Leczenie przepukliny Schmorla w domu

Tłoczenie tkanki chrząstki znajdującej się między dyskami kręgosłupa, w kręgach, obok niej, nazywa się przepukliną Schmorla. Ten typ występu nie ściska korzeni nerwowych ani rdzenia kręgowego, więc w pierwszych stadiach choroby nie występują żadne objawy.

Hernia Schmorl odnosi się do liczby znaków radiograficznych. Wskazuje niekorzystny stan jednej lub co najmniej kilku części kręgosłupa.

Jakie leki mogą stosować?

Lekarze mocno wierzą, że przepuklina Schmorla jest stanem, który poprzedza wiele chorób, ale sama choroba się nie liczy. U pacjentów w podeszłym wieku dolegliwość ta może wystąpić z powodu osłabienia tkanki kostnej. Młodzi ludzie mają powody do podnoszenia ciężkich ładunków, dziedzicznych predyspozycji lub urazów.

Rodzaje leków przepisanych na przepuklinę Schmorla:

 • Środki przeciwbólowe;
 • Leki zapobiegające stanom zapalnym;
 • Preparaty wzmacniające mięśnie i kości ciała;
 • Środki do ogólnego wzmocnienia.

Środki znieczulające zostaną przepisane, gdy pojawią się komplikacje i pojawi się ból w plecach.Takie leki obejmują Ketanov, Ketorol itp.

W przypadku dużego uszkodzenia dysków, a także rozpoczęcia ich niszczenia, wymagane jest stosowanie leków przeciwzapalnych. Zostaną również przydzieleni do diagnozy wielu przepuklin. W podobnych celach Voltaren stosuje się w tabletkach i maściach, diklofenaku.

W większości przypadków przepuklina zaczyna się formować z tego powodu, że chrząstka jest zbyt miękka. Następnie powoływanych kości środki wzmacniające, które zawierają wapń i witaminę D. Do takich leków są uszeregowane miakaltsin i kalcytoninę.

Leki te mogą niekorzystnie wpływać na czynność nerek i układu moczowego. Dlatego podczas ich stosowania wymagane jest monitorowanie krwi i moczu.

Tradycyjnym lekiem, który nasyca organizm witaminą D, jest olej rybny.

Leczenie środkami folk

Folk treatment zawsze był popularny. Dzięki tej diagnozie, jako przepuklina Schmorl, opiera się ona na połączeniu kompresów i tarcia.

Cel zastosowania metod ludowych:

 • Wyeliminuj ból, zapobiegnij skurczom mięśni;
 • Zwiększ elastyczność kręgosłupa, przywróć ruchliwość do niektórych części pleców;
 • Wprowadzanie metabolizmu w tkankach chrzęstnych do optymalnego stanu;
 • Popraw dostawę krwi.

Środki ludowe:

 • Nalewka przeznaczona do mielenia z powrotem z ziemniaka. Aby to zrobić, musisz włożyć kwiaty z ziemniaków do słoika o pojemności trzech litrów, a następnie dodać czysty alkohol. Pozostaw w ciemnym miejscu na siedem dni. W rezultacie nalewka może być używana wyłącznie do celów mielenia, ale nie do podawania doustnego - jest trująca;
 • Kompres, wykonany z tłuszczu z siemienia lnianego. Aby się przygotować, trzeba przygotować trochę płótna lnianego, nałożyć na niego ciepły tłuszcz koński. Później umieścić tkankę z tłuszczem na miejscu, przepukliną dotkniętą chorobą, górną pokrywą folią i przymocować taśmą samoprzylepną lub plastrem medycznym. Kompres nie powinien być usuwany w ciągu jednego dnia;
 • Napar z szabli. Aby to przygotować, należy wylać podłogę sabernik litrem wódki, pozostawić naleganie na 21 dni, a następnie wziąć jedną sztukę. łyżka przed jedzeniem;
 • Spłucz octem. Oddział tylny, dotknięty przepukliną, jest natarty olejem kamforowym, a następnie przykryty gazą, wstępnie zwilżony ocet jabłkowy. Przechowywać kompres przez pół godziny.

Uwaga, proszę! W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, środki ludowe należy natychmiast odrzucić!

