Objawy przepukliny Schmorla

Zdjęcie: chrząstka ściska korzeń nerwu

Przepuklina Schmorla jest chorobą, która ze względu na swoją budzącą grozę nazwę na poziomie świadomości wywołuje poważne skojarzenia z nieuleczalną chorobą. W rzeczywistości takie węzły są zmianami patologicznymi, które występują w krążkach międzykręgowych. Z tego powodu chrząstka zaczyna ściskać sąsiedni kręgi. Jest to główna różnica pomiędzy przepuklinami Schmorla i innymi przepuklinami, w których występ występuje po jednej ze stron.

Pomimo faktu, że przepuklina Shmorl jest pozbawiona poważnych objawów, niektóre objawy wciąż pojawiają się, ale już w ostatniej fazie choroby. Wynika to z faktu, że węzły Schmorla nie ściskają zakończeń nerwowych i korzeni. Mimo to, taka dolegliwość jest jedną z patologii i stanowi realne zagrożenie.

Pierwsze objawy

Pierwszymi objawami przepukliny Schmorla są drętwienie kończyn po ciężkiej pracy lub uprawianie sportu, które prowadzi do zmęczenia fizycznego. Plecy są natychmiast zmęczone, ale z reguły większość pacjentów odpisuje to na ogólne zmęczenie i nie dodaje żadnego znaczenia dla choroby.Z powodu silnego zmęczenia drętwienie zaczyna się stopniowo rozprzestrzeniać.

Początkowo drętwienie palców, stan ten może występować od kilku minut do kilku godzin. Następnie drętwienie rozprzestrzenia się na dłoniach i dłoniach.

Większość pacjentów zaczyna aktywnie ugniatać ręce, czego nie można zrobić kategorycznie! Jeśli masz takie objawy, natychmiast połóż się i spróbuj się zrelaksować. Jak tylko kręgosłup przestanie się ładować, cyrkulacja krwi zacznie się regenerować z powodu drętwienia.

Jeśli nie podejmiesz takich działań, pacjent nie odczuje rąk po kilku godzinach. W szczególnie ciężkich przypadkach maksymalne obciążenia są natychmiast zdrętwiałe przez stopy. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza. W takich sytuacjach, mięśni i tkanki kończyny po iniekcji podaje się szczególną kompozycję. Przywraca krążenie krwi, co powoduje, że drętwienie zaczyna ustępować.

Objawy bólu

Jednym z głównych objawów, które towarzyszą SHmorlja przepukliny w ostatnim stadium jego rozwoju, jest ból. Początkowo praktycznie nie są one dostrzegalne, ale z czasem zaczynają stopniowo wzrastać.Jest to obserwowane przy stałym obciążeniu kręgosłupa, które może być bezpośrednio związane ze sportem lub podnoszeniem ciężkich ładunków.

Zespół bólu zaczyna się zamanifestować, jeśli pacjent jest w pozycji stojącej przez długi czas. Z reguły może to być spowodowane zawodową aktywnością pacjenta. Z diagnozą przepukliny Schmorla, będziesz musiał zrezygnować z profesjonalnych sportów.

Jeśli kręgosłup jest natychmiastowym i silnym obciążeniem, natychmiast zaczyna objawiać się ostry, rozpalający ból. Prowadzi to do wzrostu przepukliny. Jeśli istnieje stałe obciążenie pleców, ból rozwija się stopniowo, pojawia się tępy i obolały ból.

Uwaga, proszę! Jeśli ból nie ustępuje nawet podczas leżenia i rozluźnienia pozycji, przepuklina Schmorl jest skomplikowana przez przepuklinę międzykręgową.

Objawy w kolejnych stadiach choroby

Zdjęcie: tarcza wciska się w gąbczastą kość

Inne objawy tej choroby obejmują zaburzenia zdolności narządów miednicy. Takie zespoły są rzadkie, ale wynikają z lokalizacji przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.Występ może zakłócać funkcjonowanie i funkcjonowanie pęcherza. Z tego powodu mocz i kał są trudne do wyemitowania. U mężczyzn zmniejsza się impotencja, u kobiet dochodzi do obniżenia ściany pochwy.

Dysfunkcji narządów moczowych i układ rozrodczy wpływa na całe ciało, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym. Objawy mogą obejmować nudności, w niektórych przypadkach wymioty, pokarm nie jest trawiony. W rezultacie większość komórek nie otrzymuje właściwego odżywienia, a układ odpornościowy się zmniejsza.

