, którego, która jest włóknista pierścień tarczy międzykręgowej, oraz korpus z sąsiadującymi kręgami.

Przyczynami patologii przepuklinowych mogą być:

 • urazy kręgosłupa:
 • zaburzenia procesów metabolicznych w chrząstce i tkance kostnej dysków i kręgów;
 • duże obciążenia i silny nacisk na talię;
 • czynnik dziedziczny.

Wszystkie wymienione warunki rozwoju choroby są równie ważne, ale predyspozycje genetyczne są uważane za podstawowe lekarstwo. Dlatego tak często przepuklinę w odcinku lędźwiowym określa się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Chłopcy i dziewczęta stają się pacjentami chirurgów również dlatego, że wzrost tkanki mięśniowej następuje szybciej niż kości gąbczaste. W rezultacie powstają w nim puste przestrzenie, w których zawodzi płyta zamykająca od zwartej substancji z dyskiem międzykręgowym.

Na zdjęciu rentgenowskim obraz przenikania substancji z dysku do uszkodzonego kręgu jest wyraźnie widoczny i na tej podstawie rozpoznano przepuklinę Schmorla. Często zdarza się to całkiem przypadkowo podczas badania pacjentów z innych powodów.

Co boli, gdy przepuklina Schmorl?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wyjątkowa, ponieważ objawy nie są wyraźne.

 1. Nie może w ogóle ranić, ale odczuwać zmęczenie w dolnej części pleców podczas wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z przedłużonym utrwalaniem ciała w jednej pozycji.
 2. Rosnąca przepuklina może być wystarczająco głęboko wciśnięta w kanał kręgowy, a następnie pacjent jest zmartwiony bólem.
 3. Poważne występowanie w kręgu powoduje również drętwienie i ograniczenie czynności motorycznych, niedowład mięśni nóg.

Należy pamiętać, że nawet bezobjawowa przepuklina Schmorla nie jest nieszkodliwa i może powodować poważne komplikacje. Jeśli masz objawy przepukliny, powinieneś zacząć leczenie na czas.

Jakie mogą być komplikacje?

Kiedy krążek międzykręgowy wnika wystarczająco głęboko w kręgi i znacząco zmienia jego ciało, następuje wzrost i konsolidacja tkanki kostnej i pojawiają się osteofity. Ściskają zakończenia nerwowe i powodują silny ból i dysfunkcję w pracy pobliskich mięśni i narządów.

Gąbczasta substancja tkanki kostnej może stać się tak cienka ze względu na zmiany, które występują, gdy kręgosłup zaczyna słabo opierać się złamaniom. Konsekwencje w tym przypadku mogą być bardzo smutne. W rezultacie złamanie kompresyjne jest możliwe nawet przy niskim napięciu, na przykład podczas upadku. Ale pionowe obciążenie kręgosłupa jest szczególnie niebezpieczne.Wiele osób znajduje się w strefie ryzyka: sportowcy, wspinacze przemysłowi, monterowie, dzieci lubiące skakać z wysokości.

Nowoczesne metody leczenia

Interwencja chirurgiczna z takimi przepuklinami jest rzadka. Operacja jest zalecana tylko w przypadku powikłań, których nie można wyeliminować za pomocą zachowawczych metod leczenia. Miejscowe metody eliminacji choroby to:

 • masaż leczniczy;
 • kompleksy ćwiczeń fizycznych - terapia ruchowa;
 • akupunktura i terapia manualna;
 • fizjoterapia.

Zdjęcie: akupunktura w okolicy lędźwiowej

Masaż pomaga wyeliminować wcięcia i zwiększa przepływ krwi w obszarze problemów, które stymuluje mechanizmy obronne organizmu do walki z dalszego rozwoju przepukliny.

Akupunktura wpływa na zakończenia nerwowe i aktywuje je w dotkniętym obszarze. Rezultatem akupunktury jest zmniejszenie bólu, przyspieszenie metabolizmu i zwiększona odporność.

Fizjoterapii w postaci terapii rezonansu magnetycznego leczenia tarcie, uzdatnianie wody (łaźnia terapeutyczny do hydromasażu) wykonuje te same zadania, a więc aktywują sił wewnętrznych i zewnętrznych mają korzystny wpływ na patologię przepukliny, zmniejszając skutki żebra płyty zagłębienia.