Skuteczne recepty przeciwzapalne:

 • Kompres z łopianu. Aby to zrobić, musisz dokładnie umyć liście łopianu, a następnie pokroić je nożem. Następnie liście należy przywiązać do dotkniętego obszaru i pozostawić na noc;
 • Razirka z liści brzozy. Aby wykonać tę metodę, musisz przygotować trzylitrowy słoik. Musi być wypełniony liśćmi brzozy, a następnie wylany olejem kukurydzianym. Bank szczelnie zamknąć i umieścić w ciemnym miejscu na dwa dni. Nalewka powinna być wcierana w plecy trzy razy dziennie;
 • Kompres czosnkowy. To musi przekazać je przez maszynkę do mięsa, a następnie dodać trochę wódki i odstawić w ciągu dziesięciu dni, aby przygotować ten kompres. Otrzymaną zawiesinę musi być nakładana na powierzchnię przepukliny, górnej stosu warstewek i zawijać ściereczki. Kompres powinien działać przez godzinę, procedura jest zalecana co drugi dzień.

Masaże

Masaże to metoda, która pozwala pozbyć się przepukliny Schmorla w domu. Procedury te poprawiają ukrwienie i stopniowo przywracają dotknięte obszary. Aby wykonać sesje masażu, zaleca się użycie jednego ze środków:

 • Podgrzewany płynny miód;
 • Olej jodowy;
 • Zmielone tabletki mumii;
 • Wszelkie olejki eteryczne.

Najpierw pocierać plecy wybranym lekarstwem, a następnie masować plecy. Zaleca się rozpoczynanie od szyi, najpierw z czystymi ruchami. Stopniowo ręce muszą pracować bardziej energicznie. Zabronione jest dotykanie miejsca przepukliny, można manipulować tylko w okolicy w pobliżu.

Zwykła sesja masażu trwa dwadzieścia minut. Aby go przeprowadzić zaleca się codziennie, jeśli istnieje taka możliwość. Najlepszym efektem będzie masaż po kompresji lub pocieranie plecami dowolnymi metodami ludowymi.

Po zakończeniu masażu zaleca się przetarcie grzbietu maścią rozgrzewającą, na przykład Finalngon, i podgrzać.

Odbiór kąpieli

Masaże muszą być połączone z odbiorem ciepłych kąpieli iglastych. Muszą być wykonane w temperaturze wody 37 ° C. Kąpiel trwa od dziesięciu do piętnastu zabiegów co drugi dzień. Kurs obejmuje piętnaście procedur. Zaleca się przeprowadzanie ich nie więcej niż dwa razy w roku.

Aby zrobić kąpiel iglastą, należy dodać 100 ml ekstraktu sosny do wody, a następnie trochę proszku i kilka tabletek tego samego ekstraktu. Takie procedury są wolne od przeciwwskazań.

Jeśli masz silny układ sercowo-naczyniowy, możesz brać kąpiel terpentynową co trzy dni.

Ćwiczenia

Gimnastyka lecznicza obejmuje kompleksową terapię, która pomaga radzić sobie z przepukliną Schmorla w domu. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśniowy gorset i rozszerzają przestrzeń między kręgosłupowymi dyskami. Poprawia to mobilność dotkniętych części pleców.

Odmawia się od "skręcania" ćwiczeń i wykluczania "szarpanego" zatrudnienia. Również skoki i ruchome gry są całkowicie wykluczone.

Podstawowe ćwiczenia:

 • Ćwiczenia z symulatorem w pozycji leżącej. Podnoszenie nóg, rąk i tułowia;
 • Siedząc na pozycji wyjściowej, wykonuj muchy używając hantli;
 • Ciągnięcie. Dla kobiet wystarczy zawiesić na poprzeczce maksymalny czas.

Pomoc przy wyborze ćwiczeń będzie miała lekarz. Przekaże także wszystkie zalecenia dotyczące czasu ich trwania.

Odżywianie i dieta

Leczenie przepukliny Schmorla w domu zapewnia prawidłowe i racjonalne odżywianie.

Podstawowe zasady żywienia, które zaleca się przestrzegać:

 • Utrata dodatkowych kilogramów przyczynia się do poprawy, ponieważ zmniejsza się obciążenie kręgosłupa;
 • Optymalna zdrowa dieta zawiera witaminy i korzystne składniki, które wzmacniają tkankę kostną;
 • Należy porzucić napoje alkoholowe i palić;
 • Pokarm powinien zawierać dużą ilość wapnia;
 • Zmniejsz ilość spożywanych węglowodanów, aby zmniejszyć ilość kalorii w naczyniu;
 • Zaleca się jeść więcej świeżych owoców i warzyw;
 • Chleb powinien być zrobiony z mąki razowej;
 • Zmniejsz liczbę spożywanych tłustych i smażonych potraw.

Pełna, ale umiarkowana dieta bez objadania się, zmniejszy obciążenie wywierane na kręgosłup.

Konsekwentne i ukierunkowane leczenie pozwoli uniknąć wystąpienia powikłań, które nierzadko występują w rozpoznaniu, takim jak przepuklina Schmorla.