Przyczyny przepukliny Schmorla

Hernia Schmorl jest chorobą, w której tkanka kostna pęka z dysku znajdującego się między kręgami, w ciele samego kręgu. Ta choroba we wczesnych stadiach choroby przebiega bezobjawowo. Takie zmiany zwyrodnieniowe mogą być związane z masową przyczyną, z których każda będzie uważana za nieco niższą.

Główne powody

Głównym powodem jest dziedziczna predyspozycja. Jest obecny praktycznie u wszystkich pacjentów cierpiących na przepuklinę Schmorla. Jednak rozwój wypukłości może być spowodowany jedynie zaburzeniem przeciągu lub silnymi uderzeniami, urazem kręgosłupa.

Czynniki wpływające na rozwój przepukliny obejmują:

 • Praca stała lub stojąca. Z powodu tej sytuacji większość ludzi zaczyna rozwijać przepuklinę. Wynika to głównie z wyboru działalności zawodowej;
 • Palenie. Wiadomo, że nikotyna spowalnia krążenie, co niekorzystnie wpływa na rozwój przepuklinowej wypukłości;
 • Obciążenia kręgosłupa. Przepuklina może pojawić się natychmiast po mocnym zrywaniu lub podnoszeniu ciężarów.

Naruszenie postawy

Wiadomo, że to naruszenie postawy prowadzi do rozwoju wypukłości. Przyczyny przepukliny Schmorla to skolioza, kifoza i lordoza.

Skolioza jest najczęstszą przyczyną

Zdjęcie: skolioza okolicy klatki piersiowej

Skolioza - naruszenie postawy, wrodzone lub nabyte później. Choroba ta może mieć charakter strukturalny, jeśli występują defekty w kręgu lub niestrukturalne, jeśli kręgi są w stanie holistycznym. Tylko skolioza strukturalna może prowadzić do rozwoju przepukliny Schmorla.

Większość przypadków skoliozy wykryto u dzieci w wieku szkolnym podczas obowiązkowych badań. Często rodzice nie zauważają nawet obecności tej choroby, ponieważ zmiany w kręgosłupie, szczególnie we wczesnych stadiach, są prawie niewidoczne.

Jeśli u dziecka występuje dziedziczna predyspozycja do wystąpienia przepukliny, a lekarzowi zdiagnozowano skoliozę strukturalną, wymagane jest natychmiastowe zapoznanie się ze środkami zapobiegawczymi, aby zapobiec możliwemu rozwojowi przepukliny Schmorla.

Zaleca się samodzielną ocenę stanu kręgosłupa dziecka w domu. Jest całkowicie zdrowy, jeśli:

 • Ramiona nie wybrzuszają się do przodu, każdy łuk żebra dokładnie powtarza drugi;
 • Podczas badania dziecka z boku, obszar klatki piersiowej powinien wyglądać wypukły lub odwrotnie, pusty.Głowa powinna być podniesiona;
 • Patrząc od tyłu, powinno być oczywiste, że każdy z procesów kręgosłupa jest płaski i nie odchyla się w lewo ani w prawo. Ostrza są wypukłe, dokładnie się powtarzają.

Uwaga, proszę! Jeśli istnieje dziedziczna predyspozycja do przepukliny Schmorla, takie badanie pozwoli na ustalenie choroby na wczesnym etapie i natychmiast rozpocznie jej kompleksowe leczenie!

Kifoza

Kolejną częstą przyczyną jest kifoza. Takie naruszenie postawy często występuje u dzieci w wieku szkolnym. Powodem tego jest zwyczaj obsiadania podczas lekcji lub noszenia teczki tylko na jednym ramieniu, co powoduje nierównomierne obciążenie kręgosłupa.

Lekarze stwierdzili, że kifoza może objawiać się w trzech etapach:

 • Pierwszy zostanie zdiagnozowany, jeśli kręgosłup zostanie zgięty pod kątem 30 stopni;
 • Drugi etap zostanie ustalony, jeśli zgięcie kręgosłupa wynosi od 30 do 60 stopni;
 • Trzeci stopień choroby ustala się, gdy kręgosłup jest odgięty o więcej niż 60 stopni.

Hernia Schmorl przejawia się w pierwszym i drugim stadium choroby.Obserwuje się, że dziecku trudno jest wyprostować plecy i utrzymywać ją w tym stanie przez kilka minut, często pochyla się. Nie zaniedbuj porady lekarza. To natychmiast ujawni przepuklinę Schmorla.

Lordosis

Lordosis to defekt kręgosłupa, który występuje równie u osób w każdym wieku. Prowadzi to do nadwagi lub urazów kręgosłupa. To samo dotyczy rozwoju przepukliny Schmorl.