LFK, zdaniem lekarzy - jest to najlepszy sposób na przepuklinę przepukliny Shmorlya, i trzeba ją bardziej szczegółowo opisać.

Na skuteczność ćwiczeń

Gimnastyka terapeutyczna jest głównym sposobem na wyeliminowanie patologii kręgosłupa, jest ona nadana palmę wyższości zarówno przez lekarzy i pacjentów. Wynika to z skuteczności terapii ruchowej i faktu, że umożliwia ona bez operacji.

Wskazane jest, aby rozpocząć ostrożne ruchy bez większego stresu. Takie ćwiczenia najlepiej wykonywać w wodzie, ponieważ w środowisku wodnym masa ciała spada, a obciążenie kręgów mięknie. Lekarze zalecają pływanie, uprawianie gimnastyki wodnej. Ten okres pozwoli ci wzmocnić mięśnie grzbietowe, poprawić zdolność motoryczną kręgosłupa.

Po tych lekcjach oszczędzania możesz zwiększyć obciążenie i przejść do ćwiczeń w powietrzu dzięki specjalnie zaprojektowanym kompleksom. Najpopularniejszym z nich jest zestaw pięciu ćwiczeń.

 1. Połóż się na brzuchu i wyciągnij ręce do przodu. To jest pozycja wyjściowa. Ćwiczenie polega na tym, że na przemian podnosisz prawą rękę i lewą nogę, a następnie odwrotnie, lewą rękę i prawą stopę.Za każdym razem, ustalenie pozycji z uniesionymi nogami na kilka chwil i zrobić przerwę na trzy sekundy pomiędzy zmianą kończyn.
 2. Mieć taką samą pozycję wyjściową leżąc na brzuchu, a odbywa się jednocześnie podnieść obie ręce i nogi. Również naprawić je przez trzy sekundy off podłodze, a następnie opuść ją i odpocząć przed kolejnym wzrostem.
 3. Skomplikować i zwiększyć obciążenie ćwiczeń, na etapie ustalania rękami za głowę i tułów lekko pochylony na podłodze.
 4. Stań na czworakach, kładąc nacisk na ręce i kolana. Podnosić na przemian jedną lub drugą nogę na nogę opóźnienia w pozycji podniesionej przez kilka chwil.
 5. Ostatnim ćwiczenia mogą być wykonywane z pozycji leżącej na podłodze z rękami po bokach rękami lub na paskach ściennych. Ćwiczenie podnoszenia i mocowania nóg pod kątem 90 stopni do ciała. Kompleks ten ruch, to daje odczuwalnego wpływu obciążenia na kręgosłup, więc skonsultować się z trenerem lub lekarzem przed umieścić go w swoim ośrodku.

Autograwitacja

Autogravitation nazywa sprzętowe kręgosłup rozciąganie, która jest na kanapie siłowni.Powierzchnia złoża symulatora składa się z wielu rur, są one jednorodny, ruchliwy i ich rozmieszczenie jest takie, że naśladuje kształt kręgosłupa.

Kanapa działa na zasadzie poruszającej się powierzchni, ruch tworzą rury obracające się w różnych kierunkach. Jedna część rur obraca się w kierunku głowy, druga w kierunku nóg.

Wynikiem symulatorze jest napięcie kręgosłupa, normalizowanie krążenie w obszarze problemu i przywrócenia mobilności uszkodzonych kręgów.

Zapobieganie chorobom


Zapobieganie przepuklinom jest twoja uważna postawa wobec siebie:

 • natychmiastowa reakcja na ból w plecach;
 • aktywny sposób na życie i sport;
 • z genetyczną predyspozycją do dbania o zdrowie kręgosłupa od małego wieku;
 • korzystanie z materacy ortopedycznych i gorsetów;
 • zwalczanie otyłości i właściwego odżywiania;
 • codzienna gimnastyka.

Dzisiaj wielu lekarzy zaleca praktykę jogi, te wskazówki są całkiem zgodne z duchem czasu i można je wprowadzić do służby. Jogiczne asany prawie powinny się rozciągać, więc z pewnością przyniosą korzyści.Ale koordynuj ćwiczenia z trenerem, jest to koniecznie ze względu na złożoność wpływu na kręgosłup.

Obejrzyj wideo: Zdrowy Kręgosłup. Jakie ćwiczenia na bóle w krzyżach.Ćwiczenia McKenziego (Styczeń 2020).

Loading...