Inne objawy przepukliny Schmorla obejmują funkcjonowanie układu krążenia. W szczególnie ciężkich przypadkach przepuklina może uciskać tętnicę, dlatego krążenie krwi jest zaburzone. Krew będzie nadal przepływać przez naczynia włosowate obwodowe, ale jest znacznie wolniejsza, a ponadto wymaga więcej energii.

Przede wszystkim dopływ krwi do mózgu i tkanki kostnej jest ograniczony. Tkanka zaczyna słabnąć, w wyniku czego chrząstka przenika jeszcze bardziej.

Inne objawy:

  • Ruchliwość kręgosłupa zmniejsza się, szczególnie trudno jest pochylić się do przodu.Wynika to z faktu, że jeden lub kilka kręgów głęboko przeniknęło do tkanki kostnej. Z tego powodu będziemy musieli porzucić zwykły tryb życia, spędzać znacznie więcej czasu leżąc. W szczególnie ciężkich przypadkach lekarz przepisuje leki, w tym witaminę D i wapń;
  • Deformacje kręgosłupa. W ostatnich stadiach choroby powszechnym objawem jest odkształcenie pleców. Zazwyczaj objawia się to w postaci choroby, takiej jak skolioza lub pochylenie. Kręgosłup zmienia swój kształt, jego rogi są wygładzone, przez co plecy wyglądają nienaturalnie;
  • Niezwykłe zmęczenie w plecach i nogach. Ten objaw może występować w całej chorobie przed rozpoczęciem złożonego leczenia. Uczucie zmęczenia nie opuszcza pacjenta nawet podczas prostego spaceru, pacjent chce się położyć i zrelaksować.

Wszystko to wpływa niekorzystnie na rytm całego dnia. Pacjenci będą musieli zrezygnować nie tylko z uprawiania sportu, ale prawdopodobnie z własnej pracy. Może się to zdarzyć w przypadku, gdy podczas wykonywania aktywności zawodowej pacjent stoi cały czas.Na przykład sprzedawca w sklepie, kasjer itp.

Inne objawy

Po zbadaniu przez lekarza zwykle wykonuje się badanie dotykowe. Jeśli w tym samym czasie pacjent odczuje bolesne odczucia, a specjalista zauważy skurcz mięśni, wówczas ustala się diagnoza przepukliny Schmorla.

W takim przypadku może dojść do zakłócenia narządów wewnętrznych. Wpływa to przede wszystkim na wątrobę i nerki, zwłaszcza jeśli przepuklina znajduje się w okolicy lędźwiowej. W takim przypadku lekarz wyznacza specjalne leki, które umożliwiają przywrócenie pracy tych narządów.

Kolejnym objawem jest nieodwracalne uszkodzenie kręgosłupa. Z powodu tworzenia się pustych przestrzeni, krążek międzykręgowy może zacząć się zapadać. Miejsca, w których występuje przepuklina, są podatne na złamania kompresyjne.

Możliwe objawy przepukliny Schmorla:

  • Disopatia. Choroba ta jest złym samopoczuciem, w którym obserwuje się postępujące zużycie krążka międzykręgowego, jego wymazanie i stopniowe wysychanie. Dysk wewnętrzny może występować w każdym krążku międzykręgowym, który znajduje się w okolicy talii. Objaw ten objawia się w ostatnim stadium przepukliny Schmorla, kiedy wypukłość osiąga duży rozmiar;
  • W tym samym czasie może wystąpić zapalenie stawów kręgosłupa. Taki objaw z przepukliną nie jest rzadkością. Stężenie w stawach kręgosłupa jest w tym przypadku dotknięte. Zmiany pochodzą z chrząstek stawowych, które są zubożone i tracą wszystkie swoje cechy sprężystości. Z powodu tego objawu w pobliżu przepukliny mogą powstawać przerostowe kształty;
  • Zwężenie kanału kręgowego. Takim symptomem jest zwężenie przestrzeni między kręgami. Najczęściej zespół ten objawia się w obecności przepukliny Schmorla w okolicy lędźwiowej. Objawom towarzyszy osłabienie nóg i szybkie zmęczenie. W celu późniejszego usunięcia zwężenia kanału kręgowego można zastosować interwencję chirurgiczną, jednak możliwe jest radzenie sobie z nią metodami zachowawczymi.

Wszystkie opisane objawy przepukliny Schmorla mają miejsce tylko na ostatnich etapach. Jeśli zostaną wykryte, zaleca się natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie (Styczeń 2020).

Loading...