Przepukliny Schmorl Th7-Th12

Hernias Schmorl na stronie Th7-Th12 - powszechne zjawisko. To właśnie ta strefa cierpi najbardziej z powodu innych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Strona zaczyna się od lokalizacji trzustki i przechodzi do załącznika.

Rozpoznanie przepukliny na podstawie skarg, wywiadu medycznego, badania przez lekarza, radiografii, MRI.

Symptomatologia

Obraz symptomatyczny przedstawia się następująco:

 • We wczesnych stadiach choroby przebiega bezobjawowo. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort w trzustce, trwający maksymalnie 5-10 sekund;
 • W kolejnych stadiach rozwoju przepukliny dochodzi do szybkiego zmęczenia pleców z powodu osłabienia układu mięśniowego. Gdy złe odżywianie, palenie i nadużywanie alkoholu, uprawiania sportów, w obecności nadmiaru masy nieuchronnie zmniejszenie gęstości i wytrzymałości kręgów;
 • W ostatnich stadiach rozwoju przepuklinowego wypukłości pacjenci skarżą się na bolesny zespół. Z reguły znika w spokojnym stanie leżącym i jest wzmocniony podczas ruchów lub wysiłku fizycznego.Niektórzy pacjenci dostrzegają ostre i nieoczekiwane bolesne pociągnięcia, inni mają nudny i obolały ból.

Przepaściom Schmorl w tych rejonach często towarzyszą komplikacje, które zostaną omówione później. W obecności takich współistniejących chorób mogą pojawić się następujące objawy:

 • Dysfunkcja narządów wewnętrznych: zakłócenie pracy układ wydalniczy, w szczególności nerki. Są zmiany w aktywności układu moczowego, występują trudności z oddawaniem moczu;
 • Nieregularne stolce, biegunka;
 • Negatywny wpływ na układ trawienny. W niektórych przypadkach trawienie pokarmu może spowolnić, większość pacjentów doświadcza nudności, którym często towarzyszą wymioty.

Każda osoba ma indywidualną strukturę organizmu, narządy wewnętrzne i układy. Dlatego nie jest możliwe dokładne ustalenie, jakie będą dalsze objawy choroby. Wszystko zależy od stanu fizycznego narządów.

przyczyny

Przyczyny przepukliny w tych strefach nie różnią się od czynników wpływających na rozwój wypukłości w innych oddziałach:

 • Głównym powodem jest dziedziczna predyspozycja.W jej obecności od wczesnych lat wymagane jest odwiedzanie lekarza co sześć miesięcy i stosowanie środków zapobiegawczych;
 • Urazy lub stłuczenia. Z tego powodu osłabia się pewna część pleców, kręgosłup traci siłę, wzrasta ryzyko rozwoju przepukliny;
 • Wymuszone zaniechanie aktywności ruchowej, które może być spowodowane różnymi czynnikami;
 • Nadmiar ładunków na ciele, z którymi nie może sobie poradzić.

Niebezpieczeństwo

Ta strona jest szczególnie ważna dla całego układu mięśniowo-szkieletowego. To tutaj najczęściej występuje skrzywienie kręgosłupa lub inne zaburzenia, na przykład kifoza. Jakie są inne niebezpieczeństwa?

 • Z biegiem czasu choroba prowadzi do przerzedzania każdego kręgu w oddziale, stają się wrażliwe i słabe w stosunku do stresu fizycznego i szoku. Z tego powodu może wystąpić złamanie kompresyjne, którego obecność jest uzasadnionym powodem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego;
 • Jeśli dyski międzykręgowe są zaangażowane w patologię, wtedy pojawią się defekty w uzurpowaniu. To zakłóca funkcjonowanie kręgosłupa. W niektórych przypadkach uzurpacja prowadzi do niepełnosprawności;
 • Przepuklina pachwinowa wywiera znaczny nacisk na stawy znajdujące się między kręgami. W rezultacie może wystąpić wczesna artroza;
 • rentgen wykrycie przepukliny SHmorlja w tych miejscach jest to sygnał, że przepuklina międzykręgowe mogą wystąpić w przyszłości. W przeciwieństwie do wysunięcia Schmorla, nie przechodzi on bezobjawowo.

Właśnie to sprawia, że ​​przepuklina Shmorla jest niebezpieczna. Dlatego nawet w przypadku braku objawów należy natychmiast rozpocząć leczenie. Zapobiegnie to rozwojowi wielu powikłań.