Lordosis jest jedną z przyczyn progresji przepuklinowej wypukłości. Ta choroba prowadzi do bolesnego objawu i szybkiego zmęczenia pleców. A przepuklina Schmorl i lordoza są traktowane jednakowo. Pomoże to w fizjoterapii i masażu.

Zmniejszona wytrzymałość kręgosłupa

Stan wszystkich kości, w tym kręgosłupa, zależy nie tylko od dopływu krwi, ale także od aktywności dopływu krwi. Jeśli napływ krwi z pewnych powodów zacznie się zmniejszać, wówczas gęstość i siła kręgosłupa zmniejsza się.

Napływ krwi zależy od następujących czynników:

 • Aktywność mięśni grzbietowych, ich aktywność. Takie mięśnie można porównać do pompy stosowanej do pompowania krwi.Najważniejsze jest prowadzenie aktywnego stylu życia i ciągłe poruszanie się;
 • Nikotyna i nadmierne spożywanie napojów alkoholowych;
 • Otyłość, dodatkowe kilogramy.

Wszystko to wpływa na krążenie krwi i prowadzi do pojawienia się przepukliny Schmorla.

Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, w której gęstość kręgów zaczyna gwałtownie spadać. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn przepukliny Schmorla. Cierpią na osoby z osteoporozą, których wiek przekracza 45 lat.

Choroba ta powstaje z powodu braku równowagi pomiędzy procesami niszczącymi i syntetyzującymi w ciele.

Istnieją dwie grupy osteoporozy:

 • Pierwotna choroba, która zaczyna się rozwijać po czterdziestu pięciu latach. Jeśli dana osoba ma słabą budowę, niewielki wzrost lub długotrwałą laktację u kobiet, osteoporozie towarzyszy pojawienie się przepukliny Schmorla;
 • Wtórna osteoporoza jest konsekwencją zaburzeń metabolizmu substancji odżywczych w organizmie. Jeśli towarzyszy temu niewłaściwa dieta, przymusowy brak aktywności, stosowanie niektórych leków, wówczas osteoporoza może prowadzić do pojawienia się przepukliny Schmorla.

Inne powody

Inne przyczyny przepukliny Schmorla obejmują obrażenia lub ciężkie siniaki kręgosłupa. Z reguły uszkodzenie takiej siły może wystąpić w razie wypadku lub upadku z dużej wysokości. W tym samym czasie, pewien obszar kręgosłupa słabnie, stopniowo zmniejsza się dopływ krwi. Odtworzenie zajmuje dużo czasu, dla którego przepuklina Schmorla już zaczyna się rozwijać.

Doprowadzić do pojawienia się tej choroby może niektórych sportów. Zasadniczo są to aktywne gry, w których gracze stale spadają. To hokej, koszykówka, siatkówka, piłka nożna itp. Również w tej kategorii znajdują się gimnastyka i skoki w wodzie. Dwa ostatnie typy sportu zaliczane są do najbardziej niebezpiecznych. Jeśli istnieje predyspozycja do pojawienia się przepukliny Schmorl, zaleca się ich porzucić.

Konieczne jest obserwowanie swojej wagi. Dlatego na liście przyczyn przepukliny Schmorl znajduje się pozycja "Prawidłowe odżywianie". Nadmierna waga jest dodatkowym obciążeniem kręgosłupa, z którym nie może sobie poradzić.

Z tego powodu zaczyna się niszczenie kręgów, więc chrząstka tkanki łatwo wpływa na nie.Zaleca się porzucić duże spożycie smażonych i tłustych, mącznych i innych słodyczy. Kiedy otyłość jest wymagana do przestrzegania diety żywieniowej.

Nadmierna aktywność tarczycy jest kolejnym powodem. Obecnie coraz mniej jest czynnikiem, który wpływa na rozwój przepuklinowej wypukłości, ponieważ od razu wykonuje się operację związaną z jej leczeniem.

Z powodu aktywności tarczycy, serce zaczyna działać szybciej, krew również zaczyna poruszać się szybciej i często nie wszystkie miejsca są zaopatrywane w nią. Z powodu powolnego przepływu krwi do niektórych części kręgosłupa, kręgi osłabiają się, co prowadzi do pojawienia się przepukliny Schmorla.

Taka choroba jak przepuklina Schmorla we wczesnych stadiach choroby przebiega bezobjawowo. Dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę z przyczyn jego wystąpienia, aby zapobiec rozwojowi choroby w czasie. To natychmiast rozpocznie wdrażanie złożonej terapii, aby uniknąć późniejszego szybkiego zmęczenia i bólu.

Obejrzyj wideo: Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie (Styczeń 2020).

Loading...