Funkcje

Wyróżniające cechy kręgosłupa piersiowego Th7-Th12 obejmują:

Zdjęcie MRI pokazuje różnicę pomiędzy zdrowym kręgosłupem (1) a przepukliną Schmorla (2 i 3)

 • Występ wpływa tylko na tkankę kostną, więc powstaje na tym poziomie;
 • Przepuklina nie wpływa na zakończenia nerwowe, dlatego interwencja chirurgiczna jest wykonywana tylko w rzadkich przypadkach;
 • W związku ze wzrostem wypukłości w strefie klatki piersiowej może wystąpić męczliwość na poziomie lokalnym i ogólnym;
 • Charakterystyczne objawy to niewydolność oddechowa lub częste tętno. Mogą powstać z powodu dysfunkcji układów wewnętrznych, najczęściej sercowo-naczyniowych;
 • Jeśli dana osoba nie wie o rozwoju przepukliny lub nie podejmuje żadnych działań związanych z zapobieganiem jej rozwojowi, bolesny zespół zostanie podany kończynom górnym.

Wiele przepuklin w okolicy klatki piersiowej

Takie przepukliny mogą dotknąć prawie każdego kręgu. Z tego powodu ich objawy to:

 • Przewlekłe zespoły bólowe, szczególnie ostre w stanie pionowym;
 • Wizualnie wydaje się, że pacjenci zwiększają nachylenie kręgosłupa do przodu. W tym samym czasie wygięte są naturalne krzywe kręgosłupa. Z tego powodu osoba ma nadmiernie prostą postawę;
 • Naruszenie układu mięśniowo-szkieletowego, pochylenie się;
 • Nadmierne zmęczenie, powodujące spadek wskaźnika skuteczności.

Ale takie przepukliny mogą występować bez objawów. Jest to obserwowane w sytuacjach, w których dotyczy tylko centralnego regionu kręgów.

Uwaga, proszę! Wielokrotne przepukliny w centralnej części kręgów zwykle występują w wieku szkolnym i pozostają niezidentyfikowane. Wraz z upływem czasu występ przesuwa się sam.

Jeśli w przednim obszarze kręgów znajduje się wiele przepuklin, wzrasta ryzyko złamania kompresyjnego. Takie odkształcenia występują najczęściej w okolicy lędźwiowej, ale mogą również występować w okolicy klatki piersiowej.

Herniation Th7-Th12 podczas ciąży

Zdjęcie: liczne przepukliny w okolicy klatki piersiowej

Taki przepuklinowy występ może również wystąpić w czasie ciąży. Znakomicie, jeśli nie pojawił się przed tym czasem. Jeśli jednak podczas ciąży wykryto występ, należy natychmiast zwrócić się do prywatnego ginekologa. Lekarz wybierze odpowiedni czas na konsultacje i badania.

Wraz z rozwojem przepukliny z ciążą, musisz najpierw chronić się. Wynika to z faktu, że w ciągu tych dziewięciu miesięcy obciążenie kręgosłupa jest znacznie zwiększone. Być może lekarz wyznaczy noszenie bandaży lub specjalnego gorsetu, radzi odwiedzić basen.

Takie procedury przyniosą wielką korzyść przyszłej matce i dziecku. W sytuacjach, w których przepuklina jest określona przed rozpoczęciem ciąży, przed jej planowaniem należy dać czas na wzmocnienie mięśni grzbietowych.Pomoże to w masażu, fizjoterapii, gimnastyki korekcyjnej, terapii manualnej, hirudoterapii i wielu innych.

Konsekwencje choroby

Konsekwencje mogą być różne. Występ może istnieć przez długi czas, bez całkowitego przejawiania się.

Jednak wraz z jego postępem i rezygnacją z kompleksowej terapii, zaobserwowane zostaną następujące konsekwencje:

 • Początek rozwoju przepukliny międzykręgowej. Jest to poważna choroba wymagająca długotrwałego leczenia. Może zakończyć się operacją. Ta patologia obejmuje zakończenia nerwowe, naczynia i rdzeń kręgowy;
 • Powstaje skrzywienie kręgosłupa. Po pokonaniu kręgu Th7-Th12, czyli regionu klatki piersiowej, zwiększa się prawdopodobieństwo lordozy.

Opisane konsekwencje zakłócają ruch, wywołują uczucie dyskomfortu, całkowicie wykluczają sport, mogą powodować niepełnosprawność. Przy ich rozważaniu konieczne jest wcześniejsze podjęcie środków zapobiegawczych.